Grad Mali Lošinj prostornim planiranjem i nadalje poništava svako značenje riječi planiranje. Umjesto projekcije budućnosti na održiv način ad hoc se podilazi interesima investitora.
Dugoročno i održivo upravljanje prostornim i ostalim resursima u interesu zajednice, sukladno strateškim dokumentima Grada Malog Lošinja, jednostavno zaobilazi Odbor za prostorno planiranje, Odbor za zaštitu okoliša kao i vijećnike i gradonačelnika koji svaljuju odgovornost jedan na drugoga.
Najbolji prikaz takvog "planiranja" može se vidjeti na jednom primjeru malog prostora.
Uvala Valdarke ima u prethodnim izmjenama određenu poslovno stambenu zonu te jedan mali dio zelenila i zaštitnog zelenila. Pored toga u uvali je zaštićeno stanište neke vrste, te stoga stoji odredba da se uvala ne smije betonizirati. Ova bi odredba trebala biti logična i istaknuta za sve uvale, jer je betonizacija pojava koja šteti, a ne unaprjeđuje turizam, nije održiva i turističke se velesile itekako muče da je smanje i dokinu ono što su ustanovili kao pogrešan smjer razvoja.
Ne i u Malom Lošinju. Zemljište označeno u prostornom planu kao zelenilo i zaštitno zelenilo, u vlasništvu odgojnog doma, kupuje tvrtka SERM, sigurno ne radi posjedovanja zelenih površina, za koje smo već iz službi Grada čuli da su bezvrijedne. Ova kupoprodaja može biti temeljena samo na jednome, a to je posjedovanje privilegiranih informacija, a to je da će se zelenilo potezom miša obrisati iz plana. Zelenilo se briše, turističko poslovna zona raste, ugrožena vrsta smeta.
Naredni potez je promjena prostornog plana, plana višeg reda. Potezom računalnog miša briše se i zaštita nad staništem u Valdarkama. Ionako neodređene odredbe o sprječavanju nasipavanja i betonizacije te određivanje kapaciteta područja (što bi trebao biti temeljni zadatak planiranja tursitičkih područja) potezom miša nestaju u prostornom planu.
Ali sad plan nižeg reda, urbanistički plan, više nije dobar! Nije još ni prošao cijelu proceduru, nemoćni vijećnici koji ne stižu pročitati nametnute im materijale u nametnutim rokovima nisu još ni podigli ruke, a plan je već besmislen. Treba novi, radi usklađivanja s planom višeg reda, da bi se i tu izbrisala betonizacija i određivanje kapaciteta. Platit će ga opet građani Malog Lošinja.
I tako u prostornim planovima građevinske i turističke zone rastu, sve se može, planovi su sve manje planovi, a sve više neodređeni, za arbitrarno tumačenje, rastezljivi i individualizirani planovi poslovnih dogovora.
Nemojte misliti da u tome možete i vi sudjelovati. Prostorno planiranje je samo za neke, neke koji moraju imati iste preduvjete za to kao ishoditi kredit u banci. Moraju imati kreditni rejting.
•••
Pozivamo građane koji su voljni predati donje primjedbe da ih preuzmu s ovog linka, potpišu i predaju u pisarnicu gradske uprave ili na poštu najkasnije sutra, 19.svibnja.
Primjedbe na prijedlog PROSTORNI PLAN UREĐENJA GRADA MALI LOŠINJ
- CILJANE VI. IZMJENE I DOPUNE
1. Primjedba je proceduralne naravi i odnosi se na neusklađenost prijedloga s člankom 202. Zakona o prostornom uređenju:
• Odluka o izradi PROSTORNOG PLANA UREĐENJA GRADA MALI LOŠINJ - CILJANE VI. IZMJENE I DOPUNE objavljena je u "Službenim novinama" Primorsko-goranske županije, br37/13.
• Izmjena te odluke usvojena je 15.12.2015. i objavljena u SN PGŽ br 37/15.
• Objava o prijedlogu PROSTORNOGI PLANA UREĐENJA GRADA MALI LOŠINJ - CILJANE VI. IZMJENE I DOPUNE objavljena je na mrežnim stranicama Grada Malog Lošinja 20.4.2016.. na sam dan početka javne rasprave, a u samom prijedlogu PROSTORNOG PLANA UREĐENJA GRADA MALI LOŠINJ - CILJANE VI. IZMJENE I DOPUNE u uvodnom dijelu stoji neistinit podatak da je javna rasprava objavljena na stranicama Grada Malog Lošinja 22.12.2015. Pored toga što javna rasprava nije objavljena sukladno zakonskoj proceduri, link na stranicama Grada na cjelovit prijedlog plana nije radio te je javnosti bilo nemoguće sagledati sve ciljane izmjene i dopune plana.
• Na naslovnoj stranici prijedloga PROSTORNOG PLANA UREĐENJA GRADA MALI LOŠINJ - CILJANE VI. IZMJENE I DOPUNE stoji da je dokument sačinjen u travnju 2016. što i jest realan rok za izradu plana od donošenja odluke o izmjenama u prosincu.
Kronologija koraka u procesu donošenja PROSTORNOG PLANA UREĐENJA GRADA MALI LOŠINJ - CILJANE VI. IZMJENE I DOPUNE pokazuje da nije poštovana procedura Zakona o prostornom uređenju i gradnji: Članak 84. koji određuje da prijedlog prostornog plana koji se utvrđuje za javnu raspravu sadrži tekstualni i grafički dio plana i sažetak za javnost; Članak 86. koji određuje oglašavanje javne rasprave najmanje 8 dana prije početka javne rasprave.
Slijedom navedenog valja primijeniti članak 202. Zakona o prostornom uređenju te prekinuti postupak donošenja UPU-9.
2. Čl. 22. određuje izdvojena područja turističko-ugostiteljske namjene. Područja Preslop Punta Križa i Matalda Punta Križa nalaze se na području Mreže Natura 2000 te je stoga izgradnja turističkih kapaciteta suprotna ciljevima zaštite divljih svojti i njihovih staništa koje se nalaze na tom području. Predlažemo da se kapaciteti te dozvoljeni stupanj izgrađenosti smanje. Slatina Ćunski , koje je omiljeno odredište mještana nije područje koje treba urbanizirati, odnosno na njemu dozvoliti gradnju, te stoga predlažemo da se ovo područje u cijelosti briše.
3. čl. 24 Predlažemo da se briše povećanje vezova u uvali Baldarin iz istih razloga, zaštite divljih svojti i staništa u okviru mreže Natura 2000.
4. čl. 40 određuje plaže Kadin i Zagazinjine, međutim čl. 41 prema uvjetima za uređenje plaža omogućuje zahvate na plažama suprotne uvodnim napomenama Sažetka za javnost. Stoga tražimo da plaže Zagazinjine i Kadin budu u PPUG definirane kao eko plaže, odnosno da se odredbe članka 41. ne odnose na te plaže.
5. Tražimo da se neposredna primjena plana ne može odnositi na područje planiranog kampa Slatina/Ćunski, budući da niti jedan drugi auto kamp nema takav tretman, nego je za sve potreban UPU. Za ovo područje, budući da je izrazito krajobrazno vrijedno i još u potpunosti neizgrađeno, tražimo da se izbriše neposredna primjena plana i odredi izrada UPU.
6. Tražimo da se brišu oznake R2 te u nastavku R1 na potezu od Haračićevog spomenika prema Rtu Madona. Smatramo da je područje Čikata već previše urbanizirano i devastirano te da dalja izgradnja i betonizacija ugrožavaju ne samo zaštićenu park šumu Čikat nego nije u interesu lokalnog stanovništva. Tražimo da na ovom području ostane postojeća šetnica s ekološkom rasvjetom te za javnost otvoreno i dostupno područje.
7. Protivimo se povećanju T1 zone na području Sunčane uvale te povećanju građevinskog područja na području iznad Sunčane uvale jer to smanjuje obuhvat i ugrožava eko sustav zaštićene park šume Čikat. Tražimo da područje uvale Borik i FKK ostanu označene kao zona R, obalno more namijenjeno kupanju i rekreaciji. Smatramo nedopustivim na području zaštićene park šume proširivati građevinska i turistička područka.
8. Tražimo da se u cijelosti revidiraju članak 237.a i 237. b i 238. pa do članka 246 koji minoriziraju, smanjuju i de facto ukidaju mjere zaštite na područjima mreže Natura 2000. Samo nabrajanjem područja i nepostojanjem konkretnih i brojčanih pokazatelja zaštite ova područja se izlažu devastaciji i interesima investitota bez obaziranja na interes lokalnog stanovništva da živi u očuvanom okolišu. Razvoj na uštrb okoliša i usmjeren na kratkoročnu korist investitora suprotan je također temeljnim strateškim dokumentima Grada Malog Lošinja.
9. Na području Artatore tražimo da se onemogući neposredna primjena plana do donošenja Upu, budući da na ovom području već vlada stihija prilikom izgradnje i regulacije prometa. Također se protivimo trasi ucrtane ceste koja ne slijedi postojeći logičan put koji vodi do Artatora. Planirana nova trasa ceste bez problema je ucrtana na vlasništvu mještana, a zaobilazi parcelu tvrtke SERM, što je pogodovanje jednih i diskriminacija drugih te u konačnici dovodi do toga da otežanog pristupa Artatorama svih mještana.
10. Ova je primjedba načelne naravi i odnosi se na ishitrenost i ad hoc prostorno planiranje, u kojemu je vodeća ideja pogodovanje investitorima, a ne dugoročno i održivo upravljanje prostornim i ostalim resursima u interesu zajednice. Smatramo nedopustivim da se donosi urbanistički plan Grada s odredbama koje već u procesu planiranja postaju nevažne jer ih pobija prostorni plan višeg reda, što zahtijeva ponovnu izradu urbanističkih planova. Ove su promjene stihijske i mogu jasno pratiti vlasničke promjene pojedinih zemljišta, koje korespondiraju s povlaštenim informacijama vezanim uz prostorno planiranje.
11. Smatramo da trošak izrade ovog prostornog plana trebaju snositi tvrtke Jadranka i SERM, a ne građani Malog Lošinja, jer plan nije u interesu stanovnika već potpuno podređen stjecanju profita tih tvrtki.
•••
Ovako se planira; jednostavan potez preko svake zaštite, svakog ograničenja, svake brige o drugim vrstama i interesima sadašnjih i budućih mještana. Jedini kriterij prostornog planiranja je profit odabranih.
Komentari:
Navedene su vam primjedbe koje treba predati sa sutrašnjim datumom 19.05.2016.g
Da ne bi bilo kao s objavljivanjem članova odbora za prostorno planiranje na sam dan tribine Ali možda će link proraditi nakon isteka roka za podnošenje primjedbi.
Radi svih nas i radi opstanka, hoćemo li morati otići da bude više mjesta?
Plan je isti na razini cijele države, a to je da se proda sve što se prodati može zainteresiranim gospodarskim subjektima uz garanciju što manje odgovornosti prema okolišu i lokalnom stanovništvu.
Koga je zapravo briga za lokalno stanovništvo, osim njih samih? Ono je samo kolateralna žrtva koja se katkada pobuni, onako nominalno i ceremonijalno da se dobije dojam nekog lokalpatriotizma.
Mislim fakat ne kužim kako ste uopće tog 14.04. dali Cappelliju ili Jovićki riječ na sastanku u kinu?
Šta su nam oni mogli reći šta već nismo znali a da nije bilo premazivanje očiju?
Samo pričate, ponavljate iste stvari nadajući se boljem ishodu. To je zapravo definicija ludosti.
Gdje je građanski neposluh? To je najsvetije oruđe demokracije? Pa zapalite i zgradu općine ako treba.
Bojana je govorila o tome kako je planskim dokumentima proizvoljno dozvoljena promjena obalne crte, miniranje, nasipavanje mora i druge promjene u prostoru što nije dobro zbog narušavanja krajobraza, čuvanja biološke raznolikosti u moru i na kopnu, a posebno zbog kvalitete života građana. Kazala je da je Lošinj mjesto na kojem ljudi žive 365 dana u godini i da ne mogu sav svoj život podrediti ljudima koji tu borave 10-15 dana godišnje. Na uvijen način to govori i gradonačelnik svojom već ofucanom mantrom o razvitku destinacije uz suživot zadovoljnih građana, no Bojana je otvoreno, neuvijeno rekla da će i usluga turistima biti kvalitetnija ako domaći ljudi ne budu turiste doživljavali kao uljeze koji im otimaju prostor. Istaknula je važnost komunalnih plaža i zbog više od tisuću djece i mladih kojima trebaju plaže sa slobodnim pristupom bez plaćanja plažne opreme, a koje će nestati usvajanjem predloženih planova za Čikat i Sunčanu uvalu.
Potom je rekla da želi govoriti o dvije stvari: proceduri donošenja planova i sadržaju tih planova. Nakon što je osporila formalno pravnu ispravnost procedure donošenja planova, njihov sadržaj je ocijenila kroz prizmu društvene pravednosti prema žiteljima otoka koji na njemu žive, rade, rađaju djecu, plaćaju poreze i biraju vlast, a dijelovi otoka im zbog planova koje ta vlast donosi i zbog prepuštanja koncesionarima postaju nedostupni. Spomenula je i pitanje tzv. nosivosti otoka koje se u planskim dokumentima uopće ne spominje, a dopušta se masovna urbanizacija i apartmanizacija , betonizacija, rušenje zaštićene šume i t.d. Postavila je pitanje što će zajednica time dobiti, a što izgubiti navodeći primjere zemalja koje su se „opekle“ vodeći takvu politiku. Ukratko, Genov je osudila način formuliranja politike planiranja koja se donosi u ime Otočana, a da se ne zna ni sastav nekih odbora, pododbora, savjeta i t.d., a kamo li što uopće rade i što u ime građana savjetuju da treba napraviti u ovom Gradu. Navela je primjer da je UP Čikat sastavljen na temelju Master plana Čikat koji nitko nije vidio, te da je to navodno plan samog investitora.
A onda je mikrofon preuzela pročelnica Upravnog odjela za komunalni sustav, urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Tanja Jović da bi omalovažavajući rekla kako je „ovdje danas svašta rečeno“, te neukim okupljenim Lošinjanima održala predavanje o tome koliko kilometara obale ima Republika Hrvatska, da ima ogroman broj otoka i najrazvedeniju obalu (22:54) da bi odmah potom rekla da se ne bi složila s nečim što u uvodnom izlaganju uopće nije bilo rečeno: Ona se – citiram - ne bi složila s konstatacijom da turizam nije naša važna grana i misli da je turizam naša najvažnija grana (23:33). Ne znam je li slabo čuje, ima li problema s razumijevanjem izrečenog, ili se radi o jeftinom spinu, ali Bojanina tvrdnja da Lošinj nije primarno turistička destinacija, nego mjesto gdje mi otočani živimo (1:45) nije konstatacija o važnosti turizma kao grane. Kako god bilo, odmah potom kategorički je ustvrdila kako je ovdje iznesen niz neistina (23:49), koje opovrgava činjenicom da je ona zadužena za donošenje prostornih planova i da ne dozvoljava nikakve nepravilnosti. Nakon toga upustila se u pojašnjavanje procedure da bi građanima koji je plaćaju bahato poručila da ne dozvoljava da se „na ovaj način iznose neistinite činjenice“ (25:53). Govoreći o pitanju plaža poslužila se birokratskim trikom nabrajanja zakonom predviđenih tematskih plaža da bi ideju postojanja komunalnih plaža prikazala neostvarivom. Građani koji znaju da pridjev „komunalni“ ne opisuje temu plaže, nego način njenog korištenja (zajedničko, općinsko, svima dostupno) shvatili su što je cilj njenog izlaganja.
Cilj njenog izlaganja bio je očigledan. Razglabanjem o proceduri donošenja planova odvratila je pozornost od sadržaja tih planova i politike njihova donošenja te time od izlaganja sudu okupljenih građana zaštitila sve one koji kreiraju politiku čiji je ona obični izvršitelj. Na tribini nisu govorili pozvani predstavnici Odbora za prostorno planiranje i urbanizam, Odbora za zaštiti okoliša, upravnog pododsjeka za turizam i gospodarstvo ni predstavnik civilnog sektora u tajanstvenom Partnerskom odboru za razvoj Grada Malog Lošinja. Naizgled je obavila dobar posao.
No Genov je očigledno prozrela taj spin, pa je ukazala na osnovno pitanje: Je li sve to što zakon dozvoljava – od izgradnje ogromnih turističkih konglomerata do mijenjanja obalne crte - prikladno za otok Lošinj (33:59). Priznala je da je hrvatska obala jedna od najrazvedenijih i da ima tisuće otoka, ali je podsjetila na činjenicu da Lošinjani imaju samo jedan otok – ovaj na kojem žive. I postavila pitanje otkud su u gradskim planovima odjednom iskrsli turistički konglomerati kad ih u strateškim planovima nema. Iz internog master plana Jadranke?
Uvjerite se sami iz ovog video snimka:
www.youtube.com/.../
volim-losinj.org/.../...
web.facebook.com/mladezhdzamalilosinj/photos/a.1076248422398127.1073741828.1075780629111573/1132302010126101/?type=3&theater
Budući da oporbe nema put do pobjede je otvoren.
Ja vjerujem da kada bi Vi i slicni Vama manje prozivali osobe za koje ne možete biti sigurni da su dio toga sto tvrdite, Vaše bi mišljenje tada vjerovatno bilo prepoznato kao mišljenje nekoga tko ne govori napamet, vaše bi rijeci tada imale drugaciju težinu. Ovako; mislim da to sto pišete ponajviše govori o Vama i vašoj želji da se cim više stvori krivo odnosno negativno mišljenje prema nekome koga vjerovatno ni ne poznajete.
kAPELI
bADURINA
nEDIĆ
đURĐICA a ostali vijećnici su samo za sda na marendi i domjenku.
Dunja o kojoj govori je Dunja Janković, 36-godišnja likovna umjetnica rodom iz Malog Lošinja, renomirana crtačica stripova i iskusna aktivistica uključena u rad lokalne inicijative “Čovjek po mjeri otoka” koja se zalaže za održivi razvoj Malog Lošinja te za kulturnu i gospodarsku raznolikost otoka.
www.jutarnji.hr/.../4067403
Svatko tko inzistira na zabrani a nije poduzeo ništa da spriječi ono što brani postiže suprotni efekat.
Ili ga vodi neki drugi motiv?
Stupovi su bili postavljeni sa odmakom od zgrade pomoske škole i prolaza ali njegovom naredom su uklonjeni i pomjereni 3 metra od njegovog lokala, a njegovu baraku od vanjskog šanka nitko nesmije niti komentirati kamo li maknuti.
Nisam siguran kolko je tu lokal imao udjela jer je ključeve dobio onaj čiji je auto?
uglavnom danas nema više "rampe"?
Tko se to pobunio, koga se sluša, netko je rekao "stavi" a netko je rekao "vadi" znači ima više nalogodavaca?
Tko je glavni?
novilist.hr/.../...
Grad Mali Lošinj prostornim planiranjem i nadalje poništava svako značenje riječi planiranje. Umjesto projekcije budućnosti na održiv način ad hoc se podilazi interesima investitora.
Dugoročno i održivo upravljanje prostornim i ostalim resursima u interesu zajednice, sukladno strateškim dokumentima Grada Malog Lošinja, jednostavno zaobilazi Odbor za prostorno planiranje, Odbor za zaštitu okoliša kao i vijećnike i gradonačelnika koji svaljuju odgovornost jedan na drugoga.
A po potrebi, da opravda nekakvu posebnu želju investitora Kapeli & Co. se pozivaju na sumnjive anktete sumnjivih agencija za ispitivanje javnog mnijenja.
uskoro počinje jesenska rasprodaja
a oni silni sportski i rekreaciski tereni, bazeni, kafići i restorani, planirani u UPU sigurno će raja navaliti na miomirisnu destinaciju
"Ma tko to može platit!", rekli bi ljudi. Unatoč novouređenim plažama zatvorenog tipa, na kojima se besplatno mogu kupati samo gosti obližnjih hotela (ostali moraju platiti pozamašnu ulaznicu), na Čikatu se i dalje ima gdje kupati - i to besplatno i bez ograda, kao npr. ispod vile Mirasol (ex uprava Jadranke), na Velom mulu i prema Malom mulu, na početku plaže ispod Bellevuea, od kabina (kojih više nema, jer ih je odnio lebić) preko Pješčane plaže pa na dalje, kao i na čitavoj lijevoj (gledajući od spomenika Haračiću) strani uvale. Ma tko to može platit! piše na FB Ojme.
Baš me zanima da li taj preokret u stavovima ima veze s tim što je od Grada dobila atraktivan prostor na atraktivnoj lokaciji za umjetničku galeriju premda nije umjetnica.
Grad Mali lošinj objavljuje da dana 18. kolovoza 2016. godine godine započinje,
a dana 25. kolovoza 2016. godine završava
PONOVLJENA JAVNA RASPRAVA
O PRIJEDLOGU CILJANIH VI. IZMJENA I DOPUNA PPUG-a GRADA MALI LOŠINJ
VI ciljane izmjene za VI ciljane izmjene, pravo muljanje uz pomoc vijećnika.
A kad Kapeli kaže "Slažem se da nije dobro donositi točke po hitnom postupku, ali ovo je toliko važno da nije moglo čekati", on priznaje da svjesno radi nešto loše da bi pogodovao investitoru koji ne može čekati.
Zašto nisu te izmjene na stranicama Grada?
otoci.net/index.php/u-politici/5303-zbog-korekcije-podrucja-aerodroma-hitna-odluka-vijeca
Nedić (zna) kaže da je "riječ o par parcela bitnih zbog nagiba piste" Gari kaže "Vlada sastaje u roku od 24 sata, da bi se nešto pokrenulo u gospodarstvu." Pitanje tko to naredi Gariju i Nediću normalno jer su isplaćeni da žurno postupe oko svih planova.
zna se, Gospodar prstenova
otoci.net/.../...
Ako i dalje žele biti vjerodostojni u tome onda to treba u korijenu spriječiti.
novilist.hr/.../...»Odmah ide otpis dugova blokiranima«, 7500 kuna za svako novorođenče itd.
www.youtube.com/.../
1. - Da li su planovi zaista projekcija budućnosti na održiv način ili podilaženje interesima investitora?
2. - Što nije istina u tvrdnji da se zaobilazi Odbor za prostorno planiranje, Odbor za zaštitu okoliša? Da li je ikad objavljeno bilo što o radu tih odbora?
Zašto netko izvlači stari,nebitni komentar i tko bi postavio tako glupo pitanje o palcu gore-dole,koga to zanima,kome je to važno ?!
Treba to pogledati i vidjeti koje su to promjene zbog kojih se sve vraća na početka.
Što je ubačeno da prođe?
DA li one primjedbe koje smo tada dali vrijede i dalje ili moramo pisati nove ?
Treba to pogledati i vidjeti koje su to promjene zbog kojih se sve vraća na početka.
To na stranicama grada nćeš vidjeti(nisuni vidjeli ni vijećnici)
Što je ubačeno da prođe?
Ubačeno ono šo je trebalo i kome je trebalo, halo.
DA li one primjedbe koje smo tada dali vrijede i dalje ili moramo pisati nove
trebale bi vrijediti, ako kapelli ne kaže drugačije ?
Blago nama sa ovakvim gradonačelnikom i pijunima.
Briga ih za turizam i za stoku sitnog
zuba
U Cunskom gosti ne mogu da spavaju od nocnih aktivnosti mljevenja kamena u kamenolomu. Ujutro gosti nam odu na kupanje u Artatore a ne mogu da odmaraju od nesnosne buke dizalice od suhe marine 5 m od plaze. I gosti odu Ne placaju da bi slusali buku
I tko ce da nam plati odstetu za to
Ovi za koje se prave planovi
gomilaju svoje bogatsvo a stoku sitnog zuba tko hebe
sudreg.pravosudje.hr/.../...