Mada se o njima puno piše, pa je čak provedena i anketa na čije se rezultate gradonačelnik Cappelli rado poziva, razvojni planovi Jadranke nikad nisu predočeni lokalnoj zajednici, prvenstveno ne od strane lokalne samouprave koja je te planove usvojila i u ime zajednice prodaje zemljišta, sklapa ugovore, daje privole na koncesije i zatvaranje javnih plaža za opću upotrebu.
Način na koji se građane informira o promjenama u javnom prostoru je medijska kampanja putem koje do građana dođu maglovite i neodređene (polu)informacije, ali s nedvosmislenom porukom da su promjene nužne, da na globalnoj razini fasciniraju novcem i luksuzom te da su (stoga) za lokalnu zajednicu pozitivne i da je sve već dogovoreno.
Jedan od takvih poteza je i preuzimanje Lječilišta u Velom Lošinju, mada građani o tome nisu ni pitani ni informirani, a svakako još ne znaju da je to za njihovo dobro. U Globusovom tekstu koji u naslovu sadrži znakovitu sintagmu „Projekt Lošinj", direktor uprave Jadranke Šolić kaže da Jadranka, čiji se hotel Punta nalazi u neposrednoj blizini Lječilišta Veli Lošinj, želi dodatno uložiti u tu ustanovu kako bi pružala usluge i njihovim gostima iz cijelog svijeta s ciljem da otok postane značajno središte zdravstvenog turizma. Uređenje i dodatna investicija u lječilište doimaju se na prvi pogled potrebnom i vrijednom zamisli te nastavkom još početkom 19. stoljeća započete tradicije koja je otoku Lošinju priskrbila slavu, razvoj turizma, zapošljavanje i prosperitet.
Lječilište Veli Lošinj smješteno je u srcu zaštićene park šume Pod javori, koja je, uz povoljnu mikroklimu, veliki broj sunčanih sati i prednosti krajobraza jedan od značajnih sastojaka veloselske ljekovitosti. Šuma je tijekom godina izložena sve većim nasrtajima. Još uvijek se pamti sječa tikovih i cedrovih stabala koja su, prema lokalnoj predaji, završila u po mjeri građenim plovilima ondašnje elite. Na ovom praznom, bezvrijednom i neiskorištenom prostoru, kako ga doživljavaju orijentirani na brzu zaradu i kratkoročne učinke, 2012. godine "uređena je, s ciljem proširenja sportske ponude otoka vitalnosti, a u skladu sa svjetskim trendovima u razvoju turističke ponude" nova turistička atrakcija Lošinja: Downhill staza Pod javori.
Vrijedi dobro i pažljivo pogledati fotografije tog „uređenja", podržanog također i proračunskim sredstvima Grada Malog Lošinja, koje bespoštedno tretira zaštićenu šumu kao poligon i kulisu. U stabla urezane poruke, uvala Kriška koja još ima reklame Husgvarna po agavama, jurnjava biciklima po popločenju uz crkvu jasno govore o tome kako su na ljestvici vrijednosti prirodna i kulturna baština vrednovane tek kao mjesto uprizorenja nove turističke atrakcije.
Pročelnica Jović na građanskoj je tribini izrekla programatski tekst koji opisuje i objašnjava prostornu politiku sadašnje vlasti; Grad je vlasnik bezvrijednih zemljišta, odnosno zelenih površina, te da je to jedan od razloga prenamjene u građevinske terene. Možemo dakle, očekivati, da će se bez suvišne sentimentalnosti prostor zaštićene park šume Pod javori pridružiti listi javnih prostora koji će biti prenamijenjeni, urbanizirani, elitizirani i otcijepljeni od domicilnog stanovništva u korist profita privatne tvrtke Jadranka koju servisira lokalna samouprava.
Pripreme se već uvelike obavljaju, daleko od očiju javnosti, tek s ponekim medijskim hvalospjevom, koji će na kraju opravdati tvrdnju lokalne dopisnice Novog lista da su građani informirani putem medija i da ih sram treba biti ukoliko ih ne čitaju.
Na sljedećem linku možemo vidjeti projekt Park i kuća koji liječe riječkog nagrađivanog arhitekta Idis Turata.
Ovaj zanimljivi projekt prepoznaje i definira nekoliko cjelina koje sadrže medicinsko-terapeutski sklop, smještajno boravišne sadržaje i hotele, te servisno-uslužne sadržaje koje opslužuju goste lječilišta funkcijama medicinskog, terapeutskog, zabavnog, uslužnog i ugostiteljskog sadržaja. Ovakva podjela i koncept terapeutsko-smještajnog centra dijeli i predstavlja kompleks Lječilišta u nekoliko cjelina. Prva je medicinsko terapijska, koja se nalazi na prostoru starog parka i današnjeg centra. Drugi i ovim projektom specifično tretirani dio je hotelsko-smještajni segment kompleksa, koji smještaj i sobe lječilišta vidi kao "disperzirani hotel", hotel kojeg čine kuće položene u gustu šumu i park, stvarajući osjećaj boravka u individualnoj stambenoj kući. U opisu projekta autor kaže: "Umjesto koncentriranja i grupiranja sadržaja na relativno ograničenom prostoru i formalnog uvažavanja stupnja zaštite na okolnom prostoru šume, odabran je proaktivni pristup reafirmiranja povijesnog i novog parka...".
Bilo bi zanimljivo vidjeti što je bio programski zadatak na koji je arhitekt odgovorio ovim projektom, ali već nabrajanje hotela, boravišnih sadržaja, zabavnih, uslužnih i ugostiteljskih sadržaja razasutih diljem šume te odustajanje od formalnog uvažavanja stupnja zaštite šume pokazuju da će zaštićena park šuma Pod javori postati još jednim poprištem urbanizacije i sječe. Planirani niz apartmana u šumi podrazumijeva da šuma mora biti desetkovana.
Vjerojatno Lječilište Veli Lošinj, maštovito preimenovano u park i kuće koje liječe, treba očekivati i drugačiju klijentelu. Sam pojam visoke klase znači osiguranje prostora u kojem se fina klijentela ne mora miješati sa svjetinom, pa to zacijelo neće dugo ostati zdravstvena ustanova s ugovorom s HZZO. Teško je vjerovati da će i ubuduće tamo ići na fizikalnu terapiju lošinjske kuhinjske radnice sa sindromom teniskog lakta i izrađene sobarice na vježbe protiv križobolje. Ekskluzivan i skup prostor namijenjen je za posebne goste, koji u liječenju baš kao i uživanju na plažama trebaju prostor diskrecije. Uređenje Lječilišta Veli Lošinj, osim gubitka ključnog resursa koji ga čini lječilištem – šume i formalnog uvažavanja njene zaštite – mogao bi se pokazati kao još jedan gubitak za otočane i još jednim u nizu Jadrankinih preuzimanja javnih resursa. Tajkunizacija i ovog prostora za otočane značit će manje dostupnu zdravstvenu zaštitu i još jedan element u nizu argumenata da Lošinj postaje primarno destinacija, ali prestaje biti mjesto za život. Stoga nije slučajan zaključak novinara Borisa Orešića u Globusu da je Mali Lošinj odlučio parirati Dubrovniku, gradu kojeg nije mogao pokoriti niti jedan osvajač, ali ga je turistički razvoj pretvorio u jeftinu kulisu za snimanje još jeftinijih sapunica.
Komentari:
Gospodja Jovic, nije Losinjanka niti ce to ikada postati. Dosla je tko zna od kuda prije nekih 5-6 godina, ocito je profesionalac i radi ono sto se od nje ocekuje, a to je da slusa svog sefa i "get the job done" rekli bi amerikanci.
Za koju godinu gdja Jovic ce "dignuti sidro" dobiti lijepu otpremninu i otici natrag od kuda je dosla, a nama ce ostati da placemo i zivimo u gradu skrojenom po mjeri skorojevica.
Gdju Jovic nije za krivit, koga kriviti? ljude koji su glasali za Garia! Zasto? jer su znali sto se sprema, ali najvazniji su bili sitni osobni interesi (lijepa rijec gradonacelnika, propusnica za parking, radno mjesto za sina ili unuka u Losinj parkingu etc, etc)
Najveci su pak idioti ljudi poput losinjana Maglievza koji drze svijecu dok se Losinj nepovratno unistava.
pogledajte što su napravili u Čikatu i o čemu niti jedan medij ne piše:
ad-leo-brenner.hr/2015/07/13/skirin-nebocid-i-na-losinju
www.nasenebo.hr/.../
www.volim-losinj.org/.../
S druge strane na vrhu Malina, sa Brda Ukazanja imamo cjelonoćno blještavo teološko ukazanje u vidu svjetlećeg križa koji podsjeća na najbolje dane Ku Klux Klana.
volim-losinj.org/.../...
Kako će izgledati te "kućice" s 4-8 apartmana koje žele sagraditi u zaštićenoj park-šumi Podjavori možete vidjeti na Turatovim vizualizacijama . Zanimljivo je da se u članku kao vodeći izvor financiranja spominju fondovi EU, da bi se već 10 dana kasnije, u članku koji slijedi, pojavila Jadranka d.d. kao glavni investitor:
volim-losinj.org/.../...
Prema županovim riječima, Županija namjerava "uložiti svoju imovinu", a Jadranka platiti idejni projekt i uložiti hrpu para, pa će zato osnovati neku "zajedničku tvrtku" koja će upravljati Lječilištem (koje bi trebalo ostati specijalnom bolnicom?). Kao, Županija će na račun "uložene imovine" imati "značajan vlasnički udio" u toj novoj upravljačkoj firmi i čitav projekt obnove je kao neće "ništa koštati". Samo će ostati bez Lječilišta.
(2) Površine zdravstveno-ugo stiteljsko-turi stičke namjene (T4) Lječilište Veli Lošinj - Podjavori, predstavljaju površine za zahvate rekonstrukcije i nove gradnje (s podizanjem kategorije usluga prema posebnom zakonu) unutar jedne cjeline u kojoj se pružaju objedinjene usluge zdravstvene i ugostiteljsko-t urističke djelatnosti. Omogućava se gradnja pratećih sadržaja (otvoreni športsko-rekrea cijski, ugostiteljski, uslužni, zabavni i sl.) te infrastrukturni h građevina (parkirališta, prometnice i dr.).