"Lošinjska plovidba 1958. - 2008." naziv je monografije što ju je u povodu svoje 50. obljetnice izdala istoimena tvrtka, danas holding, iz Malog Lošinja. Reprezentativno izdanje na 230 stranica većeg formata dolikuje kompaniji što je slijednik bogate tradicije lošinjskog pomorstva i brodogradnje, a u jednom dijelu i turizma, napisao je Branko Šuljić u rujanskom otočnom prilogu Novog lista.
Knjiga koja nudi mnoštvo podataka, dokumentarne građe važne za slaganje bogate povijesti lošinjskog i hrvatskog pomorstva i brodogradnje. U tekstovima se mnogi nalaze i prepoznaju, brodovi i plovidba dio su njihove svakodnevice, njihov život i egzistencija.
Lošinj ima dugu pomoračku tradiciju
Monografija kao prilog obilježavanju 50. obljetnice djelovanja. Ili, nekog drugog prigodnog datuma. Objavljuju se stalno, u nas i u svijetu, možda tek malo manje u ovim kriznim vremenima kad se na svemu štedi. I, mnoge od tih knjiga, uobičajeno lijepe i raskošne vanjštine a raznolika sadržaja, završe na policama, ili u kakvu škabelinu, a da nisu pošteno ni prolistane. Većina nas ima takve navike, knjigu površno listamo, gledamo fotografije, ako nam je tematika bliska tražimo na njima poznate osobe. Rijetke se monografije čitaju i pročitaju, od prve do posljednje stranice. A, treba ih čitati, Jasno, pritom i slike gledati, kod monografija to je važno.
Jedna od takvih monografija, koju istodobno treba čitati i gledati, objelodanjena je nedavno, prije ljeta. Povod njenu pisanju i objavljivanju obljetnica je proslavljena prošle godine. Malo zakašnjenje nebitno je za 50 godina poslovanja jedne tvrtke, zanemarivo u odnosu na bogatstvo sadržaja i povijesnu vrijednost što je u njoj pohranjena. Tim je zanimljivija i privlačnija za čitanje što u njoj prepoznajemo mnoge aktere, svoje susjede, prijatelje, poznanike iz raznih prigoda i susretanja, često i svoje najbliže.
"Lošinjska plovidba 1958. - 2008." naziv je monografije što ju je u povodu svoje 50. obljetnice izdala istoimena tvrtka, danas holding, iz Malog Lošinja. Reprezentativno izdanje na 230 stranica većeg formata dolikuje kompaniji što je slijednik bogate tradicije lošinjskog pomorstva i brodogradnje, a u jednom dijelu i turizma. Nakon crtica iz bogate pomorske povijesti otoka Lošinja, čitatelj može kronološki pratiti povijest Lošinjske plovidbe, od njenih skromnih početaka sa starim brodovljem, pa rast, traženje pozicija na domaćem i međunarodnom pomorskom tržištu, logičnost integracije lošinjskog pomorstva i brodogradnje, koji su u kasnijem poslovanju prigrlili i turizam. Izrasla je iz tog konglomerata i zračna luka na Lošinju. Da, bez Lošinjske plovidbe možda je otok ni danas ne bi imao. Sve ono što karakterizira gospodarstvo otoka Lošinja objedinjeno je u Lošinjskoj plovidbi.
Brodovi lošinjskoga postojanja
Kao glavni urednik monografiju potpisuje Julijano Sokolić. A, tko bi drugi kad je Lošinj u pitanju. K tome i Lošinjska plovidba, s kojom je rastao i živio, u kojoj je proveo skoro čitav radni vijek, od prvog radnog mjesta u brodskoj strojarnici po završetku srednje pomorske škole, do direktora Turizma, s kojeg je nedavno umirovljen. Uz njega, autorstvo tekstova uvodničarski potpisuju dugogodišnji djelatnici i direktori Marinko Dumanić i Giordano Benvin, zatim Vanja Kabalin, te stihovima upućenima moru David Kabalin Vinodolski. Nakladnik je Lošinjska plovidba - Holding d. d. a izvršni nakladnik Glosa iz Rijeke.
Poseban, najopsežnije a po mnogima i najznačajniji dio monografije naslovljen je: "Brodovi lošinjskoga postojanja", čiji je autor splitski kolega Marijan Žuvić, bez sumnje najbolji u nas poznavalac brodova i njihovih sudbina. U tom poglavlju predstavljeni su svi brodovi koji plove, ili su plovili pod zastavom Lošinjske plovidbe, ukupno 128 brodova. Brodovi i njihove sudbine, od gradnje, prve plovidbe i prvog brodara, do dolaska u flotu Lošinjske plovidbe, pa dalje kod novih vlasnika kojima i danas služe, odnosno posljednje plovidbe prema nekom rezalištu. Upravo onako kako je davno zapjevao pokojni Toma Bebić: "brodovi su isti ka´ i ljudi..." Ponekad skončaju i na dnu mora, to je neminovnost njihova življenja, nisu toj tužnoj sudbini utekli ni neki od lošinjskih brodova. Da, ima i takvih kojima je nepoznata konačna sudbina... Pri svemu tome Julijano Sokolić izražava žaljenje što nisu do kraja uspjeli u naporima na prikupljanju fotografija svih tih brodova.
Bez suvišnih podataka
Te fotografije imaju posebnu "dokumentacijsku i povijesnu vrijednost za Lošinjsku plovidbu", ističe urednik u svom uvodniku. Ne samo fotografije, nego čitava knjiga koja nudi mnoštvo podataka, dokumentarne građe važne za slaganje bogate povijesti lošinjskog i hrvatskog pomorstva i brodogradnje. "Katkad izgleda da je poneki podatak suvišan, a već sljedeći trenutak vidimo da je bitan i nezaobilazan, i stoga nadam se da je pronađen pravi razmjer", piše Julijano Sokolić i nastavlja: "Nakon ovog bit će lakše u dogledno vrijeme napraviti novo, prošireno, dopunjeno i ispravljeno izdanje. Tada će se uvažiti svaka dobronamjerna, obrazložena primjedba i dopuna."
Do tada, do neke nove prigode, još neke značajne obljetnice lošinjskog pomorstva ili brodogradnje, čitat ćemo ovo što je pred nama, napisano u povodu polustoljetnog jubileja Lošinjske plovidbe.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
Zanimljivo da je ime registranta ove stranice Udruga postpesimisti.
Izgleda da ste svi njeni članovi.
Ako može i još jedno ( [cenzurirano] ga, tijek misli) da li je i jedna jedina kuna s Marine ušla u gradski proračun?
U nedostatku argumenata ajmo pljuvati a po mogućnosti i zatvoriti stranicu. Tako je i sad. Kad se nema odgovarajućeg argumenta za raspravu, skretanje s teme i pljuvanje. Doduše kao pozitivnu stvar treba istaknuti da više nema fizičkih prijetnji i poziva na fizički obračun tipa: "pojest ćeš tastaturu kad te naðem u gradu", i poziva za posjetom Marini "naði me znaš gdje sam".
Treba pohvaliti nonića koji koristi internet, ali mu svakako treba reći da ovako postavljena stranica s otvorenom mogućnošću komentiranja ne može biti niti osobna niti stranačka. Stranica tipa npr. www. snjezana.net su osobne. Ova stranica vrijedi onoliko koliko i vrijede komentari posjetitelja. Na žalost ponekad, vrijedi jako malo.
Noniću, mari i anonimnom komentatoru, zašto ste tako nervozni? zašto uopće posjećujete ovu stranicu, kad je od pedera i hadezeovaca. Čuvajte živce, kojih očito nemate puno, na www.snjezana.net
U cemu to pomorstvo Losinja ima vezu sa hrvatskom povijescu? Suljic opet dokazuje da su mu sposobnosti pisanja na razini seoskog ucitelja. Losinjsko pomorstvo svoju slavu najmanje moze zahvaliti Slavenskoj komponenti (Jugoslavija i Hrvatska). Stovise, upravo ti veliki Jugo sinovi, nekada drugovi, a danas gospoda koja se hvale da su rasli sa LP najobicniji su krvnici tog slavnog losinjskog pomorstva i tradicije. Cinjenica da je flota nastala na temeljima nacionalizirani h brodova, da su se kampovi/airodor m gradili na nacionalizirani m terenima Losinjana. Danas isti ti zagovornici bratstva i jedinstava te opce narodne imovine, ovcari iz creskih sela manageri su i suvlasnici poduzeca i zagrizeni kapitalisti. Kako bi losinjsko pomorstvo i tradicija tek izgledali da ga nisi u ruke uzeli ti veliki jugo drugovi....pard on gospoda??
pa je li moguce da gari jos uvijek financira idem i ja i razne neradnicke udruge, a nama ne placa racune
sramota
A u svezi imena ulica neznam zašto bi Kuharić, Ena Begović i Dražen Petrović bili važni za Lošinj. Pa to smo već imali da se Srednja škola zvala po Veljku Vlahoviću
Ili kikić miče samo one postove koji imaju veze s njegovim političkim hraniteljima??