Prikazujemo analizu GONG-a za 2014. o otvorenosti i transparentnosti gradova i dijalogu s građanima. Mali Lošinj dobio je ocjenu 4,53 od mogućiih 10, što potvrđuje tvrdnju inicijative Čovjek po mjeri otoka da postoji ogroman prostor za unapređenje kroz (su)djelovanje civilnog društva i Grada Malog Lošinja. »
Lotus je istraživanje koje je treći put u pet godina proveo GONG u suradnji sa Udrugom gradova. Koncept otvorenosti i transparentnosti jedinica lokalne i regionalne samouprave (dalje: JLRS) koji je ispitan istraživanjem LOTUS 2014 uključuje široko shvaćanje transparentnosti kao ukupne otvorenosti lokalne i regionalne razine vlasti prema građanima i predstavnicima zainteresirane javnosti.
LOTUS 2014 (Lokalna Odgovorna i Transparentna Uprava i Samouprava)
Ovakav široko shvaćeni koncept učinjen je provjerljivim i mjerljivim prema područjima rada lokalne i regionalne vlasti koja podliježu ocjeni razine otvorenosti prema građanima, a koja su u ovom istraživanju nazvana dimenzije transparentnosti. Tako LOTUS 2014, kao i njegovi prethodnici, identificira pet dimenzija transparentnosti:
• Javnost rada predstavničkog tijela,
• Javnost rada i odluka izvršne vlasti,
• Pravo na pristup informacijama,
• Suradnja sa zajednicom, te
• Mjesna samouprava.
Svaka od ovih pet dimenzija razložena je na određeni broj pokazatelja koji su nastojali zahvatiti različite aspekte transparentnosti na razini norme i na razini prakse. Prve dvije dimenzije, Javnost rada predstavničkog tijela i Javnost rada i odluka izvršne vlasti, predstavljaju okosnicu istraživanja. Ove dvije dimenzije ispituju postojanje pravnog i institucionalnog okvira za ostvarivanje otvorenosti i transparentnosti u radu JLRS s jedne, te stvarne prakse i implementaciju načela transparentnosti u svakodnevnom radu s druge strane. Pritom se pokazatelji transparentnosti rada lokalnih vijeća/županijskih skupština odnose na iscrpnost izvještavanja o njihovom radu i prije i nakon održavanja sjednica, dok su pokazatelji transparentnosti rada izvršnih vlasti usmjereni na različite specijalizirane odluke u njihovoj ingerenciji (proračun, prostornoplanska dokumentacija, javna nabava itd.) te na opseg i oblik objave informacija o njima, u prvom redu na službenim web-stranicama.
Dimenzija koja se odnosi na primjenu Zakona o pravu na pristup informacijama ispituje dostupnost informacija o ostvarivanju tog ustavnog prava, kao i primjenu Zakona u 2 praksi kroz poslani zahtjev za pristup informaciji i telefonski poziv kojim se traži kontakt službenika za informiranje.
Dimenzija suradnje sa zajednicom donosi pokazatelje vezane za načine suradnje transparentnost izvještavanja o suradnji JLRS s organizacijama civilnog društva (objava natječaja, dodjela sredstava) i drugim organiziranim interesima građana (međusektorska savjetodavna tijela, radne skupine, savjeti mladih i sl.).
Napokon, dimenzija mjesne samouprave odnosi se na postojanje i rad mjesnih odbora kao najniže i građanima najbliže razine vlasti, njihove suradnje s lokalnom razinom vlasti i njihovoj mogućnosti sudjelovanja u proračunskim procesima.
Jjedinice su mogle ostvariti maksimalno 10 bodova na ukupno 63 bodovana pokatatelja, od kojih se dio odnosi na obaveze propisane zakonima ili drugim propisima, a dio predstavlja poželjnu praksu iz perspektive građana.
Grad Mali Lošinj dobio je 4,53 boda od 10 mogućih i plasirao se je na 134. mjesto od 365 uključenih u istraživanje, čime je ušao u kategoriju netrasparentnih jedinica lokalne samouprave. Napomenimo da je najtransparentniji grad u RH Rijeka sa 9,61 bod, a u našem neposrednom okruženju Grad Krk ušao je u kategoriju izrazito transparentnih gradova, dok je Cres sa 6,17 bodova ušao u kategoriju transparentnih gradova.
Koji su pokazatelji koji su doveli do tako niskog rejtinga Malog Lošinja? O radu vijeća, ukupan skor 33%. Nema informacije koja upućuje građane kako mogu prisustvovati sjednicama vijeća, nizak je postotak najava i dnevnih redova vijeća na internetu, kao i postotak objavljenih radnih materijala i zapisnika sjednica vijeća. Statutom Grada nije regulirana dostava vijećnicima materijala za sjednicu najmanje 8 dana prije sjednice. Sa sjednica vijeća nema priopćenja, poziva medijima, priopćenja medijima, objave cjelovite video ili audio snimke.
O radu uprave, ukupan rezultat 50%. Službeni glasnik nije i na neki drugi način dostupan građanima radi izravnog uvida. Nije objavljen Plan proračuna za 2014. godinu. Nema podataka o javnoj nabavi. Gradonačelnik nema definirano vrijeme za prijem građana. Grad nije imenovao koordinatora za savjetovanje sa zainteresiranom javnošću. Na gradskom webu ne postoji niti jedno očitovanja zainteresirane javnosti kao i sažeto objedinjeno obrazloženje neprihvaćenih primjedbi u razvoju neke lokalne politike, programa, projekta ili općeg akta sukladno Kodeksu savjetovanja sa zainteresiranom javnošću. Nije objavljen popis sponzorstva i donacija za prethodnu godinu. Grad Mali Lošinj nije dogovorio na zahtjev za pravo na informaciju. Grad Mali Lošinj nema osobu zaduženu za odnose s mjesnim odborima, nisu konstituirani svi mjesni odbori, građani nisu imali mogućnost davanja primjedbi i prijedloga na proračun.
Usporedimo li stanje u Malom Lošinju kroz godine, dolazimo do podatka da je u padu i javnost sjednica Vijeća, javnost rada i odluka jedininice lokalne samouprave, kao i izravna participacija građana u odlučivanju. Suradnja s civilnim društvom od 40% 2009. godine porasla je na 75% 2011. godine, da bi 2014. godine pala na 40%.
Ovo podaci pokazuju da postoji ogroman prostor djelovanja za unapređenje javnosti i transparentnosti lokalne samouprave kao i komunakacije između lokalne samourave i građana. Suprotno ideji da je to zadaća samo za članove predstavničkog tijela i za lokalnu samoupravu, u civilnom društvu to je izazov postavljen i pred ukupnu javnost, medije i organizacije civilnog društva.
Cilj: povećati rejting Grada Malog Lošinja!
Otvoreni podaci su gorivo za demokraciju, sirovina za gospodarski rast.
Komentari:
šta ima veze na koji je mislio. Jahtaš neće proći ni na jednom prolazu. Trebao bi te Gari uzeti za savjetnika.
To je kažnjivo i zabranjeno.. To je posao za MUP..
Vlasnik stroja ima veze u Gradu
A nona ništa? Kakva je to diskriminacija? ??
bez uvrede ikome, trebalo bi educirati roditelje kako se nositi sa fazama odrastanja svoje djece, najlakše je dati djetetu 30kn i pustiti ga na cestu. To je velik društveni problem i zato nam se sve više i događaju razne kriminalne radnje.
U udruge i ustanove koje rade sa ljudima, a posebno djecom, prvo treba uvesti detaljne analize osoba koje se prijavljuju za taj posao ili rad. Od znanja, razine čovječnosti, funkcioniranja te osobe unutar društva, razina kulture, analiza funkcioniranja u vlastitoj obitelji, uspješnost odgoja vlastitog djeteta(ako ga ima) i sl. U današnje vrijeme papir(diploma, svjedodžba) više ništa ne znače kad ih se u svakoj generaciji veliki postotak ili prošverca ili "otkupi znanje".
znam da će ovaj post biti popljuvan od onih koji se nađu u njemu, ali bilo bi optimistično da je ta brojka što manja, jer bi to bio prvi znak svijetlije budućnosti.
mali-losinj.hr/.../...
Zanimljivo štivo za one koji imaju živaca čitati ga! Po reviziji ispada da GML, u kojem radi 40 ljudi, nije na vrijeme odradio ni Plan gospodarenja otpadom niti je donio Odluku o javnoj usluzi prikupljanja miješanog i biorazgradivog otpada. Sanacija deponija na Kalvariji je tek u fazi rješavanja imovinsko-pravn og stanja, a GML istovremeno tvrdi da "do kraja 2014. kreće prva faza izgradnje pretovarne stanice". Kada je edukacija lokalnog stanovništva u pitanju, GML se hvali "brojnim aktivnostima" u vidu tiskanja (skupih) letaka, eko radio emisijama na lokalnom radiju (kolika mu je uopće slušanost?) i "ispomoći udrugama" u akcijama čišćenja. S druge strane, po sadržaju kanti i kontejnera svi mogu vidjeti da većina Lošinjana nema pojma što je to "odvojeno prikupljanje otpada", a ni računi za smeće nisu baš motivirajući (plaća se fiksna litraža, reciklirao ti doma ili ne). I ove godine će staviti baje za zeleni otpad iz vrtova puno prekasno, jer vrtovi i javne površine u ovim našim mediteranskim krajevima se čiste u veljači i ožujku, a ne tek za Dan planeta Zemlje kao na kontinentu. Najbolja edukacija je edukacija primjerom. Nekada su to bile obavezne radne akcije čišćenja Čikata za učenike osnovne i srednje škole. Onaj tko je morao čistiti za drugima nije mu padalo na pamet da sam baca smeće u prirodu i bio je i te kako motiviran vikati na one koji to čine.
I kad pomislim da su vijećnici dobili ove materijale šest dana prije sjednice, 492 stranice materijala, onda je jasno da su samo glasačka mašina koja to nema vremena niti pogledati a kamoli proučiti i biti netko tko pita, usmjerava požuruje i nadzire.
Dubravko Devčić jedini je lokalni političar kojemu se može vjerovati i koji nije okrenuo stranu i izdao svoje birače čim su završili izbori.
Kada su novinari pisali ili komentirali,što zapravo vijećnik gosp.Devčić traži, razmišlja drugačije od dirigiranih vijećnika pita ili zašto je protiv odluka gdje na kraju ostaje SAM?
Na naslovnici službene gradske stranice www.mali-losinj.hr/ je rubrika NAJNOVIJE VIJESTI, a prva po redu je vijest MATERIJALI ZA 17. SJEDNICU GRADSKOG VIJEĆA s uputom "Materijali za Gradsko Vijeće Preuzmite datoteku: MATERIJALI ZA 17. SJEDNICU GRADSKOG VIJEĆA NAPOMENA: Točke možete pregledavati na dva načina: 1. Neposredno iz preglednika (kliknite na naziv točke) 2. Sa svojeg kompjutera (desni klik na naziv točke -> odabrati “save as” ili “spremi kao” i odaberete mjesto na kompjuteru gdje želite spremiti točke)" i tekstom PROČITAJ. Naslov i tekst PROČITAJ su linkovi na sadržaj iz upute, ali da su to linkovi možeš znati samo ako preko njih pređeš pokazivačem miša. Očigledno si poput većine korisnika interneta naviknut na boju teksta s linkom (kad nije podvučen crtom) bitno različitom od boje teksta bez linka, što na gradskoj stranici nije slučaj.
Raspored sadržaja je zbrkan i nelogičan, pa se u vodoravnom meniju po stavkom Gradska uprava kao hijerarhijski niža stavka nalazi Gradsko vijeće premda vijeće nije upravno tijelo. Zanimljivo je, a možda i znakovito, da je na vrhu izbornika Gradska uprava Gradonačelnik, da potom slijede Upravni odjeli Grada, a tek nakon njih Gradsko vijeće.
A šta je to vaše a nije naše?? Šta je to od prodanci a nije od prišlići??