Likovna kolonija Umjetnički glas ZA dobrobit životinja rezultat je nastojanja da se afirmira novi koncept odnosa kulture i prirode nasuprot konceptu suprotstavljene prirode i kulture te nastojanja da se kulturnim akcijama ukaže na potrebu očuvanja prirode i biološke raznolikosti.
Ovogodišnja tema kolonije je bio macaklin, prema kome je odnos sredine evoluirao od straha i gađenja do poznavanja i prihvaćanja. Paradigma lošinjske priče o macaklinu uvod je u ciklus likovnih kolonija kojima će teme biti neke od biljaka i životinja koje dijele s nama otočni prostor.
Likovna kolonija Umjetnički glas ZA dobrobit životinja u organizaciji Centra za zdravo odrastanje i Društva za zaštitu životinja trajala je od 25. lipnja do 1. srpnja. Na koloniji je radilo 17 umjetnika iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Švedske i Koreje.
Kolonija je rezultat nastojanja da se afirmira novi koncept odnosa kulture i prirode, nasuprot konceptu suprotstavljene prirode i kulture te nastojanja da se kulturnim akcijama ukaže na potrebu očuvanja prirode i biološke raznolikosti. Ovogodišnja tema kolonije je bio macaklin, prema kome je odnos sredine evoluirao od straha i gađenja do poznavanja i prihvaćanja. Paradigma lošinjske priče o macaklinu uvod je u ciklus likovnih kolonija kojima će teme biti neke od biljaka i životinja koje dijele s nama otočni prostor.
Uz likovnu koloniju nastajat će likovni i fotografski materijali, kojima je cilj da stvore fundus radova za katolog zaštićenih životinjskih i biljnih vrsta koje žive na otoku Lošinju.
Katalog zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta, uz radove umjetnika kojima su oni bili umjetnička inspiracija, izvrstan je način predstavljanja raznolikosti otoka, dopuna kulturnoj i turističkoj ponudi otoka, te vrijedno didaktičko i promotivno sredstvo za upoznavanje živog svijeta otoka i podsjećanje na nužnost budne i djelatne brige o njemu.
Centar za zdravo odrastanje IDEM i ja kao kreator toga koncepta i inicijator likovne kolonije kontinuirano provodi kroz svoje projekte edukaciju djece i mladih u području ljudskih prava, prava osoba s posebnim potrebama i zaštite okoliša te su aktivnosti koje vode razumijevanje koncepta prava i zaštite životinja sastavni dio odgoja za toleranciju i nenasilje. Organiziranjem likovne kolonije i prodajom umjetničkih radova prikupljena sredstva svake godine će biti donirana srodnim udrugama i projektima.
Koncept povezanosti i kulturne potpore zaštiti prirode kroz akciju Umjetnički glas ZA dobrobit životinja prepoznali su gradonačelnik Gari Cappelli i direktorica Turističke zajednice Grada Malog Lošinja Đurđica Šimičić koji su financijski i konceptualno podržali koloniju. Grad je odobrio trajno postavljanje nekih od djela nastalih tijekom kolonije u javne prostore grada.
U okviru aktivnosti kolonije u prostorima Centra za zdravo odrastanje održane su četiri radionice oslikavanja majica, koje je vodila akademska slikarica Manuela Vladić Maštruko uz asistenciju Barbare Balenović i djelatnika udruge IDEM i ja na kojima su djeca i mladi ovladali vještinom oslikavanja tekstila, te kreirali slike i poruke. Svoje aktivnosti djeca su završila uličnim akcijama.
Skulptura macaklina, koju je izradio kipar Anđelo Delač izrađena je u dvadeset odljeva, koje su oslikali umjetnici sudionici kolonije. Četiri macaklina bit će postavljeni na fasade zgrada u Ulici Vladimira Gortana, jedan na fasadu Centra za zdravo odrastanje, dok će ostali biti stavljeni na tržište.
Tijekom kolonije mlada akademska slikarica Dunja Janković, koja inače boravi na poslijediplomskom studiju u New Yorku, izradila je mural na pročelju sjedišta Centra za zdravo odrastanje, a Slobodan Bijeljac i Anđelo Delač izradili su detalj mozaika koji će oplemeniti prostor gradske ribarnice. Umjetnici imaju viziju velikog mozaika u cilju kulturnog valoriziranja prostora i umjetničkog predstavljanja živog svijeta koji živi u Jadranu, koji su predložili Gradu i koji će projekt, nadamo se, biti prepoznat i podržan od gradske uprave kao vrijedna inicijativa za stvaranje prepoznatljivosti kulturnog i ekološkog identiteta Lošinja.
Oslikani macaklini, platna, grafike i instalacije bit će izloženi u Malom Lošinju i potom ponuđeni na prodaju po jedinstvenoj cijeni od 4.000 kuna. Cijena prikupljenih radova je određena simolički i jednaka je visini kazne propisane Pravilnikom o visini naknade štete prouzročene nedopuštenom radnjom na zaštićenim životinjskim vrstama, koji je donijela Državna uprava za zaštitu kulturne i prirodne baštine na temelju članka 44. Zakona o zaštiti prirode. Pravilnik propisuje kaznu od 4.000 kuna za nedopuštenu radnju na zidnom macaklinu, srodniku kućnog macaklina kojeg poznajemo i kojeg viđamo na lošinjskim fasadama, koji je obitavao na otoku Lošinju, ali je nestao. Pravilnik u realnosti djeluje uglavnom na simboličkoj razini i nije nam poznato da li je ikad izrečena kazna za djelovanje protiv navedenih vrsta, od kojih neke polako postaju rijetke i nestaju, kao što je potiho nestao zidni macaklin na otoku Lošinju.
Prikupljena sredstva će, nakon pokrića troškova vezanih uz održavanje kolonije, biti stavljena na raspolaganje za rješavanje prioritetnih problema vezanih uz aktivnosti Društva za zaštitu životinja.
Uz zahvale Gradu Malom Lošinju i Turističkoj zajednici zahvaljujemo tvrtki Petković doo koja je projekt podržala izvanrednim koktelima na otvorenju kolonije, ugostiteljskim objektima Ara i Vela riva koji su nam ustupili svoju opremu, Pučkom otvorenom učilištu na ustupanju ljetne pozornice Doma kulture za rad te Gradu na ustupanju poslovnog prostora za rad umjetnika.
Zahvaljujemo Foto klubu Lošinj koji je paralelno uz likovnu koloniju organizirao natječaj za najbolje fotografiju macaklina. Komisija sastavljena od akademskih slikara Ive Valentić, Nataše Laponja, Mingsheng Pi i Andreja Jazbeca izabrala je najbolje između kandidiranih radova zaprimljenih pod šifrom. Između pristiglih radova odabrane su tri fotografije sljedećih autora: prvo mjesto fotografija Nadira Mavrovića, a drugo i treće fotografije Jakova Matuncija.
Zahvaljujemo Neni Nosilj na sudjelovanju u organizacijskom timu te na nesebično dijeljenje svoga iskustva i kontakata sa umjetnicima.
Na kraju, zahvaljujemo umjetnicima Manueli Vladić Maštruko, Petri Ševeljević, Nataši Laponja, Andreju Jazbecu, Ladi Sega, Igoru Brajkoviću, Josipu Orosu, Slobodanu Bijeljcu, Vani Gaćini, Ivi Valentić, Ivi Pasarić, Mingsheng Pi, Dorini Vlakančić, Larsu Torvaldssonu, Antonu Horvatoviću, Dunji Janković i Anđelu Delaču koji su bili s nama, blagonaklono prešli preko naših početničkih organizacijskih pogrešaka i darivali svoje radove za aktivnosti usmjerene na dobrobit životinja.