U javnoj raspravi o temi Zaštita javnih dobara i javnog interesa u sustavu koncesija održanoj u Zagrebu sudjelovala je i Bojana Genov u ime inicijative Čovjek po mjeri otoka izlaganjem i prezentacijom primjera koncesije na pomorskom dobru u uvali Čikat na Lošinju »
Pokret otoka i prijatelji organizirali su ovu stručnu raspravu kako bi na temelju iznesenih teza otvorili i raspravu s javnošću o mogućim alternativama onim odredbama Zakona koje se procjenjuju štetnima za zaštitu javnih dobara ili javni interes.
Snimak izlaganja studije slučaja koncesije na Čikatu
No dan kasnije, dok je hrvatska javnost bila zabavljena odlukom arbitraže u graničnom sporu sa Slovenijom, Vlada je na dnevni red sjednice Sabora nenajavljeno vratila prije dvanaest dana povučeni Prijedlog Zakona o koncesijama, povučen zbog prosvjeda otočana organiziranih u inicijativu Pokret otoka, koji smatraju da će se na udaru naći jedno od rijetkih dobara kojima otočke lokalne zajednice raspolažu, a to su plaže.
S tankom većinom od 77 glasova i jedva "skucanim" kvorumom Sabor je nakon odbacivanja svih oporbenih amandmana prihvatio zakon koji ne omogućuje samo izručenje pomorskog dobra zainteresiranim posjednicima kapitala, nego pokriva i eksploataciju mineralnih sirovina, korištenje voda, pravo lova na državnim lovištima i uzgajalištima divljači, područje zaštite prirode, energetike, obavljanje djelatnosti linijskog i obalnog pomorskog i riječnog prijevoza, luke, građenje i upravljanje autocestom i pojedinim cestovnim objektima kao što su mostovi ili tuneli, pružanje usluga javnog prijevoza, zračne luke, sport, kulturna dobra, komunalne djelatnosti, željeznice, žičare, gospodarenje otpadom, turizam, područje zdravstva, medijske usluge televizije i radija, slobodne zone te uzgoj riba i drugih morskih organizama, a sve to bez prava sudjelovanja lokalnih zajednica i zainteresirane javnosti u postupcima dodjele koncesija.
Komentari:
Vidim jednu ležaljku a mislim da može stati još jedna. Dakle ukupno je moguće staviti dvije. Dati koncesiju radi postave dvije ležaljke bi bilo previše i županu Komadini "crvenom Minhauzenu" o čijim podvizima u pomaganju okupacije Čikata ćemo imati prilike čitati uskoro...
U Facebook grupi JAVNO JE DOBRO - DOBRO JE JAVNO!, Genov je napisala: "Za ovaj je mol sklopljen ugovor o koncesiji između Primorsko-goran ske županije i tvrtke Katina d.o.o., uz pozitivno mišljenje Grada Malog Lošinja, za gospodarsko korištenje, odnosno postavljanje 15 ležaljki i suncobrana. Nije greška, 15 LEŽALJKI I SUNCOBRANA na ovom malom moliću koji je bio omiljeno kupalište Lošinjana i njihovih gostiju. Cijena ove ograde, odnosno društvena korist je 5.180 kn godišnje. Čini li vam se kao i meni da nas netko pravi budalama?"
Koncesija od 2012. godine
Bojana Genov za Index je potvrdila kako se radi o koncesiji koja se obnavlja na godišnjoj razini još od 2012. godine. Cijena koncesije iznosi 5180 kuna, od čega je 4550 kuna fiksni dio, dok je ostatak naplaćen od prijavljenog prihoda. Prema riječima Bojane Genov, iako prihoda na tom moliću zapravo i nema, prijavljen je u iznosu od 18 tisuća kuna. Kaže i da kontrola svake godine potvrdi kako je s koncesijom i korištenjem sve u redu.
Vlasnici Vile Karolina za nešto malo više od pet tisuća kuna tako su postali vlasnici dijela pomorskog dobra i imaju molić samo za sebe. Ako je za suditi prema fotografiji, na molić ne stane ni par ležaljki, a osobito ne 15 ležaljki i isto toliko suncobrana.
Rezerviran za druge
Navodno je, kazala je Bojana Genov, molić trebao biti rekonstruiran prema savjetima restauratora. Trebao je, ali nije. Srušen je i izgrađen novi, suprotno mišljenju i savjetima struke. Iz godine u godinu turiste i mještane Malog Lošinja dočekuje obavijest da molić - nije za njih.
www.index.hr/.../980579.aspx
Privatne plaže u Hrvatskoj ne mogu postojati po zakonu, nego samo javne i plaže pod koncesijom, koje imaju pravo koristiti svi građani
S Franom Staničićem, izvanrednim profesorom na Katedri za upravno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta, razgovarali smo o novom Zakonu o koncesiji, ali i nezakonitom ograđivanju plaža.
Pročitajte više na:
vecernji.hr/.../...
Više na:
vijesti.rtl.hr/.../...
netko je spomenuo da mu je već dosta spominjanja tog mula na Čikatu što, da to nije toliko važno.
Baš dobar primjer kako izigrati mene i tebe i dati koncesiju za 20 - 30 ležaljki na mulu od par metara.
To je vama normalno?
To je bila proba dokle se može ići.
Sada kao tamo se i onako nije kupalo pa i nije bitno.
Neznam tko se nije kupao a tko je ali skakalo se s tog malog mula u more.
Ležali nismo iz razloga jer je uvijek bilo mokro od skakanja i penjanja natrag po stepenicama.
Koncesija pokazuje da nas smatraju budalama.
Cijena koncesije pokazuje koliko nas smatraju budalama.
Otvorili smo natječaj za najbolji selfie skoka s malog mula.
Fotke s ove lokacije pokazat će koliko nismo budale i koliko imamo srčanosti pokazati što je naše.
Go Lošinj!
A kad je građane uznemirio bager na Čikatu i rušenje mula pred Karolinom, tadašnja dogradonačelnic a Ana Kučić rekla je da razloga za paniku nema: ... Ana Kučić kaže kako je Grad u travnju dao »zeleno svjetlo« prijedlogu Županije da se dodjeli koncesija u cilju rekonstrukcije mula, jer je za tim zbog njegova oštećenja bilo potrebe. Pri tom naglašava kako je dodatno tražena potvrda od nadležnog ureda da neće biti izmjena u dosadašnjem režimu korištenja tog prostora i da će i dalje mul ostati javna plaža kako je to bilo i do sada, te da im je iz Županije tako i potvrđeno.
Naime, kako se radi o pomorskom dobru u nadležnosti Primorsko-goran ske županije, u Upravi za pomorstvo pitali smo (pitala je novinarka Novog lista Ira Cupać Marković, u vrijeme kad otočnu stranicu nisu uređivali Jadranka, TZ i Gradska uprava) kome je i za koju namjenu koncesija dodijeljena, je li u sklopu koncesije dozvoljeno rušenje mola te da li će po završetku radova biti izmjena u načinu na koji je taj prostor do sada bio korišten. U odgovoru se navodi da se radovi izvode sukladno zakonu i izdanoj dokumentaciji te da neće biti ograničenja u korištenju mula kao kupališnog prostora.
Pročelnik Gerhard Lempl izvjestio je da je koncesija na pomorskom dobru dodjeljena za gospodarsko korištenje i rekonstrukciju mula tvrtki Katina d.o.o. iz Malog Lošinja, koja je odabrana kao najpovoljniji ponuditelj.
Temeljem ugovora o koncesiji koji je sklopljen 1. kolovoza, lošinjska ispostava županijskog Upravnog odjela za graditeljstvo i zaštitu okoliša 20. listopada izdala je lokacijsku, a 12. studenoga i potvrdu glavnog projekta.
Pročelnik Lempl navodi da je malološinjska ispostava Lučke kapetanije temeljem usmenih prijava obavila provjeru na terenu i da se po njihovim usmenim informacijama rekonstrukcija izvodi u skladu s potvrdom glavnog projekta, a da je za tumačenje, kontrolu i nadzor građevinskih radova na rekonstrukciji mjerodavna građevinska inspekcija Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja.
Znači, osim šutnje gradskih vijećnika imamo i aktivno saučesništvo malološinjske ispostave Lučke kapetanije u pravljenju budala od građana.
Cijeli članak od prije četiri i pol godine:
volim-losinj.org/politika/1987-razloga-za-paniku-nema
lupiga.com/vijesti/tko-ce-nas-sada-braniti-branitelji-su-prdnuli-u-cabar-plazu-je-ogradio-dabar
1. O čijem trošku je "obnovljen" ovaj mulić?
2. Koliko je otprilike to koštalo?
3. Koliko su u trošku sudjelovali čovjeki po mjeri otoka?
4. Koliko su u trošku obnove sudjelovali oni koji tvrde "to je naše"?
5. Kad je mulić prvobitno sagrađen, za koga je sagrađen?
6. Koliki je omjer zarade za lokalnu zajednicu ovih 2 metra obalne crte i sljedećih dva metra lijevo ili desno?
7. Koliki je omjer zarade za lokalnu zajednicu ovih 2 metra obalne crte i recimo neke prosječne udruge gradžana ML? (saznajemo da ovih 2 metra obale za grad zarađuje "smiješnih" 5180 kuna, koliko za grad zarađuju oni koji se tom iznosu rugaju?
8. Je li zaista suštinski bitno je li u rješenju navedeno 15, 16, 4, 2, 10.5 ili bilo koji drugi broj ležaljki?
Hvala.
9. Kako bi danas ili za 10 godina isti mulić izgledao da ovisi o sredstvima ljudi po mjeri otoka?
Hvala na argumentiranim odgovorima bez vrijeđanja, znam da možete!
11. Zašto Jadranka hoteli ne plaćaju koncesiju za istu stvar za Belvi?
12. Zašto toliko mrziš Lošinj i njegovu povijest i kulturu ?
Interesantno koji si ti lik pozivaš se na ne vrijeđanje jer kao to mi stalno činimo a ti manipuliraš sa svim i svačim, provociraš.
Ma moš mislit lika!
Što se tiče mula i mulića i još puno toga drugog financiram sve na ovom otoku još od st 7 a sebe smatram čovjekom po mjeri otoka i to već generacija.
To mi je ugrađeno duboko u svjest ali neki imaju propuh u glavi pa im to zvampi.
Ne možeš reći ni magarac jer to vrijeđa magarca ali mozak premali da stanu neke stvari.
Zbog takvih se i donose bezvezna rješenja, njemu sve dobro.
Meni nije a neke inicijative treba financirati i za to rado dajem novac.
Bez njih ne bi znala za "tuljana".
Da mul je i moj, oduvjek bio jer su moji preci kao i ja sada davali sve što je trebalo pa i za mul.
Sagrađen i dat ljudima na korišćenje SVIM LJUDIMA.
Ako smatraš da nemaš pravo na mul jednostavno ne ideš tamo i ne komentiraš ovdje.
Priča o davanju u koncesiju da bi se "popravilo" mulić koji je bio u sasvim solidnom stanju tek je prozirna laž kojom se ne može sakriti činjenica da je protuzakonito privatiziran dio javnog kupališta. Svi se sjećamo onog zaštitara koji je tjerao klince koji su htjeli skakati s mulića kao što su to činile generacije prije njih. Novi vlasnici, tj. "koncesionari" nisu se potrudili niti izmisliti "ulaznicu" za kupalište od 250,00 kn dnevno ili neki papreni "najam" za ležaljke, pa da čovjek plati i legalno uđe i okupa se na Malom mulu. Toliko o dostupnosti za sve pod istim uvjetima.
Austro-ugarska je, ma što naši nacionalistički povjesničari o njoj mislili, bila uređena država. Jedino kupalište za koje se plaćala (simbolična) ulaznica bilo je veliko drveno Kupalište Čikat na mjestu gdje je danas vrlo otužna Pješčana plaža. Kupačima je zauzvrat na raspolaganju bilo 200 kabina, tuševi sa slatkom vodom (u vrijeme davno prije uvođenja vodovoda), gimnastičke sprave na otvorenom i spasilačka služba. Nažalost, Kupalište Čikat je potpuno uništeno u bombardiranjima 1944.-45. i nikada nikome nije palo na pamet da ga obnovi. Ali, u planu je koncesioniranje i ovog dijela obale Čikata...
btw raja su svi Lošinjani lol.. ko vlada otokom samo malo klikere uključiti
Ona aristrokraija pod Austrijom je sve sagradila i to kvalitetno da stoji još i danas.
Nitko pslije nije toliko napravio a da nije zadirao u prirodu već je naravno sebi ali i svom stanovništvo omogućio kvalitetnije korišćenje djela obale.
Ako već spominjete Čikat svako najmanje selo ima velike mule i kvalitetno izgrađeno pristanište nije bilo samo za "neke" kao sada.
Vidi Unije, Artaturi i sve ostale valice i vale.
Nitko poslije nije skoro pa ništa napravio ali koristilo se i uništavalo.
Što je Jadranka napravila na Čikatu za svih ovih godina kada su gosti hotela koristili obalu?
Ništa, svake godine donosio se pjesak na ČIkat, glavno kupalište koji bi zatim sav završio u moru pa nagodinu opet. Sve one kabine ispred Alhambre i ispod terase kod Belvija služile su za vršenje nužde.
Sada kada je Jadranka skroz na skroz privatna sada se kao investira ali za koga ne za nas nego samo za njhove goste.
Nije dosta ono što je oduzeto do sada već čitavi Čikat, ej?
Tužite se na Jugoslaviju koja nije ništa oduzela od obale a sada kada imamo konačno "našu" Hrvatsku sada nećemo imati ništa?
To je Kluk klan!
Što je najtragičnije sve smo dali - poklonili s ovim našim glupavim vjećnicima.
Dobili smo svoju državu i umjesto da smo svoj na svom i živimo kvalitetno, kulturno mi nećemo imati pravo ni hodati jer će nam cjela područja biti pod ogradama?
Čude se kao mladi odlaze, tjerate sve nas!
A na tvoje deveto pitanje "Kako bi danas ili za 10 godina isti mulić izgledao da ovisi o sredstvima ljudi po mjeri otoka?" popraćeno molbom za argumentiranim odgovorima bez vrijeđanja, nemoguće je odgovoriti, a da te se u svjetlu odredbi zakona o pomorskom dobru sasvim argumentirano ne opiše u najboljem slučaju samo kao trola.
Niti jedna kategorija predviđenih zakonom ne odnosi se na slučaj malog molića na Čikatu. I točka.
Ah, da...
Tako je Didi vidi kako prštiš od intelekta i argumenata. Čak ono što svi krivo nazivaju sarkazmom, ti ispravno imenuješ bironijom.
covjekpomjeriotokagmail.com
nezavisnigradjanskiodborgmail.com
infovolim-losinj.org
Pogledajte tko danas stoji iza progresivaca.. Milijarder i Bijela kuća (barem prije Trumpa).
Ja se ne čudim.
zakon.hr/.../...
No kad uz pomoć organa i tijela vlasti koji trebaju štititi pomorsko dobro od uzurpacije neki privatnik faktički privatizira pomorsko dobro, to samo po sebi ima političku težinu jer se ne radi o nečijoj APP politici, nego o kolaboraciji privatnika s tijelima vlasti na zajedničkom kršenju zakonskih i ustavnih prava građana. Evo, ja ću to nazvati urotom protiv građana.
Međutim (ne znam zašto, ali neki tvrde da je to stoga da na tapetu ne dospiju i oni počinitelji koji jesu "po mjeri otoka") nije zaživio moj davni prijedlog koji je čak dobio dosta pluseva, da se na ovom portalu otvori tema gdje bi ljudi anonimno stavljali fotografije zagađenja ili spornih situacija na pomorskom dobru, a ne kao sada, samo jako loš fotošop ismijavanja političkih neistomišljenik a.
Ispovjedi jednog trola: Usrećuje me kada mogu nekoga naljutiti
idesh.net/report/ispovjedi-jednog-trola/
Reci mi, je li on u krivu?
Citat: Ukratko, trolerski modus operandi koristiš za ostvarenje ciljeva svoga poslanja jer si - kako je u navedenom članku rečeno - egotriperski opsjednut svojom inteligencijom do te mjere da to moraš dati do znanja svakome.
S tankom većinom od 77 glasova i jedva "skucanim" kvorumom Sabor je nakon odbacivanja svih oporbenih amandmana prihvatio zakon koji ne omogućuje samo izručenje pomorskog dobra zainteresiranim posjednicima kapitala, nego pokriva i eksploataciju mineralnih sirovina, korištenje voda,... ... a sve to bez prava sudjelovanja lokalnih zajednica i zainteresirane javnosti u postupcima dodjele koncesija.
hr.m.wikipedia.org/.../...
facebook.com/.../...
Klikom miša na portrete tih njuški vidjet ćete i iz koje su stranke, a sa strane možete pročitati komentare građana. Među njima je i pet stranačkih pajdaša predsjednika lošinjskog gradskog vijeća, ali nema Andrinovih stranačkih drugova.
Tu je čovjek i svatko i nitko, nema ništa i ima sve. Na plaži mu se učini da se vratio daleko u ljudsku prošlost, kad je svijet bio mlad, prije nego su prvi ratari u Mezopotamiji ogradili svoje nasade pšenice. Goli narod izvaljen po žalu, pijesku ili stijenama uz more nalik je kakvom umornom plemenu lovaca i sakupljača koji, blaženi, još ne poznaju vlasništvo.
No, i taj osobiti i rijetki komadić prahistorije uskoro bi mogao nestati kad Zakonom o koncesijama hotelski lanci ugrabe pijesak i žalo i zaposle zaštitare u uskim crnim majicama da razjure odrpance što nemaju za njihove usrane suncobrane i koktele od sto pedeset kuna. Jednom kad, zaslugom preplaćenog saborskog ološa koji bi vlastitu mater prodao, javno pomorsko dobro postane privatno, nas koji smo jednom bili gospodari svijeta, koji smo imali sve i nismo imali ništa, na plažu će pustiti samo s grabljama i upozoriti da ne smetamo gostima. To neće biti naše, mi s time nećemo više imati nikakve veze.
Taj komadić prahistorije je na Lošinju počeo nestajati već prije nekoliko godina i prije donošenja ovog zakona zahvaljujući ološu iz gradske i županijske vlasti koji se stavio u službu ruskog kapitala.
slobodnadalmacija.hr/.../...
Ovaj savjet bi trebao poslušati i Elvis , a skupa snjim i njegov posilni iz IDSa. Ali pitanje je da li oni trebaju HDZu za sljedeće izbore. Mislim da su zauvjek potrošeni kao ješka za birače koji ne žele HDZ.
glasovali za zakon koji će omogućiti otuđivanje prodajom pojedincima onoga što pripada svima. Zapamtimo njihova lica i njihova imena.
(samo ne znam zašto je onaj otpadnik Saucha iz SDP među njima. Valjda kao simbol izdajništva
Predstavnici koalicije naglasili su u Opatiji kako su sve koncesije na plažama u PGŽ-u otvorenog tipa, odnosno, nikome ne smije biti zapriječen pristup plažama niti isti uvjetovan plaćanjem ulaznice ili najmom ležaljke
OPATIJA
Kako bi se poboljšala komunikacija s građanstvom u vezi njihovih prava na pomorskom dobru pod koncesijom, za iduće ljeto sugeriralo se Županiji da se postave info table na ulazima na plaže na kojima bi stajale sve relevantne informacije u vezi pojedine plaže, grafički prikaz idejnog projekta te adrese za prigovore, moguće i s QR kodovima koji bi upućivao na internetske stranice ugovora o koncesiji.
Time bi se povećala transparentnost i dostupnost informacija, ali i omogućilo građanima da brzo i neposredno dođu do informacija kako bi se zaštitili od eventualnih sugestija djelatnika.
Nestale pogodnosti
Ovakve tabele postavile bi se na svih 13 opatijskih plaža pod koncesijom – rekao je Robert Kurelić, predsjednik Gradskog vijeća Opatije na jučerašnjoj konferencije kolacije Za bolju Opatiju sazvane nakon sastanka s pročelnicom Ureda za pomorsko dobro, promet i veze PGŽ-a, a zbog sve učestalijih upita građana vezanim uz njihova prava na plažama pod koncesijama, posebno na plaži Lido na kojoj je, kako kažu, u posljednjih tjedan dana zabilježeno više »incidenata« između djelatnika koncesionara i kupača. Jednu od takvih priča donijeli smo jučer.
– U županijskom uredu pokazali su maksimalnu susretljivost i razumijevanje za navedene probleme te je na pisani prigovor jednog sugrađanina već upućena izvanredna inspekcija plaže kako bi se utvrdile eventualne nepravilnosti, a u redovnoj inspekciji Povjerenstva za nadzor koncesija bit će provjereni svi uvjeti koncesijskog ugovora, uključujući i prigovor koji se redovito naglašava, a to je maksimalni broj ležaljki na plaži predviđen idejnim rješenjem – objasnio je Kurelić i naveo kako će Gradsko vijeće budno motriti na ponašanje svih koncesionara prema građanima na plažama u Opatiji te će biti u redovnom kontaktu sa Županijom koja je ovlaštena za nadzor.
Tražit će i od gradonačelnika Opatije da komunalni redari obiđu plaže i prijave eventualne smetnje koje uoče, a sugrađane pozivaju da svaki pokušaj nezakonitog postupanja, tjeranja s plaže, prijave u Ured za pomorsko dobro, promet i veze na telefon 051/351-952 ili putem maila na pomorstvopgz.hr.
Predstavnici koalicije naglasili su kako su sve koncesije na plažama u PGŽ-u otvorenog tipa, odnosno, nikome ne smije biti zapriječen pristup plažama niti isti uvjetovan plaćanjem ulaznice ili najmom ležaljke. Isto tako naveli su i kako prošloljetne pogodnosti za domicilno stanovništvo na kupalištu Lido više nisu aktualne, odnosno kako građani Opatije više ne mogu kao i lani ležaljku na Lidu iznajmiti po povoljnijoj cijeni. Iz svih tih razloga smatraju da se moraju stvarati novi kupališni prostori.
Drvene platforme
Dušan Mušćo ispred HSU-a Opatija istaknuo je kako će se zalagati da na području od Voloskog do Ike razvidi mogućnost uređenja sunčališta kako bi se osiguralo što više prostora za potencijalne kupače, pogotovo za građane Opatije kojima su plaže ispred hotelskih objekata praktički nedostupne.
– Ideja IDS-a Opatije je da se na potezu od Dražice do Voloskog, uzimajući u obzir ekološki i estetski pristup, stvore drvene platforme. Grote bi se spajale drvenim platformama koje bi bile montažne te bi se tijekom zime mogle uklanjati, a na taj način dobili bi dosta otvorenih površina za građane i turiste – rekao je Andrej Poščić ispred opatijskog IDS-a naglašavajući kako je dužnost Grada Opatije sa svakom novom koncesioniranom površinom stvoriti nove uvjete za kupanje.
Za plaže 1,5 milijuna kuna, no idejni projekt nepoznat
volim-losinj.org/.../...
II. TEMELJNE ODREDBE
Članak 1.
Republika Hrvatska jedinstvena je i nedjeljiva demokratska i socijalna država.
Budući da je ustavom definirana kao socijalna država, tvoje načelo ne vrijedi.
Naš zdravstveni sustav je polusocijalisti čki / polukomunističk i - reforma mora uključiti ekonomsku cijenu, poručuju iz MMF. Već smo se pozdravili s besplatnim školovanjem, pozdravljamo se s plažama, s mirovinama koje je poharao Agrokor, pozdrav i pristupu zdravlju. Istovremeno s padom zadnjih stečevina socijalne države uklanjaju se i table koje na to podsjećaju. Imamo Hrvatsku!!!
Ostat će Hrvatska onima koji je imaju, a Hrvati je ostavljaju HDZ-u i MMF-u.
gazdi je sve jedno ko je na vlasti kad su svi isti za marendu i bocu vina sve daju...