Jučer je u Obrtničkoj komori Primorsko goranske županije održana konferencija za novinare ribarskog ceha o temi lošinjskog rezervata za dupine. Večernji list o protivljenju ceha rezervatu izvještava pod naslovom I nas se trebalo nešto pitati ... Članak o toj temi donosi i Novi list.
Nismo protiv dupina i voljeli bismo da ih je što više na cijelom Jadranu jer bi to značilo da ima ribe u izobilju, ali ne može se rezervat proglasiti samo na našemu području i onemogućiti nam ribarenje od kojega živimo. Ribarstvo je karika u lancu gospodarskih djelatnosti od kojih živi stanovništvo na otocima - kazali su na konferenciji za novinare Marijan Matković i Ivan Fabijanić iz ceha ribara s Lošinja i Cresa, a podržavaju ih ribari s Paga i Raba jer je rezervat predviđen na području mora oko tih otoka.
Ribari smatraju da je Institut Plavi svijet iz Velog Lošinja izmanipulirao javnost i Ministarstvo kulture koje je u kolovozu prošle godine donijelo rješenje o uspostavljanje rezervata, a oni su ga dobili sa zakašnjenjem pa se nisu mogli žaliti.
Zahtijevaju da se rješenje ukine, u čemu očekuju pomoć ministarstva gospodarstva i poljoprivrede, a ako se želi proglasiti rezervat, neka to bude na cijelom Jadranu jer se dupini ne zadržavaju na jednome mjestu, piše Večernji list.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari: