Na glavnom trgu u Malom Lošinju u tijeku je prikupljanje potpisa uz peticiju podrške inicijativi "Želimo ulice bez nasilja". Ukoliko organizatori riješe tehničke probleme, prenosit će se s drugog programa Hrvatskog radija prosvjedni koncert pod nazivom "Svačije je pravo živjeti" koji će se u podne održati u Zagrebu na Trgu bana Jelačića..
Komentari:
Zar nije sramota i licemjerno da ishodištem takvog nasilja smatramo grupicu adolescenata u parku, a ne osvrćemo se na verbalno nasilje u Saboru? I novinarska struka je puna podrazumijevanj a verbalnog ili simboličnog nasilja. Novinari često rade nasilje nad ljudima, nad maloljetnicima, nad privatnošću, a u krajnjoj liniji i nad istinom. Ne možemo ni novinare amnestirati od ponavljajućeg nasilja koje se dogaða u društvu. Problem je širi.
Imam osjećaj da je dio medijskog diskursa posvetio toliku pažnju Luki Ritzu upravo zato što su, možda nesvjesno, osjećali da su počinili veliku grešku nakon ubojstva Frana Despića, da bi možda oprali vlastitu savjest. Po meni, nakon smrti Despića neke su novine objavljivale naslove koji su stvarali rat izmeðu subkultura, koji zapravo nije postojao. Postojalo je nasilje štemerskih grupa nad bilo kime tko im se naðe na putu s eventualnim naknadnim racionalizacija ma svog nasilja. Svojom senzacionalisti čkom selektivnošću, bez ikakve odgovornosti, novinari su birali primjere u kojima, recimo, pripadnik Bad Blue Boysa napada nekoga tko je punker ili metalac, bez priče o tome da su mnogi BBB-i takoðer bili metalci, a u nekim fazama i punkeri.
Ali novinarski je izgovor kada napumpaju neki dogaðaj da publika to traži.
– To je strašan argument. To na koncu može biti legitimacija nasilja. Znači, sudjelovat ćemo u nasilju, prepričavat ćemo ga, sugerirati…
Link Text (novilist.hr/.../...)