Ruska kolonizacija cresko-lošinjskog otočja se nastavlja. Nakon osvajanja najvrijednog dijela zapadne obale otoka Lošinja, uvale Čikat, Sunčane uvale i uvale Krivica na meti tajnovitog investitora kakav se samo poželjeti može našle su se i Lubenice na otoku Cresu. Po već iskušanom i na Lošinju provjerenom modelu osvajanje je započeto tihim kupnjama objekata u privatnom vlasništvu, uspostavljanjem dobrih odnosa s lokalnom političkom vrhuškom da bi se prešlo i na ozbiljnije kupovine javnih dobara u vlasništvu države ili lokalne samouprave ⮞
Pa se tako tvrtka Fil-Adria Turist, jedan od pojavnih oblika tajnovitog investitora od lošinjskih vlastodržaca zvanog kakav se samo poželjeti može odlučila dočepati izuzetnog kulturnog i turističkog dragulja, mjestom Lubenice. Inače, narečeni investitor pojavljuje se u raznim oblicima i pod raznim imenima. Kao AB Fond, Beta ulaganja d.o.o., Alpha ulaganja d.o.o., Fil-Adria Turist d.o.o., Vresikovo d.o.o., Vela straža, Central traders Ltd, Montex assets Ltd., PNP Overseas Investments Ltd., braća Perenčevič, braća Filipović i t.d. no zajedničko im je da se skrivaju iza društveno prihvatljivog lica za javnost, najveće i poznate lošinjske tvrtke - Jadranke d.d.. Dakle iza lica Jadranke iz Malog Lošinja, kao u vrijeme maškara, skrivaju se nepoznate osobe kao investitori kakve se samo poželjeti može. Lice koje se pojavljuje u slučaju Lubenice a također se skriva iza Jadranke d.d. je Fil-Adria Turist d.o.o. iz Zagreba.
Lubenice, još jedan dragulj u investitorovoj kruni
Dakle, priča počinje, kao i u slučaju osvajanja zapadne obale Lošinja, tihim kupnjama više kuća i ruševina u samom mjestu Lubenice. Istodobno se uspostavljaju dobri odnosi s lokalnom vlasti potrebnom za daljnje servisiranje investicije usvajanjem naručenih prostornih planova, prilagođavanje planova razvojnih programa, ulaganja u infrastruktru prema potrebama investitora, davanje potrebnih suglasnosti i dobrodošlom političkom podrškom. Nakon toga prelazi se na ozbiljniju operaciju, kupovina većeg komada državnog zemljišta i to onoga na kojem je predviđen kamp kojeg se eto, osim investitora kakav se samo poželjeti može, nitko nije sjetio već 15 godina koliko se ono nalazi u prostornim planovima. Kako je izvedena operacija kupovine tog zemljišta?
9. listopada 2017. odvjetnica Fil-Adrija Turist d.o.o. šalje tadašnjem Ministarstvu državne imovine zahtjev za kupnjom dijela k.č.1517/4 k.o. Lubenice koja ima 242.140 m2. Tvrtka želi kupiti dio od 19.500 m2, i to dio koji je prostornim planom predviđen za kamp. U zahtjevu u ime stranke odvjetnica moli da je se obavijesti u slučaju objave javnog poziva na podnošenje ponuda za kupnju te nekretnine, da im kojim slučajem to ne promakne. U zahtjevu za kupovinom odvjetnica na navodi tko je zapravo stranka koju zastupa, ali umiljato sugerira da se radi o Jadranki d.d. iz Malog Lošinja i ističe Ministarstvu da njena stranka ima značajno višegodišnje iskustvo u gotovo svim područjima pružanja usluga u turizmu i predstavlja bitan turistički faktor u Republici Hrvatskoj. No istina je da investitor u kamp Fil-Adria Turist d.o.o. ima kategoriziranih samo pet soba sa četiri zvjezdice, a kako je u 2018. imala prijavljena samo dva, a u 2019. godini 77 noćenja jasno je da se ne radi o stranci koja predstavlja bitan turistički faktor u Republici Hrvatskoj. Dakle skrivajući se iza bitnog turističkog faktora, netko tko nije bitan turistički faktor zatražio je prodaju nekretnine od države.
Procjena (bez)vrijednosti zemljišta
Upadljiva je činjenica da je početna cijena određena procjenom koju je naručilo Ministarstvo državne imovine izuzetno niska - 20 eura po m2. Vrijedno građevinsko, turističko zemljište, procijenjeno je na 150 kuna po m2 dok mnogo veću cijenu plaćaju građani ovih otoka kad od Gradova Cresa ili Malog Lošinja otkupljuju zemljište za formiranje okućnice. Tako niska cijena je nezamisliva bilo kome osim probranim, sposobnim i pametnim investitorima koji znaju steći naklonost i dobrohotnost tijela javne vlasti. Koja je njihova tajna vještina obični građani mogu samo nagađati. Hoće li itko ikad službenim putem pokušati saznati tu tajnu?
Zemljište je procijenjeno bezobrazno nisko jer je to radilo u trenutku kad još nije donesena ni odluka o izradi UPU-a T3 6 Lubenice, a izrada toga plana je – naravno - već bila dogovorena, a zakazana za vrijeme nakon procjene odnosno kupovine zemljišta. Tako je i bilo. Naravno, da bi procjena bila tako niska procjenitelj državne imovine se koristio trikovima u poredbenoj metodi. Nije uzimao podatke koje je trebao uspoređivati i s kojima je mogao uspoređivati zemljište koje procjenjuje, a imao ih je dovoljno i na susjednom otoku Lošinju. Upravo obrnuto, izbacivao je kao previsoke ostvarene cijene na otoku Lošinju, ali je ubacivao u izračun vrijednost zemljišta u Krivom Putu. Zašto tako niska cijena nije bila sumnjiva Ministarstvu državne imovine? Možda zato što je kćer nadležnog dužnosnika u tadašnjem Ministarstvu državne imovine bila nakon toga sezonski zaposlena u Jadranki d.d., a isti dužnosnik nije samo jednom omastio brke u Velom Žalu. U savršenom planu jeftinog kupovanja državnog zemljišta za kamp u Lubenicama jedino je pošlo u krivo što se na natječaj javio nepozvani natjecatelj, lokalna turistička tvrtka – Cresanka d.d. No investitor je uz pomoć utjecaja izvornog prodavatelja svojim pregovaračkim moćima koje izviru iz dalekog Sibira uspio ispraviti grešku i otkupiti ono što je davno naumio i sam dogovorio s Ministarstvom državne imovine. Nakon toga ja Grad Cres – kako to već ide – krenuo u izradu potrebnog UPU-a. Naravno, naručeni UPU izrađuje Urbing d.o.o. iz Zagreba, odnosno projektant koje je honorarni suradnik Jadranke d.d. iz Malog Lošinja.
Da ne gubi vrijeme investitor je odlučio projektirati kamp iako se tek izrađuje strateška procjena utjecaja plana na okoliš, a samo usvajanje plana je teoretski jako daleko. Naravno, usudi se projektirati bez plana jer stalni suradnik za projektiranje koji se dokazao na kreativnom projektiranju protivno planovima za istog investitora na Lošinju je tvrtka Arta d.o.o.. No moćni investitor nije bio u sposoban organizirati kvalitetnu prezentaciju prisutnim osobama. Kako je neslavno započeta tako je neslavno i završila – općim odbijanjem investicije od strane prisutnih otočana.
Nije prošlo po planu
Prezentaciju projekta Fil-Adria Turista otvorio je Goran Filipović, izvršni direktor Jadranke d.d. iz Malog Lošinja i kako je sam rekao „prvi rođak Filipovića", kao da se radi o opće poznatim i priznatim osobama. Za logistiku prezentacije projekta Fil-Adrije bili su zaduženi zaposlenici Jadranke d.d. i Jadranka turizma d.o.o. Od same tvrtke Fil-Adria, nije bilo ni F iz naziva tvrtke, odnosno nikoga tko ima formalne, zakonske veze s njom. Osoba koja je predstavljala investitora, izvršni direktor Jadranke d.d., postupao je na isti način kao i odvjetnica prilikom kupovine zemljišta. Predstavljajući investitora Fil-Adriju pričao je u stvari o Jadranki d.d. iz Malog Lošinja. Raspjevao se o 70 godina njene povijesti, o fantastičnim investicijama u Malom Lošinju, o sinergiji Jadranke i Malog Lošinja, o ogromnim ulaganjima u komunalnu infrastrukturu Grada Malog Lošinja. Iako sam formalno nije nitko ništa u Fil Adriji, kao izvršni direktor Jadranke obećavao je Cresanima svašta. Dok je govorio o nepoznatim investitorima koji su prema njemu dobrotvori a ne poduzetnici koji žele ostvariti profit iz usta su mu ispadali bomboni. Sudeći prema žučnim reakcijama dijela publike, a rasprava je na trenutke bila na rubu incidenta i na granici fizičkog obračuna, neki Cresani baš i ne vjeruju da su ovi investitori filantropi. Možda već i zato što su na susjednom otoku vidjeli djelovanje toga investitora, kome lošinjska vlast tepa da je investitor kakav se samo poželjeti može. A možda su skeptični i zato što su ponešto mogli naslutiti temeljem za sada prigušenih afera oko pranja novca u Zagrebačkoj banci i napisa međunarodnih novinara o ruskoj kolniji na Lošinju u kojima se spominju osobe koje se skrivaju iza 70 godina tradicije Jadranke iz Malog Lošinja. Možda oni ne žele postati ničija kolonija.
Zahtjev za kupnju dijela terena predviđenog prostornim planom za kamp
http://www.volim-losinj.org/images/stories/2pr/filadrija.jpg
http://www.volim-losinj.org/images/stories/2pr/filadrija2.jpg
Prva od 30 stranica procjembenog elaborata
http://www.volim-losinj.org/images/stories/2pr/filprocjena.jpg
Komentari:
E neš ti dokaz o brizi za tradiciju od bande koja je srušila Alhambru, Hortenziju i još štošta, iskopala i temelje zgrada te sagradila kopije tih objekata. A sada obraza kao džon banda reklamira Alhambru ovakvim hvalospjevom: Tamo gdje je more smaragdno zeleno, a stoljetna borova šuma opija mirisom, u najzaštićenijem dijelu veličanstvene uvale Čikat, smjestio se raskošni Boutique Hotel Alhambra & Villa Augusta, član prestižnog lanca Small Luxury Hotels of the World i Virtuoso.
Povijesni šarm profinjene secesijske arhitekture okružene pažljivo oblikovanim perivojem skladno je spojen sa suvremenim dizajnom u jedinstveni prostor koji odiše intimnom toplinom i diskretnim luksuzom.
losinj-hotels.com/.../...
Znači prešućuju da je to kopija profinjene secesijske arhitekture, a pod spojem sa suvremenim dizajnom vjerojatno misle na ovaj nakazni kič
Lubenice su 4000 godina staro naselje sa jednom od najljepsih plaza na svijetu. Bas je vreme da se tu napravi neki diznilend. 200 turista i pedesetak zaposlenih na tridesetak zgrada i 12 stanovnika...si guran je nacin da se unisti sve sto grad cini jedinstvenim. I pri sadasnjem stanju, promet na putevima ogradjenim suhozidom je skoro nemoguc. Osamdesetih su bjeloglavi supovi gnjezdili na stijenama ispod grada, njih vise nema zbog nestanka ovcarstva i uvecanog broja turista.Samo tako,unistavajt e sve sto je lijepo i vredno.
Baš me zanima hoće li Grad Cres "biti u sinergiji sa investitorima" kao što je bio i GML. Jesu li to investitori "kakve se samo može poželjeti"? Hoće li "investitori planirati, a grad pratiti"?
I danas vrijedi isto, uz dodatak:
Snađi se druže, učlani se u HDZ.
Raspisan je natječaj za javno - privatno partnerstvo kojim će Grad Mali Lošinj krenuti u izgradnju većeg broja stanova, poslovnih prostora i garaža, izvijestio je Novi list.
Ovu su informaciju dali, javlja Novi list, "lošinjski HDZ-ovci Anto Nedić, Silvija Kocijan i Boris Badurina na press konferenciji kojoj je prisustvovala nova članica Poglavarstva i kako je rekla, simpatizerka HDZ-a, Ana Kučić. Press konferencija je sazvana po brzom postupku, nakon sjednice Gradskog vijeća, a bez ranijih poziva novinarima."
volim-losinj.org/gospodarstvo/980-javno-privatnim-partnerstvom-do-stanova
Ovaj članak je još zanimljiviji:
Na izvanrednoj sjednici Gradskog vijeća održanoj u ponedjeljak razriješeno je dužnosti troje članova poglavarstva te su imenovani novi. Dužnosti člana poglavarstva razriješeni su na vlastiti zahtjev Snježana Kučić-Krstaš i Robert Belaj, a Mariju Skočibušiću je na prijedlog šestorice vijećnika koalicije na vlasti izglasano nepovjerenje.
Novim članovima gradskog poglavarstva imenovani su Ana kučić, Petra Mašće i Ivan Fabijanić. Gradonačelnik je najavio da će se novi članovi poglavarstva angažirati na ekološkim projektima i razradi programa pretpristupnim fondovima EU.
Za razrješenje te izbor novih članova nisu glasovali vijećnici Balija (PGS) i Fatuta (SDP) iskazavši time nezadovoljstvo procedurom i načinom smjene. Zbog poslovničkih primjedbi dijela vijećnika predsjednik vijeća Milan Mužić je izrazio žaljenje što se traže formalne pogreške.
volim-losinj.org/politika/952-rekonstrukcija-gradskog-poglavarstva
Vijest o ovoj zanimljivoj rekonstrukciji Poglavarstva sam tada, rekao bih, vizionarski komentirao:
Diploma i nedostatak diplome zaista nisu nikakvo jamstvo sposobnosti da se vodi grad i u tome se slažem s Babom rogom. Meðutim, mislim da ni radno i životno iskustvo nisu dostatnao jamstvo kvaliteta, jer baš svako radno i životno iskustvo ne mora biti korisno za rad u poglavarstvu.
Mislim da je od diplome i radnog iskustva za rad u poglavarstvu daleko važnija dosadašnja aktivnost novih članova IZVAN njihova redovitog posla. Važniji bi trebao biti njihov društveni rad u političkim strankama, udrugama, društvima, klubovima i t.d. dakle zalaganje za nešto više od vlastite egzistencije. A za dvoje od troje novih članova nisam nikada čuo da su se založili za bilo što u ovome gradu što je od interesa za druge, ma koliki bio njihov broj. Znam samo za Fabijanića da je aktivan u ribarskom cehu.
Zato ne treba čuditi što se ovdje raspravlja o dobi i fizičkom izgledu novih članica, jer o njima se (osim o školskoj spremi) zna samo da su mlade, kakvog su izgleda i tko su im roditelji.
Zna li itko što su u životu one učinile, a da to nije bilo u okviru njihovih radnih zadataka tamo gdje primaju plaću?
Za Fabijanića se barem zna da je protivnik rezervata za dupine, pa znamo zašto je izabran u poglavarstvo, pogotovo ako će njemu pripasti resor ekologije. Bit će to loša vijest za lošinjski okoliš, ali barem ćemo znati što ga je uvelo u poglavarstvo, a time i kamo nas vodi gradska vlast uoči narednih lokalnih izbora.
Činjenica je da dupini nisu pretrpjeli nikakvu štetu iako je za njihov fizički opstanak zatražena silna zaštita (promo plakat tj. kartu rezervata u svjetloplavim nijansama još imam doma). Dakle ili su stručnjaci krivo procijenili, ili su imali neki drugi motiv. Nevezano koji je od ovih razloga, proglašenje rezervata, sada vidimo, bilo bi suvišno i dobro je da do toga nije došlo.
PS
Bacanja silnih novaca bi bilo, ali novaca iz EU fondova. Jer oni koji su se zalagali za zaštitu nisu kao gradski službenici da ne bi znali sastaviti prihvatljive projekte.
volim-losinj.org/.../...
Ali i Lubenice - pusto mjesto sa svega par stalnih, "prastarih" stanovnika, prometno izolirano i veći dio godine pusto...
Kakve Lubenice želimo u budućnosti? Grad-muzej i vikend-naselje bez stalnih stanovnika? Turistički diznilend za bogate i spavaonicu za sezonce? Ili nešto između? Ima li šanse da investitori koji su se do sada pokazali prilično destruktivnima prema baštini na Čikatu budu pažljiviji u ovom projektu?
Pitam se tko je onda ta važna osoba koja je sravnala sa zemljom ogromne površine suhozida iza kuće dr.Kozulića u uvali Liski.
I ne samo to, nego gradi kuću bez brige, probio je cestu širine da se šleperi mogu okretati na njoj pri tom smrvivši sve što mu se našlo na putu.
Tko to dopušta ?
Iznad njega gradi se još nekoliko kuća.
Gdje su konzervatori, gdje su čuvari kulturne baštine ?
Strašno je vidjeti tu devastaciju prostora, posebice suhozida.
Ima li pilota u avionu ?
Obični građani ne smiju promijeniti prozor da ne traže sve moguće dozvole od svih nemogućih birokrata, a pojedinci mogu sravnati sa zemljom stotine kvadrata suhozida i bespravno graditi uz more.
Tko je odgovaran za bilo što na ovom otoku ?
Sigurno je netko važniji i zaslužniji od spomenutog doktora.
To bi svakako stajalo stostruko manje nego ulaganje u logera ( koji to nije ).
Time bi pokazala da cijeni baštinu, ali i prirodu i zaštitu okoliša.
Ili to nije u programu ?
Je li i Obersnel dobio tu čast da se druži sa štićenicima u domu u Rijeci? Ili je ovo pokazivanje mišića nakon pobjede ?
Likovanje, da ne kažem naslađivanje ?
Evo danas se već slikala u odgojnom domu kako dijeli slatkiše momcima.
Baš zgodna slučajnost da je ministar Aladrović odabrao baš nju da dijeli njegove poklone.
Hmmmmmm....
Film o tradicionalnoj otočnoj suhozidnoj gradnji kao dio kampanje Centra za zdravo odrastanje IDEM i ja, Mali Lošinj za zaštitu ovog oblik pučke arhitekture. Produkciju omogućila Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva. g>
volim-losinj.org/.../...
Nikoga nije briga ?
A sada njegova nećakinja, članica jedne druge Partije i gradonačelnica Grada Malog Lošinja podržava i brani projekt jednog drugog elitnog športa u ovaj osjetljivi okoliš bez da je projekt barem pročitala. A radi se o golfu, športu koji je za ljude i okoliš rizičniji od alohtone divljači za koju se zbog ondašnje elite koja je voljela lov zalagao njen stric. Da bi i njegovom zaslugom ovčarstvo na ovim otocima danas gotovo nestalo.
KAD OTOČNI JAGANCI UTIHNU
volim-losinj.org/.../...
Vlasnik Kraljice Dunava priveden je zbog nasilja nas suprugom a u bivši Agrokor došao je s preporukama ruskog lanca
imperijal.net/.../...
Junaku ove priče o nasilju tabloid je postavio niz pitanja, a među njima i ovo - Prema podacima sa Sudrega sada ste direktor tvrtke Fil-Adria Turist zajednos Tomislavom i Tomom Filipovićem. U tvrtci je direktorsku poziciju imao Krešimir Filipović sve do lipnja 2016. godine. U rujnu 2018. ta je tvrtka kupila odmaralište Mali Lošinj - link dajući veću ponudu od tvrtke Jadranka Hoteli. Budući da je ta tvrtka u sastavu Jadranke d.d., je li se tu radilo o fiktivnom nadmetanju?
Volio bih da niste.
otoci.net/.../...
www.nacional.hr/.../
otoci.net/.../...
Na fejsu je uz članak depresivna, ali realistična objava:
Kada srušite sve mocire i proširite i asfaltirate baš sve puteve, izgubit ćemo jedino po čemu smo ipak još uvijek zanimljivi i nažalost sve veći raritet u svijetu. Koliko god mnogi omalovažavali ponudu turizma na Lošinju/Cresu koja se kao zasniva 'samo' na čistoj prirodi, moru, zraku i tišini, mislim da ćemo jako žaliti kada bez istih ostanemo...
Evo kako se raspravljalo na fejsu:
• Suvišne su rasprave. Otoci će biti jedan veliki resort
• Izvinite, postoji li nešto drugo osim turizma?
• Pitanje nije ima nešto umjesto turizma već ima li nešto osim turizma. Razlika je velika.
Pitanje sam prvi postavio pa molim za odgovor.
• jedino što nam je još ostalo je prostor kojeg kapital želi po svaku cijenu. Ideja kampa u Lubenicama nije ništa drugo nego silovanje prostora za punjenje đepova pojedinaca. Godinama su sustavno uništavali sve druge djelatnosti na otoku dok na kraju osim turizma nije ništa ostalo. Mi ćemo biti servis tim turistima dok i nas vrlo brzo ne zamjene Filipincima. Politika je progurala ovakav projekt jer je znala da ljudi nenavikli na demokratsku proceduru neće ništa niti shvatiti dok ne budu dovedeni pred gotov čin. Da prođeš po creskoj rivi i napraviš ispitivanje o tome koliko ljudi znaju o ustrojstvu lokalne vlasti i načinima donošenja odluka sve bi ti bilo jasno. Zato osim turizma nije ostalo NIŠTA
• Upravo je to bilo ono na šta sam ciljao pitanjem, i dao si konkretan odgovor. Nekada je u Cresu postojala ljevaona, škver, creska plovidba, vinogradi...
A danas? Apartmani, masline i to je to. Brza zarada, zima traje dugo. Kao da ni zašta drugo ljudi nisu sposobni osim da budu sluge, a nekada se proizvodilo i radilo. Izgubit će se, tj.gubi se znanje stečeno radom koje će se teško vratiti. I na kraju zbog pohlepe će se sve rasprodati i ostati će samo služenje i čekanje da dodje sezona. Veliki će potkupljivati lokalce da budu njihovi igrači i da gurnu svoje interese, a narodu će plasirati frazu "eto imate radna mjesta". A da se nešto stvori, napravi tome mjesta nema... Osim Roka, i još par starijih Cresana, kalafata više nema, nema ti tko više centrirat motor, grožđe se kupuje u Istri pa se radi vino, masline par šetimana i ulje je tu (po cijeni kao da je od zlata)... Tužno i žalosno.
• Ima itekako, za nas malo koji smo ostali ovo bi mogao biti raj, ali treba raditi to je najveći problem. Svi bi plaće od 2000 eura, odijelo i radno vrijeme 8h. Koliko turista ima Cres, da imamo svoju poljoprivredu koja uključuje meso, voće i povrće, ulje, ribe, med ...proizvodi od istog...sve se može u sezoni prodati. Terena za poljoprivredu ima. Marina i jahte povlače za sobom i mehaničari, električara, brodograditelje ....i trgovinu rez djelova. Industrija kao takva je neisplativo na otoku zbog cijene dovoza sirovina i prijevoza na kopno. Opet se može proizvoditi nešto što će se ograničiti na tržište Cresa i Lošinja, nebi sad u detalje, ali ima ne za velike firme ali za obrtnike sigurno tržište I za pojedine proizvode. No problem je što nismo poduzetnički odgajani i lakše je raditi za drugog.
• Sta je slijedece? Snjezna kraljica na Osorscici . Kretenizam na najjace. Unistiti ce te cijeli arhipelag kako ste krenuli.
• Nema zaustavljanja. Do kraja!
• Ne ne kampu u Lubenicama
• Koji je to lumen smislio? Samo estetski cesta sa 2 trake do Lubenica će uništiti nepovratno gromače i izgled. Koliko ima stanovnika u Lubenicama i tko će se zaposliti u kampu? Filipinci? Uključuje li kamp i žičaru na Plave grote i buduću marinu na plaži, jer to je konačni cilj, zar ne?
• I ja volim doći, volim otok. Lijep je i originalan. Mnogi turisti dolaze na Cres jer ima puno prirode, a malo betona. Razumijem da turizam otvara radna mjesta i hrani ljude. Ali dugoročno gledano uništit će se , koji "hrani" Cres .Sačuvati ljepotu otoka i okrenuti se ekoturizmu a ne masovnom turizmu
• da se mene pita, kao što me se ne pita, ukinula bih turizam. Eko turizam, što je to? Samo fina kovanica. Razvijala bih poljoprivredu, ovčarstvo i ribarstvo. A svi koji tako jako i istinski vole naš otok neka se nastane kod nas i pokušaju uživati 365 dana u njegovoj ljepoti. Kamp u Lubenicama! ideja za nekoga zatući pod prvom grotom! Lubenice, još koji dan pa selo bez stanovnika... Nisu stvari ni crne, ni bijele...
• sve je to poznato, ali budala uči na svojim pogreškama. Pametan na tuđim. Mora se to dogoditi pa će se krenuti iznova. Što prije uništiti da bi se što prije krenulo ispravljati. Neizbježno je
• Ma šta ste svi poludjeli, kakav kamp, ma tko je ta budala kome je došla ta ideja. Tu se radi o apsurdnoj investiciji i devastaciji starih gromaca koji krase predivan put do Lubenica. Ja se iskreno nadam da do toga neće doći. Ljudi dajte se otrijezniti i ne dozvolite budalama da razmišljaju i komandiraju!!
• Ovo me podsjeća kad je bio projekt napraviti neboder kod Punte
• Su to oni Cappellijevi pajdaši i investitori kakve se samo može poželjeti?
• Kako može biti prihvatljivo nešto za što je utvrđeno da će značajno negativno utjecati na kulturnu baštinu i krajobraz, a negativno i na bioraznolikost, šume, cestovni promet itd ????
• Kapital općenito, a ruski kapital posebice nije osjetljiv na pitanje negativnog utjecaja na romantičarske koještarije kao kulturnu baštinu i krajobraz, bioraznolikost, šume te sentiment prema tradiciji.
Ruska kolonizacija cresko-lošinjsk og otočja se nastavlja. Nakon osvajanja najvrijednog dijela zapadne obale otoka Lošinja, uvale Čikat, Sunčane uvale i uvale Krivica na meti tajnovitog investitora kakav se samo poželjeti može našle su se i Lubenice na otoku Cresu. Po već iskušanom i na Lošinju provjerenom modelu osvajanje je započeto tihim kupnjama objekata u privatnom vlasništvu, uspostavljanjem dobrih odnosa s lokalnom političkom vrhuškom da bi se prešlo i na ozbiljnije kupovine javnih dobara u vlasništvu države ili lokalne samouprave
• tragedija je da je uopce to doslo na raspravu.
• Kakvi patrioti! Uostalom ne cudim se. Sette bandiere uvijek bilo.
Je li istina što stoji u vašem članku i koji je vaš stav je li dobro ili loše ovo što rade i što su napravile osobe koje vode tvrtke o kojima pišete?