Naslovnica | Kontakt
 

vinjeta
vinjeta0
svjakov
daj-pet-grey

razg
Glavni Izbornik
Naslovnica
Zaštita mora
Komunalni red
Buka
Prostorni plan
Mrak projekt
Kontakt
Impressum
Arhiva
Plan stranice
Drugi Izbornik
Apoksiomen
Udruge
Kultura
Politika
Gospodarstvo
Razno
Mediji
Galerije
Najnovije ...
LINKOVI
• Otočki vjesnik
• Grad Mali Lošinj, službena stranica
• Turistička zajednica Grada Maloga Lošinja
• Službene novine Primorsko goranske županije
• Centar za zdravo odrastanje
• Umjetničke zbirke Maloga Lošinja
• Lošinj - Wikipedia
• Mali Lošinj - Wikipedia
• Otok Unije
• Astronomsko društvo "Leo Brenner"
• Plavi svijet
• Okoliš - glasilo ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva
• Strategija prostornog uređenja RH
• Svjetlosno zagađenje - LightPollution.org
• Morsko prase - web časopis o moru i morskim temama
• Državni hidrometeorološki zavod
• Zakoni o zaštiti okoliša
• Eko Kvarner
• Prijatelji životinja
• Odgojni dom Mali Lošinj
• Klub liječenih alkoholičara "Bonaca", Mali Lošinj
• Hrvatska udruga za promicanje prava pacijenata
• Zelena lista
• Zaštita bjeloglavih supova
• Šahovski klub "Lošinj"
• Centro Europeo per la Scienza, l'Arte e la Cultura, ECSAC
• Gradska knjižnica i čitaonica Mali Lošinj
• Foto klub "Lošinj"
• Hemodijaliza Mali Lošinj
• Moto klub "Lošinj"
• Dom zdravlja Mali Lošinj
• Jedriličarski klub "Jugo"
Najčitanije
Aktualno
Rondo i Fido
biologija

  Poziv na suradnju

knjiga žalbi

Distribucija sadržaja
   
U povodu dviju obljetnica Ispis E-mail
Za uredništvo Bojana Genov   
Petak, 10 Kolovoz 2007
 

Ovih dana navršila se je godina dana od početka dugotrajne rekonstukcije službenih stranica Grada Malog Lošinja. Niti najmanje slučajno sa ovom se obljetnicom podudara i obljetnica postojanja i svakodnevnog živahnog sudjelovanja u gradskom životu web stranice www.volim-losinj.org.

Nedostatak gradskih stranica, za koji nitko nije vjerovao da će biti toliko uporan i dugotrajan, stavio je građane u informacijsku blokadu kojoj je u današnje vrijeme teško naći premca. U jeku kulture koja kao jedan od temeljnih vrijednosnih slogana izriče „vrijeme je novac", da bi došli u interakciju sa gradskim službama građani trebaju nazivati, listati imenike i na razne načine propitivati da bi doznali osnovne podatke o tome tko je u kojem tijelu, koji su uredi i pročelnici, kome se obratiti i kada. O tome da bi poslali e-mail i na isti način dobili povratnu informaciju ili doznali o projektima, strategijama i planovima gradske uprave i dali u demokratskim društvima toliko opjevanu povratnu informaciju, mogu zasad samo sanjati.

Glasine tvrde da su gradske stranice ugašene stoga jer je na forumu izrečeno previše neuvijenih kritičkih opaski na račun gradske vlasti i nekih osoba koje se smatraju utjecajnima pa su predstavnike vlasti gnjavili da interveniraju u sadržaj stranica. Osobno ne želim vjerovati da je to istina, jer ta priča previše neugodno podsjeća na ovim prostorima poznato „zaustavite Reuters", što označava vrhunac totalitarnog uma i otuđenja od  građana koje vlast predstavlja, kao i najbesmislenije zabilježeno poricanje realnosti.

Volim - Lošinj pojavio se kao kao reakcija na neposredni povod  gašenja stranice, ali još važnije na trajni manjak interakcije među građanima, nestašicu tribina, okruglih stolova, oglasnih mjesta i prostora za predstavljanje i za svakovrsne inicijative. Kao simboličko okupljalište građana i forum na kojem može biti izrečeno maltene sve, brojkama posjeta i komentara ova stranica dokazuje da je potreba za interakcijom vrlo živa i da građani nisu nužno pasivni promatrači, nego da žele biti akteri. Ograničenje toj potrebi su strah i konformizam, pojmu građanstva nesvojstveni i strani, koji više priliče podanicima i objektima totalitarnih režima, a o tim ograničenjima svjedoči činjenica da tek nekolicina aktera u komunikaciji upotrebljava vlastito ime i prezime. Ograničenje toj potrebi je i to da još uvijek mali udio građana ima pristup i vještine korištenja interneta. Ipak, redovita posjećenost stranice i skokovit porast komentara kontroverznih i važnih tema iz života zajednice ukazuje na to da je ignoriranje potrebe za informiranjem i učestvovanjem loša politika.

Vjerojatno ponukani apsurdnošću činjenice da je prošla godišnjica gašenja službenih web stranica Grada Malog Lošinja, danas se na na site-u Grada pojavilo zaglavlje. Mada su gradonačelnik i ex pročelnica Rukonjić na građanskom satu koji je organizirao GONG u svibnju izjavili da stranica samo što nije, nije se do danas dogodilo ništa.

Pitanje je zašto je stranica na kojoj nema ničeg osim zaglavlja i linka na web studio, te ankete o stupnju zadovoljstva turističkom sezonom,  uopće dostupna javnosti, kad ne zadovoljava niti minimalnu mjeru informativnosti za građane. Zaglavlje na kojem su Apoksiomen kojeg nemamo i delfini koje ne štitimo (još nije napravljen niti prvi korak uvođenju pravila) nadam se da pokazuje što grad kani definirati kao odrednice svoje politike, a ne odraz branda, u kojemu će prodavati maglu, odnosno reklamirati ono čega nema.

Što je to što treba toliko vremena da se rekonstruira ili konstruira? Što su uopće očekivanja građana od gradske web stranice?

Strategija »Informacijska i komunikacijska tehnologija - Hrvatska u 21. stoljeću« u preporuci 6, koja se odnosi na elektroničku upravu, navodi: „Elektronička uprava omogućuje povećavanje kvalitete usluga i učinkovitosti državne i lokalne uprave, pružanje kvalitetnih informacija građanima i tvrtkama te učinkovitije i transparentnije poslovanje s tvrtkama, pa je stoga treba razviti u što kraćem roku. .... Razvoj kvalitetnih i lako dostupnih informacijskih usluga za građane i tvrtke, uključivo i stvaranje jedinstvenog Web »prozora« za pristup informacijama i uslugama na svim razinama državne i lokalne uprave, uz odabir prioritetnih sadržaja...  Dakle, osnovne podatke o sastavu tijela, službi, kontakt osobama, načinu izravne i elektroničke komunikacije, objava odluka, natječaja, strategija, obavijesti. Mogućnost dvosmjerne komunikacije. Prostor za pismene uratke glasnogovornice Grada. I najpovršniji pregled službenih stranica hrvatskih gradova pokazuje da je to minimum današnje pristojnosti i informativnosti za građane.

Iznad toga minimuma prakse su vrlo različite. Od suhih nabrajanja dokumenata, zaduženih činovnika i kontakt podataka, pa do internet dnevnika pod naslovom Tako se to radi gradonačelnika Varaždina Ivana Čehoka, koji je u pitanju otvorenosti prema javnosti moj neosporni heroj, a koji se dobrovoljno izlaže neugodnostima anonimnih i često nekorektnih komentara onoga tipa kojima vrve ove stranice.

I na kraju obilježavanja obljetnice, vrijeme je za želje. Jedna je od njih da je godišnjica informativnih balvana između lošinjskih građana i vlasti konačna mjera. Druga je nada da će stranice volim - lošinj prerasti u forum koji će biti prostor okupljanja smioni(ji)h, odgovornih i dobro informiranih građana, koji se neće svrstavati uz ljude, stranke i klanove, već uz ideje, pojave i načela.

Povezano:

Uz petu obljetnicu www.volim-losinj.org
Zona sumraka komunikacije
Uz četvrtu obljetnicu www.volim-losinj.org
Uz treću obljetnicu www.volim-losinj.org
Kako je moguće utjecati na stranicu volim-losinj
Anonimno je legitimno
Uz drugu obljetnicu sajta
Proradio službeni gradski portal
Rebalans proračuna i druge teme
U povodu dviju obljetnica
Službena gradska web stranica opet aktivna
Obljetnice
Službeni gradski portal
Godwinov zakon
Web stranicom "budimo" građane
O razlozima i povodu otvaranja ove stranice
Palac dolje zbog zatvaranja web stranice!
www.volim-losinj.org pripada onima koji ga pišu i čitaju
Zašto je ugašena web stranica Grada?
 


1763 posjeta
. Odgovore možete naći na RSS 2.0 • Unos novog komentara.
Komentari (4)RSS feed komentara
Komentira Terra nova
11-08-2007 01:03,
 
U povodu dvije obljetnice
Nevjerojatna slučajnost otvaranje službene "stranice Grada Malog Lošinja" na 1. godišnjici postojana WEB-a stranice Volim_Lošinj-"informativne BALVANA" smionih,odgovornih dobro informirani lošinjski građani uz minimalne pristojnosti informiranost građana Grada i vlasti konačne mjere grada su nekorektne izjave pristojnosti su minimum današnje informiranosti građana od pismene informiranosti glasnogovornice, je minimum ispod minimuma pristojnosti za pružanje informacije za razdoblje od jedne godine!! :?
 
» Prijavite komentar Administratoru
» 
 
Komentira pino
13-08-2007 15:58,
 
Opet isto
He, he ... stranice su opet "u izradi"
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira gost
13-08-2007 16:32,
 
Stranice su trenutno u izradi
Jesu dugo bile aktivne :grin Zanima me koliko košta izrada :?
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira animar
16-02-2010 19:44,
 
Joj, što Volim Lošinj!
Nisam Lošinjan ali Volim Lošinj! 
Sretni neka su Lošinjani da ga imaju i ne moraju pisati po zahodima! 
Sretni neka su i administratori jer su uspjeli kreirati prekrasan način da uživaju u 
sitnim perverzijama i ljudskoj gluposti!
 
» Prijavite komentar Administratoru
 

Komentirajte članak
  Ime
  Upišite adresu asd • adacta.org (• = @)
   Naslov
Dostupni znakovi: 14000
Slika sadrži skrivene znakove koje treba unijeti u polje za unos
Unesi znakove koje vidiš. Ako su nečitljivi, osvježi da se prikažu novi.



mXcomment 1.0.9 © 2007-2012 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« Prethodna   Sljedeća »
 
Promjena veličine slova
A+ | A- | Reset
Slikovnica
145.jpg
Članak 69. Ustava RH

Volim LošinjSvatko ima pravo na zdrav život.
Volim LošinjDržava osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Volim LošinjSvatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša. 

Zadnji komentari
Cresani izabrali svog direktora, Lošinjani...
uhljebljenje
Ni ovi lijevi "crveni" nisu bolji kad se radi o političkim...
11/02/12 Više...
Komentira Gazimir Čaćić

Ja volim vrtić
Bravo Cresani!!!
Broj glasova: Cres 16.397 Bakar 16.014 Otočac ...
11/02/12 Više...
Komentira brat4

Protiv zatvaranja doma na Susku
Pa koja ga je budala izabrala za direktora. U centru soc. skrbi su...
11/02/12 Više...
Komentira Odgajatelj

Protiv zatvaranja doma na Susku
Vidim, da si čovjek na mjestu. Pogledaj onaj prijedog o prenamjeni...
10/02/12 Više...
Komentira

Protiv zatvaranja doma na Susku
Ok. Nisi ti niš kriv hmao si plemenitu namjeru. Nije problem što si...
10/02/12 Više...
Komentira Gornje selo

Protiv zatvaranja doma na Susku
zima
da,gornje selo,,,ali se pitam zašto su moje izbrisali a ništa protiv...
10/02/12 Više...
Komentira kikiriki

Cresani izabrali svog direktora, Lošinjani...
Nemojte tako, pa rekli su da više nema političkog...
10/02/12 Više...
Komentira politički

Protiv zatvaranja doma na Susku
Kikiriki tebi svaka čast. Susak je pisao o seksu za novac. Zato je...
10/02/12 Više...
Komentira Gornje selo

Protiv zatvaranja doma na Susku
zima
Sa ovom gospođom sa Suska ,ništa i dalje se smrzava baš koga briga u...
10/02/12 Više...
Komentira kikiriki

Protiv zatvaranja doma na Susku
dom
dom su zatvorili strašno :zzz :? :cry
10/02/12 Više...
Komentira himi

Protiv zatvaranja doma na Susku
zima
Ja nisam ništa govorio neprimjerno o osobi sa suska,samo sam želio...
10/02/12 Više...
Komentira kikiriki

Mace traže dom
mace
:cry šao mije kada ja imam macu pa umre ali ji volim
10/02/12 Više...
Komentira samra

Cresani izabrali svog direktora, Lošinjani...
pa..
no dobro,mozda onda uspiju iznajmiti one neatraktivne gradske...
10/02/12 Više...
Komentira pionirka

Cresani izabrali svog direktora, Lošinjani...
Ne znam za koga je izmišljeno to radno mjesto, ali evo ko se za njega...
10/02/12 Više...
Komentira rano mjesto

Cresani izabrali svog direktora, Lošinjani...
Super probni rok nek ndradi na prenamjeni doma na SUSKU? Ta radi se...
10/02/12 Više...
Komentira

Protiv zatvaranja doma na Susku
Zanima me dali je danas netko saznao što je sa gospodjom koja je u...
10/02/12 Više...
Komentira Lošinjanka

Cresani izabrali svog direktora, Lošinjani...
Za koga je sada izmišljeno ovo nepotrebno radno mjesto ,grad je...
10/02/12 Više...
Komentira

Protiv zatvaranja doma na Susku
Ovo oko doma je sve zanimljivije. Vidim da komentator dobro poznaje...
10/02/12 Više...
Komentira Gornje selo

Protiv zatvaranja doma na Susku
Sve je Ok . Sad možemo dalje . Dom ne treba , nikome , dakle može se...
10/02/12 Više...
Komentira

Protiv zatvaranja doma na Susku
"moj komentar"
Administrator ne može znati koji je (i čiji) to "moj komentar" kad...
10/02/12 Više...
Komentira Administrator

Protiv zatvaranja doma na Susku
Molim da oni koji podržavaju moj komentar administratoru da ga ponove...
10/02/12 Više...
Komentira

Protiv zatvaranja doma na Susku
Hvala administratoru sto je pobrisao dvije stranice koje govore...
10/02/12 Više...
Komentira

Protiv zatvaranja doma na Susku
Dom nije zatvoren , a ako i je neka javno objave, zašto , tko , na...
09/02/12 Više...
Komentira

Protiv zatvaranja doma na Susku
dom
Ma šta ovaj predsjedik laže i govori da se ne zatvori dom,kad se je...
09/02/12 Više...
Komentira mikio

Dom za starije i nemoćne osobe na Susku
@plaza
Nisu mi u intresu nikakovi bodovi....nikakve koristi ja od svega...
09/02/12 Više...
Komentira Spiaza

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
Ivić se nije zatvorio zbog visokog najma nego zato što je trebao...
09/02/12 Više...
Komentira

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
just for the record
Realno je da velike firme kao Lidl i Konzum poslovanje vode od danas...
09/02/12 Više...
Komentira trgovac

 
  © 2012 Građanska inicijativa Volim Lošinj, Mali Lošinj Povratak na vrh!