Ova stranica koristi kolačiće koje u svakom trenutku možete kontrolirati postavkama u vašem internet pregledniku

Ako ne promijenite postavke preglednika slažete se s korištenjem kolačića Vise o kolacicima

Razumijem i prihvacam

Državna cesta ili kozja staza?

Korisnička ocjena:  / 7
LošeNajbolje 

ilvkGradsku vlast koju pogoni inat gradonačelnice i maligani istaknutih hadezeovih vijećnika većini građana donosi malo toga dobrog. Tako ni Ilovčani od kapriciozne gradonačelnice i ljutitih vijećnika s ponašanjem derišta kojim je netko uzeo igračku ne mogu očekivati ništa dobro. Mogu očekivati samo osvetu, licemjerje i opstrukciju. A to im se i događa. Vidljivo je to iz upornog, bezobzirnog i licemjernog odbijanja i odgađanja da se vrati prometna linija za Mrtvašku koja je funkcionirala desetak godina 

A ta linija zapravo postoji i sada, samo što je mogu koristiti jedino učenici s Ilovika. Stari, bolesni i ostali Ilovčani je ne smiju koristiti. Koristili su je desetak godina, a sada im se iz osvete uskraćuje. Radi se o osveti nositelja gradske vlasti Ilovčanima prokazanim kao krivcima za propast suludog i nezakonitog projekta luke Mrtvaška čija izgradnja je trebala poslužiti za povlačenje višestruko većih sredstava EU za gradnju pristupne ceste. Gradonačelnica i većina Gradskog vijeća koja ju podržava odbijaju priznati da je projekt propao zbog toga jer je sam po sebi bio promašen i nezakonit, a ne samo zbog otpora Ilovčana. Lošinjski vlastodršci odbijaju vratiti ovu prometnu liniju, a kao razloge serviraju javnosti nebulozne razloge i izgovore. A razloge koji ih navodno priječe da vrate liniju za Mrtvašku prikazuju kao sigurnosno-ekonomske i pravne. 

Kozja staza ili državna cesta?
U prosincu prošle godine gradonačelnica je putem svog trbuhozborca, direktora Lošinj usluga, pred Gradskim vijećem izjavila da ne želi preuzeti odgovornost za sigurnost putnika jer se radi o uskoj i nesigurnoj cesti odnosno „kozjoj stazi". Strašljivi direktor Lošinj usluga ne želi preuzeti odgovornost za putnike koji bi se prevozili cestom koja nema uporabne dozvole, ali pri tom je smetnuo s uma da se tom istom cestom prometovalo već desetak godina, ali da i danas tom istom cestom bez ikakvog pravno reguliranog načina Grad i Lošinj usluge svaki radni dan prevoze učenike u školu i iz škole tom istom »kozjom stazom«.

Ako direktor Lošinj usluga to govori jer je zaista smetnuo s uma ovu činjenicu, potrebna mu je medicinska terapija, ali vjerojatnije je da nas sve skupa smatra idiotima. Naime, cestama bez uporabne dozvole vozi se svaki dan diljem Hrvatske i otoka Lošinja. Tako uporabnu dozolu nema ni cesta do Porozine, a uporabnu dozvolu nema niti jedna lokalna nerazvrstana cesta pa se nitko na to ne poziva kao smetnjom za vožnju. Postavlja se pitanje kako to da njega i gradonačelnicu problem odgovornosti za dopuštanje prometa na takvim cestama nije mučio desetak godina, a ne muči ih ni danas kad prevoze učenike. Logičan zaključak je da se gradonačelnica i njen direktor ne boje voziti učenike u školu ali se strašno boje voziti nonice koje idu k doktoru.

Vrhunac licemjerja malološinjska vladajuća i upravna struktura s gradonačelnicom na čelu doseže nazivanjem dojučerašnje nerazvrstane ceste, a danas državne ceste Mali Lošinj – Mrtvaška kozjom stazom. A ta cesta je postala državnom – usput rečeno – ne temeljem zakona i propisa već suprotno njima prema dogovoru Kučić-Butković koji se na zakon pozivaju samo kad im treba kao izgovor. I sada gradonačelnica Kučić (HDZ) pita Ministarstvo prometa i Policiju smije li se prevoziti putnike tom državnom cestom nadajući se odgovoru koji se uklapa u njene osvetničke ciljeve.

Da nije ludo bilo bi smiješno. Naravno da odgovornost za putnike koje prevozi prevoznik s licencom nije na gradonačelnici i poslušnom direktoru Lošinj usluga već na vozaču, prevozniku i osiguravatelju. Pitanje odgovornosti je samo glupavi izgovor za odugovlačenje.

Maliganski argumenti

Prema zajapurenom vijećniku Fabijaniću (HDZ) Grad ne treba bacati novce za liniju koju traže Ilovčani jer tamo na Mrtvaškoj ima stotinu auta. Čiji su to auti pita on retorički i sam poentira; to su auti Ilovčana. Nakon ovog detektivskog otkrića Fabijanić (HDZ) mudro zaključuje da njima linija zbog toga i ne treba. Što će Ilovčanima linija kad imaju svoje aute? Čini se da vijećnik Fabijanić (HDZ) ne zna da postoje Ilovčani koji nemaju osobni automobil, pa imaju potrebu za javnim prevozom od Mrtvaške do Lošinja. Dakle, na Iloviku postoje osobe koje nemaju automobil, starije osobe, one koje rade, a postoje i oni koji imaju obveze. Ilovik nije kibuc u kojem je sve zajedničko (pa i auti), u kojem se sve potrebe rješavaju zajednički, u kojem je, na primjer, skrb za djecu i starije zajednička. Kako Ilovik nije kibuc tako nije ni na Ilovčanima da sami voze djecu u školu ili bolesne i starije u bolnicu. Ilovik je tek mali otok na kome žive normalni ljudi s normalnim potrebama i kojima je od životne važnosti imati prometnu komunikaciju s svojim administrativnim centrom zbog školovanja, liječenja, opskrbe i rješavanja uobičajenih svakodnevnih poslova. Upravo zbog takvih mogućnosti koje su postojale zadnjih desetak godina Ilovik je demografski procvao.

Kad bismo prihvatili logiku vijećnika Fabijanića (HDZ) kad trbuhozbori umjesto Ane Kučić (HDZ) tada Lošinju ne trebaju ni autobusne linije prema Rijeci i Zagrebu. Na Lošinju ima par tisuća registriranih auta; čiji su to auti nego Lošinjana? Zašto onda Lošinjanima trebaju autobusne linije za kopno, pita li se vijećnik Fabijanić (HDZ).

Pamtim dva pišem jedan
Ljutiti hadezeovi vijećnici i gradonačelničini trbuhozborci, uz znakovitu šutnju „nezavisnih"partnera u vlasti tvrde da je linija za Mrtvašku nepotrebna i ekonomski neodrživa. Da je nepotrebna dokazuju podacima da je prosječno po turi manje od jednog putnika odnosno 0,9 do 0,23 putnika. Ono što je problematično u toj matematici jest činjenica da se kao podloga za izračun koriste podaci o prodanim kartama prevoznika. Može li se vjerovati takvim podacima? Jasno je da to nisu podaci na kojima treba temeljiti izračune. Putnici i prikazani računi za prijevoz nisu jedno te isto. Putnik je svaka fizička osoba koja se vozila u vozilu. Koliko je putnika platilo kartu i koliko je od njih dobilo račun za kartu je nešto sasvim drugo. Da matematika odnosno tvrdnja gradske vlasti koja govori da je liniju koristilo manje od jednog putnika nije dobra pokazuje i samo grubi izračun u koji bi se uključili samo učenici i učiteljica koji su putnici. Samo tri učenika i učiteljica daju prosjek od dva putnika po turi. Prema javnim podacima morskom linijom Ilovik – Mrtvaška godišnje se preveze prosječno više od 18.000 putnika. Da je svaki deseti putnik koristio liniju Mrtvaška – Lošinj već bi prosjek putnika po turi bio veći od tri. Ipak, gradska vlast barata s prosjekom od 0,25-0,9 putnika po turi i iz takvog podatka na klimavim nogama slavodobitno i zlurado zaključuje da ta linija nije bitna odnosno da je u stvari nepotrebna.

Izračun je pogrešan i jer se u nazivnik stavlja teoretski broj brodskih linija. Broj taksi linija nije isti kao i broj brodskih linija. Dugogodišnja praksa je takva da bi s broda javili prevozniku, uglavnom na prvoj jutarnjoj i zadnjoj noćnoj liniji kad nema putnika ili kad bi se putnici međusobno dogovorili za prevoz. Zbog svega toga ni teoretski, a ni praktično, nije moguće da bi prevoznik u prosjeku vozio manje od jednog putnika. Iz te obmane vlast izvlači zaključak da je linija u stvari nepotrebna, ali i da je ekonomski neisplativa. Tako vlast suptilno podmeće da se radi o nepotrebnom rasipanju sredstava, odnosno da Ilovčani traže kruha preko pogače.

A »Nerezinac« je i bez putnika rentabilan ...
Da je linija nepotrebna sugerira i potpredsjednica lošinjskog HDZ-a i gradska vijećnica, bivša ilovačka učiteljica, tvrdnjom da je više puta bila sama, jedini putnik na toj liniji. Začudo, stranački drug i kolega vijećnik Fabijanić (HDZ) nije ju upitao zašto se uopće vozila sama taksijem iako ima svoj automobil.

Zanimljivo je kako su vijećnici HDZ-a osjetljivi na troškove i ekonomičnost prometne linije za Mrtvašku, ali ne vide problem u trošenju stotina tisuća kuna na osobnog savjetnika gradonačelnice ili fotografiranje i digitalnu obradu promidžbenih fotografija. Nositelji gradske vlasti sada prevrću svaku kunu/euro potrošenu na nerentabilnu prometnu liniju koja Ilovčanima život znači, ali ni glasa nisu pustili za milijune kuna uloženih u kupovinu privatne tvrtke Loger d.o.o. i za plaćanje posade »Nerezinca«. Koji ne prevozi niti jednog putnika.

To su samo neki primjeri neodgovornog i raskalašenog rasipanja proračunskog novca, novca svih građana, po kojima je gradonačelnica poznata. No na sve to nije bilo reakcija niti analiza ekonomičnosti. Lošinjskoj vlasti nije problem potrošiti ni dva milijuna kuna na rivu na Srakanama na otočiću bez stalnih stanovnika (ili ima jedan) ili potrošiti stotine tisuća kuna u kino doranu u Velom Lošinju, trošak za Ilovčane je ali je problem. Tako nije problem ni što imamo dva kina na tri kilometra udaljenosti ali je problem jedna prometna linija Mrtvaška – Lošinj. Besmisleno je kao kriterij za povratak linije uvoditi ekonomičnost ili rentabilnost linije. Kad bi to bio kriterij Jadrolinija ne bi zimi plovila ni na relaciji Merag – Valbiska. Ali u nedostatku argumenata lošinjskim vlastodršcima ne preostaje drugo do frizirati i lažirati podatke glumeći brigu za trošenje proračunskog novca.

I nakon dva mjeseca – ćorak
Na sjednici Gradskog vijeća u prosincu odbijen je prijedlog oporbe za donošenje odluke o uspostavi komunalne prometne linije s Mrvaškom jer prema stručnjacima na vlasti prijedlog je nezakonit.

Naravno da osim proizvoljne ocjene i kvalifikacije da je prijedlog nezakonit nije bilo argumenata niti su iznesene činjenice koje bi potkrijepile te tvrdnje. Bitno je bilo odbaciti prijedlog opozicije. Valjda bi kruna s glave gradonačelnici pala da je prihvatila prijedlog oporbe. Nadmeno i s naglašenim prezirom ona je prijedlog odbila i tražila vrijeme kako bi njena gradska uprava pripremila zakonitu odluku – jer eto – oporba ne zna kako se to radi.

Jedna od ključnih zamjerki svodila se na tvrdnju da takva odluka mora biti na javnom savjetovanju. Ni nakon svih tih godina na plaći iz gradskog proračuna Ana Kučić (HDZ) nije uspjela shvatiti što je to opći, a što pojedinačni akt i uočiti razliku među njima, pa je lupala po oporbi zbog nepostojeće nezakonitosti prijedloga. Kako se radi o ozbiljnom poslu sastavljanja prijedloga odluke za koji oporba nije sposobna, prema riječima gradonačelnice gradska uprava će pripremiti zakonitu odluku koju će uputiti u javno savjetovanje. S visine je docirala kako je predlaganje takve odluku ozbiljan posao i da je gradskim stručnim službama za njega potrebno vrijeme, te da će prijedlog biti pripremljen do sredine siječnja. No trebalo je proći gotovo dva mjeseca da bi gradski stručnjaci napisali prijedlog odluke koja je upućena u javno savjetovanje tek u prošli petak.

Nakon dva mjeseca mozganja stručne službe Grada pripremile su dvije pogrešne i barem jednu nezakonitu odluku o mikro prijevozu. Tako je gradonačelnica uputila u javno savjetovanje dvije odluke, Odluku o mikro prijevozu na području Grada Malog Lošinja i Odluku o povjeravanju ogranizacije mikro prijevoza. Prvi akt, osim što je nelogičan i kontradiktoran, i nezakonit je, a drugi koji je upućen u javno savjetovanje uopće nije opći akt, pa za njega ne treba gubiti vrijeme na javnom svjetovanju.

Prva Odluka o mikro prijevozu na području Grada Malog Lošinja je nezakonita jer njom nije određen način podmirenja troška kako to nalaže čl.50. st.6. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu. U predloženoj odluci se tek utvrđuje da će visinu subvencije odrediti gradonačelnik. Također je odluka u sukobu s logikom i zakonom jer odluka utvrđuje da organizator utvrđuje vozni red i to tako da se on usklađuje s voznim redom brodske linije 311 i to dvije linije dnevno. Prema Zakonu voznim redom se trebaju zadovoljiti potrebe prijevoza stanovništva u ruralnim i slabo naseljnim poručjima i vozni red se treba prilgoditi potrebama osoba koje traže prijevoz. Prema Zakonu vozni red treba dakle utvrditi Mjesni odbor Ilovik, a ne orgnizator (Lošinj usluge) i vozni red se ne utvrđuje samom odlukom kao što to predlažu pravni eksperti u gradskim stručnim službama.Ono što je nelogično osim što je vozni red već utvrđen u odluci je i to da odluka predviđa samo dvije linije dnevno, a postoje četri brodske linije. Zašto se planiraju samo dvije linije dnevno, iako imamo četri brodske linije, gradski stručnjaci ne objašnjavaju. Jasno je da su dvije a ne četri linije inat i osveta Ilovčanima za propast Mrtvaške.

Zašto jednostavno kad može komplicirano
Druga odluka koja je upućena na javno savjetovanje nije opći akt već je tek pojedinačna odnosno tehnička odluka o povjeravanju ogranizacije mikro prijevoza. Odlukom se daje Lošinj uslugama organizacija mikro prometa. Po običaju niti ova odluka nema stvarno obrazloženje. Tek se navodi da je trgovačko društvo Lošinj usluge d.o.o. iz Malog Lošinja društvo u 100% vlasništvu Grada i da ima određene ovlasti vezane uz održavanje nerazvrstanih cesta, regulaciji prometa, uslugama parkiranja itd. kao i iskustva u organizaciji prometa, te da raspolaže stručnim djelatnicima iz djelatnosti prometa ... "pa se daje se prijedlog kao u Odluci". Iz obrazloženja se ne može razaznati stvarni razlog zašto će Lošinj usluge organizirati mikro prijevoz.

Zar u Gradu Malom Lošinju ne znaju raspisati javni natječaj za prevoznika ili postoje neki drugi razlozi radi kojih se komplicira cjeli u biti jednostavan postupak? Ono što je zanimljivo jest to što Lošinj usluge d.o.o uopće nemaju licencu za prijevoz putnika, a nemaju ni osobu s certifikatom za javnu nabavu. Lošinj usluge su postali manje više kućna građevinska tvrtka. Zašto se onda povjerava organizcija mikro prometa građevinskoj tvtki koja nema licencu za prevoz putnika i loja nema stručne osobe za provođenje javnih natječaja, a čija je transparentnost puno manja nego gradska?

Cinik bi rekao – upravo zbog toga.

Komentari: 

123 # Drzavna ili kozja cestaMoto 2023-02-13 16:09
Ovo je inat,samo inat bahatih u Gradskoj upravi...Tko vodi ovaj grad Gradonacelnica ili oni koji se okupljaju u u sobi na prvom katu lijevo na rakiju,wiski i jos nesto drugo..?.Udite u zgradu bit ce vam sve jasno...pametno m dosta,,rasulo u svemu
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
122 # sramota.... 2023-02-13 17:03
Sve sam uhljeb do uhljeba...pravn ik do pravnika.. rodbinske i političke veze.. Zato plaćamo vanjske savjetnike..
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
293 # UdrugaSpasimo otok Lošinj 2023-02-13 17:48
Kao stanovnici otoka Lošinja oštro osuđujemo ono što su napravili Ilovčani nama Lošinjanima a to je da su nam "srušili"projek t Mrtvaška.To je nedopustivi barbarski čin nekolicine neodgovornih samozvanih Ilovčana,koji imaju samo svoj osobni interes za razne marifetluke koje izvode na relaciji Ilovik-Mrtvaška .Tu nije problem rive na Mrtvaški nego je problem nekolicine ljudi koji žive na Iloviku da se bore za svoj bussines,neobaz irući se za dobrobit svekilokg pučanstva Lošinja i Ilovika.Mi zamjeramo gradonačelnici Ani Kučić što nije odlučnije nastupila kada se ta šačica jadnika digla da na otoku Lošinju zaustave projekt kojeg smo mi Lošinjani čekali godinama i napokon kada smo ga dočekali.Šačica stanovnika otoka Ilovika su nam to srušili.To je neviđeno u povijesti na ovim prostorima da neki stanovnici otoka Ilovika naprave takvu svinjariju stanovnicima susjednog otoka Lošinja.Ali dobro,znamo da je to privremeno i mi ćemo se kao Udruga Spasimo otok Lošinj,pobrinut i da se taj projekt vrati,pa ćemo mi Lošinjani doći dežurati na Mrtvaški da spriječimo barbarluk stanovnika otoka Ilovika.Znam,zn am istom cestom iz mjesta Mali lošinj s nama će doći i Jović,Ivković,K avedoni,Frankov ić,ali kada dođemo na mjesto događaja oni će preći na drugu stranu.Nebitno, nas će biti više.Ne možemo doći k sebi kada analiziramo kompletni događaj,jer kao što navodi auto teksta,u pitanju je neke "kozja staza" po kojoj idu automobili.Da to je kozja staza i nema uporabnu dozvolu.Baš zbog toga je bilo predviđeno da kada se izgradi obala na Mrtvaški da se ide u izgradnju nove ceste Mrtavška -Mali Lošinj,ali pametni stanovnici otoka Ilovika,oni su se malo prešli jer su mislili da će nakon miniranja rive dobiti cestu.Eeeee nećete,moji dragi Ilovčani.Možete prosvjedovati koliko hoćete ali ovaj puta ćete hodit pješke,ili kaićem okolo do Čikata ili Velog.Cesta će se zatvoriti,kao takva,jer predstavlja opasnost za sigurnost osoba koje bi se njome vozili.I to sada kada se dogodio ovako strašan događaj u Turskoj samo zato jer objekti nisu bili izgrađeni po pravilima struke.Zato je u Turkoj poginulo toliko ljudi.Eee poučeni tim iskustvom,mi nećemo dozvoliti da na toj kozjoj stazi dođe do eventualne nesreće pa da netko strada,samo zato jer cesta nije napravljena po pravilima struke i nitko ne želi potpisati dokumentaciju kojom bi cesta dobila Uporabnu dozvolu.Tako da do daljnjega,kada ćemo mi poduzeti određene mjere i radnje za spas otoka Lošinja,situaci ja će biti takva,a kad mi složimo stvar kako Bog zapovijeda,onda ćemo rješavati problem južnog djela otoka Lošinja,ali za otok Lošinj,a Ilovik nećemo dirati.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
117 # UDRUGAprijatelj 2023-02-13 19:15
Očito da imaš problema sam sa sobom i svojim životom pa te bolesne frustracije iskaljuješ na krivom mjestu
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
192 # ............ 2023-02-13 21:52
Ali srušiti projekt Mrtvaška to mogu samo bolesnici. Udruga Spasimo otok Lošinj ima pravo,
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
014 # bolesnici ili kriminalci??DD 2023-02-14 14:34
Citat ......:
Ali srušiti projekt Mrtvaška to mogu samo bolesnici. Udruga Spasimo otok Lošinj ima pravo,
A kako da zovemo one koji mogu započeti projekt bez prostornog plana prema nezakonitoj građeviskoj dozvoli sa tuđim novcem? Ne bi rekao da su bolesnici ali neko bi ih možda nazvao kriminalci.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
121 # Šč...... 2023-02-14 15:28
Neš ti moralne i poštene Šampjerine, ha ha ha. To je troje ljudi zavelo ostale Šampjerine nebi li ostali u igri za voziti ljude onim brodićem sa ilovika na lošinn i natrag. Sve je već prozirno jer tu grupicu msnipulatora već su prokužili i sami Šampjerine koji im sve po spisku ali ši muči ći su tamo strah i trepet pa ostali šute a u stvari Ilovčani imaju veću štetu od ostalih jer nikada zapamtite nikada se neće napraviti nova cesta Mrtvaška Lošinj a ova će biti zatvorena.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
010 # Providenca.... 2023-02-14 17:19
Citat ......:
... nikada zapamtite nikada se neće napraviti nova cesta Mrtvaška Lošinj a ova će biti zatvorena.
Biće zatvorena samo ako vlasnik Providence dozvoli. A neće dozvoliti.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
026 # Drzava ili kozja stazaJohn 2023-02-13 19:36
Najbolje da zatvore cestu kod Hep pa da vidimo......PRO VIDENCA,Vrt kod Hofmana i dalje....sto bi tada bilo???? Ovdje netko piše gluposti kao da zvimo u 19 stoljecu.Otvore no za sve do Martvaske i normalan prijevoz,da se radi i zivi normalno...Sram otno za Opcinsku upravu sto radi stanovcima Ilovika,samo inat,jos neki visoko poziconirani u vijeću podržavaju ovo,a pjevaju i sviraju u crkvi..fuj
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
020 # Tko je kriv?Lošinjska šutnja 2023-02-14 08:02
Nema odgovora!Koja je to budala nacrtala rivu od 2 metra?
Još prije početka gradnje se govorilo da Ilovik od rive od 2 metra neće imati nikakve koristi.Sve se je znalo samo nije prošlo.Sad tu neke prijetnje?Spasi mo otok Lošinj nije znao.Hvatajte se onoga ko je dao nacrtati rivu od 2 metra a domaćeg stanovništva!Da ste radili a manje lokali po Čikatu di bi vam bio kraj?Budale!
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
018 # Spasimo Lošinj od ovakvih "spasitelja"gost 2023-02-14 10:49
Citat Spasimo otok Lošinj:
Kao stanovnici otoka Lošinja oštro osuđujemo ono što su napravili Ilovčani nama Lošinjanima a to je da su nam "srušili"projekt Mrtvaška.
Projekt je bio nezakonit, protupravan, i bez temelja u prometnim potrebama. U njemu je bilo i kriminalnih elemenata sa zemljišno špekulacijskih namjerama. Sačuvaj na Bože "spasitelja" koji ga i dalje podržavaju!
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
027 # ...AP 2023-02-14 02:29
Institucije ove države (GML, ŽLU, MUP, PGŽ) se ponašaju šizofrenično, onako kako im to trenutno odgovara. Jednom je to državna cesta, drugi put kozja staza.
Sjetimo se samo hapšenja Ilovčana.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
028 # Logger?Loger? 2023-02-14 08:42
Ako ni zbog čega, onda bi zbog kupovine tog Loggera netko trebao odgovarati i svojom privatnom imovinom.
To ne mogu biti čista posla, baciti milijune u potpuno beskorisno plovilo koje se lažno predstavlja kao autohtoni primjerak lošinjske brodogradnje.
A njegovi zaposlenici su najskuplje plaćeni spavači na svih 1000 otoka, ne samo na prvom od 1000.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
016 # MrtvaskaMacmalic 2023-02-14 19:56
Meni od početka- a ni sada - nije jasno čemu uopće graditi onakvu luku tamo??? Čemu? Par milja dalje je Lošinj sa savršenom lukom a neš ti što je nekom trajektu to daleko...putnic i koji bi tamo dolazili morali bi se prevoziti na neki način do Lošinja...i koji bi to silni trajekti pristajali tamo? Evo neka ova udruga nama neukima objasni što to mi ne vidimo...
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
112 # Mrtvaška kao udruženi pothvatgost 2023-02-15 10:39
Citat Macmalic:
Meni od početka- a ni sada - nije jasno čemu uopće graditi onakvu luku tamo??? Čemu? Par milja dalje je Lošinj sa savršenom lukom a neš ti što je nekom trajektu to daleko...putnici koji bi tamo dolazili morali bi se prevoziti na neki način do Lošinja...i koji bi to silni trajekti pristajali tamo? Evo neka ova udruga nama neukima objasni što to mi ne vidimo...
To može objasniti udruženi pothvat HDZ-SDP, ali neće jer je politički pomalo nezgodno. Imamo udruženi pothva Ministarstva mora (HDZ) i županijsku lučku upravu Mali Lošinj i malološinjski ured za dilanje građevinskih dozvola (SDP). Ministarstvo je iskamčilo naovac od EU, a SDP- ova tijela su obavila ostali posao. Ključni akter bila je gradonačelnica Malog Lošinja koja se u ime Ilovčana i ostalih građana Malog Lošinja odrekla prava na žalbu zbog manjkave i nezakonite građevinske dozvole. Ostalo (osveta Ilovčanima) je povijest.
A svrha gradnje bila je stvaranje potrebe za cestom do Mrtvaške na račun EU. Izgradnjom ceste južni dio otoka gradonačelničin ih djedova postao bi izuzetno atraktivan investitorima.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
04 # pozdrav gradonačelnicisa Ilovika 2023-06-06 06:49
Dakle, Odlukom o razvrstavanju javnih cesta od 02.06.2023. DC-130 Mali Lošinj - luka Mrtvaška više ne postoji, što uvelike pojednostavljuj e proceduru za ponovno uvođenje javnog prijevoza.
I naravno da će sanaciju luke Mrtvaška i dovođenje u prethodno ispravno tehničko stanje napraviti oni koji su uz pomoć policije to stanje i proizveli.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
01 # Radost zbog pokrpane Rivegost 2023-06-06 10:33
Citat sa Ilovika:
Dakle, Odlukom o razvrstavanju javnih cesta od 02.06.2023. DC-130 Mali Lošinj - luka Mrtvaška više ne postoji, što uvelike pojednostavljuje proceduru za ponovno uvođenje javnog prijevoza.
I naravno da će sanaciju luke Mrtvaška i dovođenje u prethodno ispravno tehničko stanje napraviti oni koji su uz pomoć policije to stanje i proizveli.
Ana Kučić :lol: se osjeća radosno javlja gradonačelnica ushićeno na svom fejsu. A osjeća se radosno uz TV prilog "s HRT Vijesti na temu kapitalnih prometnih projekata na području Grada Malog Lošinja o kojima sam danas razgovarala s potpredsjedniko m Vlade Oleg Butković i predsjednikom uprave Hrvatskih cesta Josipom Škorićem". Ilovik, Ilovčani i Mrtvaška se ne spominju ni u prilogu, a ni u opširnoj objavi na fejsu [POSJET POTPREDSJEDNIKA VLADE I MINISTRA OLEGA BUTKOVIĆA MALOM LOŠINJU]. Ali zato ima puno fotki grupne šetnje upravo za tu priliku pokrpanom Rivom Lošinjskih kapetana.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj
01 # Plješčete li bankomatu kad vam izbaci novac?Momo 2023-06-06 13:12
Citat gost:
Ana Kučić :lol: se osjeća radosno javlja gradonačelnica ushićeno na svom fejsu.
I time izmami pozitivne komentare "Bez obzira što živim na Cresu moram priznati da me vesele ovakvi projekti na našim otocima..." i "Bravo Ana.Samo dobro pripremiti projekte i sa njima u realizaciju.Vol je i novaca se ima." ali i reakcije razumnih građana, kao ova u kojoj čovjek pita: "u čemu je to dobro pripremljen projekt? Ako cesta za Veli pred niti mjesec dana prekopana i asfaltirana za raznu infrastrukturu i tamo sam ne samo ja, i kamijoni bušili gume, jel to dobro pripremljen projekt ponovo rušiti, ponovi voziti po radovima godinu, dvije i više? Nerezine-Osor isto 3 km više od 2 godine, auto mi stradao. Svi bi pljeskali kad bi ovo imalo smisla, jeste se vozili do Velog, da jeste, znali bi, tek završiš radove i opet počinješ po istom, bacat pare. Ne želim tako misliti, ali ispada da je odličan projekt za nečiji džep. Tužno, umijesto da je ljepo i vi to, puno njih.., podržavate. Treba puno raditi,onda je to uspijeh. Šteta a moglo bi se te šolde iskoristit za popravak starih kuća za stanove."
A najbolji je ovaj: Pljeskati političaru za sagrađenu cestu isto je kao pljeskati bankomatu što Vam je izbacio Vaš novac.
Odgovori Odgovori i citiraj Citiraj

Dodaj komentar

Komentari koji nemaju veze s temom članka uz koji su uneseni bit će uklonjeni. Za unos "off topic" komentara mogu se koristiti stranice SVAŠTARA 2, SVAŠTARA, ŠKOVACA i SATIRIČKI PRILOZI. Uredništvo ne snosi odgovornost za sadržaj komentara.

Sigurnosni kod
Osvježi

● ZADNJI KOMENTARI

  • Samozadovoljavajuće Gradsko vijeće

    Hranitelj tuljana 24.05.2026 10:39
    Dvoboj - tu se krije odgovor
    imgur.com/a/2k4ArdY (https://imgur.com/a/2k4ArdY)

    Read more...

     
  • Samozadovoljavajuće Gradsko vijeće

    Hugo 23.05.2026 19:33
    ...
    Sumnjiv natječaj i vrtoglave cijene: EPPO-u prijavljen važan projekt moćne HDZ-ovke www.index.hr/.../2789360.aspx ...

    Read more...

     
  • Samozadovoljavajuće Gradsko vijeće

    na otoku Lošinju 20.05.2026 07:38
    Nešto je trulo
    Vezano za vrtić Mrav, gradonačelnica je na svom fejsu objavila nekakvo zakašnjelo i općenito objašnjenje, ali bez ikakvih konkretnih detalja. Vidjet ćemo hoće li ovakvo objašnjenje "na majke mi" o 81% povećanja vrijednosti radova zadovoljiti SAFU ...

    Read more...

     
  • Samozadovoljavajuće Gradsko vijeće

    ... 16.05.2026 09:56
    ...
    Jel i ovo spada u lošinjski model gradmje? i.ibb.co/.../... (http://i.ibb.co/3y97ySXT/IMG-20260515-WA0002.jpg)

    Read more...

     
  • Samozadovoljavajuće Gradsko vijeće

    Nadia Comaneci 16.05.2026 00:40
    Odjeci 9. sjednice Gradskog vijeća
    Na portalu Otoci.net objavljena je najava 9. sjednice Gradskog vijeća, kao i izvještaj sa same sjednice i naknadno očitovanje lošinjskog SDP-a povodom enormno velikih troškova prilikom gradnje drvenog dječjeg vrtića. Na dnevnom redu rebalans i zaduženje ...

    Read more...

     
  • Bez kormila, bez kormilara

    hranitelj tuljana 29.04.2026 21:42
    ...
    Ovo vrijedi za jako, jako puno javnih osoba u politici Lopinja. U politici je čest slučj da "prema van" ljuti protivnici zapravo zajedno najtjesnije surađuju. Ako vam padne neko ime, imena na pamet, u pravi ste.

    Read more...

     
  • Bez kormila, bez kormilara

    gost 29.04.2026 17:09
    Politika
    Pa da to kritizira netko drugi još bi shvatio, ali kad se po tom pitanju javlja HDZ pa makar i ovaj lokalni, stvar je smiješna. Nedavno se odigravala sramotna priča o saborskoj zastupnici Boški Ban izabranoj na listi SDP koja je prvo prihvatila sramotnu ...

    Read more...

     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Sdp prevara 29.04.2026 15:14
    Hdz
    Jeli se Silvija prijavila na natječaj za komunalnu pročelnicu

    Read more...

     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Sdp prevara 29.04.2026 07:14
    Bla bla
    Autor je hdz. Mario je svjestan da neće bit gradonačelnik i posao direktora mu je vrh. Zato glume svađe a uredno svi surađuju 3

    Read more...

     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Sdp prevara 29.04.2026 07:12
    Franković
    Mora da Prvo je tražio uvid u poslovanje komunalnog i to nije dobio pa je digao glas za poskupljenje. Sve kandidate treba testirati na labilnost prije izbora. Uvesti psiho test da se odmah pokaže tko je dhdz a tko hdz sdp

    Read more...

     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Sdp 29.04.2026 05:53
    Hdz
    A mora čovjek negdje raditi?!?

    Read more...

     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Sdp prevara 28.04.2026 21:07
    Franković
    Mario je i hdz i sdp ne bira Glavno da je uhljebljenje nije bitno tko daje kruh

    Read more...

     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Dušebrižnik 28.04.2026 15:32
    Promjena kaputa
    Novi ravnatelj Lučke uprave Mario Franković je napustio Gradsko vijeće u koje je izabran kao nezavisni kandidat i objavio da pristupa SDP-u. A to je izazvalo lošinjski HDZ da se silno zgraža. Ako to nekoga zanima može pročitati na otoci.net otoci.net/.../...

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    hranitelj tuljana 25.04.2026 11:44
    I ti isto
    Tužibaba, dok mi ne odgovoriš na pitanje koje sam ti postavio u vezi bespravne gradnje, za mene si jednako prevara i spadaš u isti klub kao i svi drugi koji ju "ne vide".

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    Sdp prevara 24.04.2026 18:59
    Marijo prevara
    Mario je iste sudbine kao i Devčič. Lažna oporba u svemu glasa za Hdz i još k tome dobio je posao van svoje struke čisto politički ??????????????? ?????

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    Sdp prevara 24.04.2026 18:57
    Devčič prevara
    M. F JE PREŠAO U SDP IBTAKO PREVARIO BIRAČE NO ON JE POLITIČKI ZAPOSLEN I NIJE GA BRIGA ZA IZBORE NIT GLASAČE VEČ DA MU SE PRODUŽI MANDAT U LUČKOJ.

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    hranitelj tuljana 24.04.2026 16:17
    Lol
    Znači istina je? Banić ne zna da rt Kolo nije nikad bio otok... (tko je od nas dvojice u pravu lako ćemo utvrditi pogledom u bilo koju kartu ikad).

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    Gost 24.04.2026 15:45
    Skandalozna informacija
    Ne zanima me tvoje lupetanje i traženje dlake u jajetu, ali zbog Banića ću prenijeti njegov status s fejsa bez namjere da stobom raspravljam: Ministarstvo pomorstava očito ne zna što je to OTOK'', a što je ''POLUOTOK''! Dakle, ''OTOK'' je dio kopna ...

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    hranitelj tuljana 23.04.2026 09:31
    Pa evo prilike
    Pokaži da si drugačiji od "naše gradske vlasti" pa mi napiši što misliš o događajima na morskoj obali, javnom dobru između Balvanide i Trasorke, imaš lijepo Google Maps (vidim da imaš internet, pa ne bi trebao biti problem) a imaš i Geoportal preglednik ...

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    hranitelj tuljana 23.04.2026 09:27
    o sljepilu
    Kako nemam Fejs, ne mogu provjeriti ali sumnjam da je to napisao Banić nego to ovdje piše netko tko ga želi prikazati neinformiranim. Naime, nigdje i nikad Rt Kolo nije bio otok, nego rt, poluotok spojen s ostatkom Lošinja plitkom prevlakom koja je ...

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    DD 22.04.2026 16:11
    Njihov komadić raja
    Našoj gradskoj vlasti ništa od toga ne smeta. A naša gradonačelnica na fejsu razdragano piše Ovaj naš komadić raja, komadić svijeta, okupan morem i suncem! To je osjećaj, miris djetinjstva koji nas uvijek vraća sebi. ???? Na Dan planeta Zemlje, sjetimo ...

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    Gost 21.04.2026 10:32
    Janezi nam mijenjaju zemljovid
    Ako je ovo što piše Banić istins, vrijeme je da se priupita Gradonačelnicu i predsjednika GV zna li ona za ovo: Kako se Institucije prave gluhe, glupe i neinformirane, mi nastavljamo tiskati, pa sam siguran da će na kraju 'izist govno'! Veseli me ...

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    Jura 20.04.2026 17:56
    Kolo naokolo
    Slovenci promijenili reljef otoka Lošinja ???? Banić piše: Ministarstvo pomorstava očito ne zna što je to OTOK'', a što je ''POLUOTOK''! Dakle, ''OTOK'' je dio kopna koji je sa svih strana okružen morem, a ''POLUOTOK'' je dio kopna koji je jednim ...

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    hranitelj tuljana 20.04.2026 12:09
    O polovicama, rode
    I on a i komentatori, Slovence i njihovu gradnju tako rado spominju. Meni je s druge strane (he he, mala igra riječi) zaninljivija gradnja o kojoj komentatori ne žele napisati - ni slovca. Znate, ona druga polovica...

    Read more...

     
  • Zemljovid afera

    gost 19.04.2026 19:01
    Bučanje- ovo je Slovenija
    Izgleda da će tamo uskoro pisati ono "ovo je Slovenija" :-| Banić piše da od 1400 evidentiranih nelegalnih građevina na Lošinju više od pola je od slovenskih državljana .I da im po bahatosti konkurišu Česi, Pogledati na Banićevom fejsu www.facebook.com/.../ ...

    Read more...

     
  • Guranje deve kroz ušicu igle

    hranitelj tuljana 13.04.2026 17:00
    Eto...
    Evo, ni tužibaba ne vidi ništa, samo još jedna u nizu...:(

    Read more...

     
  • Sve se nešto nastavlja, pokreće, omogućuje, prepoznaje ...

    ... 10.04.2026 11:09
    ...
    evo, sutra je 14 mjeseci, drveni montažni dječji vrtić još nije gotov gradonačelnice, u čemu je problem, jel opet kriv Pedro

    Read more...

     
  • Oktroirani mjesni odbori

    hranitelj tuljana 08.04.2026 21:55
    O lažima, rode...
    Ovo je, dakako, potpuna besmislica i laž.

    Read more...

     
  • Oktroirani mjesni odbori

    Eu 08.04.2026 07:57
    Non eu
    Od rujna 2026 nema više eu fondova za Hrvatsku. Nema više napasti da se krade. No nema više ni novca. Slijedi bankrot države kao i u Grčkoj . Lošinj se nema šta bojati. Lošinj je propao kao i većina projekata iz eu fondova,

    Read more...

     
  • Oktroirani mjesni odbori

    Ben Hur 08.04.2026 07:38
    otpadomjeri
    Sve je to relativno i nije mi namjera svađati umirovljenike. Gradsko vijeće je podržalo odluku direktora kojom su poručili iznajmljivačima ( i ne samo njima): " Možete odvajati otpad i imati malo otvaranja ostatnog otpada, ali ćete plaćati odvoz otpada ...

    Read more...

ZADNJI KOMENTARI (desno)

  • Samozadovoljavajuće Gradsko vijeće

    Hranitelj tuljana 24.05.2026 10:39
    Dvoboj - tu se krije odgovor
    imgur.com/a/2k4ArdY (https://imgur.com/a/2k4ArdY)
     
  • Samozadovoljavajuće Gradsko vijeće

    Hugo 23.05.2026 19:33
    ...
    Sumnjiv natječaj i vrtoglave cijene: EPPO-u prijavljen važan projekt moćne HDZ-ovke ...
     
  • Samozadovoljavajuće Gradsko vijeće

    na otoku Lošinju 20.05.2026 07:38
    Nešto je trulo
    Vezano za vrtić Mrav, gradonačelnica je na svom fejsu objavila nekakvo zakašnjelo i općenito ...
     
  • Samozadovoljavajuće Gradsko vijeće

    ... 16.05.2026 09:56
    ...
    Jel i ovo spada u lošinjski model gradmje? i.ibb.co/.../...
     
  • Samozadovoljavajuće Gradsko vijeće

    Nadia Comaneci 16.05.2026 00:40
    Odjeci 9. sjednice Gradskog vijeća
    Na portalu Otoci.net objavljena je najava 9. sjednice Gradskog vijeća, kao i izvještaj ...
     
  • Bez kormila, bez kormilara

    hranitelj tuljana 29.04.2026 21:42
    ...
    Ovo vrijedi za jako, jako puno javnih osoba u politici Lopinja. U politici je čest slučj da ...
     
  • Bez kormila, bez kormilara

    gost 29.04.2026 17:09
    Politika
    Pa da to kritizira netko drugi još bi shvatio, ali kad se po tom pitanju javlja HDZ pa makar ...
     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Sdp prevara 29.04.2026 15:14
    Hdz
    Jeli se Silvija prijavila na natječaj za komunalnu pročelnicu
     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Sdp prevara 29.04.2026 07:14
    Bla bla
    Autor je hdz. Mario je svjestan da neće bit gradonačelnik i posao direktora mu je vrh. Zato ...
     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Sdp prevara 29.04.2026 07:12
    Franković
    Mora da Prvo je tražio uvid u poslovanje komunalnog i to nije dobio pa je digao glas za ...
     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Sdp 29.04.2026 05:53
    Hdz
    A mora čovjek negdje raditi?!?
     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Sdp prevara 28.04.2026 21:07
    Franković
    Mario je i hdz i sdp ne bira Glavno da je uhljebljenje nije bitno tko daje kruh
     
  • Bez kormila, bez kormilara

    Dušebrižnik 28.04.2026 15:32
    Promjena kaputa
    Novi ravnatelj Lučke uprave Mario Franković je napustio Gradsko vijeće u koje je izabran ...
     
  • Zemljovid afera

    hranitelj tuljana 25.04.2026 11:44
    I ti isto
    Tužibaba, dok mi ne odgovoriš na pitanje koje sam ti postavio u vezi bespravne gradnje, za ...
     
  • Zemljovid afera

    Sdp prevara 24.04.2026 18:59
    Marijo prevara
    Mario je iste sudbine kao i Devčič. Lažna oporba u svemu glasa za Hdz i još k tome dobio ...
     
  • Zemljovid afera

    Sdp prevara 24.04.2026 18:57
    Devčič prevara
    M. F JE PREŠAO U SDP IBTAKO PREVARIO BIRAČE NO ON JE POLITIČKI ZAPOSLEN I NIJE GA BRIGA ZA ...
     
  • Zemljovid afera

    hranitelj tuljana 24.04.2026 16:17
    Lol
    Znači istina je? Banić ne zna da rt Kolo nije nikad bio otok... (tko je od nas dvojice u ...
     
  • Zemljovid afera

    Gost 24.04.2026 15:45
    Skandalozna informacija
    Ne zanima me tvoje lupetanje i traženje dlake u jajetu, ali zbog Banića ću prenijeti njegov ...
     
  • Zemljovid afera

    hranitelj tuljana 23.04.2026 09:31
    Pa evo prilike
    Pokaži da si drugačiji od "naše gradske vlasti" pa mi napiši što misliš o događajima na ...
     
  • Zemljovid afera

    hranitelj tuljana 23.04.2026 09:27
    o sljepilu
    Kako nemam Fejs, ne mogu provjeriti ali sumnjam da je to napisao Banić nego to ovdje ...
     
  • Zemljovid afera

    DD 22.04.2026 16:11
    Njihov komadić raja
    Našoj gradskoj vlasti ništa od toga ne smeta. A naša gradonačelnica na fejsu razdragano ...
     
  • Zemljovid afera

    Gost 21.04.2026 10:32
    Janezi nam mijenjaju zemljovid
    Ako je ovo što piše Banić istins, vrijeme je da se priupita Gradonačelnicu i predsjednika GV ...
     
  • Zemljovid afera

    Jura 20.04.2026 17:56
    Kolo naokolo
    Slovenci promijenili reljef otoka Lošinja ???? Banić piše: Ministarstvo pomorstava očito ...
     
  • Zemljovid afera

    hranitelj tuljana 20.04.2026 12:09
    O polovicama, rode
    I on a i komentatori, Slovence i njihovu gradnju tako rado spominju. Meni je s druge strane ...
     
  • Zemljovid afera

    gost 19.04.2026 19:01
    Bučanje- ovo je Slovenija
    Izgleda da će tamo uskoro pisati ono "ovo je Slovenija" :-| Banić piše da od 1400 evidentiranih ...
     
  • Guranje deve kroz ušicu igle

    hranitelj tuljana 13.04.2026 17:00
    Eto...
    Evo, ni tužibaba ne vidi ništa, samo još jedna u nizu...:(
     
  • Sve se nešto nastavlja, pokreće, omogućuje, prepoznaje ...

    ... 10.04.2026 11:09
    ...
    evo, sutra je 14 mjeseci, drveni montažni dječji vrtić još nije gotov gradonačelnice, u ...
     
  • Oktroirani mjesni odbori

    hranitelj tuljana 08.04.2026 21:55
    O lažima, rode...
    Ovo je, dakako, potpuna besmislica i laž.
     
  • Oktroirani mjesni odbori

    Eu 08.04.2026 07:57
    Non eu
    Od rujna 2026 nema više eu fondova za Hrvatsku. Nema više napasti da se krade. No nema više ...
     
  • Oktroirani mjesni odbori

    Ben Hur 08.04.2026 07:38
    otpadomjeri
    Sve je to relativno i nije mi namjera svađati umirovljenike. Gradsko vijeće je podržalo ...