Sudjelovanje građana u donošenju i vrednovanju javnih politika i procesa u kojima se donose može vlastima biti zazorno samo ako postoji razlog zbog kojega se odluke moraju donijeti žurno, tajno, što dalje od očiju i analitičkih sposobnosti javnosti. Ukratko, onda kada vlast mulja. Onda kada želi bez ograničenja i kontrole raditi što hoće, što je davno nazvano totalitarizmom. Gradonačelnica Malog Lošinja pokazala je izjavom o Devčićevim suflerima i javnim prozivanjem građanina Mujagića i građanina Lešića posvemašnju političku nepismenost i bahatost ⮞
Građani kao akteri u donošenju javnih politika željeni su – deklaratorni - cilj javnih politika i za postizanju tog cilja država je odredila institucionalni okvir, Ured Vlade za udruge, Nacionalnu strategiju za razvoj civilnog društva i financiranje projekata organizacija civilnog društva koje djeluju za opću dobrobit. Osmišljen je s ciljem čvršćeg prepoznavanja i povezivanja zajedničkih interesa javne vlasti i civilnog društva. Takav tip potpore osigurava da akteri civilnog društva u svojoj misiji, a to je javna dobrobit – jer partikularni, individualni interesi znače ili biznis (profit) ili hobi (slobodno vrijeme) – imaju podršku cijelog društva. Stvaranje okruženja poticajnog za razvoj civilnog društva jedna je od pretpostavki i mjerila demokracije i stabilnosti političkoga sustava svake zemlje. Koncept suradnje vlasti s civilnim društvom u stvaranju, provedbi i nadzoru politika koje su od neposrednog interesa za opće dobro među temeljnim je obilježjima suvremene države koja služi svojim građanima.
Ovo je politička abeceda. Pretpostavka je da ju je nakon trideset godina demokracije savladao svaki lokalni šerif i referent u lokalnoj Upravi. Osnovna jedinica civilnog društva je građanin. Onaj koji svoju suverenost prenosi na vlast na različitim razinama, ali je se nikad ne odriče. Zašto onda participacija pojedinačnih ili udruženih građana u donošenju i nadzoru javnih politika izaziva toliko slabo prikrivenog bijesa, otežavanja tog sudjelovanja, pribjegavanja trikovima s rokovima i pogrešno naslovljenim dokumentima? Nije li logično da uključenost građana znači u javne politike ugrađeno više iskustava, više artikuliranih interesa, više različitih aspekata, više ekspertize, vrijednosti koje se mogu izraziti novcem, odnosno uštedama u novcu? Ne bi li onda vlast na svim razinama trebala objeručke i ozbiljno, a ne samo reda radi, razmotriti komentare, pritužbe, prijedloge i primjedbe građana u postupcima obvezatnog javnog savjetovanja i van toga? Ne bi li se doprinos građana u tom procesu trebao vrednovati značajnim i pozitivnim za zajednicu?
Politička nepismenost i bahatost
U lokalnoj javnosti u zadnjih nekoliko dana odjeknula su dva imena, Lešić i Mujagić, oba prozvana na sjednici Gradskog vijeća i potonje u izjavi pročelnice Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko – goranske županije.
„Devčić ima vanjske suflere", rekla je gradonačelnica uzrujanim tonom. Moguće postojanje vanjskih šaptača zvučalo je toliko loše da je ušlo u naslov novinskog članka - Kučić optužila Devčića da ima vanjske suflere.
Što zapravo znači ta optužba? Devčić je gradski vijećnik, dakle izabrani zastupnik građana. Njegova uloga podrazumijeva da osluškuje glas tih građana iz najmanje dva razloga, kako bi ih valjano predstavljao i kako bi mu ukazali povjerenje na idućim izborima. Njegova uloga ne podrazumijeva da se smatra sveznajućim i da diže ili ne diže ruke prilikom glasovanja temeljem vlastite stručne ekspertize u svim područjima života i smrti. Još manje podrazumijeva da se ruke podižu ili ne podižu isključivo temeljem javno ili tajno sklopljenih koalicijskih sporazuma i stranačke pripadnosti, nego temeljem savjesti i sagledavanja interesa zajednice. Postojanje vanjskih suflera u starijim je demokracijama institucionalizirano, pisanje pisama zastupnicima, lobiranje i sastajanje s njima je uobičajena stvar i sastavni dio posla zastupnika. Zastupnici zapošljavaju pomoćnike kako bi taj posao podijelili s njima i bavili se specifičnim područjima. Ukratko, kad zastupnik ima vanjske suflere, to znači da radi dobro.
U našem slučaju vijećnik Devčić i prozvani sufleri Lešić i Mujagić nisu dio tajne urote niti nedopuštenog miješanja u posvećene poslove posvećenih političara nego rade upravo ono što se naziva razvitak i unapređenje dijaloške kulture bez koje ne postoji demokratsko društvo. Čemu onda dramatična optužba pojačana novinskim naslovom?
Neformalni akteri u procesu donošenja javnih politika, koji se poistovjećuju s akterima iz društva i onima između države i društva, pravo sudjelovanja u javnopolitičkom procesu dobivaju iz općeg prava participacije u demokratskom sustavu.
Sudjelovanje građana u donošenju i vrednovanju javnih politika i procesa u kojima se donose može vlastima biti zazorno samo ako postoji razlog zbog kojega se odluke moraju donijeti žurno, tajno, što dalje od očiju i analitičkih sposobnosti javnosti. Ukratko, onda kada vlast mulja. Onda kada želi bez ograničenja i kontrole raditi što hoće, što je davno nazvano totalitarizmom. Gradonačelnica Malog Lošinja pokazala je izjavom o Devčićevim suflerima i javnim prozivanjem građanina Mujagića i građanina Lešića posvemašnju političku nepismenost i bahatost.
Sinergija bez mozga i bez jaja
Nije ona jedina. „Na žalost, ovo nije prvi put da gospodin Mujagić žalbama, ionako nije stranka u postupku, zahtjevima za pokretanje upravnih nadzora, zahtjevima za pristup informacijama i slično pokušava dokazati kako su akti za gradnju izdani pojedinim investitorima za velike i za otok kapitalne građevine, nezakonito izdani, neovisno o tomu radi li se o investicijama privatnog kapitala ili su, kao u ovome slučaju, investitori javnopravna tijela koja su radi općeg napretka pozvana uz pomoć sredstava europskih fondova i nadležnih ministarstava ulagati u unaprjeđenje života i rada, odnosno prometne povezanosti otoka kao područja od posebnog interesa i skrbi Republike Hrvatske. Slični su primjeri Mujagićevi podnesci u odnosu na investicije u turističke kapacitete – hotele, privezišta i drugo koji su svi nakon provedenog nadzora završili odbijanjem njegovih žalbi ili konstatacijama Ministarstva da navode ne nalazi utemeljenim, dodaje pročelnica Vahtar Jurković za Novi list."
Uopće ne ulazeći u predmet građevinske dozvole za rekonstrukciju (nepostojeće) luke Mrtvaška, ovaj navod vrijedi citirati u cijelosti. Važan dio argumentacije pitanja zakonitosti ili nezakonitosti građevinske dozvole jest mišljenje da je građanin Mujagić problematičan, a da je taj projekt važan i neophodan. Kao građanka onome tko na pitanje je li nešto zakonito - odgovara da je važno iskazujem nepovjerenje. Onome tko na pitanje je li nešto zakonito odgovara da je pitanje postavio smutljivac iskazujem snažnu sumnju u njegove namjere i rad. Na pitanje je li nešto zakonito važno je odgovoriti isključivo s aspekta zakonitosti, ne analizirajući lik i djelo onoga tko pita.
Građanin Mujagić ima pravo postavljati pitanja, tražiti informacije, analizirati pojave i dozvole, tražiti nadzor i ispitivanje zakonitost akata. Ima to pravo činiti bilo koji građanin, bez ikakve potrebe da obrazlaže čini li to iz dosade, borbe za djelotvornu pravnu državu ili jer ne voli investitora.
Prozivati ga zbog toga u javnom mediju iz pozicije moći i posvemašnje sigurnosti da on nema mogućnosti učiniti to isto jer je obični građanin autoritarni je čin. I veoma djelotvoran.
Takvim prozivanjem djelotvorno je demotivirati građane, začepiti gubice nezadovoljnicima, oblatiti opoziciju kojoj takvi sufliraju. I eto sretne sinergije. Bez preispitivanja, bez mozga i bez jaja.
Komentari:
otoci.net/.../...
A bolje se nisu pokazale ni županijske službenice.
Oštra internetska sjednica lošinjskog vijeća: Kučić optužila Devčića da ima “vanjske suflere” g>
www.novilist.hr/.../
Sažetak u podnaslovu Na prijedlog gradonačelnice skinuto svih 15 oporbenih točaka dnevnog reda, a Kučić je rekla da u predloženim materijalima vidi one koji obilaze vijećnike - Mujagića, Lešića, i još neke, pripisavši Devčiću i kolegama podložnost pojedincima koji se bore za vlastite interese jednostavno izaziva da se upitamo za čije interese se ona bori svojim histeričnim gušenjem rasprave i uvredljivim opanjkavanjem nepokornih vijećnika da su podložni nekakvim suflerima. A tko su njeni vanjski sufleri saznali smo iz javne izjave predsjednika uprave Jadranke d.d. "Jadranka planira a Grad prati"
U politici se radi samo o interesima,a Ana Kučić želi da se politikom bavi samo ona kako bi mogla neometano promicati svoje interese. Prozivanjem aktivnih i za politiku zainteresiranih pojedinaca ona nastoji demotivirati građane, "začepiti gubice nezadovoljnicim a, oblatiti opoziciju" i Gradom vladati mirno prema Oreškovićevoj formuli Stay calm and govern on.
Čim čuješ da se neko slabije poznato ime omastilo u kakvoj korupcijskoj aferi, iz navike prvo pogledaš je li član HDZ-a. I uglavnom se ispostavi da jest. Zato sam više puta razmišljala u čemu je zapravo stvar. Gura li se u HDZ svojta moralno problematičnih ljudi, morski psi koji samo gledaju gdje će što maznuti, od igle do lokomotive? Ili uđu normalni pa se tek u HDZ-u pokvare?
telegram.hr/.../...
Kuća zbog koje je počela afera u kojoj je bivši ministar politički stradao, opet se nudi na stranicama turističke agencije. Vila za odmor od 239 metara četvornih s vanjskim grijanim bazenom, četiri kupaonice i pet spavaćih soba dostupna je za najam za 2250 kn dnevno.
telegram.hr/.../...
Nakon što je razriješen funkcije ministra uprave Lovro Kuščević vraća se u Sabor.
Citat hranitelj tuljana: Većina komentara unesenih pod nadimkom "hranitelj tuljana" autora svrstava u kategoriju sudionika rasprava na internetu opisanih pojmom internetski trol hr.wikipedia.org/.../... odnosno internet troll en.wikipedia.org/.../...
Uz opisane karakteristike komentare hranitelja tuljana krase još i preventivne uvrede posjetiteljima stranice koji se eventualno neće složiti s njegovim stavovima te postavljanje sugestivnih pitanja uz izbjegavanje odgovora kad se pitanje postavi njemu. no glavna karakteristika njegovih komentara je skretanje rasprave s glavne teme napisa da je se zabašuri, sakrije i zanemari.Citat: Na boju palčeva očito utječe ukus posjetitelja straniceCitat: Neobičan zaključak, ali zbog nedostatka vjerodostojnih podataka nije vrijedan raspraveCitat: Još jedna paušalna tvrdnja "potkrijepljena " čak brojčanim podacima o uvjerenju koje vlada na otoku. No ako se netko ponaša kao da je vlasnik portala to je upravo osoba koja se krije iza nadimka hranitelj tuljana koja uporno pokušava uređivati stranicu. O tome svjedoče bahata pitanja s dozom neuvijene uvredljivosti poput Koga predstavlja naslovna ilustracija i zašto jučer nije bilo novog "članka"? i Dobro, zašto je 6. svibnja izostao pamfletić, što nije valjalo s tim danom?
Tijekom dana komentari kojima je h.t. pokušavao skrenuti pozornost s teme naslovnog članka bit će cenzurirani, uključujući i eventualni odgovor na ovaj komentar.
Ovo je i dalje mjesto gdje svi mogu slobodno komentirati pod uvjetom da ne trolaju na način da sustavno skreću raspravu s glavne teme određenog napisa. Neslaganje s idejama iz napisa i komentara može se izraziti na način da se raspravlja o temi, a ne skretanjem s teme po onoj "ja u kope, ti u spade".
Naravno luda je i tvrdnja da bi političar trebao ušutkati građana... prošlo ti je doba jednoumlja koje i tebi i Ani jako fali.
Nije mi jasno kako to pojedinci nisu dosad shvatili.
Za razliku od drugih lokalnih medija koji su također u privatnom vlasništvu ovaj je neprofitni pa ne objavljuje ni reklame niti sponzorirane članke, a nije ni na platnom spisku gradskog proračuna, tako da je nezavisniji od njih. Zato si administrator može dozvoliti da u interesu slobodne rasprave ukloni komentare u kojima se pored ostalih trikova za sabotiranje rasprave od autorice naslovnog članka, na primjer, čak tražilo da se izjasni o nekim pitanjima u vezi s pobačajem
Na fejsu je objavljena i slika nekoliko stranica iz Newsweeka zajedno s njenom fotkom uzetom baš s njezinog FB profila.
Sve ovo o Newsweeku je istina, ali sve ostalo je poluistina, da ne kažem laž. Ana, odnosno osoba koja joj FB status puni sadržajem, nije stavila link na objavu priče "o našem otoku i održivom razvoju turizma!" da se ne bi vidjelo kako to nije novinarska reportaža nego reklamni - zasigurno plaćen kao oglas - tekst iz Newsweekove rubrike SPONSOR INSIGHT, NEWSWEEK COUNTRY REPORTS. A "sponsor insight" u prijevodu znači "sponzorirani uvid". Lijep naziv za propagandi letak
Inače, među objavljenim člancima postoje dva članka o Hrvatskoj:
Prvi članak je Dalmatia: Amazing Dalmatia, sa linkom na pdf
d.newsweek.com/.../...
objavljenim 07. srpnja 2019. godine
Drugi je Croatian Regions of Istria & Kvarner: Paradise in the Heart of Europe sa linkom
d.newsweek.com/.../...
objavljenim 04. listopada 2019. godine
Zanima nas ovaj drugi članak, mada su oba rađena po istom konceptu, u svakom članku je obrađeno više od 20 destinacija odnosno tema, među kojima se u ovom drugom članku pojedinačno nalaze Rovinj, Novigrad, Pazin, Medulin, Labin, Rijeka, Opatija, Lošinj, Krk, Omišalj, Baška, Cres, Rab, pa čak i Industrijska zona Bakar i Drvna industrija Klana.
Ne bi me smetalo da je na fejsu napisano da je u seriji članaka o destinacijama Istre i Kvarnera kao jedna od destinacija naveden i otok Lošinj, no ovako kako je objavljeno lakovjerni čitatelj Aninog FB profila dobiva krivi utisak da je Newsseek na cijelom Jadranu pisao samo o "našem otoku i održivom razvoju turizma!" na Lošinju. Ovo je očigledno prešučivanje cijele istine, i dobar primjer pijarovske poluistine.
Provjerite na ovom linku:
d.newsweek.com/.../...
U ovom članku nema originalnih fotografija napravljenih od strane novinara Newsweeka. Sve su to sve već viđene, ranije napravljene fotografije skinute sa fejsa, snimljene iz drona, promotivni materijali TZ i promotivni materijali Jadranka hotela.
Klaster Lika Destination u suradnji s Nacionalnim parkom Plitvička jezera i tvrtkom Fell IQM održao je prvi krug edukativnih radionica u sklopu projekta Integralnog upravljanja kvalitetom u Lika destinaciji (IQM Destination LIKA).
Od 11. do 14. veljače održane su četiri radionice na kojoj je prisustvovalo 100-tinjak dionika iz Lika destinacije. Radionice su održane na četiri lokacije i to u Rakovici, Gospiću, Otočcu te u Karlobagu.
Na ovim radionicama svi zainteresirani potencijalni partneri mogli su saznati detalje o cilju i svrsi IQM projekta, njihovim zadacima tijekom sudjelovanja na projektu kao i krajnjim rezultatima koji se provođenjem projekta žele postići. Gospođa Đurđica Šimičić, direktorica tvrtke Feel IQM, naglasila je kako „unapređenjem kvalitete, praćenjem trendova u turizmu sa poštivanjem autohtonih vrijednosti Lika destinacije želimo postići sinergijski efekt umrežavanja i poticanje partnera u destinaciji na izvrsnost u poslovanju. Prihvaćanje IQM Destination Lika standarda kvalitete od strane stanovnika i partnera potvrđuje potrebu za novim iskorakom u turizmu Lika destinacije“.
Sljedeći korak projekta su individualne posjete stručnjaka svim prijavljenim partnerima i razgovor o mogućnostima te savjeti kako potaknuti izvrsnost i uravnoteženost pojedinačnog objekta u svrhu poboljšanja izvrsnosti i kvalitete kompletne Lika destinacije. Nakon posjeta slijedi korak potpisivanja ugovora sa svima koji zadovoljavaju osnovne kriterije projekta (prije svega kvalitetu u poslovanju ispunjenu minimalno 80%).
Kroz ovaj projekt uspostavit će se mjerljivi sustav razine kvalitete usluga u destinaciji, pri čemu će se kroz individualnu edukaciju samih dionika podići sadašnja razina kvalitete u destinaciji, čime će Lika destinacija postati prepoznatljiva na turističkom tržištu. Implementacijom ovog projekta unaprijedit će se ujednačenost kvalitete usluge i ponude.
Održan prvi krug edukativnih radionica za projekt IQM Destination LIKA
www.gspress.net/.../
Narodski se kaže da im je prodala muda pod bubrege. Đurđica prodaje isto što i Volarić- prodaje zrak. Ali za razliku o Đurđice Volarić priznaje da prodaje zrak.
Održana prezentacija projekta IQM Destination Požega
Jučer je u Gradskoj vijećnici Grada Požege držana prezentacija projekta IQM Destination Požega kojoj su nazočili gradonačelnici, načelnici i predstavnici turističkih zajednica Požeško-slavons ke županije. Cilj projekta kojega su predstavile Đurđica Šimičić i Anamarija Cicarelli je sustavno poticanje i provođenje upravljanja kvalitetom u destinaciji. Zajednička suradnja, sinergija u destinaciji, komunikacija i poticaj za kvalitetu učiniti će turizam Grada Požege i Požeško-slavons ke županije konkurentnijim, snažnijim.
- Sami, svatko za sebe, ne možemo napraviti ništa. Grad Požega kao središte županije u najboljem slučaju turistima može ponuditi dva dana. Ako ne odu u Kutjevo, Lipik, Veliku, Kaptol, mi nismo napravili ništa. Moramo turistima koji dolaze u Slavoniju moći ponuditi sedam dana aktivnosti i raznolikosti. Potrebna nam je pomoć stručnjaka u upravljanju destinacijom. Mi nisko jedni drugima konkurencija već potpora. Ministarstvo turizma podržava ovaj projekt i prvi smo koji imamo gotov projekt. – rekao je na početku sastanka gradonačelnik Požege Darko Puljašić.
Naglasak je na inovaciji, kreativnosti i povezanosti koja u projektu IQM Destination Požega veže privatno i javno partnerstvo u destinaciji i okruženju, sa svim partnerima koji utječu na kvalitetu u turizmu. Potiče se suradnja s nacionalnim (Ministarstvo turizma, Hrvatska turistička zajednica, HGK) i međunarodnim institucijama (EC, UNWTO), te svim destinacijskim subjektima u cilju izmjene znanja i iskustva. Integralnim sustavom kvalitete u destinaciji konceptualno postavljenim na ovaj način želi se u Gradu Požegi i Požeško-slavons koj županiji implementirati kvalitetu koja potiče kontolirani napredak u proizvodima i uslugama u destinaciji. Implementacijom ovog projekta pokušavamo rješiti ujednačenost kvalitete usluge i ponude u destinaciji.
Projektom IQM Destination Požega autorice Đurđica Šimičić i Anamarija Cicarelli žele postaviti standard da se destinacijom upravlja u pravom smislu riječi, ali i stvaraju nove ekonomske vrijednosti u destinaciji.
Nositelji projekta su Grad Požega, TZ Grada Požege i TZ Požeško slavonske županije, a partneri su Grad Lipik, Grad Pakrac, Grad Pleternica, Grad Kutjevo i Općina Velika te njihove turističke zajednice čiji će turistički dionici poput prenoćišta, kampova, privatnih smještaja, restorana, OPG-a, udruga, turističkih agencija, komunalnih društava, odgojno obrazovnih ustanova i atrakcija aktivno sudjelovati u projektu.
Tim stručnjaka zajedno će s dionicima unaprijeđivati destinaciju, implemetirati znanje, umrežavati se, stvarati zajedničke preporuke, podizati kvalitetu usluge i ponude te objedinjavati što veći broj subjekata i stvarati jednu zajedničku sinergiju i suradnju te učiniti destinaciju konkurentnijom.
Projekt je zamišljen u 3 faze kroz 2 - 3 godine realizacije. Naša destinacija će započeti prvu fazu po odobrenju projekta HTZ, kao prva destinacija u Slavoniji koja je započela zajedno jedan takav projekt upravljanja kvalitetom u destinaciji.
Početak projekta očekuje se u proljeće 2019. godine kada će prva od aktivnosti biti poziv svim partnerima za uključivanjem u projekt, gdje će se organizirati početna grupna edukativna radionica s prezentacijom projekta svim prijavljanim partnerima, nakon čega slijedi posjeta prema planu obilaska, razgovor o mogućnostima, uvjetima suradnje u projektu te individualni savjeti kako potaknuti izvrsnost i umreženost u destinaciji.
lokalnahrvatska.hr/.../
UHLJEBISTAN
Šef HTZ-a pravda trošenje novca koji otimaju. Evo što je utvrdila zadnja revizija
www.index.hr/.../2184968.aspx
Primjerice ...
Prisutnima je na dolasku i suradnji zahvalio direktor Turističke zajednice Grada Malog Lošinja Dalibor Cvitković. Zahvaljujemo Ministarstvu turizma Republike Hrvatske na prilici da predstavimo Lošinj i sve njegove blagodati. Posjetitelje današnje prezentacije zaintrigirao je zdravstveni turizam, osobito dio koji smo posvetili bioraznolikosti i Apoksiomenu kao predstavniku dijela kulture otoka vitalnosti te zdravstvenoj ponudi što nije ni čudo s obzirom da je Lošinj proglašen najuspješnijom destinacijom turizma zdravlja na prošlogodišnjim Danima hrvatskog turizma.
Nakon prezentacije uslijedilo je druženje uz otočne specijalitete, a posjetitelji su imali prilike sudjelovati u nagradnoj igri „Vikend na Lošinju – otoku vitalnosti“ te tako osvojiti noćenje za dvije osobe u lošinjskom hotelu Bellevue s pet zvjezdica!
visitlosinj.hr/.../...
Drago mi je ako je nesretan zbog mene (nije ovo ništa osobno, nikad se nismo upoznali), nastavlja Bradbury, još mi je draže ako mu je zbog mene neugodno. Zato što se konačno čini da je počeo raditi svoj posao. Na ministarskoj je dužnosti već četiri godine. Jedino čega se zasad sjećam u njegovom mandatu je da je rekao "Ovo nije slučajni turizam" kad sam ga slušao na konferenciji za novinare, te njegova pandemijskog turističkog slogana "Hrvatska diše turizam".
PAUL BRADBURY, hrvatsko-britan ski pokretač portala Total Croatia News, ponovno se bavi hrvatskim turizmom, a rezultati su opet poražavajući. U najnovijem tekstu naslova "Imamo 319 turističkih zajednica, ali na mailove turista nema tko odgovoriti" Bradbury piše o nesposobnosti turističkih zajednica.
Bradbury dalje piše kako se sjeća i onog nevjerojatnog trenutka u Vinkovcima na Danima hrvatskog turizma u listopadu prošle godine, kad je uz gromoglasan pljesak stranačkih sljedbenika rekao: "Hrvatska je najbolja turistička destinacija u Europi.“
Za tu tvrdnju nije pružio nijedan podatak. Nijednu brojku. Što je čudno, jer inače voli. Rekordna godina, 40 milijuna turista. Ovo nije slučajni turizam. Tri milijarde noćenja. Ovo nije slučajni turizam. Ministar je pokazao i privrženost drugoj vrsti brojeva, brojevima faksa, o čemu je nedavno pisao i Index.hr.
Nakon četiri godine njegove vladavine u Kraljevini brojeva, usred 2020. godine, naš cijenjeni ministar odlučio je ukloniti broj faksa s naslovne web stranice Ministarstva turizma. Čini se da je Ministarstvo turizma upravo saznalo da postoji e-mail, jer je prije samo dva tjedna iznenada promijenilo komunikacijsku strategiju. Faks je izbačen i uvedene su četiri e-mail adrese.
Bradbury piše kako nije siguran što je potaknulo tako odvažnu i dinamičnu promjenu nakon četiri godine blaženstva faks-uređaja.
Bradbury nastavlja kako bi mogao detaljno iznositi koje su se sve druge promjene događale nakon što su hrvatski mediji prenosili njegove tekstove, ali suština ove priče je objasniti turističkom sektoru da mnogi turisti ove godine neće doći u Hrvatsku zato što ne mogu dobiti informacije o situaciji.
Čini se da je nakon tjedana neaktivnosti napokon poslana koherentna poruka. Total Croatia News je tijekom krize neprestano ažurirao informacije o putovanjima, a nedavno je pokrenuo i Viber zajednicu pod nazivom Total Croatia Travel INFO. Članovi zajednice gotovo u pravilu iznose kako ne dobivaju odgovore na svoje upite poslane na službene e-mail adrese.
Sve ovo događa se u vrijeme kad u Hrvatskoj imamo 319 turističkih zajednica i kad se ne događa ništa. Njih 75 posto bilo je previše zauzeto da bi otvorilo e-mail u kojem im nagrađivani putopisac nudi besplatne članke. Dakle, ne radi se o tome da 75 posto turističkih zajednica nije odgovorilo, nego 75 posto njih uopće nije otvorilo poruku. Od onih koji su to učinili, 68 posto nije pronašlo vremena da kliknu na link.
Ovo nije samo još jedna priča iz Uhljebistana, nastavlja Bradbury. Ovo je pitanje koje će u sljedećih nekoliko tjedana koštati mnogo radnih mjesta i zatvorenih poduzeća. Hrvatski privatni turistički sektor je na koljenima. Sljedeća dva tjedna su ključna i dok Grčka radi sjajan PR i jasno komunicira, život se u Kraljevini slučajnog turizma odvija kao i prije.
Kao što je TCN nedavno pisao, web stranica Ministarstva turizma izvještavala je usred pandemije o sastanku s prijevoznicima, a direktor Hrvatske turističke zajednice čestitao je sam sebi zato što je Hrvatska 34. najbolja zemlja svijeta za kongresni turizam te prva u regiji.
"Nakon što su 2018. razne svjetske asocijacije održale 114 konvencija u Hrvatskoj, u 2019. godini bilo ih je čak 123, pa je Hrvatska napredovala za četiri mjesta na ICCA ljestvici na 34. poziciju u svijetu prema broju održanih kongresa. To je najbolja pozicija Hrvatske dosad, što također potvrđuje njen status vodeće kongresne destinacije u regiji", rekao je direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Stančić.
On misli da je to sjajna vijest za hrvatski kongresni turizam, koji je u uzlaznoj putanji, kao i za Zagreb, koji je na ICCA ljestvici kongresnih gradova došao na 48. mjesto, odnosno napredovao je za 20 mjesta u odnosu na 2018. godinu. Kongresni turizam je u uzlaznoj putanji u doba Zooma i koronavirusa. Očito je da su gurui u Kraljevini slučajnog turizma ispred svoga vremena.
I dok ministar iznosi svoje zadivljujuće slogane, 17-godišnji strateški plan se prepušta rođacima, a na e-mailove ne odgovora nitko. I tako turisti, koji vole Hrvatsku i pridonose s 20 posto njenom BDP-u, odlaze drugdje.
Sa samo 319 lokalnih turističkih zajednica, 20 regionalnih i jednom nacionalnom turističkom zajednicom, Ministarstvom turizma i turističkim odjelom u fantastičnoj Hrvatskoj gospodarskoj komori, kako uopće pronaći osoblje koje bi odgovorilo na pitanja turista?
>> Paul Bradbury eksperimentom razotkrio uhljebe u turističkim zajednicama
Kao što u Kraljevini slučajnog turizma svi znaju, turisti će jednostavno doći. Ali Bradbury se ipak odlučio na eksperiment. Prošli vikend nazvao je PR stručnjaka Krešimira Macana i predložio mu da ga u njegovom Porscheu poveze do graničnog prijelaza Bregane.
S obzirom na to da je do informacija teško doći, vrijedi provjeriti što se događa na licu mjesta. MUP je brzo odgovorio e-mailom i omogućio novinarsko izvještavanje s granice te bio vrlo susretljiv na terenu.
"Imamo zaista dobar korisnički račun na Viberu, imamo i koronavirus.hr za sve informacije. Zašto Ministarstvo turizma ne ponudi ažuriranje savjeta za putovanja? Zašto ti ne bi napravio svoju Viber zajednicu?" pitao je Macan Bradburyja.
Bradbury je odgovorio kako ne zna odakle bi krenuo, no dva dana kasnije ipak se nešto pokrenulo. Nadalje piše kako Macana poznaje šest godina. I poznaje mnoge ljude koji su radili za njega. Pa kad je Macan predložio Bradburyju da dođe u njegov ured i porazgovara s njegova dva djelatnika, hrvatsko-britan ski novinar znao je da to neće biti samo razgovor. Nakon što su prevladali inicijalnu neugodu zbog toga što Bradbury nije znao preuzeti Viber na desktop, krenuli su s radom. Za točno 22 minute nastala je Viber zajednica Total Croatia Travel INFO.
Bradbury piše da je sjedio i gledao kako u sat vremena nastaje infografika s relevantnim informacijama koje bi ljudi trebali znati. Infografika je zahvaljujući dobrovoljnom radu članova Viber zajednice sada dostupna na mnogim jezicima. Bradbury je napisao glavni članak i zakačio ga na vrh Viber zajednice, tako da ga svi mogu vidjeti. I redovito ga ažurira. Prijevodi nisu savršeni, ali ne mogu ni biti s obzirom na to da je budžet projekta - nula. Bradbury je uložio i trud kako bi odgovarao na pitanja u realnom vremenu.
"Evo što su Macan, dva pripravnika i debeli Irac uspjeli učiniti u nekoliko dana dodatnog rada od utorka", piše Bradbury.
U međuvremenu, u Kraljevini slučajnog turizma, ministar diše turizam, direktor nacionalne turističke zajednice zadovoljan je uzlaznom putanjom svoje strategije kongresnog turizma, a jedno poduzeće za drugim ostaje bez posla.
Zato što nitko nema vremena odgovarati na e-mailove.
www.index.hr/.../2185298.aspx
To što ni u MinT nitko ne odgovarana na mailove dokazuje da nam ne treba ili TZ ili MinT. Možda i jedno i drugo.
Cijulu tu branšu treba staviti pod kapu ministarstva gospodarstva i razmisliti o angažiranju jedinstvene reklamne agencije za sav potreban PR.
S druge strane, politika ove vlasti je upropastila svu moguću industriju i poljoprivredu, te je politikom "treba graditi hotele koliko god stane", Hrvatsku stavila na 26. mjestu po udijelu radnih mjesta u turističkoj i putničkoj industriji, uz bok sa mnogim banana državama koje je ponekad teško locirati na karti svijeta.
Koje zemlje najviše ovise o turizmu? g>
www.index.hr/.../2185320.aspx
I na ovo su neki iz vlasti jako ponosni.
"MI SMO vrlo dobri prijatelji, bit ćemo otvoreni kad Šveđani dođu. Ne smatramo švedske turiste rizičnijima od ostalih", rekao je pomalo neuvjerljivim glasom hrvatski ministar turizma Gari Cappelli u srijedu za središnje vijesti popularnog švedskog televizijskog kanala TV4.
www.index.hr/.../2189978.aspx
Isto tako, biste li radije neovisan a pristran medij ili ovisan a nepristran?
1. je forum građana u kojemu su svi ravnopravni, svi imaju jednako pravo na sudjelovanje i na kojem se ne koristi govor mržnje
2. www.volim-losinj.org pripada onima koji ga pišu i čitaju
Ako je točno ono što si ti napisao i što je citirano, a jest, onda su ove dvije točke koje sam sad ja naveo, a pišu u opisu portala - netočne.
Davno sam napisao i napisat ću opet. Svatko ima pravo otvoriti stranicu koja će služiti njegovim interesima i na kojoj će lobirati za stvari koje želi - dok te stvari nisu ilegalne.
Stoga i vlasnica ima pravo držati ovaj portal i uređivati ga po svojim željama.
Ono što mi nije jasno zašto inzistira na tome da je ovo nekakvo "neovisno" i "nepristrano" okupljalište Lošinjana, kad to ono objektivno ni po jednom kriteriju nije... takav postupak mogao bi kod promatrača otvoriti sumnju u prave namjere...
Ja namjeravam pisati na ovoj stranici toliko dugo dok piše da pripada onima koji ga čitaju i pišu, dakle i meni...
Za vrijeme korone lošinjska gradska vlast je stekla imunitet stada na principe demokracije.
To znači da će turisti iz država u kojima epidemiološka situacija nije tako povoljna kao u Hrvatskoj, od doma popuniti nekakvu web aplikaciju, i bez ikakve kontrole u nekoliko sekundi prelaziti granicu sa Hrvatskom.
Na granici dobivaju letak u kojemu piše da se moraju suzdržavati od prekomjernog socijalnog kontakta. Capak izjavljuje da je to samo jedan korak od mjera samoizolacije, ali na pitanje novinarke, naknadno odgovara da gosti ipak ne moraju stalno boraviti u svom apartmanu, nego da mogu ići gdje god žele uz poštivanje socijalne distance od 2 metra.
Ono što za sada nije javno rečeno, u slučaju da se na nekom otoku pojavi zaraza, cijeli otok ide u 3 lijepe pm. Iz županijskog centra dolaze ekipe u skafanderima, jednom riječju imat ćemo Murterski scenarij.
I budite sigurni, drugi val pandemije ne dolazi na jesen, nego puno prije.
Ali nitko neće biti kriv, kriv će biti virus.
No, sve to skupa nije bitno, ostvarit ćemo davnu želju, možemo razvijati zdravstveni turizam, na radost ministra, lokalne vlasti, turističke zajednice i svih građana koji to prežive.
Uostalom, ne vidim problem, na ovom portalu se moglo pročitati gomila tekstova i komentara o tome kako je "zločesta Ana" besmislenim zabranama kršila prava građana na slobodno kretanje, a sada kada je kretanje popušteno, opet ne valja... tko vas ne zna... Zabrane i ograničenja bila su "kršenje prava" osim jasno kod... MISA.
Muči vas sveta misa, evo svako malo ju netko spomene...
Kao što kaže jedan komentator na fejsu, prvo smo bili zatvoreni kao Sjeverna Koreja, a sada smo otvoreni kao žena minutu do poroda. I to u situaciji kada u Europi (izuzev Slovenije) stanje još nije ni približno povoljno.
I HDZ to zove kontroliranim turizmom. Lijepo. Kako li tek onda izgleda nekontrolirani turizam?
Svima je jasno da treba papati, ali ovu državu ne spašava ni kada padaju rekordi u turizmu. Kapeli je znao govoriti: brojke su dvoznamenkaste. Stoga nas pogotovo ne može spasiti niti jadna 2020. turistička sezona, a drugačije niti nema na vidiku.
Ove i ovakve mjere spašavanja ekonomije su blago umotane u celofan iz kojega strši samo i jedino politika.
P.S.
Jednog dana će i Beroš izjavljivati da su brojke opet povoljne, dvoznamenkaste.
#Ostanite doma.
A danas HDZov stožer bez ikakve medicinske kontrole dozvoljava dolazak turista iz zemalja koje imaju čak i troznamenkaste brojke.
Za turiste koji dolaze u HR preporuka je da nemaju temperaturu (ali nije uvjet), ne moraju imati nikakvu potvrdu o zdravstvenom stanju, ali zato moraju imati vaučer.
Imam osjećaj da je pred nama nikad bolja turistička sezona...
Ima li pilota u avionu?
Ugostitelji koji su prošle godine bili ogorčeni ako bi tkogod naručio samo predjelo, a drznike koji su htjeli jedino nešto popiti jednostavno su otjerali, opsovali im cigansku mater i šutnuli ih nogom u guzicu, danas bi za svakoga spremno prostrli čiste stolnjake. Donijeli bi bocu vode po nabavnoj cijeni, za trideset pet eura, samo da im netko dođe.
Iznenada više nitko ne razvrstava turiste prema njihovom imovnom stanju, i prvorazredni i drugorazredni i trećerazredni, svi su dobrodošli na naš plavi Jadran. Nećemo se ljutiti ni ako Hercegovci donesu paštete i paradajz u putnim frižiderima. Srbi, vratite se, sve vam je oprošteno.
www.jutarnji.hr/.../10334446