U povodu Međunarodnog dana bez plastičnih vrećica 3. srpnja održan je niz događanja kojima brojne organizacije za zaštitu okoliša pozivaju na obuzdavanje upotrebe plastike. Povodom toga objavljujemo edukativni petominutni film o toj temi koji je snimljen tijekom Međunarodne ljetne škole Centra za zdravo odrastanje.
Centar za zdravo odrastanje također poziva roditelje koji u prostoru Centra organiziraju rođendane svoje djece da ne koriste plastične tanjure, čaše i pribor za jelo nego da koriste one koje ima udruga. Također umjesto ukrašavanja prostora balonima dječji rođendan je fantastična prigoda da se dio vremena zajedno s djecom organizira radionica izrade originalnih ukrasa.
O tome da je plastika za jednokratnu uporabu prijetnja za okoliš, životinje i sve stanovnike Zemlje Centar za zdravo odrastanje kontinuirano upozorava te svojim edukativnim i aktivističkim radom osvješćuje djecu, mlade i širu zajednicu o potrebi napuštanja plastičnih vrećica.
Procjenjuje se da u prosjeku svaki hrvatski građanin godišnje iskoristi preko stotinu plastičnih vrećica. Svega mali dio proizvoda od jednokratne plastike poput vrećica se reciklira, a takvim predmetima treba i do nekoliko stotina godina da se razgrade, ugrožavaju živote životinja i otpuštajući u okoliš kemijske spojeve koji ugrožavaju zdravlje.
Kako bi sačuvala mora i morske plaže od onečišćenja, Europska komisija predložila je zabranu niza plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu: plastičnih štapića za uši, plastičnih pribora za jelo, slamki, držača za balone i sličnog. Za niz drugih proizvoda, među ostalim i sav ribolovni alat koji sadrži plastiku, Komisija predlaže mjere koje će natjerati proizvođače da brinu o tome gdje njihov proizvod završava kad se izgubi u ribolovu ili bude odbačen kao otpad. Prema istraživanjima, čak 70 posto morskog otpada u Europi čine upravo ribolovni alat i tih deset vrsta plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu, na koja se Komisija fokusirala u svom prijedlogu.
Platnene vrećice udruge IDEM i ja izrađene i dijeljene tijekom godina
Iz rubrike U FOKUSU jučerašnjeg Novog lista
Komentari:
Ne znamo je li i tamo proveden radikalni preustroj, ali vidimo da im ide dobro.
'Ovim projektom podizat će se svijest građana o važnosti odgovornog postupanja s komunalnim otpadom s posebnim naglaskom na sprječavanje nastanka otpada. Također, cilj projekta je objasniti kako se pravilno odvaja otpad po kućanstvima, odnosno kompostira i ponovo upotrebljava', rekao je gradonačelnik Grada Bjelovara Dario Hrebak.
U sklopu projekta provoditi će se 16 aktivnosti među kojima su i specijalizirane radijske emisije o gospodarenju otpadom, javne edukacijske tribine, radionice za djecu, igrokazi i predstave te edukativne slikovnice.
gradonacelnik.hr/.../...
h-alter.org/.../...