Inicijativa Čovjek po mjeri otoka zatražila je od Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture RH kopiju zapisnika s 95. sjednice Stručnog povjerenstva za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra održane 18. 9. 2014. godine. na kojoj je razmatran prijedlog uređenja obalnog pojasa uvale Čikat. Početkom rujna 2015. primljeni su sljedeći dokumenti »
Sažetak zapisnika s 95. sjednice Stručnog povjerenstva za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra
Zbog hitnosti je na sjednicu naknadno uvršten i prijedlog
> Mali Lošinj, Obalni pojas Uvale Cikat s austro - ugarskim vilama i pansionima s okolišem i šetnicom Klasa: 612-08/14-12/?
Predlagateljica je pojasnila prijedlog uz power point prezentaciju. Članovi Povjerenstva i djelatnice Registra složili su se da je prijedlog uvršten prekasno na sjednicu te da članovi Povjerenstva nisu imali dovoljno vremena da ga prouče. U prijedlogu rješenja nisu nabrojane sve čestice koje ova zona obuhvaća te se to treba ispraviti. L. Pavičić-Domijan rekla je da ona je za zaštitu ove zone, ali zaštita ne smije utjecati na projekt vile Alhambra koji je već u tijeku. Svi su se složili da ova zona ima svojstvo kulturnoga dobra, ali je najbolje da se prvo donese preventivna zaštita, a kasnije kada se prijedlog izradi sa svim česticama može opet biti prezentiran na sjednici kao prijedlog za trajnu zaštitu. Na glas je pročitan sustav mjera zaštite te je odlučeno da ova zona ne treba biti određena kao zona A već naprosto kao zona. T. Petrinec je dao upute koje odredbe treba ugraditi u sustav mjera zaštite: inzistirati na održavanju objekata, kontrolirati nadogradnje, precizirati sustav mjera zaštite za svaku vilu i si.
Zaključak: Stručno povjerenstvo za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra na temelju prijedloga pripremljenoga u Konzervatorskom odjelu u Rijeci, utvrdilo je da predloženo dobro ima svojstvo kulturnoga dobra, ali ga se na ovoj sjednici ne usvaja.
Popratno pismo pomoćnice ministra
Predmet: Zaštita povijesnih vila na području Čikata odgovor, daje se
Poštovana,
u privitku ovoga dopisa šaljemo vam kopiju zapisnika s 95. sjednice Stručnog povjerenstva za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra održane 18. 9. 2014. godine.
Prema standardnoj proceduri, prijedlozi za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra stižu u Registar kulturnih dobara RH poštom, a zatim ih djelatnici pregledavaju. Ukoliko je prijedlog valjan, uvrštava ga se na sjednicu Stručnog povjerenstva za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra. U ovome slučaju, prijedlog je na molbu Konzervatorskog odjela u Rijeci uvršten mimo dnevnoga reda. Članovi Povjerenstva zaključili su da Obalni pojas uvale Čikat s austro-ugarskim vilama i pansionima s okolišem i šetnicom nedvojbeno ima svojstvo kulturnoga dobra, ali im nije dano dovoljno vremena da prijedlog prouče. Uočene su neke manjkavosti prijedloga. Naime, u prijedlogu je potrebno nabrojati sve čestice koje ulaze u obuhvat zaštite te je potrebno nadopuniti sustav mjera zaštite. Naposljetku je odlučeno da je najbolje najprije donijeti Rješenje o preventivnoj zaštiti koje je na snazi 3 godine, a zatim Konzervatorski odjel u Rijeci može ponovno uputiti na sjednicu prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra, ali na vrijeme i korigiran prema napucima Povjerenstva. Konzervatorski odjel u Rijeci još uvijek nije donio Rješenje o preventivnoj zaštiti niti je uputio na sjednicu Povjerenstva korigirani prijedlog za trajnu zaštitu.
Napominjemo također da su članovi Povjerenstva jednoglasno usvojili zapisnik s 95. sjednice. S poštovanjem,
POMOĆNICA MINISTRA
Sanja Šaban
Komentari:
ova lakrdija oko navodnog pokušaja zaštite Ćikata isprovocirana je upravo nedavnim događanjima na istom, kad je nekom konzervatoru konačno došlo iz guzice u glavu da bi tu bilo dobro nešto zaštititi
no dok se prijedlog zaštite kvalitetno pripremi i prođe propisane procedure proći će još nekoliko godina, a do tada, zna se...
TKO JE TU LUD!!!!!!!!!
Normalno da treba zamijeniti most i srušiti sve staro i dotrajalo... pa tako i stare vile.
Ne možemo biti taoci takvih stvari.
Poveznica za uvećanu sliku dokumenta;
imagizer.imageshack.us/v2/478x677q90/538/sE42nt.jpg
Tako te građevine ne pronalaze kupca ili svrhu te propadaju. To traje toliko dugo dok drži krov. Kada krov popusti vodu, priča o zaštiti završava kroz par godina.
Uspoređivati piramide sa austrougarskim stambenim fondom kojeg je Hrvatska prepuna(jeste li npr. vidjeli prelijepu ali ruševnu kamenu "palaču" u centru Plaškog, na kojoj piše "Škola") je... glupo.
Uostalom, s tim vilama je raspolagao njihov vlasnik, kao što Lošinjani raspolažu sa svojim nekretninama od kojih su mnoge starije od Čikata (i moja je starija 140 godina), privatno vlasništvo mora biti svetinja, bez toga se ne razlikujemo od feudalizma ili socijalističkih maloumnika.
Vezano uz betonaru,ne bi mogao, jer smradovi ili onečišćenje prelaze na moje vlasništvo i time mu umanjuju vrijednost (uz uznemiravanje mene kao pojedinca i mog zdravlja).
Zato su takve aktivnosti regulirane zakonom.
S druge strane rušenje stare kuće i izgradnja nove slično dizajnirane ne uzrokuje takvu vrstu štete po tuđe vlasništvo, s toga nema problema.
Zapravo, ako graničite s luksuznim vilama a ne štakornjacima, i vaša nekretnina više vrijedi (vic o cigi i doktoru). Tako da se ovo ne može uspoređivati.
I, moja kuća je starija 140 godina od vila iz Čikata a ne stara 140 godina...
ps.
Osjetite li se često osobno prozvanim kada se spomenu "desničarski slaboumnici"?
Stare hotele i vile na Čikatu trebalo je kao vrijednu arhitekturu zaštititi još davno, no vjerujem da ni ta zaštita ne bi puno pomogla da se spriječi njihova devastacija. Godinama su, kao i šuma, bili prepušteni propadanju i nitko nije reagirao, pa stoga ni ne čudi da gotovo nitko od Lošinjana nije reagirao niti kada su dio njih do temelja srušili i napravili nove kopije. Ponovo tek komentari u stilu "bilo je staro i zapušteno", "što fali kopijama", "to je cijena napretka".
Ista priča je bila i s obalom na Čikatu. Zaštićeni obalni pojas, kako da ne! Nasipavanje i betoniranje velikih dijelova obale, ravnanje stijena pikamerima i nasipanje građevinskim šljunkom, premještanje i gradnja novih gatova... i ponovo su Lošinjani to prokomentirali kao "bilo je zapušteno" i "to je napredak".
Nakon svega, čovjek se mora zapitati - čemu zaštita? Čemu zaštititi i šumu i vile i obalu na Čikatu kada same Lošinjane za to nije briga? Kada su godinama gledali kako su i šuma i vile i obala zapušteni i propadaju? Možda ih danas nije briga upravo zbog "prljave savjesti" što godinama ništa po tom pitanju nisu poduzeli, pa se sada pravdaju i pred sobom i drugima da ovo što se događa nije protuzakonita devastacija već "napredak" koji "ima svoju "cijenu". A koja je to cijena, već smo ovog ljeta imali prilike čuti od naših zgroženih turista.
img908.imageshack.us/img908/9458/Z03Frd.jpg