U srijedu, 24. listopada 2018. g. u 18,30 sati u palači Fritzi Lošinjskog muzeja otvorena je studijska izložba Josip Antun Kraljić i djelovanje Družbe sv. Ćirila i Metoda za Istru u Malom Lošinju, autorice Marijane Dlačić. Izložba je upriličena povodom sedamdesete obljetnice smrti Josipa Antuna Kraljića, prvog učitelja hrvatske pučke škole u Malom Lošinju.
Josip Antun Kraljić rođen je 1877. g. u Bogovićima na otoku Krku. Završio je učiteljske pripravne razrede u Kastvu i Učiteljsku školu u Kopru, nakon čega je službovao u Istri. Krajem 1903. g. prelazi u hrvatsku školu u Malom Lošinju koju je otvorila Družba sv. Ćirila i Metoda za Istru. U Malom Lošinju pokreće večernju školu za odrasle, analfabetski tečaj u Velom Lošinju, osniva pučku knjižnicu, a djeluje i u tamburaškom zboru te u glumačkom društvu Zora. Godine 1906. pokreće prvi hrvatski dječji list u Istri, Mladi Istran, a uskoro i prvi đački kalendar u Istri, Jorgovan.
U Malom Lošinju ostaje do 1913. g., uz dvogodišnji prekid od 1908. do 1910. g. kada odlazi u Argentinu na poziv dvojice Lošinjana, braće Antuna i Noe Martinolića, i uključuje se u tamošnji narodni preporod. Godine 1913. premješten je u Ičiće.
Nakon Prvog svjetskog rata i talijanske okupacije ovog područja Kraljić, zbog prijetnje zatvorom, bježi u Kraljevstvo SHS. Međuratno razdoblje provodi u Krku, Splitu, Crikvenici i Šibeniku, a u Mali Lošinj vraća se nakon Drugog svjetskog rata, kada je imenovan prosvjetnim referentom Kotarskog narodnog odbora. Na toj funkciji ostaje do 1947. godine. Sljedeće godine umire u Malom Lošinju, gdje je i pokopan.
Predstavit će se i djelovanje Družbe sv. Ćirila i Metoda u Malom Lošinju te općenito stanje u školstvu na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, u kontekstu razvoja hrvatskog narodnog preporoda u Istri i hrvatsko-talijanskih nacionalnih previranja. Bit će izloženi osobni dokumenti i fotografije Josipa Antuna Kraljića te dokumenti Družbe sv. Ćirila i Metoda za Istru koji se nalaze u fundusu Lošinjskog muzeja.
Nakon otvorenja Amatersko kazalište Josip Antun Kraljić uprizorit će život prvog hrvatskog učitelja.
Izložba će biti otvorena do 8. prosinca 2018. Radno vrijeme je od utorka do petka od 10 do 13 te od 18 do 20 sati, subotom od 10 do 13 sati (ponedjeljkom i nedjeljom zatvoreno). Od 2. studenog radno vrijeme je od utorka do petka od 10 do 13 te od 17 do 19 sati, subotom od 10 do 13 sati (ponedjeljkom i nedjeljom zatvoreno).