Naslovnica | Kontakt
 

vinjeta
vinjeta0
svjakov
daj-pet-grey

razg
Glavni Izbornik
Naslovnica
Zaštita mora
Komunalni red
Buka
Prostorni plan
Mrak projekt
Kontakt
Impressum
Arhiva
Plan stranice
Drugi Izbornik
Apoksiomen
Udruge
Kultura
Politika
Gospodarstvo
Razno
Mediji
Galerije
Najnovije ...
LINKOVI
• Otočki vjesnik
• Grad Mali Lošinj, službena stranica
• Turistička zajednica Grada Maloga Lošinja
• Službene novine Primorsko goranske županije
• Centar za zdravo odrastanje
• Umjetničke zbirke Maloga Lošinja
• Lošinj - Wikipedia
• Mali Lošinj - Wikipedia
• Otok Unije
• Astronomsko društvo "Leo Brenner"
• Plavi svijet
• Okoliš - glasilo ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva
• Strategija prostornog uređenja RH
• Svjetlosno zagađenje - LightPollution.org
• Morsko prase - web časopis o moru i morskim temama
• Državni hidrometeorološki zavod
• Zakoni o zaštiti okoliša
• Eko Kvarner
• Prijatelji životinja
• Odgojni dom Mali Lošinj
• Klub liječenih alkoholičara "Bonaca", Mali Lošinj
• Hrvatska udruga za promicanje prava pacijenata
• Zelena lista
• Zaštita bjeloglavih supova
• Šahovski klub "Lošinj"
• Centro Europeo per la Scienza, l'Arte e la Cultura, ECSAC
• Gradska knjižnica i čitaonica Mali Lošinj
• Foto klub "Lošinj"
• Hemodijaliza Mali Lošinj
• Moto klub "Lošinj"
• Dom zdravlja Mali Lošinj
• Jedriličarski klub "Jugo"
Najčitanije
Aktualno
Rondo i Fido
biologija

  Poziv na suradnju

knjiga žalbi

Distribucija sadržaja
   
Rezervat dupina nije zoološki vrt Ispis E-mail
Administrator   
Četvrtak, 12 Srpanj 2007
 

Čitatelji Novog lista sa Lošinja mogli su zapaziti da spomnutog reagiranja nema u tiskanom izdanju lista, premda je objavljeno online.

Stoga ga objavljujemo u obliku u kakvom ga je autorica uputila uredništvu:

REAGIRANJE NA TEKST "SPASIMO DUPINA, A OTOČKI ČOVIK NEKA KREPA" AUTORA B. ŠULJIĆA OBJAVLJEN 06.06.2007. U NOVOM LISTU

 

Branko Šuljić "narodni tribun"

Novinar B. Šuljić napisao je tekst "Spasimo dupina, a otočki čovik neka krepa" u kojem se kritički osvrnuo na činjenicu da je Ministarstvo kulture prošle godine u dijelu cresko-lošinjskog arhipelaga proglasilo preventivnu zaštitu u kategoriji posebnog rezervata (rezervat dupina), te istovremeno iskoristio priliku progovoriti o građevinskim radovima koji se trenutno odvijaju na Osoršćici na otoku Lošinju, kritizirajući pri tome rad otočkih ekoloških udruga.

Tako bi trebala zvučati uvodna rečenica svakog reagiranja, ona uljuđena rečenica koja opisuje objekt referiranja. Međutim, već na samom početku postoji problem: riječ novinar može čitatelja navesti na pomisao da se radi o osobi koja barata činjenicama, riječ kritičnost može ga asocirati na argumentiranu raspravu, a riječ tekst na suvislo strukturiranu jezičnu tvorevinu. A to je u ovom tekstu dvojbeno.

Kao što to naslov svojim stilom i dijalektalizmom nagovješćuje, autor je na sebe preuzeo ulogu narodnog tribuna. A narod su u ovom tekstu ponajviše utjelovili "žitelji Nerezina". Ne Mjesni odbor Nerezina, ne neka udruga, nego narod kao populistička i ideološka konstrukcija. Upravo se oni pitaju "zašto zaštitnici prirode šute sada kada se drastično devastira Osoršćica". Autor, uživljen u ulogu barda, poetski podcrtava mišljenje puka i objašnjava da "netaknutu prirodu nemilosrdno ruju bageri" kako bi probili cestu do vrha zbog gradnje antenskog tornja i transformatorske stanice.

Budući da za sugovornika imam  "žitelje Nerezina", a ne neku udrugu ili mjesni odbor, nisam sigurna kome uputiti savjet da se idući puta prvo informira o našem radu kada odluči o njemu javno progovoriti. Tako mi jedino preostaje da neidentificiranim "žiteljima Nerezina" poručim da ne postoji zakon koji im brani da reagiraju na nepravilnosti uočene u vlastitom okruženju, te da ekološke udruge ne posjeduju monopol nad rješavanjem ekoloških problema.    

Branko Šuljić ne čita novine u kojima piše 

Što se tiče autora teksta B. Šuljića mogu reći samo slijedeće: da dotični gospodin čita novine u kojima piše onda bi znao da je 2. lipnja 2007. u Novom listu objavljen tekst u kojem piše kako je Eko Kvarner ogranak Cres - Lošinj reagirao na radove na Osoršćici investitora  INA-e.

To znači da smo uputili prijavu državnoj tajnici za inspekcijske poslove, građevinskoj inspekciji Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva u Malom Lošinju, Rijeci i Zagrebu, tražili očitovanje od Ureda glasnogovornice, INA-e i Grada Malog Lošinja, tražili uvid u građevinsku dozvolu od Središnjeg državnog ureda i o svemu obavijestiti ministricu Matulović - Dropulić.

Nije na meni da prosuđujem da li smo poduzeli malo ili puno, o tome neka odluče čitatelji, međutim, to što smo poduzeti sigurno nije "ništa" o kojem govori gospodin Šuljić.

Nakon što smo uočili da je INA promijenila datum i urudžbeni broj na obavjesnoj ploči kako   bi uskladila početak radova s datumom kada je građevinska dozvola postala pravomoćna, Eko Kvarner je uputio četiri požurnice na već navedene prijave, tome pridodao zahtjev urbanističkoj inspekciji da izvrši nadzor nad građevinskom dozvolom, te se ponovo obratio Uredu glasnogovornice i ministrici. I to ne zato jer posjedujemo skribomanske sklonosti, nego zato jer je to jedini način da nam javni istupi budu argumenitirani, a ne strukturirani oko ideoloških konstrukcija i poetskih slika.

Svatko tko se želi informirati o naporima koje ulažemo u zaštitu Osoršćic može o tome čitati na stranici građanske inicijative http://www.volim-losinj.org/.

Branko Šuljić  nije čitao ni Zakon o zaštiti prirode

Nakon što je konstatirao da aktivisti ništa ne poduzimaju na zaštiti Osoršćice, autor teksta lucidno zaključuje kako je to zato jer je u pitanju "interes jakog gospodarskog lobija". Po tome ispada da aktivisti napadaju samo nejake i nemoćne, nešto kao djecu i starce u svijetu gospodarstva i politike, ali nikada velike igrače. Tako su već žrtvovali "interese ribara, malih brodara i brodograditelja" zalažući se za proglašenje rezervata dupina.

Da je gospodin Šuljić barem prolistao novine u kojima piše sigurno bi uočio naslov Ministarstvo obrane i INA nelegalno grade na otoku?, pa bi znao da trenutno radimo ne samo na preispitivanju legalnosti radova INA-e, nego i legalnosti radova Vojne luke Kovčanje u malološinjskom zaljevu. Eko Kvarner ne zanima da li je devastator privatna osoba, tvrtka ili državna institucija, nas zanima da li sustav funkcionira. A vrlo često ne funkcionira.

U dijelu teksta u kojem se govori o rezervatu dupina upozorava se kako rezervat u sebi krije zamke i opasnosti za razne djelatnosti. Konstatira se kako su samo rijetki "zavirili u Zakon o zaštiti prirode", pa se navodi kako rezervat za dupine predstavlja "najstroži oblik zaštite" u kojem neće biti ribarenja, turističke plovidbe, gradnje na obali. 

Zaista, samo su rijetki zavirili u Zakon o zaštiti prirode, međutim, među njima nije i autor ove tvrdnje. Najstroži oblik zaštite ne prestavlja posebni rezervat, nego strogi rezervat (čl.10), a činjenica da netko apodiktički može nabrojati oblike djelatnosti koje se neće moći odvijati u rezervatu dupina, iako pravilnik o načinu korištenja prostora još nije donesen, govori o njegovim vizionarskim sposobnostima.

Nudi se i jedan vrlo interesantan podatak zbog čega ne treba proglasiti rezervat dupina:  dupini, naime, "ne znaju čitati", pa neće moći shvatiti da je čovjek samo njima namijenio određeni prostoru u moru. Ako je to argument protiv proglašenja rezervata, ja imam argument za njegovo proglašenje: otvorimo tečaj za opismenjavanje dupina, ipak su na glasu kao vrlo inteligentne životinje.

Branko Šuljić objavljuje u krivoj rubrici

Autor teksta odbacuje i pomisao da jedini rezervat za dupine na Mediteranu može postati važan dio turističke ponude. Kako bi obezvrijedio tu mogućnost koristi se empirijskom metodom: nakon uvjeravanja da će vidjeti dupine, čak je dva puta isplovio do prostora za koji se tvrdi da je njihovo stalno prebivalište, čekao je nekoliko sati, ali nije vidio niti jednog dupina.

Što reći o osobi koja je u stanju povjerovati da će na otvorenom moru sigurno vidjeti dupina, nego da je, u najboljem slučaju, naivna. Kao što se za turističkog djelatnika koji je u stanju takvo nešto obećati može reći da sigurno nije naivan.

Rezervat dupina nije zoološki vrt, dakle ne radi se o strogo kontroliranoj situaciji u kojoj čovjek dominira nad drugim živim bićem. Upravo je ovakvo antropocentrično poimanje "suživota" čovjeka i prirode rezultiralo cijelim nizom ekoloških problema koji čovječanstvu trenutno dolaze na naplatu.

Na kraju teksta autor je zaključio da dupinima, kao i većina živih stvorenja u prirodi, ne treba nikakva posebna zaštita jer se "znaju pobrinuti sami za sebe".

Svatko tko želi provjeriti apsurdnost ove tvrdnje neka zaviri u Crvenu listu objavljenu 2004. godine u Bangkoku povodom Svjetskom kongresa za očuvanje prirode: zbog devastacija prirodnih staništa uzrokovanim prvenstveno destruktivnim ponašanjem čovjeka moglo bi izumrijeti oko 16 000 životinjskih i biljnih vrsta.

Populistički i neargumentirani javni istupi dio su naše svakodnevnice, međutim, problem nastaje kada se objavljuju u dnevnim novinama u rubrici  . Po mojoj procjeni za njih ima mjesta u novinama, ali u rubrici  plaćeni oglasi.

Oprema i podnaslovi: administrator 

Povezano:

Država na zaštiti aktivna, županija i grad spavaju
Rezervat pao u zaborav
Novi projekt: lošinjski centar za istraživanje mora
Lošinjski rezervat za dupine - od našeg najvećeg uspjeha do najvećeg razočaranja
Plastika
Dan s dupinima
Aktivnost udruge Plavi svijet
Plavi svijet obilježio desetu godišnjicu rada
Nagrada za odgovorni turizam
Reagiranje "Plavog svijeta" na dezinformacije "Novog lista"
Zaštita mora adut razvoja
Kako pronaći ravnotežu?
Jedna pravila za vani, druga za "po doma"
Naši dobri dupini ostali su bez zaštite
Neznatna zaštita dupina
Za zemlju prijatelja dupina
Privremeni put postao stalni
Održivo gospodarenje ili lokalni interesi?
Lošinj: ekologinji gume buše i kuću ruše
Političke konotacije su nekorektne
Tko u ovoj priči ne govori istinu?
Upitnik o stavovima o zaštiti mora
Kompromis je moguć
U potrazi za optimalnim rješenjem
Dobre dupine volimo žive, ali neki ih više vole mrtve
Prugasti dupin je još u luci
Vragolasti gost
Prugasti dupin u lošinjskom zaljevu
Stručnjak za dupine
Dvolična igra: Gradska vlast protiv rezervata za dupine
Dan dupina 2008.
Cinizam, bahatost ili autizam?
Ekološka svijest se gubi
Za trajno proglašenje rezervata kod Malog Lošinja
Uz Međunarodni dan zaštite okoliša
Kazna za uznemiravanje dupina
Kazna za skrb o okolišu
More umire
Lošinjski rezervat u ropotarnici Vladinih nerealiziranih projekata
Dupini kraj vučjeg brloga
Destinacijski management
Povjerenstvo osporava znanstvenike
Pojedinačni ili interesi budućih generacija?
Dupini između interesnih skupina
Obveze iz Konvencije o biološkoj raznolikosti
Bilješka sa sastanka u Ministarstvu
Na Osoršćici rastu dvije trećine flore lošinjskoga otočja.
Kratkovidnost lokalne vlasti i građana
Edukacije i informacija nikad dovoljno
Osoršćica je načeta
Vrijednosti Osoršćice - budućnost
Neprihvatljiva najava ministarstva
Znanje, neznanje i većina
Saga o devastaciji Osoršćice se nastavlja
Područja od specijalnog interesa za zaštitu
Hrvatska bi kršila međunarodne obveze
Glas građana za netaknuto more i slobodne dupine
Drugim metodama protiv rezervata
Izumire li dobri dupin
Puntarski fuoj, studeni 2007.
Za trajno proglašenje rezervata
Više od 2.000 potpisa protiv rezervata
Politikantstvo, ksenofobija i manipulacija činjenicama
Suživot čovjeka i dupina
HNS za zaštitu labudova
HSP protiv rezervata za dupine
ZERP da, rezervat ne
ACCOBAMS i peticija
Reakcija na besmislene teze novinara
Zaštita dupina na čekanju
Selektivna reagiranja
WELCOME TO THE DOLPHIN FRIENDLY COUNTRY
"Male šape" za zaštitu životinja i biljaka
Dupini i u moru i na kopnu
Lažni plakati Eko Kvarnera na otocima
Predstavka u vezi zaštite mora
Plavi svijet ne pretendira na upravljanje zaštićenim područjem
Javnost i proglašenje rezervata
Pomoć bespomoćnoj policiji
Judine kune

 

 

 

 

 

 

 

 


4015 posjeta
. Odgovore možete naći na RSS 2.0 • Unos novog komentara.
Komentari (22)RSS feed komentara
Komentira ekolog
13-07-2007 09:06,
 
...
Notorno piskaralo nije vrijedno komentara. To niti je novinarski tekst niti je takav kakav je vrijedan daljnje rasprave.Nije mi dostupan niti jedan konstruktivni prijedlog vezan uz zaštitu tog dijela mora. Još me više iritiraju slike dupina na oglasima brodica u luci...Što je to?
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira Biba
13-07-2007 10:19,
 
...
U zagrebačkom izdanju je objavljano. A to što nije u lošinjskom znači da Novi list čuva lošinjske urođenike od izlaganja kulturnom šoku od ideje čuvanja okoliša :grin
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira Eho
13-07-2007 14:50,
 
...
Na svim izletničkim brodovima postoji slika dupina. Jedno je unovčiti ga, a drugo zaštititi. Unovčiti ga je lako, jer došljaci iz civiliziranog svijeta itekako obraćaju pažnju na životinje i prepoznaju i poštuju njihova prava. 
Ne znaju oni kakva je to ......(uvredljive riječi izostavljam zbog pravila) koja ih vozi.
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira Frodo
13-07-2007 14:53,
 
...
Ne znaju da ovi što ih voze i mame dupinima tu prijete dinamitom i raskomadanim dupinima ako se proglasi rezervat :x
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira Andreja Gregorina
15-07-2007 07:57,
 
...
Tekst B. Šuljića izašao je u rubrici Novosti (?!) NL početkom lipnja, a ja sam se, iako sam bila na putu, pristojno potrudila napisati reagiranje u roku od tri dana.  
 
Prema zakonu o informiranju Novi list imao je obavezu objaviti reagiranje u roku od trideset dana. 
 
Nakon dva tjedna čekanja počela sam nazivati redakciju NL, prvo urednika rubrike Novosti, pa urednika rubrike Reagiranje, pa glavnog urednika, pa zamjenika glavnog urednika ... Više-manje ostavljate poruke kod vrlo susretljive tajnice Lili koja vam se trudi pomoći. 
 
Najprije sam saznala od jednog od urednika da nisam poslala zadnju stranicu reagiranja kada sam slala faks. Nije se dao zbuniti kad sam mu objasnila da je to nemoguće jer sam poslala mail
 
OK, nema zadnje stranice, šaljem ponovo mail. 
 
Nakon toga nikako da ponovo dobijem urednika kojem sam ponovo poslala mail, pa me mole da za glavnog urednika ponovo pošaljem reagiranje. 
 
Šaljem ga po treći puta.  
 
Ponovo zovem, trenutno ne objavljujemo reagiranja, nije istina da ne objavljujete reagiranja, nema prostora, ako ste objavili neargumentirani tekst sada nađite prostor za reagiranje na njega, zovite urednika Reagiranja, ali njega nisam uspjela dobiti niti jednom u dva tjedna, u obradi je... 
 
I reagiranje konačno izlazi nakon nešto više od mjesec dana. U ZG IZDANJU. Da čovjek ne povjeruje: tema je rezervat dupina i radovi na Osoršćici, reagiranje je napisao član Eko Kvarnera, a oni odluče informirati stanovnike Zg županije! 
 
Ponovo zovem, deset minuta telefonskog natezanja s jednim od urednika. 
 
Objašnjenje: taj je dan bilo previše osmrtnica... 
 
Savjet: napišite mail koji će se proslijediti glavnom uredniku, zovite urednika Reagiranja itd., itd. itd.
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira eko eko
15-07-2007 08:07,
 
...
Iz ovga vidimo tipičnu hrvatsku stvarnost i nažalost na svim područjima je tako.
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira Xman
15-07-2007 09:03,
 
...
A što si očekivala, Andreja? Neće valjda samo tako objaviti reagiranje u kojem pokazuješ da novinar koji piše za "Novi list - vaš list" piše propagandne uratke pod formom vijesti. Uredništvo je očito smatralo da nije važno ako to saznaju Purgeri, ali nije zgodno da vide i domaći.
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira novinarcic
15-07-2007 22:55,
 
...
Novi list, ne pise za otok Losinj,kada tema nije Balija, i njegovi sa top liste SDP-a. Otvorene su Osorske veceri, niti slova, takav dogadjaj za svakog novinara je dogadjaj dana, jedna tradicija i kontinuitet kulturnih dogadjaja na ovom otoku. Ali sta se tu moze, novinar Novog lista, nema nosa i "naloga " da za to pise. Bilo bi dobro da se ured koji ne koristi Novi list ustupi nekoj novini koja moze i mora pisati dogadkaje na ovom otoku.
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira gost
16-07-2007 09:20,
 
...
Za tu vijest će se već pobrinut INA glavni sponzor osorskih večeri da pokaže kako je društveno odgovorna a ruje i uništava bagerima na Osorščici.
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira Administrator
24-07-2007 07:48,
 
Konačno ...
... je Novi list u današnjem tiskanom izdanju za našu županiju objavio reagiranje Andreje Gregorine na članak Branka Šuljića. Ranije objavljeno reagiranje bilo je dostupno samo čitateljima izvan Primorsko goranske županije.
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira Andreja Gregorina
24-07-2007 09:47,
 
(bes)konačno
Nakon što je reagiranje na tekst gosp. Šuljića izašlo samo u zg izdanju NL ponovo sam nazvala uredništvo i od (jednog) urednika dobila objašnjenje da je taj dan bilo previše osmrtnica, da on više vjeruje svom novinaru nego meni, da tekst ostavlja dojam da imam nešto protiv gosp. Šuljića (za kojeg prije "Spasimo dubpina, a čovik neka krepa" nikada nisam čula), usporedio moje reagiranje s reagiranjem I. Sanadera (?), te se na kraju počeo cjenkati oko broja redaka koje mi je voljan objaviti na stranicama koje uređuje.  
 
Pošto na taj način nisam željela komunicirati nastavila sam zvati NL(ponovo zahvaljujem tajnici Lili!), te na kraju u noćnoj smijeni ulovila urednika rubrike Reagiranja, te po četvrti (!) puta poslala reagiranje koje je sada objavljeno i za Primorsko-goransku županiju.  
 
Tekst na koji reagiram izašao je prije mjesec dana i tri tjedna ...  
 
Koliko je meni poznato poslano je još jedno reagiranje, ali ono nije ugledalo svjetlo dana niti u jednom izdanju NL.
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira Xman
24-07-2007 10:11,
 
Urednička glupost
Dražesna primjedba urednika Novog lista da tekst reagiranja ostavlja dojam kako Gregorina ima nešto protiv gosp. Šuljića pokazuje da glupost u kombinaciji s podlošću nije svojstvo samo lošinjskih branitelja devastacije okoliša i bespravnih zahvata u prostoru nego i medijskih djelatnika. 
 
A urednik koji više vjeruje svom novinaru nego činjenicama o kojima se već pisalo u vlastitom listu je budala a kao radnik osoba nedorasla zahtjevnom poslu uređivanja novina. U interesu vlastitog ugleda uprava Novog lista trebala bi ga premjestiti na mjesto na kojem ga neće moći narušavati.
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira gost
26-07-2007 11:50,
 
Reagiranje
Gđo Andrea, pišete "Koliko je meni poznato poslano je još jedno reagiranje, ali ono nije ugledalo svjetlo dana niti u jednom izdanju NL." 
 
Zar ne bi moglo biti objavljeno ovdje?
 
» Prijavite komentar Administratoru
» 
 
Komentira mario
31-07-2007 14:55,
 
Dragi ekolozi
Dragi pa i najdrazi ekolozi! 
 
Zasto se ekologija nebi stavila u korak sa razvojem i zasto 
ekologija samo pljuje po napretku? Zasto Eko-kvarner ne ponudi 
rjesenja umjesto stalnih kritika. 
Pocev od kamenolom u cunskom koji smeta samo pojedincima  
i to uglavnom vikendasim pa suhe marine u Uvali Artatore itd. itd. 
Zasto udarati po radnim mjestima i zatvarati nesto od cega ama bas 
svi imaju koristi. Jurekovic Dado nicim nije nagrdio okolis. Silno 
zelenilo i lijepi kameni zidici to i dokazuju. Ovo stanje sada je puno gore. 
Imam jedno malo pitanjce za sve ekolosko nastrojene Artatorce. 
Jako vas brine kamena prasina (koju zapravo i ne vidite dok ne dodjete 
do kamenoloma) ali zasto vas ne brine more u kojem se kupate. More u  
uvali Artatore je bolesno od fekalija koje dolaze kroz zemlju iz vasih  
septickih jama. I da skratim. Koliko vas ekologa iz Artatora imate 
ekoloske septicke jame. 
Zar je uvijek sve po eko-propisima??
 
» Prijavite komentar Administratoru
» 
 
Komentira Andreja Gregorina
01-08-2007 01:40,
 
kakvi građani takva država
Kao prvo napredak i razvoj nisu jedno te isto, a ponajmanje održivi razvoj. Daljnju edukaciju potrudite se odraditi sami. 
 
Alternativni prijedlog izrađen je npr. u slučaju gradnje marine u Nerezinama, ali o njemu se nikada nitko od nadležnih nije očitovao.  
 
Svaka lokacija koja bi bila predložena za eksploataciju mineralne sirovine na Lošinju bila bi protuzakonita i to ne zato jer tako kaže Andreja Gregorina, nego zato jer je tako rekao Sabor.  
 
Materijal ne treba dovoziti iz Istre, mozete ga kupiti u legalnom kamenolomu Bojnak koji ima rezerve za idućih 90-tak godina. O tome koliko je taj kamenolom jaaaako daleko svjedoči činjenica da je Grad pokušavao progurati osnivanje još jednog kamenoloma pod parolom širenja Bojnaka. I ovaj puta, gle čuda, protuzakonito.  
 
Kako građani imaju koristi od ilegalne eksploatacije, molim da mi se objasni. Porezni obveznici su oštećeni za 1260000 kn krađom kamena iz Ćunskog, trenutno Općinsko državno odvjetništvo pokušava naplatiti taj novac od D. Jurekovića.  
 
Ovdje nije riječ o estetici nego o zakonima. Zamislite da netko na vašoj zemlji poduzme neki zahvat, vi pozovete inspektora, a on vam objasni da je to možda protuzakonito, ali po njemu su se poduzeti građevinski radovi jako lijepo uklopili u okolinu, pa on to neće proglasiti bespravnom gradnjom. Vašem oduševljenju sigurno ne bi bilo kraja. 
 
More u Artatora je onečišćeno iz više razloga, jedan od njih je i činjenica da se radi o službenom (neorganiziranom) sidrištu Grada ML. O kanalizaciji sam napisala primjedbu tijekom javnog uvida. 
 
Slažem se, "neke stvari su neiphodne iako nisu svima po volji". Npr. poštivanje zakona.  
 
Ili, recimo, predložena lokacija transfer stanica za otpad u Ćunskom. Ta lokacija nije po volji samo stanovnicima Ćunskog i Artatora, a uz to je i neophodna. Gosp. Mario sigurno ne bi nikada prosvjedovao protiv "stvari koje su neophodne iako nisu svima po volji."
 
» Prijavite komentar Administratoru
» 
 
Komentira suncica
02-08-2007 00:41,
 
no comment
Zalosno da se ova Internet stranica koja se zove, ako niste znali, "VOLIM LOSINJ" najvise bavi likom i djelom Gdina. Davorina Jurekovica i Eko. Kvarnera ( Gdjica. Gragorina ). Mislim da ste stvarno pretjerali. Okrenite se svi malo oko sebe pa probajte nabrojiti na prste one osobe koje sve rade po Zakonu. Ali naravno, njih nitko ne spominje, njih nitko ne hvali i ne daje im podrsku sto rade sve po Zakonu, ma kako tesko bilo, nego se i njima trazi " dlaka u jajetu".  
Kad vec toliko komentirate nefunkcionalnost, kako svi volimo reci, DRZAVE i zakonodavstva, pa barem tu imate primjera. Pa nije valjda Gdin. Jurekovic jedini na ovom Losinju!! Sigurna sam da ima i gorih slucajeva od njegovog i to nama svima ispred nosa, u samom centru Grada, ali to nitko ne vidi. Svi vide kamoenolom, a masline oko kamenoloma nitko ne vidi. Da imate pravo, vjerojatno zbog prasine.  
I na kraju price, mogli bismo prozvati Grad i Gradonacelnika zato sto danas nismo bas dobre volje. A sto bismo mi sve to napravili da smo na njihovim mjestima??  
Ali ja se drzim one; "STA RADIS, SEBI RADIS". I u pravu sam.
 
» Prijavite komentar Administratoru
» 
 
Komentira psihoanalitičar
02-08-2007 16:17,
 
razgovor
Oko tvrdnja dotične sunčiice se ne može razgovarati suvislo. Pa što onda što ima bezbroj drugiš što krše zakon? Da li to umanjuje nepoštivanje prava dotičnog eklploatatora kamena na Lošinju? Ta vrsta argumentacije mi je potpuno nerazumljiva. Ponova vas pitam da ako ne možemo dati odgovore na sva pitanja i ukazati na sva nedjela oko nas, da li nam to oduzima pravo da se bavimop jednim problemom. Netko će potaći rješenje jednog problema, a na drugima je ako to žele i znaju da pokrenu neka druga njima važna.Čudi me uvijek da voliti otok znači bezuvjetno podržavati vlastite, protuzakonite interese. Još je ta priča vidljivija kada se radi o uskim interesima ribara koji su toliko površni, isključivi i iracionalni da nisu u stanju dati niti jednu suvislu argumentaciju svojim tvrdnjama, da vole otok, more, prirodu...Možeš misliti. Isto kao i Jureković, pa ona kompanija iz Nerezina...
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira Andreja Gregorina
03-08-2007 02:18,
 
manje priče više djela 2
Ponavljanje bi trebalo biti majka mudrosti, ali je ponekad i dokaz gluposti. 
Dakle, ovo sam u različitim varijantama na ovoj stranici napisala barem desetak puta, između ostaloga i Vama, gđo. Sunčice: bavim se problemima, a ne pojedincima, ali pošto probleme uzrokuju fizičke i pravne osobe u jednom trenutku problem se mora personalizirati.  
Zamislite da napišem prijavu u kojoj nije precizirana lokacija, investitor, izvođač i sl. Nešto u stilu antičkih epova: oj, dragi/a inspektore/ica, tamo iza sedam gora netko nešto radi, slijedi svoje srce i završiti ćeš u epicentru zla. To bi stvarno bilo učinkovito. 
 
To što postoje ljudi koji imaju potrebu pisati o meni bez ozbira na temu kojom se bavim, nije moj nego njihov problem. Npr. ja demantiram da Ek Kv nije ništa poduzeo oko INAinih radova na Osoršćici, a onda se netko javi i piše o "mojoj" septičkoj jami.  
 
Onaj tko tvrdi da se ja ili ova stranica bavi samo D. Jurekovićem ili je nepismena ili je zlonamjeran (na ovoj stranici su dostupni tekstovi u kojima problematiziram radove u vojnoj luci, na Osorščici, u uvali Studenčić, probijanje vatrogasnih puteva preko Polanže i Taraboće, širenje škvera, transfer stanicu za otpad, krađu u uvali Tuhin...).  
 
Gradske službenike nikada nisam prozvala zato jer taj dan "nisam dobre volje", nego zato jer ne rade svoj posao, npr. ne podnose prijavu za uništavanje pomorskog dobra iako su to obavezni prema kaznenom zakonu. U studiji slučaja imate sasvim lijepi broj takvih primjera. 
 
Oduševila me je primjedba da je kamenolom ilegalan, ali su okolo posađene masline. Predlažem da se u Zakon o rudarstvu uvrsti čl. u kojem će se specificirati koliko je maslina potrebno posaditi ako želite ilegalno eksploatirati (npr. možete ukrasti 10 000 m3 mineralne sirovine ukoliko posadite 100 maslina). Inače, o tome bi mogli porazgovarati i s ljudima koji su vlasnici zemlje na tom području, naime, imovinsko-pravni odnosi nisu rješeni za sve čestice unutar kamenoloma.  
 
Jednako tako predlažem da se po Lošinju postave obavjesne ploče koje će specificirati tko smije "ispražnjavati crijeva" na Lošinju. Npr. vikendašima dolazak znači cijelovremenu opstipaciju, gosti koji odsjedaju kod njih mogu dva puta na tjedan ići na wc.  
 
Smatrate da ima puno problema na Lošinju, a na ovoj stranici se piše samo o D. Jurekoviću i meni. Pa to barem nije teško promijeniti: pozabavite se nekim od uočenih problema, a potom pod svoji imenom i prezimenom o njemu pišite na ovoj stranici. Kako ste ono rekli, manje priče, više djela.
 
» Prijavite komentar Administratoru
» 
 
Komentira gost
03-08-2007 11:28,
 
Manje priče više djela 3
Gregorina radi, a drugi o tome pričaju. Oni pričaju, Grgorina dela :p
 
» Prijavite komentar Administratoru
 
Komentira Bojana Genov
03-08-2007 17:32,
 
Ili se liječite il' se educirajte
Ksenofobičnim ispadim i logičkim falacijama osobe koja se potpisuje kao Sunčica nikad kraja. 
Zašto se je ta anonimna osoba ostrvila na Andreju Gregorinu? Očito joj je prirastao srcu Jureković, što je posve legitimno, svi zlikovci su imali i roditelje i djecu i prijatelje, pa čak i domaće životinje, dakle brojne osobe koji ih vole. Činjenica da je netko voljen ili nevoljen ne mijenja karakter njegovih djela koja su opisana u nekim od zakona kao protuzakonita, dakle protiv ljudske zajednice u kojoj ti zakoni reguliraju ponašanja. 
Činjenica da netko čini neka druga dobra djela, nevezana uz opisana, u ovom slučaju uz brojne ilegalne gradnje i eksploataciju mineralnih sirovina, ne umanjuje karakter tih radnji. U tom kontekstu sadnja maslina može značiti nešto nekome tko se kao centralnom temom bavi likom i djelom Davorina Jurekovića, a ne zaštitom okoliša. Aktivistkinja Eko Kvarnera nema interesa za osobu Jurekovića, pa je sadnja maslina kao crtica o njegovoj ljudskosti irelevantna. 
Zašto osoba Sunčica uvodi u radnju sve ostale komunalne i higijenske probleme u naselju Artatore? Gnjavi nas svojim neznanjem i budalaštinama zato što je neuka i građanski nepismena, pa smatra da ekološki aktivisti moraju htjeti i moraju moći riješiti sve probleme. I zašto bi Sunčica imala pravo svoje realne ili subjektivne probleme istresati pod nos Andreji Gregorini, a ne nadležnim institucijama koje su opisane i plaćane kao nadležne za uređenje tog segmenta života u zajednici?  
Opsjednutost Zagrepčanima je problem koji bi Sunčica trebala podijeliti s nekim stručnjakom za područje psihe (neka ne zaboravi onaj dio o pražnjenju crijeva, taj je važan simptom), a u ovako javnoj komunikaciji je neukusna i nekorektna manifestacija uskogrudnosti, ksenofobije i govora mržnje.
 
» Prijavite komentar Administratoru
» 
 
Komentira Andreja Gregorina
03-08-2007 21:33,
 
još jedan pokušaj
Ovo postaje besmisleno, čak i ako čovjek ima smisla za crni humor, ali idemo probati još jednom (velikim slovima ističem bitno zbog lakšeg shvaćanja). 
 
Nisam napisala da sam i jedan problem rješila pišući o njemu na ovoj stranici, nego da bi Vi rješili vaš problem (nezadovoljstvo "činjenicom" da se na ovoj stranici piše uglavnom o D. Jurekoviću i meni) kada bi prostudirali i procesuirali neku neprimjerenu pojavu iz vaše okoline i onda je prezentirali. 
Pisanje na ovim stranicama nije stvar egzibicionizma, nego EDUKACIJE. Dakle, kažete da djelujete, pomognite drugima da poboljšaju kvalitetu svoj života i života u zajednici. Ne vidim kako to može biti u koliziji s vašom borbom za opći interes. 
 
Vlasnik kamenoloma nije vlasnik i svih čestica koje eksploatira ili koristi na neki drugi način, a imovinsko-pravni odnosi su osnova za pokretanje postupka dobivanja bilo koje dozvole. Tako kažu osobe kojima je uzurpirano zemljište i zakon.  
 
Da, KAMENOLOMA NEMA. 
To ne govorim zato jer sam stručna osoba, nego zato jer sam se potrudila dobro INFORMIRATI. Stručna osoba je, naprimjer, zaposlenik Ureda za gospodarstvo u Ri koji je me prilikom prvog razgovora lijepo ispravio: NE RADI SE O KAMENOLOMU NEGO O BESPRAVNOJ UZURPACIJI PROSTORA.  
 
Jedna druga stručna osoba (šumarska inspektorica) očitovala mi se da su Hrvatske šume izdale uvjete i ograničenja s 15 točaka od kojih tijekom ilegalne eksploatacije NITI JEDNA NIJE ISPUNJENA.  
Vjerujem da bi protuargumentacija mogla glasiti "ali vlasnik voli saditi masline...". 
 
Inače, moram vas razočarati: nisu sve kuće napravljene materijalnom iz kamenoloma u Ćunskom. Nekretnina u kojoj boravim kada sam u Artatorama rađena je dok je brdo Kušć još bilo u komadu, odnosno dok nije postalo ex brdo Kušć.  
 
Smetaju vas bespravnim molići i neprijavljeni turisti. Pitate da li imam prijedlog. Naravno da imam: napišite prijave lučkoj kapetaniji i turističkoj inspekciji. Toga se baš i nije bilo teško dosjetiti, jedino je teže to napraviti i potpisati svojim imenom. 
 
Moram priznati da imam problem s razumijevanjem nečije potrebe da piše o mojim crijevima i njihovom pražnjenju.  
Međutim, sada sam dovedena u nedoumicu, pa molim jedan savjet: što da radim kada boravim kod prijateljice u Nerezinama? U Nerezinama postoji kanalizaciju, ali je jako loše napravljena. Da li smijem tamo "ispražnjavati crijeva"? Da li da nosim kemijski wc? Ili, možda, biopročišćivać? 
 
Inače, svojednobno je Ek Kv uspio isposlovati donaciju biopročišćivaća za Nerezine iz Nizozemske (pilot projekt, trebalo je platiti samo radove postavljanja). Bili smo kod gradonačelnika na razgovoru, kolegica je materijale ostavila u Uredu za komunalni sustav. Kasnije je imala problema kako Nizozemcima objasniti zašto ih nikada nitko iz grada nije kontaktirao iako su to obećali.  
 
Stanje postojeće kanalizacije na otoku Lošinju, evo novog problema za sve one koji smatraju da "djelovati od početka" znači djelovati od "WC školjke".
 
» Prijavite komentar Administratoru
» 
 
Komentira Pipo zloba
06-08-2007 16:37,
 
Maslina na oku
Hej Sunčanice, napisala si da svi vide kamenolom, a ne vide masline. E pa sad možeš reć da svi vide šljivu na Kordiševom oku, a ne vide masline :p
 
» Prijavite komentar Administratoru
 

Komentirajte članak
  Ime
  Upišite adresu asd • adacta.org (• = @)
   Naslov
Dostupni znakovi: 14000
Slika sadrži skrivene znakove koje treba unijeti u polje za unos
Unesi znakove koje vidiš. Ako su nečitljivi, osvježi da se prikažu novi.



mXcomment 1.0.9 © 2007-2012 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« Prethodna   Sljedeća »
 
Promjena veličine slova
A+ | A- | Reset
Slikovnica
Mali_Losinj_01.jpg
Članak 69. Ustava RH

Volim LošinjSvatko ima pravo na zdrav život.
Volim LošinjDržava osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Volim LošinjSvatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša. 

Zadnji komentari
Protiv zatvaranja doma na Susku
E moj Susak , neznam tko si , ili koja da tako osudjuješ. Spominješ...
09/02/12 Više...
Komentira Gornje selo

Protiv zatvaranja doma na Susku
ja znam za tu osobu to je gabrijela, sama je kriva sto se...
09/02/12 Više...
Komentira susak

Protiv zatvaranja doma na Susku
budi konkretan
ako već znaš za takvu osobu, javi njene podatke, ime i prezime i...
09/02/12 Više...
Komentira riki kiki

Dom za starije i nemoćne osobe na Susku
@plaza
Nisu mi u intresu nikakovi bodovi....nikakve koristi ja od svega...
09/02/12 Više...
Komentira Spiaza

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
Ivić se nije zatvorio zbog visokog najma nego zato što je trebao...
09/02/12 Više...
Komentira

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
just for the record
Realno je da velike firme kao Lidl i Konzum poslovanje vode od danas...
09/02/12 Više...
Komentira trgovac

Dom za starije i nemoćne osobe na Susku
Dali si pitalica ili skitalica? S kog ti brda sidje? ZNA se! Lumenu...
09/02/12 Više...
Komentira Intelektualac

Dom za starije i nemoćne osobe na Susku
Dilema!
Je li Susak uopće bio nastanjen prije izgradnje Doma?
09/02/12 Više...
Komentira Pitalica

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
bura
Probajmo malo biti realni. Zbog vremenskih neprilika nabava je...
09/02/12 Više...
Komentira ivic.nena

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
Pogledajte koliko našeg novca Grad daje za Djelatnost medija. Za...
09/02/12 Više...
Komentira proračunko

Dom za starije i nemoćne osobe na Susku
Pozor ! Znate li čija je zgrada staračkng doma u Cresu? Ne znate?...
09/02/12 Više...
Komentira Ne spavaj

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
Kako vas nije sramota tako pljuvati po Konzumu i Lidlu? Kao da su...
09/02/12 Više...
Komentira xyz

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
Dok je radio samo diskont kupovali ste trulo voće i povrće koje nije...
09/02/12 Više...
Komentira

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
Serete kvake. malo nevremena, i za sve što ovdje ne valja krivi su...
09/02/12 Više...
Komentira Dingo

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
Pa sve je naše . Samo moramo biti brzi , i za par godina ELDORADO ....
09/02/12 Više...
Komentira Partizan

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
zrakomlat
trebali su vam helikopterima nositi kruh za tri kune,gospodo...
09/02/12 Više...
Komentira pionirka

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
Atrakcija u lidlu!
Velika ponuda socijalističkog tjedna u lidlu! ljudi navalite, da ne...
09/02/12 Više...
Komentira ...

Dom za starije i nemoćne osobe na Susku
đe si sokole
Plaza kao da se krije. Ružice pokaži nam svoje lice..... A ti si kao...
09/02/12 Više...
Komentira Pušmipuli

Dom za starije i nemoćne osobe na Susku
@Spiaza
Spiaza se pravi postena i dobra, a zapravo mjesa go... uvjerava nas...
09/02/12 Više...
Komentira Plaza

Dom za starije i nemoćne osobe na Susku
dom
Dom su zatvorili,a koliko ih se sada kad je najjača zima vani na...
08/02/12 Više...
Komentira miho

Protiv zatvaranja doma na Susku
zima
Istina je da se jedna žena smrzava, da je bez krova bez prozora,bez...
08/02/12 Više...
Komentira kikiriki

Turističke planere zanima za što se zalažu...
A tko se još prijavio na natječaj ako se smije znati?
08/02/12 Više...
Komentira

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
Vidite, kraj zdravih očiju ste ili smo, i ja sam tu. Pa i Lidl i...
08/02/12 Više...
Komentira Tužan

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
nije drama, nego prazne police i nije jedan, nego vec dva dana...
08/02/12 Više...
Komentira Dakako Svakako

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
vlak u snijegu
ajme drame,sto su police jedan dan prazne,kao da niste pola zivota...
08/02/12 Više...
Komentira pionirka

Protiv zatvaranja doma na Susku
Otišo si sarme probo nisi....nisi, :? :? :sigh
08/02/12 Više...
Komentira Bivši iz M.A.S.

Proračun Grada Malog Lošinja za 2012.
Tri bandita
NIKO PINČIĆ Tri bandita šjio Benita včer su me ulovili,z guorkim...
08/02/12 Više...
Komentira Čista električna voda

 
  © 2012 Građanska inicijativa Volim Lošinj, Mali Lošinj Povratak na vrh!