Današnji Svjetski dan mentalnog zdravlja prigoda je za pisanje o negativnim utjecajima na mentalno zdravlje građana Malog Lošinja koje uz pandemiju koronavirusa ugrožavaju i specifični lokalni čimbenici – aktualna, ili bolje rečeno akutna vlast, t.j. gradonačelnica i njenih 11 gradskih vijećnika. Nadrealnim i nerazumnim postupcima gradska podsjeća na predmet filma „Let iznad kukavičjeg gnijezda". Sjednice Gradskog vijeća pretvaraju se u nadrealni igrokaz u kojem gradonačelnica, poput sestre Ratsched, tlačiteljice koja u filmu zastrašuje svoje pacijente, svojim postupcima pretvara predstavničko tijelo građana u privatnu ludnicu. Tako je na zadnjoj sjednici usprkos javnim upozorenjima gradonačelnica natjerala svojih 11 vijećnika da donesu nezakonitu odluku o produženju važenja PUR-a do kraja 2021. godine, iako taj plan po sili zakona prestaje važiti na kraju 2020. No i ta apsurdna odluka bila je tek uvod u ludosti koje će se dogoditi u drugoj točki dnevnog reda kad je prema zahtjevu gradonačelnice usvojena Odluka o izradi Plana razvoja cresko-lošinjskog područja. I ova odluka je nezakonita, protustatutarna, donesena suprotno Poslovniku, a usvojena je u nadrealnom scenariju.
Priča ide ovako: Pod točkom 2. izvjestiteljica obrazlaže razloge za predloženu Odluku o izradi Plana razvoja cresko-lošinjskog područja i najavljuje – usmeni amandman gradonačelnice. Da, gradonačelnica na sjednici daje usmeni (!) amandman na svoj vlastiti prijedlog! No među vijećnicima nema žagora, vidljive zbunjenosti, nema nikakve reakcije. Kao da je sve normalno. Gradonačelnica dolazi za govornicu i govori (transkripti):
»... Prijedlog odluke o pokretanju postupka izrade plana cresko-lošinjskog područja članak 1. mijenja se na način da glasi »prihvaća se prijedlog gradonačelnika o pokretanju postupka izrade plana cresko lošinjskog područja i članak 2. mijenja se na način da glasi, „pokreće se postupak izrade plana cresko lošinjskog područja"«
Predsjednik Gradskog vijeća ritualno zahvaljuje i kaže:
»čuli smo izvjestiteljicu i amandman predlagatelja. Otvaram raspravu u drugoj tocki... gospodin Martuslović, izvolite.«
Vijećnik Martuslović izjavljuje:
»Nije mi jasno kako Grad Lošinj može raditi plan razvoja druge lokalne jedinice ako već i može smatram da bi trebao biti neki ugovor između Grada Lošinja i Cresa uz ovu točku da se da na vijeće ...ako mi možete to pojasniti«.
Predsjednik Gradskog vijeća moli odgovor, ali i prije gradonačelničinog odgovora, tumači kako misli:
»... da je i sam amandman rekao koja je namjera zapravo druge točke odnosno pokretanju postupka izrade plana. Dakle to je samo odluka kojom mi ovlašćujemo nekog da pokrene ovu odluku al' evo molim još... a to je tek odluka o pokretanju nakon toga će doć odluka koju Gradsko vijeće ponovo dobiva na usvajanje.«
Nakon toga gradonačelnica docira:
»Prvo gradonačelnici, odnosno gradska vijeća donose odluku o pokretanju postupka izrade, znači oni se opredjeljuju o početku postupka izrade plana razvoja cresko-lošinjskog područja svako na svome vijeću, a zapravo kasnije onda slijedi međusoban nekakav sporazum ugovor ili nekakav drugi... Ovo je prvi korak, znači ovo je odluka o pokretanju postupka nakon toga slijede sljedeći koraci.«
Predsjednik Vijeća "prevodi" gradonačelničino dociranje:
»Ako ćete za govornicu evo možete replicirati... da li se još neko javlja? Onda zaključujem raspravu i glasamo o drugoj točki dnevnog reda koja sada glasi prijedlog odluke o pokretanju postupka izrade plana razvoja cresko-lošinjskog područja. Tko je za ovakvu odluku? ... usvojili smo drugu točku.«
Nastanak pravne crne rupe
U manje od četri minute trajanja sjednice komprimirana je tolika količina besmisla, gluposti, apsurda i nezakonitosti da se može reći kako je u ove transkribirane četri minute opisan nastanak pravne crne rupe. Masa te crne rupe je tolika da je njena gravitacija usisala svaki trun logike i pameti u upravljačkim tijelima na ovom otoku. No ako kojim slučajem kod nekoga preostane još malo pameti i logike, stradat će mu mentalno zdravlje.
Kao prvo, odluka je nezakonita jer se ne radi o odluci o izradi zajedničkog plana za koju Zakon prepostavlja zajedničku odluku o izradi zajedničkog plana. Pojednostavljeno, trebalo je donijeti zajedničku odluku o izradi zajedničkog plana, a ne samostalnu odluku o izradi plana i za područje drugog grada. Odluku je trebalo nazvati Zajednička odluka o izradi Plana razvoja gradova Cresa i Lošinja. No Grad Mali Lošinj je usvojio jednostranu Odluku o pokretanju postupka izrade Plana razvoja cresko-lošinjskog područja, a ne zajedničku odluku. Iz naziva, a ni iz sadržaja odluke ne prozlazi da se radi o zajedničkoj odluci o zajedničkom planu kako to traži Zakon. Zajednička odluka pretpostavlja jednu/istu odluku koju prihaćaju dvije strane, dva subjekta, dva Grada odnosno dva gradska vijeća. No Grad Mali Lošinj nije usvojio zajedničku odluku, već je donio samostalnu odluku o izradi plana. U toj odluci i s tom odlukom Grad Cres nema ništa, a spominje se samo u prigodnoj kovanici cresko-lošinjsko područje. Grad Cres kao jedinica lokalne samouprave se u odluci donesenoj pod dirigentskom palicom E. Živkovića nalazi samo u pridjevu, ali gradonačelnica i njezinih 11 vijećnika i dalje žive u veselom uvjerenju da su donijeli zajedničku odluku s Gradom Cresom o izradi zajedničkog plana.
Prekasni, prerani i pravovoremeni amndman?
No to je tek prvi sloj nezakonitosti, apsurda i besmisla. Iako je teško shvatiti kako je to moguće gradonačelnica je na svoju odluku nakon izlaganja izvjestiteljice podnijela usmeni amandman. Iako je prijedlog odluke uputila Vijeću sedam dana prije održavanja sjednice, gradonačelnica je tek nakon što je odluku već predložila podnijela usmeni amandman – prijedlog izmjene već podnesenog vlastitog prijedloga odluke. Je li se toga sjetila u zadnji tren? Što je mislila prije sedam dana kad je vlastitim zaključkom prihvatila vlastitu odluku koju mijenja nakon što je sjednica započela? Pitanje je da li je i jedan vijećnik razumio, a možda i čuo njezin amandman.
No ono što je po gradonačelnicu i ovo Vijeće najgore je to da o istom amandmanu uopće nije glasano, te da njezin amandman nije izglasan. Prema Poslovniku amandman se iznimno može iznijeti na sjednici u tijeku rasprave, ali samo ako se većina složi. A gradonačelnica svoj amandman na vlastiti prijedlog odluke nije podnijela tijekom rasprave, a Vijeće se o amandmanu nije izjašnjavalo. Dakle, gradonačelnica je amandman predložila odmah nakon izlaganja izvjestiteljice, prije nego što je rasprava uopće započela, predsjednik Vijeća nije pitao vijećnike prihvaćaju li uopće podnošenje amandmana, a da apsurd bude veći, o usmenom amandmanu gradonačelnice se nije glasalo! Što znači da amandman zapravo nije prihvaćen. No Gradsko vijeće je prema trasnskriptu sjednice Odluku o pokretanju postupka izrade Plana razvoja cresko-lošinjskog područja usvojilo, ali usvojilo ga je bez gradonačelničinog amandmana, budući da se o njemu nije glasalo. Tu činjenicu nije primijetio predsjednik Vijeća, nije primijetio niti nijedan vijećnik, a nije primijetila ni sama podnositeljica amandmana. Naravno, svi oni su ostali u uvjerenju da su prihvatili amandmanom izmjenjenu odluku. Bit će zabavno vidjeti u Službenim novinama PGŽ koja odluka će biti objavljena kao ona koju je Gradsko vijeće usvojilo. Još zabavnije će biti vidjeti kako će nadležno središnje tijelo državne uprave reagirati na ovaj cirkus oko donošenja ove, kako formalno tako i u naravi besmislene odluke koja neće proizvesti nikakve pravne učinke.
Ali cirkus tu još ne prestaje. Čak i ako zanemarimo da se o amandmanu nije nikad glasalo i da prihvatimo da se u odluku ugradio usmeni amandman gradonačelnice opet imamo pravni i logički problem u koji je gradonačelnica nepromišljeno uvalila svoje poslušni dio Gradskog vijeća. U izmjenjenoj odluci prema amandmanu u članku 1. se navodi da se prihvaća prijedlog gradonačelnika o pokretanju postupka izrade plana cresko-lošinjskog područja, iako gradonačelnica nikad nije predložila početak izrade Plana. Iz materijala je jasno da je gradonačelnica predložila gradskom vijeću da donese Odluku o izradi i provedbi izrade Plana a bez nužnog uvjeta - prijedloga gradonačelnika da se pokrene izrada. Iako nema prijedloga za pokretanje izrade Plana (postoji u materijalima samo zaključak gradonačelnice kojim prihvaća prijedlog odluke o izradi Plana) Gradsko vijeće Odlukom prihvaća nepostojeći prijedlog gradončelnice! Gradsko vijeće je tako na usmeni nagovor gradonačelnice usvojilo odluku o prihvaćanju prijedloga gradonačelnice o početku izrade Plana koji ona nikad nije predložila!
Odluka i rasprava kao pod utjecajem bunike
Gradsko vijeće je na nagovor gradonačelnice samostalno donijelo zajedničku odluku o zajedničkom planu s Gradom Cresom iako u odluci nema uopće riječi zajednički, a ni Grad Cres. U odluci se imenica Cres navodi samo kao izvedeni pridjev u prigodnoj kovanici cresko-lošinjsko područje područje. Odluka je donesena na prijedlog gradonačelnice iako ona to nije nikad predložila. U odluku je ugrađen i amandman koji vijeće nije nikad prihvatilo.
Sav taj pravni besmisao je umotan u prigodnoj besmislenoj raspravi gradonačelnice i predsjednika vijeća na samoj sjednici, citiram veći dio rasprave o izradi važnog strateškog dokumenta:
„... a mislim da je i sam amandman rekao koja je namjera zapravo druge točke odnosno pokretanju postupka izrade plana. Dakle to je samo odluka kojom mi ovlašćujemo nekog da pokrene ovu odluku al' evo molim još... a to je tek odluka o pokretanju nakon toga će doć' odluka koju Gradsko vijeće ponovo dobiva na usvajanje."
Prvo gradonačelnica, odnosno gradska vijeća donose odluku o pokretanju postupka izrade - znači oni se opredjeljuju o početku postupka izrade plana razvoja cresko-lošinjskog područja svako na svome vijeću, a zapravo kasnije slijedi međusoban nekakav sporazum ugovor ili nekakav drugi „...ovo je prvi korak, znači ovo je odluka o pokretanju postupka, nakon toga slijede sljedeći koraci...". Razina je to rasprave šamana iz Saborskog pod bunikom.
Rezultat ovog glavinjanja je da gradski vijećnici pod strogim nadzorom gradonačelnice koja sjedi iza njih, valjda da ih ima na oku i pod kontrolom, usvajaju amandmane koji nisu izglasani, usvaja odluke za koje nije glasala većina, bez rasprave usvaja odluke o kojima se raspravlja na idućim sjednicama na aktualnom satu, glasa o dnevnom redu na kraju sjednice, usvaja odluke koje nisu predložene, dok radna tijela Vijeća rade u ilegali, a vijećnici izjavljuju da nemaju problema s poklanjanjem gradske imovine, itd. Reklo bi se - moguće jedino samo na filmu. Na žalost mi smo u tom filmu.
Komentari:
novilist.hr/.../...