Uz teren s 18 rupa, Eco Golf Resort Matalda imat će i jedan hotel kapaciteta do stotinjak soba te 15-ak vila za igrače s bazenima uklopljenima u prirodu te malom marinom i heliodromom, a činjenica da teren projektira slavni Ernie Els za sobom povlači, kako kažu u Jadranki, mnoge pozitivne učinke ne samo za destinaciju Lošinj i Cres već za cijelu zemlju. Naime, otvaranjem novih terena Ernia Elsa mnogi svjetski golferi i zaljubljenici u golf dolaze vidjeti i iskusiti novi Elsov teren, posebice jer Els godišnje odabire svega dva terena koje želi raditi, izvijestio je Novi list »
Skupština Primorsko-goranske županije na sjednici u listopadu glasat će o izmjenama Županijskog prostornog plana za tri investicijska projekta: golf na Cresu, aquapark na Krku i proširenje ribogojilišta, također na Cresu. Kako je ovih dana najavio župan Zlatko Komadina, plan će se mijenjati zbog šire društvene koristi tri projekta koji će, među ostalim, donijeti i novo zapošljavanje te razvoj potpuno novih djelatnosti.
A projekt koji je pritom najveći i najpripremljeniji je Projekt Eco Golf Resort Matalda na Punti Križa na Cresu, za kojega je službeni podnositelj inicijative tvrtka Jadranka Mali Lošinj. Poznato je da je Jadranka svojim investicijama već izmijenila turističko lice Lošinja, gradeći luksuzne hotele i vile s pet zvjezdica, a sada ostvarivim postaje jedan od najambicioznijih projekata u Hrvatskoj – gradnja golf terena s nizom pratećih sadržaja, te mogućnošću da se na Cresu na Punti Križa u budućnosti igra i svjetski golf championship.
Završena prva faza
Iz tvrtke koja kreće u tu veliku investiciju poručuju da je dosad uspješno završena prva faza kompleksnog investicijskog ciklusa na samom Lošinju čiji glavni cilj je unaprijeđenje ponude i usluge te time repozicioniranje Grupe Jadranka na turističkom tržištu. Kako je riječ o dugoročnom ciklusu, u planu su i dva ključna projekta nužna za završno pozicioniranje Lošinja kao top luksuzne destinacije: to su proširenje Zračne luke Mali Lošinj, koji je proglašen projektom od strateške važnosti za Republiku Hrvatsku i projekt izgradnje Eco Golf Resort Matalda.
Velik financijski iskorak
Kao jedan od ključnih projekata investicijskog ciklusa koji će donijeti potreban iskorak i snažnije pozicioniranje zemlje na svjetskoj turističkoj karti je izgradnja Eco golf resorta na Mataldi, na južnom dijelu otoka Cresa. Riječ je o izgradnji dva championship terena s 18 rupa čime se otvara još jedna dodatna mogućnost za Hrvatsku, a to je domaćinstvo golf turnira. Iako je golf scena nešto slabija u Hrvatskoj, činjenica da teren projektira slavni Ernie Els za sobom povlači, kako kažu u Jadranki, mnoge pozitivne učinke ne samo za destinaciju Lošinj i Cres već za cijelu zemlju. Naime, otvaranjem novih terena Ernia Elsa mnogi svjetski golferi i zaljubljenici u golf dolaze vidjeti i iskusiti novi Elsov teren, posebice jer Els godišnje odabire svega dva terena koje želi raditi.
Uz to, Eco Golf Resort Matalda imat će i jedan hotel kapaciteta do stotinjak soba te 15-ak vila za igrače s bazenima uklopljenima u prirodu te malom marinom i heliodromom. Važno je istaknuti da prema planu, sve što se sagradi u sklopu Eco Golf Resorta, neće imati mogućnost prodaje, tako da se ne može dogoditi priča o gradnji i prodaji apartmana, kažu u ovoj tvrtki.
Na pitanje koliko će sve stajati, kažu: »Radi se o doista velikoj investiciji, a njezine visina ovisi o finalnom planu i konačnim kapacitetima. Prema okvirnoj procjeni vrijednost zasigurno neće biti manja od 100 milijuna eura, što predstavlja velik financijski iskorak stoga će se tražiti dodatni izvori financiranja i partneri«.
Prvi korak u planiranju projekta je bilo postizanje konsenzusa sa svim dionicima uključenim u projekt. Zato je plan projekta predstavljen građanima, lokalnoj samoupravi te je dobio podršku Primorsko-goranske županije, Grada Lošinja pod koji Punta Križa administativno spada, te Krčke biskupije. Upravo je s Krčkom biskupijom, u čijem se vlasništvu nalazi teren, potpisan dugogodišnji najam terena.
Ekološki standardi
Prije finalne izrade plana izgradnje posebna pozornost posvetit će se zadovoljavanju najviših ekoloških standarda, tvrde investitori. U suradnji sa Zavodom za prostorno planiranje izrađene su studije o zaštiti prirode, kako se izgradnjom resorta ni na koji način ne bi naštetilo prirodi. Stručnjaci koji su izašli na teren su procijenili kako je lokacija idealna za golf, s obzirom da je sama priroda napravila konfiguraciju pogodnu za izgradnju terena, a zahvaljujući čemu projekt zahtjeva minimalne intervencije u prirodu.
Osim toga, veliki je naglasak na tome da se prilikom izgradnje ne ugrozi Vransko jezero te će upravo zbog eko predznaka raditi kontinuirana ekološka provjera i nadzor tijekom radova. Razmatra se mogućnost desalinizacije mora, no Vransko jezero nikako neće biti izvor, tvrde u Jadranki.
Projekcija je da bi golf resort na Punti Križa realno mogao biti otvoren 2020. godine, s obzirom da se radi o tako zahtjevnoj investiciji, te površini od 320 hektara. Od ukupnog područja Matalde koji pod ugovorom, obuhvaća se samo 24 posto zemljišta, ostalo sve ostaje prirodno. Od toga 20 posto ide na dva 2 golf igrališta, 1 posto vodene površine i 3 posto zgrade s okolišem.
Sanjin Šolić: Vransko jezero ostaje zaštićeno
Sanjina Šolića, šefa Uprave Jadranke pitali smo na koji će se način osigurati dovoljna količina vode za tako veliko područje.
– Inicijativa o izmjeni i dopuni Županijskog prostornog plana radi izgradnje golf resorta Matalda pokrenuta je prije dvije i pol godine. U ove dvije i pol godine smo u suradnji sa Županijom i Zavodom za prostorno planiranje odradili dugotrajan i izazovan posao. Rezultat tog posla su dvije studije i društveno-ekonomska opravdanost izgradnje golfa na Mataldi. Svaka od njih s različitih aspekata proučava postoje li svi ključni preduvjeti za izgradnju golfa i to s posebnim naglaskom na zaštitu prirode i cijelog eko sustava. Jedno od pitanja je crpljenje vode gdje se u kontekst dovodi i Vransko jezero, međutim to zaista nije opcija koja dolazi u obzir. Postoji zasad pet-šest različitih mogućnosti izvora. Znači, od bušotina prirodnih do recikliranja otpadnih voda, pročišćavanja. Postoji mogućnost dolaska cisterna, sabiranja kišnica. Tu je i mogućnost desalinizacije, koji je doduše najskuplja opcija. Tek nakon odluke da se pokreće izmjena plana mi ćemo detaljno i studiozno utvrditi koje sve izvore vode možemo koristiti. Dakle, Vransko jezero nije opcija.
(Tihana Tomičić)
Komentari:
Ostale budale će se tradicionalno vratiti ovčarstvu kako je bilo prije 100 godina.
U Bosnu, REPOBLIKU SRPSKU ?
Treba zahtijevati da se kao obavezna predradnja kompletno i temeljito istraži i utvrdi na koji način pitka voda dolazi u Vransko jezero. Bez toga se ne smiju dozvoliti nikakva bušenja niti posipanja tla pesticidima.
Plavi forum, mreža ekoloških i zavičajnih udruga s Jadrana, nije a priori protiv golf igrališta u Hrvatskoj, no sporno je što svi planovi koje smo do sada vidjeli uključuju urbanizaciju. Dakle, apartmanizaciju pod krinkom izgradnje golf terena. Treba inzistirati na racionalnom broju igrališta, da nisu na područjima koja su ekološki sporna i da se radi zaista o golf terenima, a ne trojanskom konju apartmanizacije . Treba se vratiti studiji razvoja golfa iz 1999. kada se govorilo o 20 golf terena u Hrvatskoj, a država bi isposlovala dozvole, odredila broj apartmana, omogućile bi se investicije, ali bez devastacije. Suludo je na otocima gdje nedostaje vode raditi golf terene. U većini slučajeva radi se o jednokratnoj zaradi špekulantskog kapitala.
Kad je riječ o produljenu sezone i razvoju turizma pitanje koje se postavlja jest – je li riječ o ekstenziji postojećih kapaciteta ili novim kapacitetima koji onda postaju konkurencija postojećima? Golf može biti napravljen na način da je prihvatljiv za okoliš, pogotovo ako je ekstenzija postojećih kapaciteta. No, svjetska iskustva pokazuju kako postoje, uz urbanizaciju, i dodatni problemi. Radnici koji su zaposleni na golf terenima četiri puta više oboljevaju od raka jetre radi pesticida kojima se tereni tretiraju. Također, golf teren troši vode koliko i grad od 8 tisuća stanovnika. Osim što je, uglavnom riječ o urbanizaciji, koriste se i zapadne metode pa se tako novom zemljom, novom, najčešće GMO travom, stvara umjetna priroda. Često se golf prezentira kao rješenje za produljenje sezone, no u Španjolskoj je to ispala prava katastrofa – priroda je devastirana, a neki su gradovi ostali bez pitke vode.
lider.media/fight-club/novi-golf-tereni-2/
ima li itko ideju koliko ljeti treba vode za englesku travicu ?Zasigurno sabiranje kišnice i cisterne nisu dovoljne
Ista stvar bi se mogla dogoditi i s forsiranjem golfa. Ponovo netko "ima viziju", ovaj put o "razvoju golferskog turizma". I maže oči lokalnom stanovništvu pričama o prednostima te, za ovaj bezvodni i krški kraj potpuno "alohtone" turističke niše. O manama šute ili daju nekakve neodređene odgovore u stilu "vidjet ćemo kada nam se odobri". Znači, za konkretne odgovore na pitanja o vodoopskrbi, zagađenju tla, utjecaju na okolnu prirodu i poljoprivredu i sl. morat ćemo pričekati do početka realizacije čitavog projekta? Ne bi li bilo logičnije da se prvo znaju odgovori, pa da se tek onda, eventualno, ide na prenamjenu prostora? Jer kada krenu bageri bit će kasno.
Na temelju čega će to županijska skupština odlučiti da se područje Matalde može i smije prenamijeniti u golf resort? Na temelju dvije studije (kakve to?) i "društveno-ekon omske isplativosti" (naravno da će se sve ovo nekome isplatiti) koje je izradio Zavod za prostorno planiranje PGŽ? Pa ta županijska ustanova se prilično izblamirala glatkim uvažavanjem megalomanskog plana (kapacitet od 1000 pacijenata dnevno!) za Lječilište kojem je kumovala ista Jadranka koja sada traži dozvolu za golf. Nitko ne spominje studiju o utjecaja zahvata na okoliš koja je za golf obavezna. Ili će i to biti "sređeno" naknadno, kao i dozvole oko hotela na Čikatu? Sve mi se čini da se ovi u županiji igraju "ruskog ruleta" kojem nisu dorasli. Raspašoj!
O majko moja!?!. Što to zajedno, dugotrajno i izazovno rade oni koji imaju biti na različitim pozicijama? Privatni investitor s svojim željama i javna ustanova koja mora brinuti o javnom interesu. Koja je konkretno uloga JU Zavoda za prosotrno uređenje Primorsko-goran ske županije u zajedničkom poslu.
Po statutu je rad Zavoda javan. O zajedničkom, dugotrajnom i izazovnom radu javnost ništa nije znala do ove objave urbi et orbi. Moguće je u zajedničkom radu dogovoreno da je Šolić glasnogovoornik Zavoda?
Slika duplerice
Dolje je link na uvećanu sliku duplerice
i.imgur.com/6C2aacu.jpg
Opet duplerica!
Link na uvećanu sliku duplerice
i.imgur.com/N8SXGoq.jpg
Kodeks časti
www.hnd.hr/.../
Jadno i tužno, od novinara, članka do gradonačelnika. Čovjek se stvarno pita: gdje mi to živimo? Samo lova i građevinska mafija, a da o kulturi, tradiciji, prirodi i uravnoteženom razvoju ne govorimo!
Prijaviti Dorhu i uskoku pogodovanje u prostornom planu, kako investitora za korupciju tako i predsjednika vijeća, gradonačelnika i ostale sa rukama u pekmezu.
i što kukate samo protiv svjetovne vlasti, što je s crkvom? Oni u toj priči nisu ništa krivi ili nemate petlju npr. povući djete s vjeronauka?
" ... tog smo ih sasvim ugodnog dopodneva susreli, kao dio većeg društva uglavnom stranaca, na šetnici Matalda, jednoj od njih desetak s kojima je premrežen taj prirodni fenomen otoka Cresa, predio koji mnogi znaju nazivati i »nacionalnim parkom« cresko-lošinjsk og arhipelaga. Ali ujedno i predio koji će za nekoliko dana, nakon što Skupština Primorsko-goran ske županije na sjednici zakazanoj za kraj listopada na glasanje stavi izmjene Županijskog prostornog plana za tri investicijska projekta: golf na Cresu, aquapark na Krku i proširenje ribogojilišta, također na Cresu, i službeno dobiti zeleno svjetlo za pretvaranje u Eco Golf Resort Matalda. Prejudiciramo? Ne, s obzirom na opće, ne samo političko raspoloženje, više je no jasno kako će se promjene sasvim sigurno i izglasati. Jer za njih su i SDP i HDZ, HNS i PGS, da istaknemo one najvažnije koji upravljaju ovim prostorom."
Dakle, piše autor, "prirodni fenomen otoka Cresa, predio koji mnogi znaju nazivati i »nacionalnim parkom« cresko-lošinjsk og arhipelaga" za nekoliko dana će odlukom županijske skupštine postati gradilište nečega što se preuzetno naziva Eco Golf Resort Matalda, no unatoč ukrasnom epitetu "eco", to će ipak biti golf teren sa svim ekološkim rizicima koje golf donosi. A to je gotova stvar. Jer autor raspolaže pouzdanim informacijama da postoji opće, ne samo političko raspoloženja da se ta promjena izglasa. Novinar to ipak pa piše "više je no jasno kako će se promjene sasvim sigurno i izglasati". Još samo da nam je neukima pojasnio koje je to opće, a koje političko raspoloženje i kako se mjeri. Ma ne valjda brojem, učestalošću i opsegom sponzoriranih članaka po novinama i portalima - da bi bilo "više no jasno" (zar nije dovoljno da je nešto jasno?) kako će se promjene sasvim sigurno i izglasati. (dakle nije dovoljno da je više no jasno, glupave Otočane valja dodatno uvjeriti riječima da će promjene sasvim sigurno biti izglasane.
A onda slijedi zakucavanje. Kaže pisac ove reklame, za promjene su i SDP i HDZ, HNS i PGS, da istaknemo one najvažnije koji upravljaju ovim prostorom. Što će navesti Otočanina da primijeti kako je isto tako i na Lošinju (da istaknemo samo one najvažnije koje upravljaju lošinjskim prostorom).
A ovdje možete pročitati cijeli tekst:
novilist.hr/.../...
"Šolić je bio maneken procvata cijelog Kvarnera na duplerici pretprošle nedjelje, a prošle ga se nedjelje ne spominje da ne zasjeni Garija uoči imenovanja ministara u Vladi tako da pred premijerom zasjaji u punoj svjetlosti. Naime, Šoliću i ruskim gazdama bi baš dobro došao jedan blagonaklon ministar turizma koji kao gradonačelnik provodi politiku "gradimo koliko god stane". A ovim propagandnim člankom o projektu teškom 100 milijuna eura novinar prikladnog prezimena Prodan Jadranku dd prikazuje kao spasitelja svekolikog hrvatskog turizma napisavši hvalospjev: "Golf tereni Punta Križa ona su točka na kojoj će se nepovratno početi mijenjati ne samo lošinjski, creski i krčki turizam, točka je to koja će početi otvarati prozore i vrata hrvatskog turizma." A budući da je za to nepovratno mijenjanje zaslužan i Kapeli svojom politikom planiranja lošinjskog prostora i sinergijom gradske vlasti s ruskim kapitalom bio bi baš dobar ministar u Vladi, skrivena je poruka ovog reklamnog članka kojeg potpisuje novinar Prodan."
Proci će kao bivši ministar branitelja, kratko ali još i gore kada se pozabavi Dorh oko pogodovanja prostornim planovimas i prodajom ( najmom ) zemljišta.
tko se mača laća od mača najebe!
s25.postimg.org/pqsuiiq27/oglas1.jpg
jutarnji.hr/.../...
Nema ni uskoka ni poskoka ni dorha mi morha!
Nisam čuo da Uskok najavljuje hapšenja.
A tko je to?
o njegovom zdravlju? ( malo ga želudac boli)
o njegovom seksualnom životu? (osim plavuše ništa drugo)
o imovnom stanju ? ( ja nemam ništa ima moj brat)
o mitu i korupciji? ( e tu nisam sam, pomoglo mi je gradsko vijeće)
znaš kako to ide "pojeo vuk magare"
www.index.hr/.../926588.aspx
preko savjetnika bivšeg gradonačelnika Badurina - Nedić, neznam dali buduca gradonačelnica može dvojac odbaciti,odnosn o uskratiti njihove naredbe.
u paketu s Garijem i ostalom svojtom.
Je li ministar znanosti i obrazovanja 'novi HDZ-ov Mijo Crnoja'? Imamo dokaz da je Pavo Barišić optužen za plagiranje!
slobodnadalmacija.hr/.../...
Jasno i glasno kada imaš muda, bravo Dunja
tako se po prvi put može (javno) pročitati što to konkretno Jadranka d. d. planira graditi na Mataldi. Brojke su šokantne:
- projekt obuhvaća 325 ha površine od čega samo na golf igralište otpada nevjerojatnih 245,50 ha(usporedbe radi, čitava park-šuma Čikat obuhvaća "skromnih" 236 ha)i bit će najveće u Hrvatskoj uopće
- za navodnjavanje tog mega-golf igrališta od 36 rupa bit će potrebno osigurati bar 300.000 m3 vode godišnje (ako bude suša i puno više)
- smještajni dio činili bi hoteli, vile i bungalovi s 5*, kapaciteta čak 1300 ležajeva (sadašnji kapacitet hotela Aurora i Vespera!)
- prateće sadržaje ugostiteljsko-t urističke namjene nazvani "Matalda selo" činili bi recepcija, konjički klub, kulturni centar, galerija, tržnica, trgovine, razni obiteljski sadržaji (koji to?), crkva i trg (?), a spominju se i vinski podrum i sirana, heliodrom, servisni centar, privezište sa pratećim sadržajima (marina?) i plaže (gdje?)
- cijeli kompleks bi se trebao prikopčati na ionako slab lokalni vodovod za Puntu Križa (sanitarne potrebe oko 600 m3 dnevno) i javnu elektroopskrbu (vršna snaga oko 1500 kW), a sanitarne otpadne vode (oko 400 m3 dnevno) špekulira se "transportiranj e do pročišćivača u kampu Baldarin" - telefonija nije ni spomenuta, kao ni priključenje na (usku i opasnu) cestu Osor-Punta Križa.
Tješe nas da se navodnjavanje neće prikopčati na javni vodovod, no nisu baš sigurni odakle će namaknuti toliku silnu vodu. Ako budu išli na bušenje bunara, prijeti veliki rizik da sve "nizvodno" presuši (time i mogućnost poljoprivrede), pa i Funtana kod puntarskog groblja. Nigdje nije ni spomenuto čime će se sve tretirati travnjaci golf igrališta (herbicidi, pesticidi, umjetna gnojiva) i kako će riješiti problem otjecanja tih otrova u podzemne vode. Nije spomenut ni problem alohtone divljači, tj. potreba da se čitav taj ogroman teren fizički ogradi, niti kako će to izvesti (žica pod naponom?).
Još jedno pitanje nije ni dotaknuto, a vrlo je važno - tko će raditi u tom mega golf resortu i gdje će ti ljudi živjeti? Jadranka već sada muku muči sa sezoncima(Lošin jani ne žele crnčiti za te pare, a Slavonaca je sve manje), koje za sada smješta u Helios, no kamo će s njima kada Helios ode u rekonstrukciju od 5*?
Lako je zapasati prostor i izgraditi, problem je tko će čitavu tu "elitnu priču" odrađivati i održavati. Turizam su (stručni i motivirani) ljudi, a njih na našim otocima ima sve manje. Odakle ćete ih nabaviti, gdje ćete ih smjestiti i koliko će vam vremena trebati da ih "naučite poslu"? Možete li si to priuštiti?
Matalda golf resort - 325 ha i 1300 ležajeva, mega golf igralište od 36 rupa na (ograđenih) 245 ha i bar 300.000-400.000 m3 vode samo za travicu, "Matalda selo" i potpuni izostanak analize problema "ljudskih resursa". Treba li nam to, zaista?
novilist.hr/.../...
volim-losinj.org/politika/2507-skriveni-raj-na-zemlji
Citiram iz članka u JL:
U ovih 60 dana - treba reći - svašta smo čuli od novih (do)ministara i (do)ministarski h kandidata. No, ni jedan od njih bio tako brutalno iskren kao novi ministar turizma Kliman koji je na upit novinarke Telegrama "Koliko je, po vašem mišljenju, potrebno novih hotela u Hrvatskoj?", odgovorio jednom jezgrovitom rečenicom od tri riječi u kojoj je kao u kapsuli s ekstraktom destilirano trenutno hrvatsko društveno ludilo. Ministar je - naime - mirno odgovorio: "Koliko god stane".
U te tri riječi - "koliko god stane" - kristalizirana je Hrvatska godine 2016. Zaboravite urbanističke planove i održiv razvoj, energetske otiske i demografski pritisak, mjerljive parametre i planove upravljanja, zaboravite sva ta palamuđenja kojima nas desetljeće zasipaju urbanisti, ekonomisti, sociolozi i demografi. Umjesto mjerljivog, racionalnog i ozbiljnog razgovora o planiranju i razvoju, mi smo dobili trumpovski (ili kerumovski) britak, jednostavno sročen "razvojni model". Naime, gradit ćemo koliko god stane.
Politika »Koliko god stane«
volim-losinj.org/politika/2550-politika-koliko-god-stane
nisi ni sjeo u fotelju obećao si daćeš "rasturati" rasprodati zemlju kao što si rasprodao zemlju na Lošinju, vjerojatno "bu dobio po prstima" ako nisi na Lošinju.
Novi List je dobar jedino za u WC, uz dvostruko povlačenje vode nakon upotrebe tog riječkog uradka.
Vi muški pokažite svoja možda se nešto i napravi za ovaj kraj.
Što se tiče Novog lista to je već neko duže vrijeme tako.
Zar niste se već do sada uvjerili?