"Novoj zgradi matične škole još nedostaje školska dvorana i vanjsko igralište, što bi se također trebalo riješiti", prikaz rada osnovne škole "Mario Martinolić" u ožujskom otočnom prilogu Novog lista.
Osnovna škola Maria Martinolića u Malom Lošinju jedina je škola na području grada Malog Lošinja koju u školskoj godini 2008./2009. pohodi 597 učenika u 33 razredna odjela sa 74 zaposlenika. Osim matične objedinjava i rad čak šest područnih škola, od kojih su tri na manjim naseljenim otocima lošinjskog arhipelaga, na Susku, Iloviku i Unijama, zatim u Velom Lošinju i Nerezinama te Punti Križa koja je privremeno zatvorena zbog nedostatka učenika. Normalno je da to školi predstavlja velike poteškoće u organizaciji svakodnevne nastave u svih osam razreda, jer se radi o školama s malim brojem učenika koji rade u kombiniranim odjeljenjima. I dok matična škola u ovoj školskoj godini okuplja 533 učenika u 25 razredna odjeljenja, ostale škole jedva da pohodi nekoliko djece - 23 učenika u dva razreda u Velom Lošinju, 18 učenika u dva razreda u Nerezinama, 10 učenika u dva razreda u Susku, 8 učenika u jednom razredu u Unijama te 6 učenika u jednom razredu u Iloviku.
Bogata povijest
Osim bogate povijesti, lošinjska osnovna škola diči se učenicima koji su po dobrim uspjesima poznati u cijeloj državi. Prije dvije godine otvorena je nova školska zgrada matične škole, koja se proteže na oko 4.000 metara kvadratnih, širokih hodnika s višenamjenskim holom i školskom ambulantom. Zgrada posjeduje dvorišne prostore površine od 2.500 kvadrata.
Primorsko - goranska županija, kao osnivač škole, brine se o investicijskom održavanju zgrada škola te su tako uz financijsku pomoć Ministarstva mora, prometa i infrastrukture u iznosu 4,2 milijuna kuna obnovljene sve tri zgrade područnih škola na Susku, Iloviku i Unijama. I dok je Ministarstvo nabavilo opremu, županija je uređivala zgrade. Tako je za pomoć u nastavi nabavljena i potrebna oprema za tzv. e-nastavu kojom učenici iz Suska, Ilovika i Unija mogu »na daljinu« pratiti nastavu u matičnoj školi.
- S e-nastavom krenuli smo u rujnu prošle godine, prvo s kemijom, a s vremenom i drugim predmetima, pa se sada tjedno 21 sat prenosi putem e-nastave. To uvelike učenicima pomaže u praćenju nastavnih programa, međusobnoj komunikaciji i socijalizaciji, koji zbog toga ne postižu lošije rezultate, već su naprotiv odgovornija i samostalnija u učenju. Na isti način prenosimo vijeća učitelja i roditelja. Dok svega toga nije bilo, velik je teret bio na leđima otočnih učitelja koji su morali ulagali velike napore u pripremanju nastave za sve razrede i kombinirati njihovu realizaciju, rekla je ravnateljica škole Olivela Franko.
Od projekata koji se već nekoliko godina provode u školi, valja istaknuti GLOBE i SEMEP. U atriju škole nalazi se meteorološka postaja gdje GLOBE članovi svakog dana oko 12 sati mjere temperaturu, tlak i vlažnost zraka. Svoja mjesečna izvješća šalju Hidrometeorološkom zavodu RH te na Internet stranicu GLOBE programa. Osim toga, bave se proučavanjem oblaka i naoblake, a također mjere visinu i prsni promjer stabala, pokrovnost krošnje i tla. Ovogodišnji projekt SEMEP-a pod nazivom »Istraži svoj grad« obuhvaća učenike osmih razreda, njih 15, koji uz pomoć učiteljice analiziraju kretanja broja stanovnika grada Malog Lošinja. Isto tako, provode se i programi »Trening životnih vještina« s ciljem prevencije ovisnosti, hortikultura u odgoju i obrazovanju, humane vrednote, prirodne i kulturne znamenitosti Lošinja, Ivana Brlić Mažuranić i masline.
Nedostaje dvorana i igralište
Novoj zgradi matične škole još nedostaje školska dvorana i vanjsko igralište, što bi se također trebalo riješiti. Time bi djeca imala odlične uvjete za rad s obzirom na kabinetsku nastavu, produženi boravak i zdravu prehranu, s obzirom na to da se donedavno nastava odvijala u dvije zgrade u dvije smjene, dok je sada u jednoj zgradi i jednoj smjeni za sve razredne odjele. Inače, Franko naglašava odličnu suradnju s lošinjskim udrugama, gradom, županijom i ministarstvom.
Prethodnih godina broj djece je na otocima lošinjskog arhipelaga padao i do 50 učenika godišnje zbog izbjeglica koje su ovdje boravile, a sada se prema njezinim očekivanjima 600 učenika ustalilo.
- Učenici naše škole uključeni su u različite aktivnosti i projekte. U izvannastavne djelatnosti škole uključeno je 90 posto učenika. One se najčešće provode u poslijepodnevnim satima. Svojim radom obogaćuju izgled i rad škole tijekom školske godine, istaknula je Franko spomenuvši poveći broj projekata u kojima su sudjelovali učitelji, učenici i škola koja je bila domaćin državne smotre Dana kruha.
Komentari:
...samo da pripomenem da djeca šiiirrrooom lijepe naše uče engleski i to je sasvim nešto normalno,dok djeca tu,konkretno na Iloviku to nisu u mogućnosti prije svega iz razloga što im nema tko držati nastavu! je..uče njemački i opet palac gore našem profesoru ali zbilja,zar se u matičnoj školi u Lošinju zbilja ne može naći profesor koji je voljan djeci prenijeti znanje engleskog bez kojeg su danas paralizirani?! sramota,zbilja sramota...
Spomenuste športsku dvoranu?diiivno ..bilo bi lijepo da naša djeca tu imaju bar stol za ping-pong,kamol i profesora koi bi bar jednom tjedno dolazio tu čisto da "potroši" energiju djeci s obzirom da je naš profesor iz zdrastvenih razloga onemogućen za neko konkretnije demonstriranje vježbi,ičeg nečeg..I da,nismo baš posve odsječeni od svijeta,još uvijek postoji brod kojim se triput tjedno može doć na Ilovik i otići s njega u istom danu a klincima ovdje bi zbilja to značilo jako jako puno.
Ako netko od onih koji bi ikako mogli pridonijeti realiziranju ičeg što sam spomenula imali imalo volje da ,ajde dajte da vas imamo zašto pohvaliti a ne samo kuditi!!