Inspekcijski nadzor Ministarstva graditeljstva nad zakonitošću izdavanja građevinske dozvole za rekonstrukciju luke Mrtvaška na otoku Lošinju utvrdio je kako od strane Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije nije bilo povreda Zakona o gradnji izdavanjem dozvole za osamdeset milijuna kuna vrijednu rekonstrukciju luke Mrtvaška, preko koje bi Cres i Lošinj brodskim vezama trebali biti povezani s Pagom i Rabom, izvijestio je Novi list ⮞
Inspekcijski nadzor zakonitosti izdavanja građevinske dozvole za projekt rekonstrukcije inicirao stanovnik Malog Lošinja Arsen Mujagić, smatrajući kako građevinska dozvola nije izdana u skladu sa zakonom jer Grad Mali Lošinj nikad nije izradio Urbanistički plan uređenja za područje luke Mrtvaška. Osim toga, smatrao je da građevinska dozvola za rekonstrukciju luke nije mogla biti izdana budući da, prema njegovom mišljenju, nije riječ o rekonstrukciji postojeće lučice, nego o izgradnji posve nove, daleko veće luke.
Navodi se kako je Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja utvrdilo da izdavanje dozvole u nije u suprotnosti s odredbama Zakona o prostornom uređenju jer je njime propisano da se do donošenja urbanističkog plana uređenja ne može izdati akt za građenje nove građevine, ali može za rekonstrukciju postojeće. Tvrdi se da se radi o postojećoj luci na temelju Naredbe o razvrstavanju luka otvorenih za javni promet na području Primorsko-goranske županije, u kojoj je luka Mrtvaška utvrđena lukom županijskog značaja čije je lučko područje utvrđeno Odlukom o utvrđivanju lučkog područja u lukama otvorenim za javni promet županijskog i lokalnog značaja na području Primorsko-goranske županije te uporabnom dozvolom za građevinu izgrađenu od 15. veljače 1968. godine.
Novi list ističe kako pročelnica županijskoj upravnog odjela Koraljka Vahtar Jurković zamjera Mujagiću što žalbama, iako nije stranka u postupku, zahtjevima za pokretanje upravnih nadzora, zahtjevima za pristup informacijama i sličnim aktima „pokušava dokazati kako su akti za gradnju izdani pojedinim investitorima za velike i za otok kapitalne građevine, nezakonito izdani, neovisno o tomu radi li se o investicijama privatnog kapitala ili su, kao u ovome slučaju, investitori javnopravna tijela koja su radi općeg napretka pozvana uz pomoć sredstava europskih fondova i nadležnih ministarstava ulagati u unaprjeđenje života i rada, odnosno prometne povezanosti otoka kao područja od posebnog interesa i skrbi Republike Hrvatske".
Također se navodi da zamjenica župana Marina Medarić ističe kako se investicijskim projektima na otocima, poput izgradnje luka i turističkih kapaciteta, pristupa s dužnom pažnjom, da se vodi računa o svim pozitivnim zakonskim propisima, slušaju prijedlozi otočana, pronalaze se rješenja s ciljem razvoja otoka i osiguravanjem svih potrebnih uvjeta za ostanak na otoku. „Svi mi koji živimo na otocima i čija djeca žive na otoku najbolje znamo da su ovakvi projekti poput izgradnje infrastrukture, zapravo vjetar u leđa razvoju ovdašnjeg gospodarstva koje donosi nova radna mjesta i na taj način stvara uvjete za ostanak mladih na otocima. Nalaz Ministarstva još je jedan dokaz da nadležni županijski Upravni odjel čiji niti jedan akt do sada nije ocijenjen nezakonitim, dobro radi svoj posao i da su sve optužbe neutemeljene. Javnosti ostavljamo da se opredijeli kojoj će strani sada i ubuduće pokloniti svoje povjerenje", poentira poruku Medarić.
Novi list: Ispituje se zakonitost građevinske dozvole za luku Mrtvaška na Lošinju
Volim-losinj.org: Ministar Butković na tragu slavnog cara
Komentari:
Čovijek mora biti ne samo nestručnjak, nego i debil i gad da u uvali Mrtvaška načini putničku luku.
Fizički i ambijentalno, vizualno uništi čitav širi krajolik i ambijent, da ne govorim o prirodnim vrijednostima posejdonije i dr.
Turistička degradacija.
Mada je logično da luka bude u uvali Malog Lošinja kad je Lošinj već luka. Pri škveru negdje.
Tada putnik ne mora tražiti još dodatni prijevoz do mjesta jer je u mjestu.
A neki brod na relaciji Pula-Zadar, što bi do mjesta Mali Lošinj putovao 10 minuta duže, to na toj relaciji je zanemarivo a naročito u odnosu i sa svim ovdje navedenim.
Niti se mora graditi velika cesta koja će uništiti divlji miomirisni pejsaž istočne obale Lošinja, usto proći posred zaštićene park šume Pod Javori, nju degradirati kao i ambijnent lječilišta u njoj
Majstori ste pravi
Uvala i širi krajolik je ambijentalno lijep a u uvali zaštićene Posejdonje.
Stručno je neopravdano tu graditi luku, nego u uvali Malog Lošinja kod brodogradilišta gdje je već ogroman plato za parking, a i putnik stiže u mjesto a nije dislociran 10 km.
Neki katamaran Pula-Lošinj-Zad ar ne gubi puno na vremenu ako uđe u lošinjsku uvalu, umjesto na uvalu Mrtvašku.
Ova luka iziskuje i novu magistralnu cestu po istočnoj sada divljoj miomirisnoj obali Lošinja, 10 km od Velog Lošinja do luke, a koja ne može izbjeći da ne ide posred zaštićene park šume Pod Javori, jedne od dvije park šuke na Lošinju. Pod Javori je unutar klimatskog plućnog lječilišta Veli Lošinj. Ja sam dao primjedbe na prostorne planove Lošinja i PGŽ ali sad su sve dozvole već dobivene i studija utjecaja na okoliš prošla i najesen počinje gradnja.
Ipak netko pametan u ministarstvu bi sve mogao obustaviti i preusmjeriti luku na plato na početku uvale Malog Lošinja kod brodogradilišta , ako ima savjesti i znanja.
Ako imate koga da se zaustavi ova devastacija i nepotrebni veliki trošak.
[Ovo je sadržaj poruke upućene Otvorenoj mailing listi za suradnju i razmjenu informacija o zastiti okolisa, prirode i drustvenoj pravdi]
U rekonstrukciju mula od 45 m2 će se ulupati više od 80 milijuna kuna? Blago nama s takvom županijom..