U palači Fritzy u Malom Lošinju otvorena je izložba Narodne nošnje lošinjskog otočja. Po prvi put na jednome mjestu donosi se cjeloviti prikaz tradicijskog odijevanja otoka Lošinja i pripadajućih mu otoka Ilovika, Suska, Velih i Malih Srakana te Unija. Izložba ostaje otvorena do 1. kolovoza 2010. te se može razgledati od utorka do nedjelje od 10.00 do 13.00 sati te od 19.00 do 22.00.
Izložbom će se predstaviti originalni primjerci nošnji i tradicijskih odjevnih predmeta koji su se do današnjeg dana uspjeli sačuvati na području lošinjskog arhipelaga.
S obzirom da nošnja Velog i Malog Lošinja izlazi iz uporabe već u prvoj polovici 19. stoljeća i njena materijalna svjedočanstva nisu sačuvana, Lošinjski muzej je u suradnji s Posudionicom i radionicom narodnih nošnji iz Zagreba načinio njenu rekonstrukciju prema zapisima lošinjskih kroničara te prema nekolicini sačuvanih portreta Lošinjana s prijelaza 18. u 19. stoljeće. Susačka nošnja po susacku i svadbena nošnja po losinsku, nerezinska muška i ženska nošnja, stara lošinjska nošnja i kapetanska uniforma 18. stoljeća samo su neki od izloženih odjevnih kompleta nekoć nošenih na ovim prostorima.
Popratni dio izložbe tematizira prve zapise o tradicijskom odijevanju ovih krajeva zabilježene u dotalima i oporukama glagoljskih protokola lošinjskih notara 16. i 17. stoljeća, predstavlja postupak obrade vune kao tekstilne sirovine na kojoj se temeljilo cjelokupno tradicijsko odijevanje lošinjskog otočja, te otkriva kako su u povijesti isti otoci predstavljali mali centar tkalaštva na Jadranu. Obuhvatio je tradicijske predmete vezane uz djevojačku dotu, koju je u najvećem dijelu sačinjavalo upravo tradicijsko ruho, te predmete i stare alate vezane uz tekstilno rukotvorstvo poput drvenih grebena, gargaša i grabuna, mulinera (kolovrata) i prostirki tkanih na tkalačkim stanovima, krosnama.
Izložba je realizirana u suradnji s brojnim kazivačima, starijim stanovnicima otoka, čija su sjećanja i kazivanja uvelike doprinijela novim saznanjima o tradicijskom odijevanju ovih krajeva, a čiji će se sačuvani odjevni predmeti ovom prilikom prvi put predstaviti javnosti.
Na otvorenju izložbe govorili su v.d. ravnateljica Lošinjskog muzeja Zrinka Ettinger Starčić, Vana Gović, autorica izložbe te Elvis Živković, potpredsjednik Gradskog vijeća Malog Lošinja koji je ujedno izložbu svečano otvorio. Folklorno društvo Studenac svojim je plesom uveselilo posjetitelje izložbe koji su se odazvali u velikom broju.
Postavljanje Izložbe ostvareno je sredstvima Ministarstva kulture, Primorsko - goranske županije i Grada Malog Lošinja te sponzorstvima Turističke zajednice Grada Malog Lošinja, Katedre čakavskog sabora Cres - Lošinj, Zavičajnog i dobrotvornog društvo Sv. Frane Nerezine New York 1898. i Garmožaja d.o.o. Nerezine.
Izložba ostaje otvorena do 01. 08. 2010. te se može razgledati od utorka do nedjelje od 10.00 do 13.00 sati te od 19.00 do 22.00.
Fotografije: Mladen Matunci