Mali Lošinj je u Cardiffu dobio priznanje Srebrni cvijet Europe koja se dodjeljuje za ljepotu mjesta. Mali Lošinj je nominiran u konkurenciji u kojoj je bilo preko 5700 gradova i mjesta iz 12 europskih zemalja. Nominiran je kao jedan od 24 najljepša europska grada i mjesta u natjecanju za Zlatni cvijet Europe.
Međunarodni žiri za Zlatni cvijet Europe 2009. - Entente Florale Europe, sastavljen od 12 članova komisije iz zemalja članica Europske asocijacije za cvijeće i krajobraz: Austrije, Belgije, Hrvatske, Češke, Francuske, Njemačke, Italije, Irske, Mađarske, Slovenije, Nizozemske i Velike Britanije, boravio je dva dana u Malom Lošinju. Članovi žirija oduševili su se uređenošću mjesta, njegovom čistoćom, cvijećem i raskošnim zelenilom te srdačnošću domaćina te su lošinjani očekivali dobar plasman.
Vijest dopunjujemo izviješćem primljenim iz ureda gradonačelnika:
Putem jednogodišnjeg natjecanja potiče se suradnja u uljepšavanju gradova/mjesta/sela te se na taj način unapređuje kvaliteta života stanovnika.
Na svečanoj dodjeli Međunarodnog žirija za Zlatni cvijet Europe održanoj u Cardiffu 25. rujna 2009. godine, u velikoj europskoj konkurenciji od 5 700 europskih gradova, Mali Lošinj osvojio je prestižnu međunarodnu nagradu Srebrni cvijet Europe.
Međunarodni žiri za Zlatni cvijet Europe 2009. - Entente Florale Europe, sastavljen od 12 članova komisije (predstavnici 12 zemalja članica Europske asocijacije za cvijeće i krajobraz: Austrija, Belgija, Hrvatska, Češka, Francuska, Njemačka, Italija, Irska, Mađarska, Slovenija, Nizozemska i Velika Britanija) u lipnju ove godine posjetio je Mali Lošinj, te uz ljepotu krajolika, ocjenjivao čistoću i kvalitetu stvorene okoline, očuvanost i brigu o povijesnom naslijeđu, tradicijsku kulturu, kulturna dobra, edukaciju i odgoj mladih na području Grada Malog Lošinja.
Tom prilikom predsjednica žirija Austrijanka Monika Hetch izjavila je kako je Lošinj zeleni otok, u kojem se puno pažnje posvećuje uređenju okoliša i zelenila, te su ostali oduševljeni i projektom Miomirisa i okusa Lošinja, brojnim ekološkim projektima u koje su uključeni mladi, te vidljivom brigom vezanom uz same objekte kulture i arhitekture.
Na slici s lijeva na desno:
Prvi red: Dalibor Cvitković (Stručni suradnik TZG Malog Lošinja), Ana Kučić (dogradonačelnica Grada Malog Lošinja), dr. Ivica Tomić (Ambasador RH u Velikoj Britaniji), Đurđica Šimičić (direktorica TZG Malog Lošinja).
Drugi red: Petar Hržica (Hrvatski član međunarodnog žirija), Vesna Hocenski (stručni suradnik TZG Malog Lošinja), Vojko Pleština (Predsjednik uprave Hrvatskog direktorija za Zlatni cvijet Europe).
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
Čestitke svima onima koji sudjeluju u tome da Lošinj bude mjesto ugodno za život i boravak! Vjerujem da će ovo priznanje biti poticajno za to da se ponuda za graðane i goste još više unaprijedi.
Hajdemo povjerovati da je meðunarodni žiri, usprkos mnogim nedostacima koje je uočio i koje nije uočio, odlučio dati priznanje i poticaj prekrasnom mjestu na prekrasnom otoku očuvanog okoliša i prirode, sa gostoljubivim ljudima koji se trude na različitim projektima. BRAVO MI!
A kad proðe sezona pa nema turista nastavlja se s bukom da se domaći slučajno ne naviknu na tišinu i zbog zarade nekolicine na domaćoj djeci i mladima buka se i dalje održava.
Ljudi, nemate pravo na spavanje jer turizam je buka a lošinjski brand je orgijanje po svu noć u centru grada, pa makar vi crkli.