Javni uvid u prijedlog VI. ciljanih izmjena i dopuna prostornog plana uređenja Grada Malog Lošinja održan u četvrtak, zadnji dan javne rasprave, promijenio je paradigmu lošinjskih javnih okupljanja, po kojoj izlagači govore svoje, a otočani mahom šute. Tridesetak prisutnih imalo je brojne primjedbe na sadržaj prostornog plana i na procedure prostornog planiranja. Tijekom gotovo tri sata javnog izlaganja pale su riječi mito, korupcija, 10% i pogodovanje, što vjerojatno objašnjava izostanak bilo kakvog medijskog odjeka s ovog za zajednicu važnog skupa, usprkos prisustvu novinara.
Mala dvorana Gradske knjižnice bila je ispunjena negodovanjem, a ključna su razvojna rješenja, izgradnja velikih hotela, betonizacija obale i mijenjanje obalne crtne te značajno povećanje turističkih kapaciteta bili mahom kritizirani. Prisutni su poručili vlasti da su svjesni pogodovanja onima koji mogu platiti i istovremenog ignoriranja mišljenja i potreba građana.
Javni je uvid bio organiziran u očiglednoj namjeri da se odradi zakonska obaveza. Nitko od nositelja vlasti nije se udostojio stati pred građane i obrazložiti ekonomske, prostorne, ekološke, socijalne ili bilo koje druge razloge na kojima se temelje predložena rješenja ove najvažnije lokalne javne politike. Predstavljanje su vodili Denis Popov, zaposlenik Grada i stručna osoba u Odboru za prostorno planiranje i Filip Šrajer, izvoditelj na poslovima izrade prostornog plana za za Urbing d.o.o. Ovako zamišljeno i vođeno javno izlaganje omogućilo je odgovor dat na većinu postavljenih pitanja o razlozima nekih rješenja, a to je "Grad je tako tražio, gradonačelnik je tako naložio".
Upravo je nevjerojatno da se niti gradonačelnik niti predsjednik Vijeća, koji su nositelji i naručitelji ove javne politike i odgovorni za nju, nisu udostojili stati pred građane i ponuditi im odgovore na njihova pitanja. Više niti mala djeca ne mogu progutati priču po kojoj je prostorno planiranje stručni posao, te da najviši gradski dužnosnici prepuštaju sve struci i jedva da imaju pojma o prostornoplanskim rješenjima. Podsjećam, na travanjskoj tribini inicijative Čovjek po mjeri otoka, na kojoj su se ove dvije politički najodgovornije osobe u gradu upravo natjecale koja će ispasti manje upućena u proces i rezultate brojnih prostornih planova višeg i nižeg reda u fazi donošenja, gradonačelnik je izjavio da ne može imati uvid u tolike dokumente i da je vijeće to koje donosi odluku, dok je predsjednik gradskog vijeća, ujedno i član Odbora za prostorno planiranje, zbog svoje izjave kasnije nazvan vitezom bez mača, izjavio da su vijećnici nemoćni jer u kratkom vremenu između primitka materijala za sjednicu i svojeg podizanja ruku na njoj jedva imaju vremena vidjeti o čemu se uopće radi. Dakle, u okolnostima u kojima gradonačelnik nema pojma, predsjednik vijeća i sudionik u procesu prostornog planiranja još manje, a tehničko osoblje se poziva na inpute koje su dobili od njih, javno izlaganje je po svojoj formi i izvedbi bilo sprdačina i pretvaranje minimalne demokratske procedure u sprdačinu koja nije bila niti informativna niti je omogućila povratne informacije radi kojih se, navodno, i organizira.
Na ovom mjestu ubacujem digresiju, komentar građanke malo razvijenije države s duljim demokratskim stažem, Francuskinje koja je nazočila tribini Otočani bez plaža, koja je izjavila da bi u Francuskoj takvo očitovanje tipa nisam znao, nemam pojma, nemam moć, bilo politički najstrože kažnjeno. Suprotno tome, u Malom Lošinju je moguće da građani ne dobiju nikakva obrazloženja niti argumente prostorne politike, da pred njih stanu ljudi koji si mogu dopustiti da kažu da odluke donosi netko drugi, i to sve neposredno pred izbore, na kojima građani trebaju donijeti odluke kome će dati povjerenje za vođenje javnih poslova.
Očigledno, povjerenje najviših lokalnih dužnosnika u kratku pamet i kratko pamćenje birača je bezgranično. Vidjet ćemo je li i opravdano.
Osim izostanka ključnih i odgovornih osoba koje su trebale građanima dati odgovore, skup je bio vođen s nestrpljenjem i pokroviteljski prema građanima koji su, sluđeni uzastopnim izmjenama planova uređenja i urbanističkih planova, davali primjedbe i na rješenja navedena u prijedlozima urbanističkih planova. Najvažnije, nije bilo predočeno koje su primjedbe prihvaćene nakon prve rasprave, pa je prisutnima bilo teško shvatiti o čemu uopće pričaju. Također, građanima je rečeno da će odgovore na svoje primjedbe dobiti nakon odluke gradskog vijeća, što je ne samo nepropisna procedura, nego suprotno interesima svih aktera ovog procesa, u kojem je važna puna informiranost.
Ukratko, ovo je javno izlaganje bilo dvostruko uvredljivo. Za građane, ne samo načinom na koji je zamišljeno i vođeno nego cijelim procesom - od zanemarivanja interesa, potreba i mišljenja građana pa do šlamperaja prilikom izrade plana, a za lokalnu garnituru na vlasti otvorenim optužbama za pogodovanje i lopovluk.
Da će vlast lako progutati uvredu jer ju smatraju beznačajnom, to već znamo iz javne izjave gradonačelnika, koji je prisutne u ispunjenom kinu na građanskoj tribini odmah preračunao u broj birača koji ne mogu osigurati, a time ni osporiti, niti jedan mandat u predstavničkom tijelu. Kako će građani vrednovati postupak kojim su omalovaženi i zakinuti za javni prostor na otoku na kojem žive, vidjet ćemo na predstojećim izborima.
Komentari:
Da li su ostale promjene koje su predočene mogle biti obuhvaćene ako je trebalo raspravljati "samo o nekim proceduralnim promjenama oko aerodroma"?
Uzgred, osim samog aerodroma sve ostalo na tom području nije riješeno,ostalo je u zraku kako će se rješavati.
RED JE DA VIJEĆNICI TO POTVRDE, AKO NISU I ONI POTKUPLJENI.
sasvim je jasno da lažu i gradonačelnik i predsjednik gradskog vijeća, obojica si pokušavaju oprati ruke, a u dreku su do koljena. stručnjaci na koje se poziva gradska vlast se pretvorila u obične crtače različitih morskih ideja koje dolaze sa Dražice ili se pojedincima koji se kriju iza tvrtki vrlo čudnih naziva izlazi u susret točkastim izmjenama planova na idiotski način da se usred ničega izmisli vrlo pogodno mjesto za autokamp.
Prostornim planom Grada Mali Lošinj 2006-2008 na papiru nestalo je 30 ha površina predviđenih za stambenu izgradnju i PP Općine Cres Lošinj SN 8/91 konstituirano naselje Artatore.
Građevinska područja svih 15 naselja je utvrđeno na katastarskim kartama različitih mjerila.
Od 15 naselja Grada Lošinja utvrđenih PPO Cres Lošinj samo je naselje Artatore Prostornim planom Grada Lošinja izostavljeno, izmijenjen je katastarski plan u većem dijeli Artatora od pomorskog dobra dalje.
Izmjene je izvršio jedan lošinjski geometar na velikom dijelu Artatora što su Državna geodetska uprava i Katastar Rijeka 2011. god. Ispravili i vratili ispravne katastarske granice evidentirane u katastarskim planovima a po nečijem nalogu i izmijenjenim planovima i potrebama precrtavanea a i sam Grad i dalje prezentira nezakonito izmijenjen katastarski plan od 2006. god. sa nezakonitim izmjenama katastarskih granica koje je DGU Katastar Rijeka 201-2012. god. vratio u granice prije nezakonitih radnji.
Samo me zanima da li je tom geometru oduzeta dozvola za rad ili još uvijek vrši svoje nezakonite radnje ?
Zatražite na uvid kartografski prikaz građevinskog područja Artatore- Kandija PPO
Cres Lošinj SN 8/91.
Obratite pozornost na tekstualni dio PPO Cres Lošinj i na str. 194,195, čl. 76 redni broj 18, čl. 77 , str 238,239.
Kako i zašto je uopće natala izdvojena zona T1 unatoč nezainteresiran osti većine za istu, umjesto utvrđene stambene zone koja je u cjelini nestala unatoč potrebama i zahtjevima žitelja ovog otoka, koji se ignoriraju.
VI izmjenama i dopunama dio te nezakonito nestale stambene zone se vraća i pripaja se tzv. T1 zona naselju Artatore što se nikada i nije smjelo izdvojiti.
Nigdje se također ne spominje pripajanje rekreacijskih zona označenih zelenom bojom u PP Grada Lošinja a sada su u ovim korekcijama označene žutom bojom kao stambena zona što nigdje nije bilo navedeno osim pripajanja , vraćanja T1 zone u stambenu građevinsku zonu.što se niti nije smjelo oduzeti stambenoj zoni PPO Cres Lošinj za Artatore-Kandij a a oduzeto je PP Grada Mali Lošinj 2008. godine. Već tada T1 zoni pripojen je zeleni pojas naselja Artatore i u isti koš stavljene zelene površine i građevinsko područje stambene namjene naselja Artatore-Kandij a čije granice su bile utvrđene PPO Cres Lošinj SN 8/91.
Artatore je tipičan primjer neplaniranja i stihijske izgradnje kako kome odgovara.
Tamo je bilo par starih kuća međutim krenulo je kao vikend naselja koje se pretvorilo u stambeno - vikend naselje.
Ovo vikend više nije vikend nego se sve kuće iznajmljuju, malo pomalo to su postale sve veće i veće zgrade sa sve više i više apartmana.
Od razvoja ništa jer od samog početka niti cesta nije bila prilagođena za normalan promet a ostala je sve do danas neka pomoćna prilazna cesta a ne dvosmjerna cesta za jedno stambeno - turističko naselje.
Prvim kućama je trebala voda pa se ona sa strane Ćunskog crnim cjevima položila na zemlju pa se naknadno i ukopavala u zemlju tako je nastao put i s te strane.
Nitko nije tada a niti kasnije, vlast Lošinja ili sami stanovnici kojih je bilo sve više, gledao i vidio nesređeno stanje i poduzeo nešto da sve što se tamo radi stavi u neki red.
Artatore je osnovao i Mjesni odbor znači bilo je načina da se stanovnici sami organiziraju i srede stanje u cjelom naselju tu ne mislim na sam MO ali sigurno je bilo sastanaka na kojima je trebalo organizirano nastupiti pred Gradom Mali Lošinj.
Ceste kroz naselje su takve širine da su prilagođene jednosmjernom prometu.
Kada se nastavilo graditi - drugi gornji red, trebao se izraditi plan sa svim potrebnim sadržajima koje treba jedno sada već naselje ali ne svatko je radio za sebe i oko sebe.
Vi koji ste se naselili trebali ste vidjeti gdje živite, sada je kasno za žalopojke jer da ste gledali oko sebe vidjeli bi što sve treba jer mogućnost i prilika ste imali.
Sada nemate niti ceste onako kako bi to trebalo a još vam se i ukidaju neke?
Sve ste to mogli ranije napraviti jer onda se oduzimala ljudima zemlja da bi se napravilo kuće pa kasnije cjelo naselje znači trebalo je samo još malo oduzeti.
Zanima me koji ste to prosperitet htjeli za Artatore, kada u kojem vremenu izgradnje, što ste bili zamislili a nije vam se dozvolilo?
Sada ste postali jedno kaotično naselje još želite graditi i dalje a sve ostalo ostaje nesređeno?
Sada vam smeta kamenolom i marina i meni smeta ali zbog vas koji niste poduzeli ništa sada imamo kamenolom, marinu i tko zna što će donijeti bliska budućnost osim aerodroma.
I dalje svi gledajmo samo sebe u ogledalo i malo oko sebe, neću se ja mještati nigdje.
Živjeli lošinjani, oni autohtoni i oni koji su došli tu živjeti, dešava se sve što ste dozvolili da se desi.
sasvim je jasno da lažu i gradonačelnik i predsjednik gradskog vijeća, obojica si pokušavaju oprati ruke, a u dreku su do koljena. stručnjaci na koje se poziva gradska vlast se pretvorila u obične crtače različitih morskih ideja koje dolaze sa Dražice ili se pojedincima koji se kriju iza tvrtki vrlo čudnih naziva izlazi u susret točkastim izmjenama planova na idiotski način da se usred ničega izmisli vrlo pogodno mjesto za autokamp."
lagat će dok su na vlasti odnosno dok se ne pokrene kaznena prijava za pogodovanje i korupcciju.
1. Tvrtka Hilis Tri d.o.o. vlasnik je niza parcela daleko van svega, a blizu ceste Osor - Punta križa
Ova tvrtka je jedna od ukupno deset (brojkom 10) tvrtki u vlasništvu Coöperatie EMAC Illyrian Land Fund X U.A., Nizozemska koje kao direktori zastupaju Henricus Clemens Gertrudis Franciscus Knuvers iz Nizozemske i Mario Gregori iz Slovenije, a sve su registrirane na istoj zagrebačkoj adresi
.
2. Izmjenama prostornog plana planira se turistička zona Preslop (Punta križa) s hotelom do 360 ležaja.
Dakle, Nizozemac s deset firmi kupio parcele prema vlasničkom listu, pa se izmjenama prostornog plana za njega planira turistička zona Preslop (Punta križa) s hotelom do 360 ležaja.
"Javni je uvid bio organiziran u očiglednoj namjeri da se odradi zakonska obaveza. Nitko od nositelja vlasti nije se udostojio stati pred građane i obrazložiti ekonomske, prostorne, ekološke, socijalne ili bilo koje druge razloge na kojima se temelje predložena rješenja ove najvažnije lokalne javne politike. Predstavljanje su vodili Denis Popov, zaposlenik Grada i stručna osoba u Odboru za prostorno planiranje i Filip Šrajer, izvoditelj na poslovima izrade prostornog plana za za Urbing d.o.o. Ovako zamišljeno i vođeno javno izlaganje omogućilo je odgovor dat na većinu postavljenih pitanja o razlozima nekih rješenja, a to je "Grad je tako tražio, gradonačelnik je tako naložio"."
Do sad su za to koristili firme pod nazivom Ilirija Jedan, Ilirija Dva, sve do broja Jedanaest.
www.index.hr/.../426739.aspx
www.index.hr/.../426987.aspx
limun.hr/main.aspx?id=764394&Page=1
Jer kupovati oranice i neurbanizirane zemljišne parcele s namjerom da ih se uz pomoć lokalne administracije u manje-više kraćem vremenskom razdoblju urbanizira te potom kao projekt skupo proda, nije ništa drugo do beskrupulozna pljačka kako vlasnika zemlje, tako i države u cijelosti. Za razliku od vas (Fonda), vlasnici prodaju zemljišta uvjeravani i na kraju uvjereni kako ona ne će biti dugoročno urbanizirana pa tako zbog toga postići minimalnu cijenu za svoju zemlju. Vi nekako ipak uspijevate urbanizirati. Zanimalo bi me doista kojim argumentima vam to uspijeva? Naravno da ne postoji nikakav čarobni štapić, već se radi o korupciji i mitu, kupovanju ne samo lokalnih političara, što se možda vrlo često ne može materijalno dokazati, međutim indicije su neupitne i neumoljive. Naravno da se prodavatelji osjećaju ne samo izigrani, već i prevareni, oštećeni za golemi iznos novca! "
glasistre.hr/.../...
Matjaž Prinčič, član upravnog odbora Emac Capitala kaže:
"MI U PRAVILU kupujemo poljoprivredna zemljišta za koja mislimo, na osnovu obavljenih analiza, da se mogu pretvoriti u građevinska"
Fakat mi nije jasna analiza kojom su utvrdili da bi ničim izazvano, ovo zemljište usred ničega moglo postati građevinsko.
i.imgur.com/xFQabLk.jpg
Dali grad je dužan investitoru obezbjediti , vodu, kanalizaciju, struju, cestu (kada je struka odredila a gradonačelnik naredio da kamp i hotelč bude usred ničega), zar je dovoljno novca od komunalnog doprinosa koji se ima naplatiti kod izdavanje dozvole.
dakle svi mi žitelji Lošinja moramo platiti struju , vodu itd.itd. investitoru kojega je gradonačelnik odabrao ?
Na prethodnoj javnoj raspravi bila su dva terena, dakle ovaj ucrtani i drugi pored, šta je se dogodilo sa susjednim investitorom ? (jeli bila velika provizija)
Promijenilo se samo to što sada odgovor glasi "gradonačelnica je tako naložila." Javna izlaganja i savjetovanja s javnošću su i za Anu Kučić smetnja i nevažna formalnost kao što su bila i za Kapelija.
Novo pakovanje stare samovolje:
Da li je slučajno ili ciljano odabran datum izbora za Vijeća mjesnih odbora Punta Križa ,Artatore,Usrin e,Unije tek 04.09.2016 iako je četverogodišnji mandat tim vijećnicima istekao u aprilu 2016.gGodine?
Što se do sada čekalo?
Kako mogu biti važeće primedbe Mjesnih odbora kojima je istekao mandat,procijen ite i sami i o čemu se tu radi?
Molim vas provjerite da li je uopće u vašim mjestima objavljena obavijest o biranju članova vijeća MO za O4.09.2016. kako čitam na stranici Grada.
Ne bi se začudili da se sve skriva i drži u velikoj tajni što se vidi iz objava revoltiranog i prevarenog građanstva ovoga Grada.
i.imgur.com/X4akgF8.jpg
"Grad Mali Lošinj prostornim planiranjem i nadalje poništava svako značenje riječi planiranje. Umjesto projekcije budućnosti na održiv način ad hoc se podilazi interesima investitora. Dugoročno i održivo upravljanje prostornim i ostalim resursima u interesu zajednice, sukladno strateškim dokumentima Grada Malog Lošinja, jednostavno zaobilazi Odbor za prostorno planiranje, Odbor za zaštitu okoliša kao i vijećnike i gradonačelnika koji svaljuju odgovornost jedan na drugoga."
"Pojednostavljeno rečeno, građani će moći sudjelovati u raspravi kako ćemo stići tamo kamo idemo, mada ne i o tome kamo idemo.
Ono u što se svi kunu je održivi razvoj, što bi značilo, kad se jednom odredi koncept u kojem smjeru ide razvoj, iznaći mjeru i način razvoja koji ne uništava resurse i omogućava opstanak i razvoj budućim naraštajima. Da li to ovaj prostorni plan omogućava, predmet je šire diskusije, koja će uslijediti i na ovim stranicama.
Ono što treba reći to je da je jedno od pravila dobrog gospodarenja prostorom da se prvo naprave projekti, u skladu sa imperativom održivosti razvoja, a potom dočekuju investitori. Na Lošinj su došli investitori prije projekata i to je manjkavost cijelog ubrzanog i pod velikim pritiskom procesa prostornog planiranja. Kad se u prostorne planove ucrtavaju želje investitora, vođenih željom za oplođivanjem kapitala, lako se dogodi da se zanemare pravila planiranja koje čuvaju resurse, interese domicilnog stanovništva i okoliš."
volim-losinj.org/.../78-pp8
"Zna se kamo idemo i kamo nas vode. Za neko vrijeme saznat ce se tko su stvarni vlasnici terena koji će ovim planom postati skupa gradilišta, a onda ćemo saznati i zašto su baš tamo ucrtana. To je tako, i tu se ništa ne može. Vrag sere na veliku hrpu, kaže narod. Ali zabrinjava to što plan nema viziju budućnosti na korist običnih Lošinjana i njihove djece nego samo koristi vlasnika terena i graðevinarske mafije koja obrće takav novac da joj ni ubojstva nisu strana."
Došlo vreme da se ide u ćorku
Nego, ima ovdje izvrsnih komentara, ali ste svi zaboravili ono glavno, a to je pitanje VODE! Naime, ako se sve ovo doista realizira, a čak ako i ne bude golfa, pogledajmo ove brojke: čak kane povećati kapacitet iovako prekapacitirani h Vespere i Aurore, te izgraditi novi veliki hotel u Sunčanoj. Bellevue su već povećali, a kane graditi i novi Helios ili kakve vile umjesto njega. A tek sad još ovi hoteli na Punti Križa i tko zna što im sve još padne na pamet. Dalje, ti hoteli će svi mahom biti za bogate skorojeviće, s 5*, koji eventualno visoke 4*, a takvi hoteli SVAKI DAN, a naravno posve nepotrebno, mijenjaju posteljinu, sve ručnike, sve stoljnjake, itd. Pa računajmo dodatne količine vode koje će biti potrebne za sve ovo!
Vransko jezero je već bilo maksimalno iskorištavano i doseglo je svoje limite. Ako se još samo mrvu poveća crpljenje iz njega, a povećati će se enormno, a ne malo - prijeći ćemo onu kritičnu točku, kada će početi podzemni prodor morske vode u jezero. I onda je to KRAJ! Razmislimo koliko GODINA bi trebalo da se na otok dovuče vodovod s kopna! A i ODAKLE bi s kopna on mogao doći? Istra i sama ima problema s vodoopskrbom, a ni Krk nema baš prevelike količine na raspolaganju. Eventualno da se vodu dovede negdje iz Gorskog Kotara ili Like. A računajte koliko bi novca za to trebalo, te koliko GODINA radova!
A nije puno bolja situacija ni s elektroopskrbom : koliko znam, postojeća infrastruktura je rađena za maksimalno sadašnje potrebe, a svaki dodatni objekt koji zahtjeva dodatne količine struje će jednostavno srušiti sustav. A dovesti struju na otok isto nije baš jednostavno ni jeftino!
Razmislite svi malo i ovim aspektima, na žalost ćete posve uništiti ovaj prekrsni otok, sve ovo vodi u propast!
"Grad je tako tražio, gradonačelnik je tako naložio"."
Znači gradonačelnik je naložio da se poljoprivrednom zemljište u vlasništvu HILIS 3 doo promijeni prostornoplansk i status, a time i tržišna vrijednost.
Struka smatra da kamp ili hotel može biti smješten usred ničega kad vlasnik zemljišta zatraži intervenciju gradonačelnika.
Zbog novootkrivene zvijezde investiranja na Lošinjskom nebu zanemaruju su se uspjesi sinjora Balba u suradnji s gradskom vlasti, i smjestio kamp usred ničega.
Slijedeći korak bi bio da se pokrene procedura za poništenje takvog plana kao i za opoziv ljudi koji su ga izradili i usvojili ili prijaviti dorhu kao organizirani kriminal za pogodovanje i korupciju.
"Dobro rečeno - sprdačina je najbolja riječ! Naime, kada se izlazi s prijedlogom promjena na javnu raspravu, tada moraju biti poznati svi detalji, a većina detalja bila je nepoznata ili barem neizrečena, kako bi ostalo dovoljno prostora za daljnje manipulacije. Najblaže rečeno, radi se o nelegalnom procesu koji valja ponoviti!"
GIF link gph.is/2godoeH
To nije samo na Lošinju već i po Istri.
Što je poduzeto u svezi traženja 10 % za uvrštenje zemljišta u plan ?
Novim izmjenama i to je zemljište uvršteno u građevinsko.