Ove godine, uz hrvatske umjetnike, dolaze gosti iz Srbije, Slovenije, Njemačke, Grčke, Švedske, Poljske, Francuske, Portugala i SAD. Zastupljena su rubna umjetnička polja kao što su strip, nezavisna ilustracija, animacija, eksperimentalni video i muzika te neistraženi prostori različitih medijskih kombinacija.
Umjetnicima je zajedničko stalno preispitivanje medija, interdisciplinarnost te progresivnost u razmišljanju o svom radu. Osim toga, spaja ih želja za radom u improviziranim uvjetima - naglasak je na stvaranje radi stvaranja.
Malološinjski škver, rijetki industrijski prostor u Hrvatskoj koji je još uvijek u funkciji, postaje platforma za umjetničke akcije i reakcije, ogromni otvoreni kolaboratorij gdje se umjetnici susreću, inspiriraju i prožimaju.
U duhu pravog brodogradilišta, umjetnici sa različitih scena, koriste raznovrsne "alate" medija kojima se bave te tjedan dana surađuju na projektima, izgrađujući nove "brodove komunikacije".
Osim između samih umjetnika, dešava se interesantna komunikacija izmedju umjetnika i radnika, umjetnosti i industrije, dva društvena pola koje dijele istu trenutnu sudbinu hrvatske stvarnosti - društvenu marginalizaciju.
Svojim nastupanjem u javnim prostorima, eksperimentalna umjetnost postaje neposredna igra, jednako pristupačna i otvorena svima, od samih umjetnika preko radnika do posjetitelja i namjernika, otvoreno komunicirajući na svim nivoima i s odmakom od bilo kakvog elitizma.
ŠKVER projekt je specifičan jer se zbiva izvan većih hrvatskih gradova, k tome na otoku, dešava se u netipičnom - industrijskom okruženju brodogradilišta koje je još uvijek aktivno i što okuplja neke od interesantnijih imena sa svjetske eksperimentalne umjetničke scene na područjima raznih umjetničkih medija, pri čemu se prednost daje rubnim umjetničkim poljima.
PROGRAM
Sav program je besplatan i otvoren za javnost
9.6. NEDJELJA (21.00 – 23.00 h):
OTVARANJE ŠKVER-a (UVALA SV MARTIN)
MSHR, koncert i performans, Portland, OR
Amnezijak na plaži, film Dalibora Barića, 30 min
DMTV festival suvremene eksperimentalne animacije, 60 min
13.6. ČETVRTAK ( 20.00 – 23.00 h )
TINEL (knjižara i galerija, Trg RH 7: iza ribarnice )
Izložba postera i plakata: Oficina Arara ( Portugal ) i FIJUK mreža
14.6. PETAK (21.00 – 23.00h)
HOTEL HELIOS ( ČIKAT )
Projekcija dokumentarnog filma Guest House Helios redatelja Ryana Jeffery-a o zadnjem bastionu socialističkog ljetovanja na Lošinju
15.6. SUBOTA - OTVORENA VRATA ŠKVER-a (20.00 – 00.00 h)
Kada se napokon otvore vrata brodogradilišta, svi su pozvani na razgledavanje i završnu feštu. To je veliko finale gdje se prezentiraju novonastali radovi, instalacije, skulpture i murali, umjetnici i radnici, uz cijelovečernji program eksperimentalne glazbe, planiranih i neplaniranih performansa i projekcija, uz roštilj, zalazak sunca i vino.
ŠKVER+GRETA+ŽIVOT
Novost ove godine je predstavljanje nekolicine gostujućih umjetnika ŠKVERA u Zagrebu i u Rijeci.
U Zagrebu će se u Greti, od 3. – 7.6., predstaviti sitotisak kolektiv iz Portugala Oficina ARARA sa izborom plakata, FIJUK MREŽA (nezavisni izdavači stripa i muzike), festival eksperimentalne animacije DMTV sa projekcijom kratkih animacija u trajanju od 60 min, multimedijalni duo MSHR iz Portlanda, Oregona, sa futurističkim muzičkim performansom te multimedijalna umjetnica Vana Gaćina sa interaktivnom instalacijom.
U Rijeci, u klubu Život, multimedijalni umjetnik Peter Burr iz New Yorka je 13.5. izveo svoj interaktivni performans Special Effect.
UMJETNICI: Anna Ehrlemark, Bernharda Xilko, Boštjan Čadež , Bruno Borges, MSHR, DMTV animation festival, Dalibor Barić, Dunja Janković, Elisabeth Pusack, Ema Ema Ema, Eva Aguila, Experimental Half – Hour , FIJUK network, Igor Bezinović, Ilan Manouach, Izvanredni Bob, Johanna Marcade, Joza Bolonić, Konrad Geca, Krekhaus, Lenhart tapes, Lina Rica, Lisa Mangum, Marko Krojač, Matija Kralj, Mileta Mijatović, Miguel Carneiro, Nuno Pinto, Oficina Arara, Pedro Nora, Radovan Popović, Ryan Jeffery, Ugruv Smek, Vazmoslav, Sretan Bor, Taryn Tomasello, Vana Gaćina, Yomadic.
Pokrovitelji projekta »ŠKVER« su Brodogradilište Mali Lošinj, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Županija Primorsko Goranska, European Cultural Foundation, Grad Mali Lošinj, Jadranka-Hoteli, Uvala Poljana d.o.o., konoba Chalvien, URBing d.o.o, Radnik Križevci, Restart, Idem i ja, Luscolor.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
Oni ne misle, samo su na poziciji da ono što kćerka smisli provedu u djelo.
Meni se ovo čini prilično subverzivno:
novilist.hr/.../...
O kakvoj je umjetnosti tu rijec?
Industrija,pa ako želis vidjeti pravu industriiju odi u Sisak!!!!
Zasto ,zasto taj škver.
Citiram:"Malološinjski škver, rijetki industrijski prostor u Hrvatskoj koji je još uvijek u funkciji, postaje platforma za umjetničke akcije i reakcije, ogromni otvoreni kolaboratorij gdje se umjetnici susreću, inspiriraju i prožimaju."
Koje sranje od recenice,sto to tocno znaci,umjetnici se susreću,inspiri raju ,prožimaju?
Oni tamo leže na suncu,piju pivicu.Cujem da je slicna situacija i medju radnicima samog skvera,medjutim oni od toga nerade nikakav performance.
Citiram:"Osim između samih umjetnika, dešava se interesantna komunikacija izmedju umjetnika i radnika, umjetnosti i industrije, dva društvena pola koje dijele istu trenutnu sudbinu hrvatske stvarnosti - društvenu marginalizaciju."
E ovo je vec razumljivo iz prethodno nevedenih razloga.
ako sve to ne pomogne onda zovi HDZovog džepnog vijećnika
Ova platforma anonimnog kritiziranja mi se ne cini bas produktivna. A definitvno ni ne pomaze kao moralna podrska svima ukljucenima u jedan neprofitabilan projekt koji ne smatram negativnim na niti jednoj mogucoj razini.
U meduvremenu, hvala svima na podrsci. Ovaj projekt ne organiziram sama, nego uz pomoc nekoliko mladih ljudi sa Losinja i ostatka Hrvatske, inozemstva i uz sve vecu potporu lokalnog stanovnistva i radnika brodogradilista.
Sve ostale molim da pokusaju ne gledati ovaj projekt kroz povecalo, nego da u svoje kritike ubroje i one neke dobre, kreativne i afirmirajuce stvari koje se na ovom otoku desavaju zbog skvera i "Skvera".
Uostalom, ima jos 3 razlicita otvorena i besplatna dogadaja do kraja ovogodisnjeg projekta pa vas pozivam da dodjete i izbliza pogledate akcije: sutra( cetvrtak ) u Tinelu iza ribarnice je izlozba postera iz Portugala i performans u ribarnici, preksutra je projekcija dokumentarca o Heliosu na terasi hotela Helios. U subotu su otvorena vrata Skvera pa dodjite vidjeti koliko se toga napravilo u 4 dana od strane 40-ak umjetnika i desetljecima od strane brodogradilista i radnika.
Mozda cete se pozitivno iznenaditi.
Hvala.
Po cemu je to kritika dio "Losinjanskog folklora". Ovakvim opaskama i primjedbama, vrjedja se losinjane. Da ne govorim, da se na taj nacin gura Losinjane nazad u misju rupu, jer eto dosli su neki novi Losinjani koji znaju bolje. od kada su dosli ti novi Losinjani - Losinj ide nizbrdo.
Kritizira svatko i uvijek, mislim da je kritika uvijek dobrodosla.
To sto je nekima vise do umijetnosti, nego do egzistencije radnika skvera i njihovih obitelji, to je drugi par rukava.
Licemjerje je dio hrvatskog-slave nskog forklora. Npr. samoupravljaci jugosloveni koji su rastjerali kapitaliste (losinjane~), sada se promicu u gazde skvera i pokrovitelje kulture, a narod neka crnci u skveru za minimalac.
Nemam nista protiv dunje i njezinih projekata, ali mi se cini, da je kcer nekog sefa iz Skvera otisla u indiju uciti kako dubiti na glavi, svi bi skverci morali dubiti na glavi. eto toliko.
Citat: Tvrdiš li ti da to što sam napisao nije istina?
Citat: I stari i novi Lošinjani su Lošinjani, a svima im je svojstveno to što sam napisao. U lice jedno, iza leđa drugo.Citat: Svi Lošinjani su odnekud došli. Nitko nije iznikao iz ovoga tla kao makija. A i da je, odnekud bi moralo doći sjeme kao što se ptica posere i ostavi sjeme smokve na drugom mjestu.
Citat: A po čemu si to zaklučio? Ja sam pogledao njihov filmić (tu ti je na stranici) i mislim da mu je svrha ukazati na mračnu budućnost hrvatske brodogradnje i podsjetiti na vremena kad je cvjetala.
Citat: Licemjerje je dio hrvatsko-slavenskog folklora?? Hoćeš li reći da to nije dio romansko-talijanskog folklora ili folklora drugih nacija i rasa? Pa da te podsjetim, jedan od najpodmuklijih pothvata u povijesti ratovanja je praznik talijanske ratne mornarice :)
Citat: U redu, to je tvoje mišljenje. A jesi li joj možda čestitao na dobroj i korisnoj umjetničkoj akciji?
da si Losinjan, znao bi da je Giannino ime, mozda nije po tvojem ukusu, aloi je ipak ime. Dok Ipocrita, nije nikakvo ime vec nick, toliko o tome tko komentira naonimno.
Kada si se vec lijepo izrazio/la, predahni, povuci vodu i prozraci prostoriju.
Nisam cestitao na akciji, jer nisam upoznat sa akcijo, niti sam komentirao akciju.
koliko košta porezne obveznike "škver"?
ako košta i kunu,imamo pravo na kritiku
kao publika,također ..
ne trebaju javne tribine da komitetski raspravljamo o umjetnosti i usuglašavamo stavove...o subvencionirano m lartpurlartizmu u maniri djece cvijeća..
ako me ne nasmije ,rastuži,razbij e pa ponovno sastavi,ili pretvori u upitnik,nije moja vrsta umjetnosti,jedn ostavno..