Prema staroj latinskoj izreci “equi donati dentes non inspiciuntur” poklonjenom konju ne gleda se u zube, ali ako zavirivanje poklonjenom konju u zubalo nije pristojno, nije pristojno ni hvastati se primanjem i davanjem dara. Pogotovo ako on to nije. Jer u slučaju razvikanog darovanja zgrade carinarnice Gradu Malom Lošinju od strane državne vlasti nas građane se time pravi ili smatra budalama. Priču o ovom "velikodušnom poklonu" Vlade RH Gradu Malom Lošinju mogu progutati samo vijećnici prvog od 1000, a javnosti servirati novinari plaćeni da ne postavljaju pitanja. Povod ovom zavirivanju u zubalo “poklonjenog konja” jučerašnja je sjednica Vlade RH, na kojoj se po već drugi ili treći put ovom Gradu poklanja jedna te ista zgrada.
Kupovanje statusa daroprimaca
Priča počinje na prvoj izvanrednoj sjednici ovog saziva gradskog vijeća, 7. studenog prošle godine kada je usvojen prijedlog gradonačelnice Ane Kučić o otpisu potraživanja od Republike Hrvatske u iznosu od 606.544,82 € po osnovi prodaje stanova na kojima postoji stanarsko pravo. Ovim odricanjem od svog potraživanja Grad Mali Lošinj stekao je status kandidata za daroprimca.
U obrazloženju ove zapanjujuće dluke o otpisu potraživanja stoji i tvrdnja da je Grad Mali Lošinj Ministarstvu državne imovine predložio i rješavanje imovinsko prvnih odnosa na dvije nekretnine koje su u vlasništvu RH - bivšem domu JNA na Velopinu i zgradi Carine u centru grada. Gradsko vijeće, sazvano gradonačelničinim pucketanjem prstima, odmah je bez rasprave otpisalo potraživanje prema RH uz vrtoglavu hitnost obrazloženu dnevnim redom povjerenstva Ministarstva državne imovine, koje treba donijeti odluku o darovanju nekretnina Gradu Malom Lošinju (!?).
Svako dijete vrlo rano nauči da je dar jednostrana radnja odricanja od nekog vlastitog predmeta da bi ga se dalo u vlasništvo drugome bez ikakve naknade. No čini se da malološinjski gradski vijećnici to nisu naučili, pa su olako prihvatili dar za koji su se morali odreći legitimnog potraživanja u "zvečećem" novcu. Na taj je način klasična trampa prikazana kao plod velike ljubavi Države prema Gradu Malom Lošinju. No trampa, odnosno kompenzacija je iz politikantskih razloga prikazana kao dobročinstvo. No iza ovog “dobročinstva” stoji gruba činjenica da je Grad Mali Lošinj u naravi stvarno kupio dvije nekretnine od RH za iznos od 606.544,82 € bez postavljanja pitanja kamata na dug za razdoblje duže od 25 godina.
A kako je to prikazano javnosti? Portal Otoci.net 7. studenog 2017. objavljuju članak Grad ubrzo stječe zgradu Carine…. Sredinom prosinca 2017. osvanuo je novi članak na Otoci.net, Država prepustila bivši Dom JNA i zgradu carine Gradu…. U tom intervalu su i sve televizije izvještavale o tome, pa je tako i HTV 10. studenog u Dnevniku objavio prilog od 1.41 minute o velikodušnom prepuštanju vrijedne imovine bez naknade. Gradonačelnica se, eto, izborila da nam RH bez naknade ustupi dvije vrijedne nekrentine! Mada je te nekretnine Grad Mali Lošinj skupo platio odricanjem od potraživanja, ta transakcija se prikazuje kao rezultat nečija sposobnost s jedne, a dobročinstva s druge strane.
Nakon svega toga slijedi jučerašnja sjednica Vlade RH na Hvaru posvećena otocima, a na dnevnom redu kao točka 7.27. nalazi se i “Prijedlog odluke o darovanju nekretnine u k.o. Mali Lošinj-grad Gradu Malom Lošinju, radi uređenja zgrade u svrhu smještaja tijela državne uprave bez naknade.”
Ideje naše benzin vaš
Vlada RH je tek 26. 10. 2018. usvojila odluku o darovanju nekretnine, a mi smo na Otoci.net pročitali prije gotovo godinu dana da je zgrada carinarnice postala vlasništvo Grada Malog Lošinja. Da je tome tako vidjeli smo i čuli i na televiziji. No valjda je to sada konačno; Država nam daruje zgradu carine. Pa budimo nepristojni i pogledajmo u zube poklonjenom konju - zgradi. Već u samom nazivu navedene Odluke stoji razlog za sumnjičavost. Naime, Vlada koja predstavlja ukupnu državnu upravu daruje Gradu Malom Lošinju nekretninu za smještaj tijela državne uprave. Radi toga zgradu nisu ni trebali poklanjati gradu, mogli su je zadržati. Briga o smještaju tijela državne uprave je briga države, a ne lokalne samouprave. Ali Vlada za razliku od Grada Malog Lošinja zna što radi. Poklanja svoju zgradu da bi Grad u nju smjestio tijela državne uprave, bez naknade, dok traje potreba za smještajem tih tijela. Dakle, može je zauvijek koristiti bez naknade. Štoviše, u točki 5. Odluke navodi se:
"Grad Mali Lošinj se obvezuje darovanu nekretninu privesti namjeni utvrđenoj točkom I. ove Odluke u roku od 6 (šest) mjeseci od dana sklapanja Ugovora o darovanju.”
Gradu Malom Lošinju je tako darovana zgrada koju će Grad morati renovirati za potrebe državne uprave na račun gradskog proračuna, i to u roku od šest mjeseci. U protivnom, država može vratiti zgradu u svoje vlasništvo (ali ne mora isplatiti potraživanje kojeg se Grad odrekao). No u šest mjeseci grad naprosto nema mogućnost ispuniti ovu obvezu. Mora ishoditi građevinsku dozvolu za rekonstrukciju i prenamjenu zgrade, osigurati milijunska sredstva u proračunu, raspisati natječaj, izvesti radove i ishoditi uporabnu dozvolu. S obzirom na poziciju zgrade i njenu javnu namjenu mora osigurati rampe i dizala za pristup osobama smanjene pokretljivosti što podrazumijeva i dodatna velika sredstva i radove na javnim površinama oko zgrade. U članku 6. Odluke se navodi da, ukoliko se darovana nekretnina ne privede namjeni u roku ili se promijeni njena namjena, ukoliko se darovana nekretnina otuđi i optereti bez suglasnosti Ministarstva državne imovine te ukoliko se darovana nekretnina ošteti namjernim ponašanjem Grada Malog Lošinja ili postupanjem s krajnjom nepažnjom - darovana nekretnina postaje vlasništvo Republike Hrvatske ili će Grad Mali Lošinj isplatiti Republici Hrvatskoj naknadu za tu nekretninu u visini njene tržišne vrijednosti u vrijeme raskida Ugovora o darovanju.
Ako, dakle, Grad Mali Lošinj u roku od 6 mjeseci ne uredi zgradu za državna tijela, kojima će osigurati besplatni smještaj, država će je vratit sebi ili će od grada naplatiti vrijednost zgrade prema tržišnoj vrijednosti u vrijeme raskida. Naplatit će gradu i eventualno ulaganje u zgradu. A kako bi se procijenila tadašnja tržišna vrijednost možemo pretpostaviti iz dosadašnjeg ponašanja darovatelja. U čl. 2. Odluke se utvrđuje da je vrijednost zgrade 3.057.000 kuna prema procjeni izrađenoj od strane stalnog sudskog vještaka građevinske struke Albina Hofbauera, dipl. ing. arh. iz Rijeke, Žrtava fašizma 17/I kat, revidiranoj od strane Službe za tehničke poslove Ministarstva državne imovine. U materijalima koji su bili pred Gradskim vijećem nalazi se procjena toga sudskog vještaka, ali na iznos od 2.164.800 kuna. Dakle, neovlaštena Služba za tehničke poslove Ministarstva državne imovine, odnosno sam darovatelj diže vrijednost zgrade / poklona za gotovo milijun kuna. Problem je što prema Zakonu o procjeni vrijednosti nekrentina (NN78/2015) jedino stalni sudski vještaci i stalni sudski procjenitelji imaju ovlaštenje za procjenu. Bez obzira na to Grad Mali Lošinj će prihvati i tako uvećanu vrijednost imovine i još će to prikazati kao veliki uspjeh svoje politke i mudrog vodstva gradonačelnice Ane Kučić.
Dar, zgrada carine koju je Vlada RH odlučila pokloniti pod uvjetima iz usvojene Odluke, Grad Mali Lošinj bi trebao odbiti jer to je štetan pravni posao. Ako ipak primi takav dar treba ispitati poslovnu sposobnost osoba koje ga prihvaćaju. Grad će dobiti objekt u koji je potrebno uložiti više milijuna kuna, a samo ulaganje ne donosi nikakve prihode, već isključivo trošak. Bit će zanimljivo vidjeti kako će na taj poslovni potez grada gledati revizija. Prije prihvaćanja dara gradonačelnici bi bilo uputno pročitati Zakon o fiskalnoj odgovornosti. Iako se radi o štetnoj kupovini zgrade ona se političkim spin tehnologijama prikazuje kao sposobnost lokalne vlasti i velika briga visoke državne vlasti za otoke i otok Lošinj. U našem slučaju Vlada RH može se prikazati kao darovatelj, ali to ne znači da je i dobročinitelj. Za razliku od Vlade RH čiji postupci su racionalani i kada nešto daruje, postupanja vlasti Grada Malog Lošinja su neracionalana i neodgovorna i kad primaju darove. Čuvajmo se gradske vlasti i kad darove prima!
Komentari:
Nije čovjek bio lud završiti u zatvoru radi potpisivanje štetnih ugovora.
Čak što je najblesavije, ne udomljava gradsku nego državnu upravu!
Zašto država sama to ne isfinancira?
vlada.gov.hr/UserDocsImages//Sjednice/2018/10%20listopad/121%20sjednica%20VRH//121%20-%207.27.pdf
Između fiskalne odgovornosti i slikanja za javnost naravno da je bitnije slikanje.
Zanimljivo je da i u zapisniku sa sjednice o toj temi piše samo "U raspravi su sudjelovali Dubravko Devčić, Ivica Martuslović, Andrino Maglievaz, Branko Domac, Mario Kamalić, Ana Kučić.", ali ne i što su govorili.
Mislim da ovu usklađenost između medija i zapisničara GV možemo smatrati primjerom sveopće sinergije na Prvom od 1000.
Dali je u cijenu od 170 miliona uključeno privatne ville, privatne kuće, stanovi provizija nadobudnih menagera.
Preporuka za čitanje:
volim-losinj.org/.../...
Petr Fradkov, Head of Provisional Administration of Promsvyazbank, Meets with Prime Minister Dmitry Medvedev
The meeting was devoted to Promsvyazbank’s current condition, work with the defense industry and prospects for the development of retail and corporate segments. The priority objectives included assistance to military industrial complex and maintaining the bank’s versatility.
“Our task is, of course, to provide the industry, primarily military industry with the long-term money on competitive terms, where possible. At the same time we certainly do not forget about the market business, the bank has to maintain its status of a full-service bank,” Petr Fradkov, Head of the Provisional Administration of Promsvyazbank, stated noting that the bank continues to develop its best practice and competences of handling retail and SME business segments.
“We are currently working with operating profit, building up the SME and retail portfolio. This shows that the bank is restoring its operating constituent and our customers return to the bank, regardless of certain difficulties that existed some time ago,” Petr Fradkov emphasized.
As Petr Fradkov told, the bank’s current capital amounts to RUB 102 bn, and the volume of assets exceeds RUB 1 trln. “The bank has been cleared of impaired assets, thus we can say that the bank is currently one of systemically important, significant state financial institutions in our country,” he stated.
Prime Minister Dmitry Medvedev wished success to Petr Fradkov noting that versatile functions of the bank should be maintained: on the one hand, the bank supports the state defense order, on the other hand, it must remain attractive for the individuals and SME segment. “Our task is to ensure that the bank operates well,” the Chairman of the Council of Ministers concluded. “I hope you will succeed in creating such a seamless banking product that will be of interest to different segments of the Russian economy and to Russian consumers”.
Podebljanim i podvučenim tekstom upravitelj banke u prijevodu na hrvatski kaže "Naš je zadatak, naravno, osigurati industriju, prvenstveno vojnu industriju dugoročnim novcem po konkurentnim uvjetima, gdje god je to moguće, a premijer Dmitrij Medvedev želi uspjeh Petru Fradkovu koji je naglasio da treba održati svestrane funkcije banke: s jedne strane, da banka podupire državni obrambeni poredak, a s druge strane, da mora ostati atraktivna za pojedince i za SME segment. (SME je skraćenica za mala (small) i srednja (medium) poduzeća.
www.psbank.ru/.../25-01
Cijeli članak novac.jutarnji.hr/karijere/sanjin-solic-zbog-profila-nasih-gostiju-moramo-izgraditi-aerodrom-na-losinju/7299775/
Očito je da mu treba aerodrom radi novih hotela od 5= i radi golfa, a onda u članku iz Novog Lista novilist.hr/.../... radi toga što plaća potrošenu struju, vodu i porez, od države očekuje da mu izgradi aerodrom gubitaš radi njegovih privatnih investicija.
Tamo negdje se spominjalo 1300 kreveta.
Možda osobe imenovane za praćenje rada na izradi plana mogu pojasniti o čemu se to radi?
Imaš dvije mogućnosti.
Prva mogućnost je da će Čikat postati Haludovo broj dva. Pare iz Sibira treba oprati, pa zašto ne u Hrvatskoj, na otoku koji daleko od kopna kao što je Lošinj? Gradit će se i graditi, neko vrijeme poslovati i onda zatvoriti i ostati da propadne.
Druga mogućnost je da će se Šolićev mokri san ostvariti. I aerodrom i golf na Cresu i kompletno pokoravanje Čikata.
To znači da sve što nije Jadranka može zaboraviti na bilo kakav prihod od turizma.
Ne, radnici u Jadrankinim hotelima i restoranima se ne broje jer rade za plaću s kojom preživljavaju. To se ne može nazvati življenjem od turizma.
Kada Šole digne sve na 5 zvjezdica, a Lošinj i njegovi građani ostanu na 2 ili 3, pitat ćeš se zašto se bunilo, trubilo.
S bitnom razlikom...aero drom bi ti ostali građani barem povremeno i koristili...
Nego, mrzi me ići pogledati a prije mjesec dana su još bili, jesu li još uvijek kod lukobrana Rovenska u moru oni kubici betonskog otpada? Ili je nalogodavac čovjek po mjeri otoka, pa onda ne bi bilo zgodno talasati?
Još jedan jeftin pokušaj skretanja teme.
Bilo je puno članaka i za znatno manje bitne stvari, a zašto se o ovom tako (sada već) uporno šuti ja ne znam, ali isto tako ne mogu zabraniti čitateljima da sami donesu neke svoje zaključke.
Informacije potraži u LK i ŽLU.
Što se aerodroma tiče, ne vidim zašto bi država sudjelovala u troškovima za proširenje i nadogradnju piste zbog nečijeg KOMERCIJALNOG interesa, dok u sadašnjem stanju služi svrsi i potrebama stanovništva.
To što Šoliću to treba, njegov je problem, kao i njegovih gospodara. Mogli su se opredijeliti za nišu turizma koja ne iziskuje takve infrstrukturne zahvate.
U konteksu komentara Prioritet vojnim narudžbama — Kazačok od 2018-11-03 09:37 postavlja se pitanje hoće li novi aerodrom Lošinj postati ruska vojna baza za tamo neke namjene?
Neperspektivna vojna luka Kovčanje
volim-losinj.org/politika/2527-ne-perspektivna-ratna-luka-kovcanje
Navodi se da je sponzor ministrova putovanja na Lošinj bio Mihajlo Perenčević, "predstavnik ruskog kapitala u Jadranka Hotelima Lošinj i zainteresirani kupac vojarne “Kovčanje” na Lošinju", te da je tvrka BETA ulaganja iza koje stoje ruski investitori, a koji imaju većinski udio u grupaciji Jadranka d.d., sredinom 2012. godine poslala pismo namjere MORH-u i ministru Kotromanoviću za kupnju vojarne “Kovčanje” na Lošinju. Također se navodi da je za vrijeme boravka na Lošinju ministru na raspolaganju bio Perenčević, službeno vozilo hotela i otvoreni računi u svim objektima za njega, suprugu i kći, te da su dan nakon dolaska na Lošinj Kotromanović i Perenčević, u pratnji još jedne osobe, posjetili vojarnu Kovčanje.
Aerodrom bi trebala financirati država a vodovod Grad, a prihod od turizma u njihovu kasu. Bujrum !!!
Žalosno je da su lokalci već popušili jeftinu foru.
Aerodrom Lošinj mi je državna investicija života..ono zlatna koka
Neće biti uobičajenih komercijalnih linija jer su neisplative. Jedino novo će biti ruski charteri koji će na tjednoj bazi dovoziti goste u ruske hotele. Građani od toga neće imati ništa, samo trošak jer će i takav aerodrom biti teški gubitaš.
www.dw.com/.../a-46102105