Primorsko goranska županija, vlasnik Lječilišta Veli Lošinj najavila je da će u ovom mjesecu raspisati međunarodni pozivni natječaj kojim se traži privatni investitor voljan ući sa Županijom u javno privatno partnerstvo (JPP), izvijestio je Novi list.
Cilj je pokretanje investicijskog ciklusa, obnove i proširivanja sadržaja ove otočne zdravstvene ustanove. U najavi natječaja, dožupanica Nada Turina-Đurić kazala je da su već ostvareni kontakti sa zainteresiranim tvrtkama iz Austrije i Slovenije, koje u svojim zemljama u vlasništvu imaju toplice.
Pojašnjeno je da je razlog što se Županija odlučila za model javno privatnog partnerstva u tome da je svjesna velike vrijednosti Lječilišta koji se prostire na 14 tisuća metara četvornih atraktivnog prostora u park šumi uz more, ali da županijskim proračunskim sredstvima u taj prostor Županija nije u mogućnosti investirati sukladno zahtjevima tržišta.
Od ravnateljice velološinjskog Lječilišta, mr.ph. Renate Žugić doznali smo nešto više.
– Novi razvojni ciklus obuhvatio bi nekoliko glavnih zadataka, među kojima revitalizaciju, unapređenje i proširenje sadašnje liječničke djelatnosti, kao i uvođenje novih usluga iz područja zdravstveno-lječilišnog turizma, medicinske rehabilitacije i selektivnih wellness programa te rekonstrukciju i adaptaciju postojećih te izgradnju novih kapaciteta. Nakon analize je zaključeno da je javno-privatno partnerstvo put kojim će se navedeni zadaci u najvećoj mjeri i ostvariti. Treba reći da postupak javno privatnog partnerstva u pravilu traje značajno dulje od drugih jer se ugovori sklapaju nakon dugotrajnih pregovora u okviru zakonski propisanih postupaka predlaganja, odobravanja i provedbe projekta. Međunarodni pozivni natječaj bi trebao pokazati kakav je načelni interes ulagača. Uz najizglednije partnere iz nama susjednih zemalja, ne smijemo zaboraviti niti skandinavske zemlje i Rusiju kao ciljna tržišta, navodi ravnateljica Žugić te ističe prednosti koje bi trebale biti glavni aduti za motivaciju budućih partnera:
– Lječilište je smješteno na jedinstvenoj lokaciji čiji su ljekoviti činitelji već mnogo puta dokazani znanstvenim i stručnim radovima. U razvijenim zemljama je kontinuirano povećanje incidencije bolesti dišnih puteva i kože kao posljedica zagađenja, pretjerane upotrebe raznih kemikalija, ali i zbog utjecaja stresa. Kompleks park-šume Podjavori nudi nebrojene mogućnosti rehabilitacije na otvorenom, flora obogaćuje zrak eteričnim uljima pa taj zrak postaje uistinu ljekovit, sunce i more daju oštećenoj koži novu snagu, blaga klima omogućuje boravak cijelu godinu, stotine kilometara šetnica po otoku Lošinju dopunjavaju program fizikalne rehabilitacije i anti-stres programa. Novim prostornim planom područje kompleksa Lječilišta površine više od 14 tisuća metara četvornih predviđeno je za turističko-bolničko-lječilišnu namjenu. Na tom području predvideno je 300 kreveta visoke kategorije sa svim pratećim sadržajima. Time je i gradska samouprava odradila svoj dio posla i osigurala važan preduvjet za daljnji razvoj, navodi Žugić te ističe da kao i Upravno vijeće ustanove vjeruje da je upravo zacrtani smjer razvoja pravi put prema punoj valorizaciji.
– Uvijek postoje i pitanja da li se moglo ranije nešto pokrenuti, vjerojatno je, ali sa dvojbenim rezultatom. Danas imamo sačuvan prostor i zdravo poslovanje i puno bolje pregovaračke pozicije nego prije desetak ili više godina. Djelatnici ustanove naravno brinu za svoja radna mjesta no, po mom uvjerenju nepotrebno. Naš poslodavac je Primorsko-goranska županija koja živi socijaldemokraciju od osamostaljenja Hrvatske i vjerujemo da će osnovna pregovaračka pozicija biti zadržavanje svih zaposlenih. Niti u najgorim danima nije bilo otpuštanja pa ne vidim niti sada namjeru da se tridesetak preostalih zaposlenika pošalje na Zavod za zapošljavanje. Naš zajednički cilj je upravo suprotno, značajno povećanje broja zaposlenih i cjelogodišnje poslovanje. Naša dožupanica Nada Turina-Đurić već dugi niz godina prati poslovanje zdravstvenih ustanova kojima je Županija osnivač i svjedoci smo da velika većina ustanova kontinuirano širi poslovanje i ostvaruje pozitivne rezultate. Nemamo razloga sumnjati u njezinu želju da i nama omogući bolje sutra oslobađanjem puta svježem kapitalu. Tome svjedoči i njezina izjava da se Županija nema namjeru odreći osnivačkog prava nad našom ustanovom. I mada sam i sama čula razne zlonamjerne priče o našoj neizvjesnoj budućnosti, imam puno povjerenje u predstavnike osnivača i vlasnika, zaključuje ravnateljica Renata Žugić.
Novi list, Ira CUPAĆ MARKOVIĆ
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
U zadnje vrijeme vidimo koliko je firmi dobilo kredite bez ikakovih jamčevina a ovdje je pottreban privatni partner smiješno i smrdi na lopovluk jer u tom javnoprivatnopa rtnerstvu se bez problema naðe prostor za muljažu.
VUJIĆ PARTNERIMA:
Da, uveo sam strahovladu, ali samo za neradnike
Meni je u Lječilištu Lošinj trebao projekt menadžer, no Upravno vijeće je počelo filozofirati. Nisam imao izbora, opozvao sam ih, rekao je Vujić. Vijećnici HNS-a nisu podržali niti njegovo izvješće o radu u prvih šest mjeseci ove godine, a ni projekt Lječilišta Veli Lošinj
Obnašatelj dužnosti župana Vidoje Vujić definitivno je ostao bez potpore koalicijskih partnera iz HNS-a: oni nisu podržali niti njegovo izvješće o radu u prvih šest mjeseci ove godine, a ni projekt Lječilišta Veli Lošinj nakon što je, kako su kazali, župan bez objašnjenja smijenio Upravno vijeće te ustanove.
Narodnjaci su svoj napad na Vujićevu politiku nastavili i na točki o provedbi obnove Lječilišta Veli Lošinj, za koji se župan nada da bi mogao biti financiran u prvoj fazi iz vlastitih sredstava, odnosno kredita, a u 2. i 3. fazi iz strukturnih EU fondova.
Odbačeni projekt JPP-a
Ðanino Sučić (HNS), meðutim, Vujića je pitao zašto se odustalo od modela javno-privatnog partnerstva (JPP), i time projekt prolongirao na 2015. godinu. Pitao je i zašto se utrošilo 240.000 kuna na studiju o Lječilištu koju je župan Vujić potom odbacio i promjenio model, a da o tome nitko nije imao informaciju, već je to postalo razvidno tek iz uvjetnog mišljenja Državne revizije. Pitao je i kolika je uopće cijena projekta, jer se to nigdje ne navodi. Boras Mandić pitao je i zašto je uopće smijenjeno Upravno vijeće Lječilišta, a poznato je da su o tome ranije već pisali mediji jer je Vujić ondje smijenio vlastite SDP-ovce.
Župan je praktički priznao da je UV Lječilišta smijenjeno njegovom osobnom voljom, i to zato jer nisu pristali da se u ustanovi zaposli projekt menadžer za upravljanje projektom obnove. To je, kako je poznato, trebala biti lošinjska SDP-ovka Ljiljana Rukonić, koja je u meðuvremenu i sama postala članicom Upravnog vijeća, zajedno s Robertom Urekom iz Županije i članicom PGS-a Ines Strenja-Linić.
– Vidim da je interes javnosti, čitaj HNS-a, jako velik za JPP, baš se pitam zašto – rekao je Vujić, no javni novac ne može se trošiti na projekt koji je predviðao 80 posto djelatnosti u turizmu, a samo 20 posto na medicinskoj usluzi. »Ja sam samo vratio dite materi, dakle javno lječilište javnom novcu«, rekao je. Za studiju je kazao da je bila ugovorena na 480.000 kuna, dakle ne da je 240.000 potrošio nego je 240.000 kuna – uštedio, rekao je.
Zločestoća i ultimatum
A što se tiče kadriranja:
– Ravnateljica Lječilišta, koja odlično radi, je medicinske struke, a meni je trebao projekt menadžer. No, Upravno vijeće je počelo filozofirati. Nisam imao izbora, opozvao sam ih – rekao je, uz najavu da je novo UV izabrano na javnom natječaju čime se, kako kaže, brani od zločestoće i političkih ultimatuma.
– Naslijedio sam projekte koji nisu bili operativni, s JPP-om bi se još duže oteglo, a cijenu ćete znati u dinar, kad bude vrijeme – rekao je župan.
HNS-ovci su tražili i da poništi natječaj za novo UV jer je na županijskom webu još uvijek informacija da natječaj traje do 28. listopada, na što se Vujić obrecnuo i rekao HNS-ovcima da su to trebali poslati šefu Ureda Županije Branku Škrobonji, koji vodi web. Službe su potom nabrzinu objavile da je riječ o tehničkoj pogreški, a Vujić izjavio da UV ostaje na snazi i nastavlja s radom.
– Vi pokušajte sa svojim modelima, ali neće vam uspjeti. To nije način – zaključio je na kraju HNS-ovac Sučić.
Iako je Vujić u UV smijenio svojeg SDP-ovca Georga Žeželića, sav teret političke bitke oko njegova stila rada preuzeli su na sjednici HNS-ovci, koji ističu da su čvrsto u koaliciji sa SDP-om i dalje, ali još čvršće protiv Vujićevih metoda.