Dogodila se upadljiva promjena u PR politici najveće otočne tvrtke. Umjesto dosadašnje strategije impresioniranja javnosti velikim investicijama, bombardiranja vrtoglavim iznosima ulaganja u objekte galmuroznog luksuza i medijskog forsiranja sinergije s Gradom nastupila je drastična promjena u komuniciranju s javnosti. Pa se tako Jadranka d.d. nedavno javno pohvalila kako je umirovljenicima u Domu za starije dijelila vrećice s lijepo upakiranim poklonima, a jučer je planula dramatična vijest na svim televizijama i portalima da je Kliničkoj bolnici Dubrava u Zagrebu Jadranke d.d. donirala CT uređaj u vrijednosti 1.397.800 kuna ⮞
Umjesto poziranja pod medijskim reflektorima najavama galmuroznih investicija i objava o dobivanju navodno prestižnih i široj javnosti nepoznatih „svjetskih" nagrada, pa do nama poznatih Bijelih zastava, sada dobro plaćena i lukava PR služba Jadranke d.d. želi vješto predstaviti drugo, umiljato lice Jadranke d.d. odnosno njenih vlasnika, a to novo lice je društvena solidarnost, briga o starijima i nemoćnima. Umjesto glamura, velikih ulaganja koja blokiraju mogućnost bilo kakvog propitivanja smisla takvih ulaganja. a kamoli zakonitosti, te umjesto opjevane sinergije s lokalnom vlašću i političarima nastao je zaokret u medijskoj strategiji investitora kakvog se samo poželjeti može. Sada se Jadranka (čitaj njeni vlasnici) želi javnosti prikazati kao društveno obzirna kompanija posebno osjetljiva na bolesne i nemoćne. Umjesto slike veličine, moći i glamura sada gradi sliku društveno odgovorne kompanije koja se brine za ljude i zajednicu. A ovo vrijeme epidemije, straha za zdravlje i egzistenciju dušu je dalo vuku da se presvuče u janjeću kožu. Pokloni umirovljenicima i doniranje skupog CT uređaja dio su nove PR strategije kojom se Jadranka odnosno njeni navodni vlasnici obitelji Filipović i Perenčević, kako je to objavljeno u video vijesti na portalu 24 sata, žele umiliti javnosti. Stari i bolesni su samo mediji preko kojih se želi oblikovati novo, ljudsko lice korporacije. Velikim medijskim zaokretom javnosti se projicira fotošopirana slika, ali ciljana skupina ove medijske kampanje svakako nisu starci u Domu i bolesnici koji trebaju CT u KB Dubrava. Ciljana skupina kojoj se žele svidjeti jest puno uža.
Ruganje samaritancima
Ono što je u navedenim donatorsko-propagandnim akcijama Jadranke zanimljivo jest da su osim što su licemjerne i formalno upitne. Upitno je kod djeljenja poklona umirovljnicima u Domu to što je takva radnja, u vrijeme borbe protiv širenja epidemije, zabranjena prema Uputama HZJZ. Dakle Jadranka se javno hvalila kršenjem zabrane djeljenja hrane u Domu. Pri tome je zanimljivo - ali ne i iznenađujuće - da načelnica lokalnog stožera i gradonačelnica u ovom slučaju kršenja mjera protiv širenja epidemije nije reagirala. Pokloni maloj skupini umirovljenika u Domu bila je tek priprema za prave propagandno dobrotvorne medijske akcije.
Kod donacije CT uređaja se radi o vrhunskom licemjerstvu. Jadranka d.d. je javno, a ne u tišini donirala vrijedni uređaj. Donirala je 1.400.000 kuna jednoj bolnici u Zagrebu, a ne u Malom Lošinju ili Rijeci. Razlog za to je prozaičan. Znalo se da će na dodjeli u Zagrebu i javnoj promociji donacije biti mnogo više novinara nego što bi ih bilo u Malom Lošinju ili u Rijeci. Jer svrha ovog doniranja nije doniranje. Svrha je javno propagiranje odnosno javno hvalisanje doniranjem kao dobrim djelom.
Da takav medijski cirkus napravi kakav pojedinac svi bi rekli da je nepristojan. No kad se to radi na ovakav način onda je to društveno prihvatljivo i za respekt. Jadranka d.d. odnosno njeni deklarirani vlasnici (stvarni vlasnici su i dalje nepoznati) koji su odlučili upustit se u ovaj PR performans nisu dobri Samaritanci koji žele nesebično pomoći nepoznatima u nevolji već žele poslati poruku svojoj ciljanoj skupini očekujući nešto zauzvrat. A ta ciljana skupina je u Zagrebu je, a ne u Malom Lošinju ili Rijeci (gdje je Jadranka d.d. dobila sve što je tražila). Zbog toga je donirana bolnica u Zagrebu. A poruka koja se želi poslati je: vidite kako smo mi u stvari dobri, mi smo dobrotvori a ne ...
Ono što je licemjerno u ovoj donaciji od 1,4 milijna kuna jest činjenica da je „konsolidirana" Jadranka d.d. zbog problema koje joj je prouzročila epidemija samo za 3. mjesec dobila potporu države preko HZZ u iznosu od 1.832.704,56 kn. Dakle, dok naš donator poklanja 1.397.800 kuna vrijedni uređaj društvu od istog društava dobiva na ime poticaja iznos od 1.832.704,56 kuna. Dok svoju donaciju od 1,4 milijuna kuna hvali pred TV kameram uprava Jadranke nema potrebu javno reći da je tvrtka istodobno naplatila potporu u iznosu u većem od 1,8 milijuna kuna, i to samo za mjesec ožujak. U travnju će iznos potpore biti veći od 2 milijuna kuna. Kako su mjere predviđene i za svibanj najavljuju se novi izljevi milosrđa po bolnicama u Rijeci, Splitu, Osijeku i Zaboku uz medijsku pompu u slavu velikih donatora hrvatskog zdravstva.
Osim licemjerja, pozornost privlače još neke činjenice u vezi s ovom donacijom. Činjenice su da je Jadranka d.d. tvrtka sa sjedištem u Malom Lošinju, da je prema tvrdnjama međunarodnih novinara otok Lošinj kolonija njenih vlasnika, da je Jadranka u odnosu s vlastima Grada Malog Lošinja u nečemu što se netočno naziva sinergija, a činjenica je i da Mali Lošinj ima slabo opremljenu zdravstvenu ustanovu. U svjetlu tih činjenica pomalo strši velika donacija bolnici u Zagrebu. No poznata je tvrdnja kako nema besplatnog ručka. Tako i naš veliki donator nije slučajno počastio bolnicu u Zagrebu s 1,4 milijuna kuna da bi pomogao nepoznatim pacijentima. Zauzvrat svakako nešto očekuje. Da ne nagađamo o čemu se radi pričekajmo izmjene prostornih planova koji se mijenjaju u hitnom postupku i rasplet afere koja je trenutno prigušena društvenom histerijom koju je proizvela epidemija koronavirusa.
Navod o stvarnim vlasnicima Jadranke d.d. iz videa s portala 24 sata
Komentari:
U ZAMJENU ZA DONACIJU...
Lešić, Kikić, Bojana i Arsen.
Krasna ekipa neradnika.
Lešiću, lomiš zube na malo jačim ribama, nisu ti ovi kako si naviko, ovi će te na poznat način ušutkati. Znaš već kako to ide
Netko je sarkazam nazvao najvišim oblikom inteligencije, netko pak najnižim oblikom duhovitosti, ali čini se da postoji veza između sposobnosti apstraktnog mišljenja i shvaćanja sarkazma. TV serija Big Bang se velikim dijelom temelji na apsurdnom kontrastu lika genijalnog Sheldona koji unatoč pameti ne shvaća sarkazam.
Istovremeno glumi dobrotvora tako da poziva druge da pomažu drugima iako vjerojatno sam u životu nikad nije učinio ništa osim za svoju guzicu, bezobzirno i glupavo javno prijeti stavom opakog mafijaša. Baš zanimljiv lik.
S kim se svađaš, što te muči? Umjesto da odgovoriš na pitanje ti se izmotavaš i gubiš se sa zamjenicama,bro jevima s logički besmislenim optužbama da netko nije učinio nešto što ne mora.
Ne izmotavaj se nego odgovori:
a) na temelju čega tvrdiš da mnogi umirovljenici i ostali građani (koji postotak njih, kome, koliko i u koje svrhe) imaju naviku donirati;
b) zašto osobe koje su povezane s pranjem novca imaju potrebu javno se hvaliti svojim donacijma?
Opet samo lupaš opće fraze i prozvoljne procjene, vrdaš i ne odgovaraš ni na jedno postavljeno pitanje.
Osoba koja javno prijeti poznatim ušutkavanjem osobi kojoj su ušutkali oca i brata ne može biti ništa nego budala. Osoba koja želi peglati imidž osoba za koje međunarodno udruženje novinara tvrdi da peru novac a radi kojih je iz naše najveće banke morao otići predsjednik uprave, nakon što se slegnula neugodna priča o donaciji ponovno otvara neugodnu priču jest budala.
Velikim donatorima pored ovakvih prijatelja kao što su Plamenko i Petrunjela ne trebaju neprijatelji.
Citat: Takva osoba prije nego budala može biti sigurnosni rizik koji bi gradonačelnicu trebao više zabrinuti od onih žena kojima nije odobrila terasu pred objektom.Citat: Možda ta priča peračima novca nije neugodna. U nekim krugovima to se cijeni više nego doniranje u nekim drugim krugovima.