Analiza podataka o ovogodišnjoj turističkoj sezoni pokazuje da se promijenila struktura gostiju prema zemljama iz kojih turisti dolaze.
U lošinjskoj Turističkoj zajednici održan je sastanak s hotelijerima, kampovima, iznajmljivačima i agencijama na kojem je direktorica Turističkog ureda Đurđica Šimičić izložila podatke o rezultatima ovogodišnje turističke sezone. Istaknula je turistički rezultati potvrđuju da će biti ostvarena planirana noćenja kao i prihod jer je u devet mjeseci lošinjsko područje posjetilo nešto više od 251.000 gostiju i ostvareno preko 1.850.000 noćenja što su rezultati na razini lanjskih. Naglasila je očitu promjenu u strukturi gostiju. naime, dok su ranijih godina prednjačili gosti iz Slovenije, ove sezone ih je sedam posto manje. Za razliku od gostiju iz Slovenije čiji je posjet opao prema prošloj godini, posjeti turista iz Srbije su znatno porasli pa je registriran i najveći porast od 134 posto. Manje je gostiju bilo i iz Njemačke (pet posto), a Čeha je bilo devet posto manje nego lani. Istovremeno je zabilježen porast domaćih turista od 9 posto, a više je bilo i Austrijanaca, Danaca, Francuza, te gostiju iz Mađarske, Norveške, Poljske i Švedske.
- Statistike kazuju da je struktura gostiju mnogo šarolikija i smatramo to dobrim, ali će biti otežano predstavljanje i promocija jer se moramo okrenuti na mnoga tržišta. U tome će nam pomoći internet, jer je uočljivo da sve veći broj gostiju destinaciju za svoj odmor bira preko interneta. Samo u kolovozu smo imali preko 25.000 ulazaka na web stranicu Turističke zajednice, a stranice su nam ocijenjene jednima od najboljih. Mnogo pažnje posvećujemo njihovom kreiranju, koristimo se bogatom foto - dokumentacijom, a kako je cijelo lošinjsko otočje vrlo fotogenično, uz kvalitetne sadržaje i obilje fotografija mislimo da vrlo dobro na ovoj način predstavljamo destinaciju, rekla je direktorica Simičić te istaknula kako su rezultati istraživanja među gostima i ovaj put pokazali da je najjači motiv dolaska na Lošinj očuvana priroda, čist okoliš, blaga klima i bio-raznolikost te da su upravo to aduti na koje se u predstavljanju destinacije najviše oslanja.
Uz to, u suradnji s Gradom, želi se život na otoku učiniti što kvalitetnijim tijekom cijele godine, jer samo zadovoljno domaće, lokalno stanovništvo, može biti kvalitetan i gostoljubiv domaćin. Stoga se u kreiranju turističkih proizvoda o tome posebno vodi briga, jer je najprije potrebno postići da se stanovnici otoka osjećaju dobro i zadovoljno te da se u što većem broju uključe i sami podržavaju sadržaje koji su namijenjeni gostima.