U »Učionici aktivnog građanstva« održanoj na Unijama u organizaciji lošinjskog Centra za zdravo odrastanje »Idem i ja« mladi su stjecali znanja i vještine za civilnu kulturu, učili o zaštiti ljudskih prava, okoliša i kulturne baštine te ravnopravnosti spolova i manjina, izvijestio je Novi list.
Povezivanje mladih, iskustveno učenje, razvijanje umijeća i motivacije za primjenu stečenih znanja u osobnom i društvenom životu, sticanje znanja putem transformiranja iskustva, samo je dio ciljeva koje su postavili voditelji i polaznici sedmodnevne »Učionice aktivnog građanstva«.
Učionica se do 30. kolovoza održava na Unijama u organizaciji lošinjskog Centra za zdravo odrastanje »Idem i ja«, a u suradnji s Europskim domom Vukovar i srpskom udrugom »Žena u crnom« iz Beograda .
Trinaest srednjoškolaca iz Vukovara i nekoliko gradova iz Srbije, na radionicama i terenskoj nastavi, a među ostalim posjetili su Cres, potom Eko Centar Caput Insulae u Belom, upoznalo se s radom velološinjskog Instituta za istraživanje i zaštitu mora - Plavi svijet.
Stječu znanja i vještine za civilnu kulturu, uče o zaštiti ljudskih prava, zaštiti okoliša i kulturne baštine, ravnopravnosti spolova i manjina, vježbaju nenasilnu komunikaciju te se bave vlastitim predrasudama i kažu, super im je
- Prvi put sam u Hrvatskoj. Imam 19 godina, upisala sam Filološki fakultet u Beogradu, o ljepoti Hrvatske sam čula mnogo, a sada se i sama u to uvjerila. Na mene je najveći dojam ostavilo more, jer ono daje posebnu atmosferu. Mislim da su ovakvi susreti jako dobri, jer je to odlična prilika za razbijanje, kako religioznih tako i nacionalnih predrasuda, kaže Tanja Radmanovac iz Srbije.
Nebojšu Jošića, maturanta vukovarske gimnazije posebno veseli što je na otoku pa ima priliku upoznati drugačiji način života, drugačiju kulturu, a od svih radionica, najviše ga zanimaju one o zaštiti okoliša, kaže Nebojša.
Jedan od voditelja je Boban Stojanović iz beogradske udruge »Žene u crnom« koji smatra da zbližavnje mladih iz Hrvatske i Srbije pridonosi razbijanju stereotipa s obje strane te da se bez toga ne može graditi mir, koji nije samo odsustvo rata:
- U Srbiji još uvijek imamo vrlo strog vizni režim. Naši ljudi, što zbog viza, što zbog financijske situacije, rijetko putuju. Tako su neki od sudionika ove ljetne škole prvi put u životu podigli putovnicu za ovo putovanje u Hrvatsku. Mi želimo da našu djecu izvučemo iz izolacije, i mislim da je baš dobro da smo ih doveli u Hrvatsku, a ne u neka druga inozemstva, kaže voditelj Stojanović.
I 15-godišnja Emanuela Božilović iz Dimitrovgrada također je zadovoljna što je došla u Hrvatsku.
- Hrvatska je jako lijepa. Susrela sam ugodne i neugodne ljude, ne znam zašto, ali osjećam se malo neugodno, objašnajva nam Emanuela. Ostaje nada da će djeca i mladi koji su se rodili u vrijeme kada su njihove zemlje bile u ratu, nakon ovog kao i drugih sličnih susreta osjećati umjesto neugode ugode, umjesto nerazumijevanja, prihvaćanje u različitosti.
Voditeljica Daniela Beretin iz Europskog doma Vukovar vodi radionice o pitanju identiteta i stereotipa, nasilju i nenasilju i kaže kako ovakvi susreti pružaju priliku za nova poznanstva i širenje vidika.