U petak, 1. travnja 2011. u 20 sati otvara se u malološinjskoj palači Fritzy izložba Straulino - as olimpijskog jedrenja, posvećena Agostinu Straulinu, legendarnom talijanskom jedriličaru i olimpijcu podrijetlom iz Malog Lošinja. Realizaciju ove izložbe u Lošinjskom muzeju omogućili su Marzia Straulino iz Rima, Agostinova kćer, Tiziana Oselladore iz Trsta, autorica monografije o Straulinu te Lorenzo Michelli i Massimiliano Schiozzi iz Comunicarte, autori tršćanske izložbe o Straulinu održane u Civico museo del mare od 3. listopada 2009. do 10. siječnja 2010. godine
Agostino Straulino je rođen 10. listopada 1914. u Malom Lošinju. Završio je Pomorsku školu u Malom Lošinju, a prije odlaska u vojsku otac mu je odobrio da provede dvije bezbrižne godine bez ikakve obaveze.
S dvadeset godina krenuo je na Vojno-pomorsku akademiju u Livorno gdje odmah primjećuju njegove dobre kormilarske sposobnosti, tako da su ga odmah uključili kao rezervu u ekipu za Olimpijske igre u Berlinu 1936. godine.
Kada je započeo rat, bio je ukrcan na krstarici Garibaldi na kojoj je ostao do 1942. godine kada se priključio grupama Gamma. Nakon 1943. pokušao se vratiti kući i nakon niza tragičnih događaja uspijeva pobjeći i stići do Trsta. Po završetku rata vraća se u ratnu mornaricu gdje ga čeka težak posao razminiranja talijanskih luka.
Nakon razočaranja sa Olimpijskih igara u Londonu 1948. godine, započinje osvajati naslove i pobjede. Nicolò Rode, njegov lošinjski prijatelj iz djetinjstva, postao je vrlo rano njegov idealni „partner“. U zapanjujućem nizu osvajaju talijanska, europska i svjetska prvenstva. Nije bilo prostora za druge jer su oni pobjeđivali svaku regatu. U 1952. godini Straulino uspijeva osvojiti sve što se dalo pobijediti u klasi Star (zvijezda): olimpijsko zlato u Helsinkiju, svjetsko, europsko i talijansko prvenstvo. Takav podvig nije viđen ranije.
Sljedeće, 1953. godine, Straulino i Rode ponavljaju uspjeh i nastavljaju zgrtati pobjede i naslove, osvajajući naslov i na europskom i na svjetskom prvenstvu: bili su nezaustavljivi i nepobjedivi. I u 1954. godini uspješnom nizu pobjeda nema kraja. Na Olimpijadi u Melbourneu 1956. godine dvojac koji je pobijedio tri plova gubi za nekoliko bodova zlatno odličje te se moraju zadovoljiti srebrnim. Godine 1961. Straulino, tada kapetan fregate, vodi Corsara II. sve do Los Angelesa, prolazeći kroz Panamu, gdje ga je čekala „Transpacific Race“, regata iz Los Angelesa za Honolulu dužine 2225 milja. Među članovima posade bio je i Beppe Croce.
Od 1962. godine Straulino napušta klasu Star i iskušava jedrilice od 5,5 metara S.I. te sudjeluje na raznim regatama i oduševljava se tom klasom. 1965. godine zapovijeda školskim brodom Amerigo Vespucci, a njegovi podvizi tijekom cijelog razdoblja upravljanja jedrenjakom punili su kolumne talijanskih i stranih novina.
Straulino napušta aktivnu službu 1972. godine sa činom admirala divizije. Godine 1973. brodovlasnica Marina Spaccarelli-Bulgari povjerava mu Ydru, 11 s kojom pobjeđuje na One Ton Cup u Porto Cervu i tada prestižnu regatu Giraglia. Osvajanje One Ton Cupa nije obustavilo natjecateljske aktivnosti Straulina koji je nastavio sudjelovati i pobjeđivati na mnogim regatama Over 60 i inim, sve do 2002. godine.
Godine 2002. talijanski predsjednik Carlo Azeglio Ciampi odlikovao ga je titulom Cavaliere di Gran Croce Ordine al Merito della Repubblica Italiana (Vitez Velikog križa Reda zasluga Republike Italije).
Agostino Straulino je preminuo u Rimu 14. prosinca 2004. godine. Sada se u miru odmara u njegovom prekrasnom i voljenom Malom Lošinju.
Komentari:
Zanima me do kada je otvorena izložba?