Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva donijela je odluku o financiranju projekata organizacija civilnog društva u nekoliko programskih područja. U području „Građanske inicijative – naš doprinos zajednici“ čak trima udrugama iz Malog Lošinja odobrena su sredstva u visini od po15.000 kuna: za projekt Građani i prostorni plan Grada Malog Lošinja Koordinaciji ekoloških udruga, za Kampanju za prava djece i mladih s posebnim potrebama isti iznos odobren je Centru za zdravo odrastanje, te Društvu za zaštitu životinja za projekt Štitimo vrste pored nas. U području Demokratizacija i razvoj civilnog društva iznos od 80.000 kuna odobren je Ženskoj mreži Hrvatske, čija je koordinacija smještena u Malom Lošinju, za projekt Izbori – dan građanske moći.
Nacionalnu zakladu za razvoj civilnoga društva osnovao je posebnim zakonom (NN 173/03) Hrvatski sabor 16. listopada 2003. godine, kao javnu zakladu s osnovnom svrhom promicanja i razvoja civilnoga društva u Republici Hrvatskoj. Radi ostvarivanja svoje temeljne svrhe, Nacionalna zaklada pruža stručnu i financijsku potporu programima koji potiču održivost neprofitnog sektora, međusektorsku suradnju, građanske inicijative, filantropiju, volonterstvo te unaprjeđuju demokratske institucije društva.
Nacionalna zaklada se financira iz sredstava državnoga proračuna, osiguranih na posebnoj poziciji Ureda za udruge, iz dijela prihoda od igara na sreću i nagradnih igara, te od osnovne imovine, donacija i ostalih prihoda, sukladno s člankom 16. Zakona o zakladama i fundacijama.
Vlada Republike Hrvatske je svojim Rješenjem od 13. studenoga 2003. godine (NN 182/03) imenovala članove i članice Upravnog odbora te upraviteljicu Nacionalne zaklade. Upravni odbor ima 9 članova i članica, od kojih su tri predstavnika, odnosno predstavnice tijela državne uprave (Ministarstva financija, Ministarstva europskih integracija i Minisatarstva znanosti, obrazovanja i športa), jedan predstavnik / predstavnica jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pet predstavnika / predstavnica organizacija i stručnjaka za razvoj civilnoga društva.
Misija Nacionalne zaklade je promicanje i razvoj civilnoga društva u Republici Hrvatskoj.
Vizija Nacionalne zaklade je ostvarivanje aktivnoga građanstva u razvoju modernoga društva koje teži: uspostavljanju društvene pravednosti, jedanakih prilika za sve građane, snošljivosti, participativnoj demokraciji, boljim uvjetima i kvaliteti života te šrirenju prostora javnosti.
Ciljevi koje Nacionalna zaklada želi postići svojim djelovanjem su: poticanje aktivnoga građanstva, uključenosti i sudjelovanja u razvoju zajednice, izgradnja kapaciteta civilnoga društva, razvoj međusektorske suradnje i suradnje između organizacija civilnoga društva, povećanje javnog utjecaja i javnosti djelovanja organizacija civilnoga društva, razvoj socijalnoga poduzetništva i zapošljavanja u neprofitnom sektoru, povećanje utjecaja civilnoga društva u procesima donošenja javne politike.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
Tko je taj tko stoji iza imena nacionalna?
Trebam li odgovoriti
Pa pojasni nama nepismenima.
Da bi ušla u Europu RH mora ispunjavati EU standarde, a jedan od njih je neovisnost udruga od vlasti. Zato je osnovana zaklada za civilno društvo koja dobija novac iz proračuna (i drugih izvora) da ga raspodijeli udrugama.
Na taj način udruge mogu slobodno raditi i nadzirati vlast i pojedince u vlasti, a da se ne moraju poput preplašenih pasa brinuti zbog kazne što "grizu ruku koja ih hrani". Udruge ne financira ova ili ona vlast novcem svih graðana nego Zaklada.
RH može a ne mora ući u EU. Prema idejama gospodina ???? o radu udruga ostala bi na Balkanu za vijeke vijekova.
Gospodo sve sto nabrajate iza tog stoji civilno društvo tj. narod tj. radnici.
I tog proizlazi da oni pune proračun, a tko igra igre na sreću tko bilo što radi u ovoj državi, pa zar nebi bilo bolje osnovati fondove za siromašne nego davati udrugama koje potkopavaju vlastitu državu.
A još nešto ajde kad ste udruga ili ne znam što ste već napravite anketu ljudi koji žele u europu, baš bi volio rezultat vidjeti.
Što mislite zašto nas eurpa navodno još ne želi: zato jer nije došlo dovoljno onih koji o tradiciji i hrvatsvu ne znaju niš pa se boje da ih ne otpilimo.
Pa pitam ja tebe, čija je ova država.
Neka u ovom slučaju iskaže stav kakav i dosad: volja je legalno izabrane vlasti (u ovom slučaju Sabora) da osnuje zakladu i da putem nje potiče graðane na aktivizam. Hajde sad recite neka onaj kome se to ne sviða kandidira sebe za saborskog zastupnika. Upravo vi potkopavate državnu politiku.