U četvrtak, 13. kolovoza 2009. u 21 sat otvorit će se u Muzejsko-galerijskom prostoru Kula u Velom Lošinju izložba posvećena čuvenoj slici Bartolomea Vivarinija "Bogorodica sa svecima i anđelima" iz velološinjske župne crkve.
Izložba donosi priču o njenom značenju i vrijednosti, propadanju i restauraciji, te otvara pitanje njenog povratka u Veli Lošinj.
Posjetitelji izložbe imat će priliku vidjeti i kopija Vivarinijeve slike u originalnoj veličini, što je posebno zanimljivo. Naime, originalna slika je od svog dolaska u Veli Lošinj bila smještena u zastakljenoj niši visoko na crkvenom zidu, pa posjetitelji nisu mogli vidjeti sve detalje na slici.
Trojezična u izvedbi (hrvatsko-talijanski izložbeni panoi i hrvatsko-engleski katalog), ova je izložba posvećena svim Lošinjanima, kako onima u Hrvatskoj tako i onima raseljenima po svijetu. Izložba je nastala u suradnji sa Biskupijom Krk, Hrvatskim restauratorskim zavodom iz Zagreba i lošinjskim stručnjacima.
IZ KATALOGA IZLOŽBE:
Renesansna oltarna pala koju je Bartolomeo Vivarini (Murano, oko 1430. - nakon 1491.), pripadnik poznate mletačke slikarske obitelji, 1475. godine naslikao za jednu kartuziju kraj Padove, već preko 170 godina krasi župnu crkvu sv. Antuna Opata u Velom Lošinju.
Slika prikazuje Bogorodicu sa Djetetom na prijestolju, okruženu svecima i anđelima, a čitav prizor smješten je u otvoreni krajolik, što je za tadašnje mletačko slikarstvo bila novost. Slika je nepoznatim putovima završila u venecijanskoj pinakoteci Pinelli, gdje ju je za svoju zbirku kupio velološinjski kapetan Gaspare Craglietto, u Veneciji poznat kao uspješan trgovac, kolekcionar i mecena.
Dio svoje vrijedne zbirke umjetnina Craglietto je oporučno ostavio rodnom Velom Lošinju, gdje se i danas može vidjeti u župnoj crkvi sv. Antuna Opata i u crkvi Gospe od Anđela. Kada je Vivarinijeva „Bogorodica sa svecima i anđelima“ 1838. godine dopremljena u Veli Lošinj, pratila ju je priča da su upravo nju Mlečani nosili u procesiji gradom na blagdan Gospe od Krunice kao zahvalu za pobjedu Svete lige nad Turcima u Lepantskoj bitci 7. listopada 1571. godine. Povijesna istina ili legenda - malo je važno velološinjskom pobožnom puku, koji svoju „Madonnu“ štuje i utječe joj se za pomoć u nevoljama već gotovo dva stoljeća.
Naslikana tradicionalnom tehnikom tempera na drvenoj podlozi, slika je od samog postavljanja na južni zid velološinjske župne crkve bila ugrožena zbog loših mikroklimatskih uvjeta - velikih oscilacija temperature i relativne vlažnosti zraka. Počela je propadati već tijekom 19. stoljeća, pa je prvi put restaurirana još davne 1905. godine. U vrijeme Drugog svjetskog rata bila je sakrivena u vlažnoj kripti crkve, odakle je izvađena tek 1947. godine. Iz neznanja naglo je osušena i time gotovo upropaštena. Naime, zbog prebrzog sušenja drvena podloga se stegnula, a čitava površina podloge i boje namreškala se te na dodir mrvila u prah.
Slika je 1949. godine restaurirana po drugi put, pa zbog vraćanja na isto neodgovarajuće mjesto u crkvi ponovo restaurirana 1968. godine, da bi iznova bila vraćena na južni zid crkve. Kada je 1999. godine po četvrti put odnesena na restauraciju u Hrvatski restauratorski zavod u Zagreb, njeno stanje bilo je vrlo loše, gotovo katastrofalno. Vrlo složene i zahtjevne konzervatorsko-restauratorske radove na slici izveo je tim stručnjaka pod vodstvom restauratorice Nelke Bakliža i uz pomoć firentinskog restauratora Stefana Scarpellija. Radovi na slici trajali su dvije godine, a njihova kvaliteta nagrađena je 2002. godine nagradom „Vicko Andrić“ koja se dodjeljuje za izvanredna dostignuća u području zaštite kulturno-povijesne baštine.
„Bogorodica sa svecima i anđelima“ Bartolomea Vivarinija odavno je restaurirana, te pohranjena u čuvaonici Hrvatskog restauratorskog zavoda, čeka povratak u Veli Lošinj. Izuzetno vrijedna i osjetljiva, slika zahtijeva kontrolirane uvjete izlaganja (55-65 % relativne vlage i 18-25 C°) jer bi svako daljnje oštećenje zbog neodgovarajuće mikroklime bilo kobno. Krčka biskupija, Hrvatski restauratorski zavod i Grad Mali Lošinj na pragu su rješenja koje će omogućiti povratak znamenite „Bogorodice“ Bartolomea Vivarinija u Veli Lošinj, na radost i ponos ne samo Lošinjana, već i šire javnosti te stručnjaka diljem svijeta.