Turistička zajednica grada Malog Lošinja za 2015. godinu planira ukupni prihod od 7,8 milijuna kuna, a najveći dio od boravišne pristojbe u iznosu od 6,3 milijuna. Ostatak se odnosi na prihod od turističke članarine 700.000 kuna, od gradskog i državnog proračuna 620.000 te prihod od drugih aktivnosti 80 tisuća kuna, izvijestio je Novi list.
U devet mjeseci TZG je ostvario samo 70 posto, odnosno, od 8,5 milijuna kuna realizirano je 6 milijuna kuna. U istom razdoblju ostvareno je 252.688 dolazaka turista koji su ostvarili 2.053.179 noćenja. Ukupan broj noćenja je za šest posto manji od prošlogodišnjeg rezultata za isto razdoblje, pri čemu je broj noćenja domaćih gostiju manji za jedan posto, a stranih za sedam posto. Dolazaka domaćih turista bilo je 30.652 i ostvarili su 280.630 noćenja, dok je dolazaka stranih turista zabilježeno 222.036, a noćenja 1.772.549, odnosno 86,33 posto od ukupnog broja.
Od ukupnog broja inozemnih noćenja u Malom Lošinju, najviše su ostvarili gosti iz Slovenije s udjelom od 29 posto, zatim iz Njemačke 20 posto, Italije 13 posto te Austrije 10 posto. Zanimljivo, po jedan posto u ukupno ostvarenim noćenjima, ostvarili su gosti iz Nizozemske, Mađarske, Švicarske, Poljske i Slovačke.
Najviše noćenja ostvareno je u privatnom smještaju, oko 845 tisuća, što je pad od tri posto u odnosu na lani. Slijede kampovi sa 746 tisuća noćenja i padom od šest posto te hoteli s 380 tisuća noćenja i padom od čak 15 posto što se dijelom može pripisati zatvorenim hotelskim kapacitetima – hotel Helios nije otvoren, dok je novoizgrađeni Bellevue otvoren sredinom srpnja. Najveći porast s ukupnim brojem od 71 tisuće noćenja ostvarila su odmarališta, i to čak 15 posto.
Slijede brojni sajmovi
U okviru Turističke zajednice neke njene članice početkom 2015. godine sudjelovat će na raznim turističkim sajmovima. Prema planovima, Jadranka kampovi planiraju se prezentirati na sajmovima u Sttutgartu, Münchenu, Bolzanu i Leeuwardenu, dok će Jadranka hoteli promociju obaviti u Londonu i Cannesu, a Jadranka jachting u Düsseldorfu. Lošinjska plovidba turizam svoje će vrijednosti predstaviti u Pragu, Essenu, Utrechtu i Sttutgartu.
(S. Vignjević)
Komentari:
grad nije vidio nikakav napredak niti boljitak od uloženih sredstava boravišne takse.
U izvješću TZ se navodi: Najviše noćenja ostvareno je u privatnom smještaju, oko 845 tisuća, što je pad od tri posto u odnosu na lani. Slijede kampovi sa 746 tisuća noćenja i padom od šest posto te hoteli s 380 tisuća noćenja i padom od čak 15 posto. Znači, najveći dio boravišne pristojbe, glavnog prihoda TZ, donosi masovnost u privatnom smještaju i kampovima, a ne gosti hotela koji imaju ambiciju postati elitni. Kad se zbroje "obična" noćenja u privatnom smještaju i kampovima, te im se doda 70.000 noćenja u odmaralištima dobiva se brojka od 1.661.000 noćenja, ako je vjerovati podacima u članku. Kad tu brojku usporedimo s patuljastim brojem noćenja u hotelima dobivamo omjer 81 % prema 19 % za masovnost kao izvor prihoda TZ. Čak i da broj hotelskih gostiju povećamo za izgubljenih 15 % i dobijemo teorijskih 437.000 noćenja, odnos bi bio 79:21 za neelitna noćenja.
S tim u svezi bilo bi zanimljivo saznati kako se troše sredstva iz naplaćene turističke pristojbe za promociju na svim tim turističkim sajmovima. Logikom brojki najviše bi ih trebalo trošiti na promociju privatnog smještaja, no sumnjam da pobrojane članice TZ (Jadranka i Lošinjska plovidba) to čine.