U subotu, 8. studenoga 2014. u 19 sati u Galeriji Fritzy, Lošinjski muzej, otvara se arheološka izložba Mjesta susretanja, autora Martine Blečić Kavur, Zrinke Ettinger Starčić i Borisa Kavura. U potpuno suvremenom konceptu umjetničke projekcije i promocije bit će predstavljena vrlo izazovna izložba skupnog nalaza srebrnog rimskog republikanskog novca iz Osora, poznatog kao osorsko blago.
Lošinjski muzej sudjelovao je kao partner na međunarodnom projektu naslova Clash of Cultures. Riječ je o jednom od samo dva projekta promocije kulturne baštine kojeg je za 2012. godinu financijski podržala Europska komisija iz sheme Culture Programme (2007-2013).
Uz Lošinjski muzej iz Hrvatske i Univerzu na Primorskem, Znanstveno - raziskovalno središče, Inštitut za dediščino Sredozemlja iz Slovenije, kao vodećeg partnera, na Projektu su sudjelovali i Kelten römer museum manching iz Njemačke, Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine iz Bosne i Hercegovine te Arheološki muzej Makedonije iz Makedonije.
Projektom se, na razne načine, nastojalo predstaviti kulturne kontakte između sredozemnih civilizacija i prapovijesnih zajednica europske cjeline posljednjih stoljeća stare ere, a izložbom Mjesta susretanja, koja će biti postavljena u Lošinjskom muzeju, predstavljaju se doprinosi svih partnera u Projektu. Arheološka nalazišta, koja partneri promoviraju, ponajprije prikazuju kako je Europa, krajem 1. milenija stare ere bila ispresijecana mrežama koje su povezivale udaljene prostore. Izabranih pet nalazišta obilježili su manje poznata, ali svojstvena mjesta u kojima su se ta susretanja događala.
Manching, Ptuj, Osor, Ošanići i Ohrid nisu smo izuzetno važna arheološka nalazišta koja odražavaju te kulturne kontakte, već su i metafore za prikaz šire kulturne povijesti tog dijela Europe. Područje Kvarnera, sa istaknutom pozicijom Osora, nalazilo se tako u sredini jedne od mreža kao njegov nedjeljiv dio, pa su tamošnje zajednice odigrale ključnu ulogu i u oblikovanju zajedničke nam europske povijesti. Na izložbi Mjesta susretanja biti će zato ovoga puta ekskluzivno predstavljen skupni nalaz srebrnog rimskog republikanskog novca iz Osora, u doslovnom i prenesenom značenju, poznatog kao osorsko blago.
Dosadašnjom, izuzetno dinamičnom suradnjom Lošinjskog muzeja i Univerze na Primorskem ostvareni su predviđeni rezultati vrlo značajni za lokalnu zajednicu, ponajprije sam Osor i Mali Lošinj, ali i za cresko-lošinjsko otočje u cjelini. Kao odraz pozitivnog odjeka dosadašnjeg rada, ponajprije s izložbama Dama iz Čikata i Uhvati pravu ravnotežu!, koje prate i zanimljivi katalozi, postavlja se i ova promotivna izložba Mjesta susretanja. Arheološka građa iz Osora bila je već virtualno predstavljen na izložbama u Ljubljani, na Ptuju i u Manchingu. Jer, njegova vrijednost uvelike nadmašuje zadane okvire i izdiže se svojom kvalitetom kao promotor šireg regionalnog područja, tj. cijeloga Kvarnera i sjevernog Jadrana. Predstavljanje u jednom od najuglednijih europskih specijaliziranih i tematskih muzeja u Manchingu, potvrda je upravo takvoj promociji hrvatske kulturne baštine uopće.
Posjetitelji će imati iznimnu priliku razgledati osorsko blago samo tijekom večeri 8. studenoga 2014.