Prije oko tjedan dana dana u rubrici „Otoci" Novog lista objavljen je napis Slađane Vignjević o posjetu petero novinara iz SAD specijaliziranih za – kako autorica navodi – pisanje o turističkim atrakcijama destinacija širom svijeta. Fotografijama, riječima i video zapisima svoje će dojmove „o Lošinju, otoku vitalnosti i zdravlja" prenijeti turoperatorima i turističkim agencijama u SAD, najavljuje autorica napisa, no neke su dojmove člankom novinarke Novog lista Amerikanci već prenijeli čitateljima rubrike za Otočane.
Lošinj je jedinstven, uvala Čikat je zanimljiva, sve je renovirano i izgledom podsjeća na razdoblje kada su objekti izgrađeni, a od ostalih mediteranskih destinacija izdvaja se arhitekturom i čistom prirodom. Turistički djelatnici tečno govore nekoliko stranih jezika, a dodanu vrijednost daje propagiranje Lošinja kao destinacije zdravstvenog turizma. „Čikat kao u doba Austro-Ugarske" stoji u opisu jedne od fotografija uz članak kao dojam američke novinarke, a pratiteljica tima novinara Nena Komarica koja radi na promociji lošinjskih hotela kaže kako Lošinj ima dugu tradiciju u turizmu i da je to Amerikancima vrlo interesantno jer „svi žele čuti o bivšoj aristokraciji Europe koja je dolazila na Lošinj". Kakve će dojmove o Lošinju novinari prenijeti turoperatorima i turističkim agencijama u SAD treba tek vidjeti, no sudeći prema načinu kako su dospjeli na Lošinj neće se mnogo razlikovati od dojmova za Lošinjane. Naime, kako napominje Slađana Vignjević, grupa novinara na Lošinj stigla je u aranžmanu lošinjske kompanije Jadranke.
„Aranžman" je jedna od onih čarobnih riječi koje poput džokera u kartaškim igrama koji može zamijeniti svaku drugu kartu, može biti protumačena na različite načine. Značenje joj se temelji na francuskoj riječi za sređivanje, ma kakvu formu to sređivanje imalo. Kako god to bilo, dolazak grupe američkih novinara sredila je lošinjska kompanija Jadranka.
Širenje prakse sređivanja putovanja domaćih novinara navelo je Hrvatsko novinarsko društvo da javnim priopćenjem pozove novinare da ne prihvaćaju putovanja koja im plaćaju (privatni) sponzori, a koja mogu dovesti u pitanje njihovu novinarsku vjerodostojnost i objektivnost. U priopćenju se ističe da bi poslovna novinarska putovanja trebale plaćati redakcije, jer su to najprirodnije situacije i uvjeti u kojima novinari doista mogu nepristrano izvještavati. "Kada različiti sponzori plaćaju (skupa) putovanja novinarima - bilo u dogovoru s upravama ili uredništvima samih redakcija ili bez tog dogovora - oni očekuju protuuslugu i obavezuju tako novinara ili redakciju, čak i onda kad javno govore da ne očekuju ništa zauzvrat", kaže se u priopćenju. Dakako, moraliziranje Društva ne obvezuje ni hrvatske, a kamoli američke novinare, pa se postavlja pitanje hoće li njihovi napisi o dojmovima s putovanja na Lošinj u aranžmanu Jadranke biti zaista novinarski ili prikriveno sponzorirani propagandni uradci. Ovako, kako ih je prenijela novinarka Novog lista za čitatelje s Lošinja zvuče kao da su prepisani sa službene gradske web stranice, iz sponzoriranog članka Turističke zajednica s portala Otoci.net ili iz reklama za Jadrankine hotele i vile.
Svatko tko prati medije mogao je zapaziti mnoštvo napisa o senzacionalnim investicijama Jadranke u turističke kapacitete na Lošinju i njihovoj sukladnosti s gradskim planovima održivog razvoja Lošinja u destinaciju s pet zvjezdica, a oni pažljiviji mogli su uočiti da svi ti napisi sliče kao jaje jajetu. Već i površna analiza sadržaja napisa, njihove kompozicije, izbora riječi i standardnih sintagmi o otoku vitalnosti, zdravlja, miomirisa, održivosti i kreativnosti odaje zajednički model izbrušen u gradskoj i Jadrankinoj službi za odnose s javnosti. Time je nekad koliko toliko vidljiva granica između priopćenja, sponzoriranih članaka i novinarskih napisa potpuno nestala. Sponzoriranim novinarstvom gradska vlast i uprava Jadranke partnerski ostvaruju punu kontrolu medija, a novinari poput potplaćenih svjedoka na sudu javnosti plasiraju propagandu umjesto informacija.
Klikni za uvećanu sliku članka
Komentari:
-------------------------------------------------------------
Dva dana kasnije u Novom listu je s potpisom S.V. objavljen prijepis gornjega u kojem gradonačelnik Gari Capelli također nije "on" (jednina) nego "oni" (množina) kako su u davna vremena obični puk, kmetovi i sluge govorili o plemićima:
drugovi koji su tjerali gospodu iz njihovih kuca i vila 40-ih, postali su gospoda 90-ih.
e pa je.... takvu "gospodu"
img913.imageshack.us/img913/1365/lenxCS.jpg
img540.imageshack.us/img540/6254/uxfkGf.jpg