Centar za zdravo odrastanje organizirao je u subotu 23. svibnja iskustveno učenje za djecu i mlade u okviru provođenja edukacije o prirodnoj i kulturnoj baštini zavičaja. Na potezu od Malog Lošinja preko Tržića, Osora, Punte Križa, Valuna, Lubenica i Cresa mladi su doznali kako se nekada živjelo i radilo, što je utjecalo na izgled kuća, što je formiralo krajobraz, što je vrijedna ostavština.
Na pješačkom potezu od Nerezina preko Tržića i obronaka Osorščice pa do Osora grupu je vodio Nadir Mavrović, autor knjige Cres i Lošinj, vrstan poznavatelj zavičaja koji je na najbolji mogući način pokazao mladima djelatan i promišljen odnos prema zavičajnim vrijednostima. Profesor Vlaho Stražičić učinio je posjet kulturno povijesnim znamenitostima zanimljivim i izazovnim, postavljajući sudionicima pitanja i dajući odgovore koji potiču radoznalost, želju za istraživanjem i razumijevanjem onoga što gledaju.
Izletu je prethodio razgovor s dr Julianom Sokolićem, istraživačem i autorom, čemu je cilj bio da temeljem poznavanja i podataka mogu donositi kvalificirane sudove o zavičajnim vrijednostima i kao budući aktivni građani strategijama njihova očuvanja.
Mladima je postavljen izazov da pokušaju dati odgovore na pitanja na kojima se prelamaju i koplja odraslih: koje prirodne i kulturne vrijednosti treba štititi i promovirati, što je doprinos prosperitetu otočana, što čuvati, a što mijenjati?
Cilj projekta je je bolje upoznavanje zavičaja, njegovih geografskih, prirodnih, gospodarskih i kulturnih obilježja; upoznavanje mjesta i gradova zavičaja; snalaženje u prostoru; poticanje i osvješćivanje osjećaja pripadnosti te poticanje na razumijevanje koncepta održivog razvoja i vlastite uloge u njemu.
Provedbu ovog projekta omogućila je financijskom podrškom Turistička zajednica Grada Malog Lošinja.
Komentari:
U udrugama teško da ima uhljeba. Udruge nemaju siguran izvor financiranja, bore se za svaku kunu koju moraju opravdati na veoma detaljan i kontrolabilan način. Ljudi koji pristaju raditi u udrugama sami sebe dobrovoljno marginaliziraju jer u udrugama ne leži društvena ni ekonomska moć.Aktivisti koji se zalažu za društvene vrijednosti i promjene često su na meti moćnika pa je teško njihovu poziciju ugurati u značenje pojma uhljebi.
Zanimljivo je kako je izlet upoznavanja zavičaja, koji se nalazi u svakom kurikulumu svake iole pristojne škole, prepoznat kao subverzivan. Da, udruga IDEM i ja želi djeci ucijepiti ljubav prema zavičaju i poznavanje njegovih kulturnih i prirodnih prednosti. Voljeli bismo kada bi ta ljubav i poštovanje bili toliki da mogu nadvladati ljubav prema novcu i uhljebljivanju, tako da jednog dana kad budu građani, vijećnici, gradonačelnici, zastupnici, neće uređivati kulturnu baštinu bagerima i prostački, vulgarno i razmetljivo betonizirati svoj okoliš.