Na stranici "Otoci" Novog lista objavljena je kolumna Ire Cupać Marković PRO INSULA s osvrtom na anonimne komentare nekih navodnih recentnih zbivanja na Lošinju pod naslovom Internetska škuribanda.
Internet je stvorio novu komunikacijsku subkulturu koja značajno kreira javno mnijenje, a to se proteklih dana jako osjetilo na Lošinju kada su komentari na portalu koji prati gradska zbivanja uzburkali javnost. Teško je vjerovati da ćemo naučiti upravljati internetom tako da nam donosi samo korist. Ali dok se zakonski ili kulturnom njegovih korisnika, što je prilično utopijska verzija, ne uspostave regule na način da se slobode ne ograničavaju, ali da ih niti ne narušavaju, teško će biti nositi se s tamnom stranom ovog kralja globalne komunikacije. Naravno da nitko razuman nije protiv slobode govora, kritike i iznošenja vlastitog mišljenja, ali sve više smo svjedoci negativne strane interneta te da uzima žrtve, od ovisnika o internetu na sve moguće načine, preko žrtava internet pedofilije, hakiranja poslovnih i privatnih podataka, do onih koji trpe torturu trača, laži, prostačenja, klevete, a da »banalnosti« kao što je urušavanje književnog standarda ni ne spominjemo.
Otvaranjem pojednih web stranica »mreže svih mreža« ulazimo u zonu sumraka komunikacije u kojoj je kvaliteta verbalnog okoliša kontaminirana otrovima autora, koji se skriveni iza, anonimnosti nicknamea verbalno iživljavaju na konkretnim ljudima. Svatko može objaviti što želi, a da za to ne snosi nikavu odgovornost. U ime slobode govora i prava na iznošenje vlastitog mišljenja skriveni iz anonimnosti »lideri« slobodne riječi pišu kako je taj i taj pokvaren, nemoralan, skrenuo s pameti, iskompleksiran, nesposoban, lopov, bagra, bolesnik, boljševik, ustaša, četnik, komunjara, vrag, zlo, lopov, korumpiran, alkoholičar, lažov, kreten, narkoman, idiot, ljude se vrijeđa riječnikom i riječima koje sigurno nikada ne bi bile izgovorene da se gledaju oči u oči ili da su tekstovi koji se iznose potpisani vlastitim imenom, jer takva komunikacija traži hrabrost i odgovornost. Skriveni iza anonimnosti, slabi i nasilni, dobili su idealnu formu da se osjećaju snažni, najsnažniji kada lupajući po tipkovnici lupaju po kome god se sjete.
Komentari:
Novinarka Novog lista lupkajući po tipkovnici otkrila je Internet i na njemu zloćudnu subkulturu.
Wow !!!
Stoga ovaj članak mogu nazvati samo jednom riječju-licemje rje!
4.1.9. Dalikanje
Čest je problem u hrvatskom jeziku tzv. dalikanje. O čemu se radi? Kod nas se pitanja
postavljaju ovako:
• Je li vam jasan tekst zadatka?
• Želite li dodatne bodove iz aktivnosti na nastavi?
• Biste li izašli iz predavaonice?
a ne ovako:
• Da li vam je jasan tekst zadatka?
• Da li želite dodatne bodove iz aktivnosti na nastavi?
• Je li vam je jasan tekst zadatka?
Pa evo, neka nešto nauči u ovoj zoni sumraka i internetskoj škuroj bandi
Meðutim, naziv kolumne se u ovom konkretnom slučaju zataškavanja slučaja "učenikov blog" i zataškavanja toga zataškavanja kolumnom ipak pokazuje i vrlo sretno odabranim, ako poðemo od toga da je otok dio kopna sa svih strana okružen morem i time odvojeni od svijeta, te da su od latinske riječi INSULA nastale hrvatske usvojenice izolacija, izoliran i t.d. sa značenjem osamljivanje, odvajanje, odvojenost, izdvojenje, te koji je odvojen od drugih, živi sam za sebe (izoliran od svijeta). Jer autorica se zaista zalaže PRO INSULA, za otok koji živi sam za sebe, odvojen od svijeta u kojem se zna i priznaje pravo izražavanja mišljenja, kako odraslih tako i djece, te u kojem važe izvjesna pedagoška načela. No sudeći prema komentarima na ovoj internetskoj škuribandi, većina anonimnih rušitelja književnog standarda smatra da "nitko nije otok".
A kad smo kod književnog standarda, ne shvaćam zašto je autorica - zabrinuta za njegovo urušavanje – u naslov napisa ugurala nestandardnu, regionalnu riječ "škuribanda". Motivi za upadanje u takvo protivrječje mogu biti različiti i zanimljivi, no osvrnut ću se samo na značenje te riječi. Osim što je nestandardna, u ovom kontekstu nema ni smisla. Hrvatski jezični portal navodi da znači:
1. mjesto skriveno od pogleda znatiželjnika (obično za ljubavne sastanke), a ova stranica to očigledno nije.
2. radnja, posao, dogovor koji se obavlja povjerljivo da se što sakrije od javnosti ili svjedoka, a komentarima na ovoj stranici činilo se upravo suprotno: iznosilo se ono što se pokušavalo sakriti od javnosti.
Dakako, moguće je da domaći ljudi znaju još neko značenje riječi "škuribanda", no ja kao "furešt" za njih nisam čuo.