U emisiji Poziv Nove TV snimljenoj na temelju poziva mještana otoka Unija nastupila je i gradonačelnica Grada Malog Lošinja. Netom što je odbila nastup na istoj TV postaji u vezi s problemom zajedničkog vodovoda s Gradom Cresom ipak je sudjelovala u razgovoru o problemima stanovnika otoka Unije zbog kojih oni traže odcjepljenje od županije ⮞
Uz video snimku razgovora portal Dnevnik.hr pod nadnaslovom ZABORAVLJENI OTOK i naslovom Nemaju prijevoz ni liječnike, a muku muče i s divljim kozama. Tu nije kraj problemima: Traže odcjepljenje od županije objavljen na portalu Dnevnik.hr donosi tekst kojeg prenosimo u cijelosti:
Ekipi Dnevnika Nove TV javili su se mještani jednog od najudaljenijih otoka Primorsko-goranske županije koji muku muče s brojnim problemima, a njihovi apeli završavaju mahom u slijepoj ulici.
Za njih rješavanje nekih najbanalnijih stvari poput odlaska u banku ili općinu znači jedan nepovratno izgubljen dan. Nerijetko se dogodi da, kada se i domognu Lošinja, tamo zaglave jer je povratak zbog lošeg vremena nemoguć.
"Već dugi niz godina upozoravamo političare na katastrofalno stanje na otoku Unijama. Otočana je sve manje, liječnika nemamo, brodske linije su često u prekidu. Avion, odnosno aerodrom zatvoren nam je dugi niz godina. Ako se nešto ne dogodi, hitno, tražit ćemo referendum o odcjepljenju od Primorsko-goranske županije. Dođite i vidite kako se živi na otoku u 21. stoljeću", poručio je za Dnevnik Nove TV predsjednik mjesnog odbora Robert Nikolić.
Unije se nalaze u cresko-lošinjskom arhipelagu. Mještani na raspolaganju imaju brod Premuda, koji je star 70 godina. Svakodnevna linija vozi preko Suska za Lošinj i taj put traje oko dva sata.
Druga opcija je katamaran koji vozi do Rijeke, a put traje dva i pol sata. Petkom i nedjeljom na raspolaganju imaju i katamaran koji plovi do Pule oko sat i pol.
Do prije nekoliko godina stanovnici Unija imali su i aerodrom, pa je let iz Unija do lošinjskog aerodroma trajao pet minuta.
Tragom videopoziva na Unije iz Zagreba je krenula i ekipa Dnevnika Nove TV, koja se odmah iz prve ruke uvjerila kakva je prometna povezanost. Put je trajao gotovo sedam sati, a reporterki Dnevnika Nove TV Ivani Kopčić otočani su otkrili probleme koje skriva biser Jadrana.
Brod sagrađen 1955. godine
"S administrativnim središtem plovimo s brodom sagrađenim 1955., danas je 2023. Treba nam dva sata da dođemo i da riješimo bilo kakvu administraciju", istaknuo je Žarko Mrkobrada.
Sedamdeset godina stara Premuda sve se teže nosi s lošim vremenom. "Posljednjih 20 dana nismo imali 14 dana broda. Sve ovisi o vremenskim uvjetima jer smo mi na otvorenom moru. To je problem. Trebamo bolje brodove, sigurnije, koji su konstantni. Povezanost je najbitnija stvar za razvoj otoka", upozorava Mrkobrada.
Za povratak života na otok postoji rješenje - aerodrom. Radio je do prije deset godina i omogućavao razvoj turizma i hitnu medicinsku skrb. Danas - dozvolu za njegov rad nadležni ne izdaju.
"Oko deset tisuća putnika i 400 privatnih aviona je godišnje slijetalo. Počelo je rješavanje imovinskopravnih odnosa. Županija je krenula, Grad je trebao biti vlasnik. Međutim, to se vuklo do 2013. godine. Nije bilo riješeno i letjelište je zatvoreno jer nema riješene imovinskopravne odnose", pojasnio je Nikolić. A to je tek početak problema. Liječnika tamo godinama nema.
"Šanse za preživljavanje - nema. Ljetos smo imali primjer gdje se dijete nabolo na harpun u 14:30, a u 21:30 je bilo na operacijskom stolu", istaknuo je Mrkobrada.
Ambulanta je smještena u prostorijama mjesnog odbora. Oprema kojom bi jedina medicinska sestra trebala spašavati živote stara je 30-ak godina. Opcija je helikopter, ali medicinska sestra Katarina ističe da se to ne dozvoljava. "Žele da prvo dođe liječnička ekipa iz hitne s Lošinja da bi oni procijenili pa zatim vozili pacijenta u Lošinj pa tek onda dalje u Rijeku", pojasnila je Katarina.
Kučić je rekla da je trebao doći u emisiju netko drugi od sugovornika o temi letjelišta, ali da je to "dugogodišnji problem rješavanja imovinskopravnih odnosa". Nije htjela reći na koga je mislila, već samo izdvojila institucije kao problem.
Iz resornog ministarstva za Dnevnik Nove TV priopćili su da je ove godine planirana nabava modernijeg broda s većim teretnim prostorom, kao i nabava novog katamarana. Na to priopćenje Kučić je odgovorila da želi vjerovati u ta obećanja.
"Mi smo višekratno tijekom nekoliko godina razgovarali, ovo nisu problemi koji su se dogodili preko noći. Ministar Butković ima puno sluha za naše otočne probleme", rekla je Kučić u razgovoru s reporterom Dnevnika Nove TV Domagojem Mikićem.
Kučić na kraju nije htjela reći bi li za nju bilo porazno da se Unije odvoje od PGŽ-a, već je kazala da bi poraz bio ostanak standarda kakav je trenutačno te da se ne dogodi nijedno izrečeno obećanje.
Župan Zlatko Komadina rekao je da je županija u potpunosti svjesna težine života na malim otocima.
"Napravili smo na Unijama novu rivu, pokrenuli projekt 'Samoodrživi otok', a sve opravdane zahtjeve proslijedili smo nadležnom ministarstvu. Do sada nismo dobili odgovor što se tiče bolje prometne povezanosti. Njihovu inicijativu za izdvajanje iz naše županije i prelazak u Istru, ako se referendumom tako odluči, ćemo podržati", zaključio je Komadina.
Radi stjecanja vlastitog dojma o uvjerljivosti nastupa gradonačelnice,
kako vizualnog i slušnog, tako i sadržajnog,
pogledajte i preslušajte priloženu video snimku
Komentari:
Prosipa tipična biroktratsku spiku da stručne službe rade svoj posao, ali rezultate ne vidimo.
Da svo to političko prenemaganje nije bilo samo ješka za glasove ne bi njoj danas, na gotovo polovici mandata, trebao Dnevnik Nove TV kao nada da će stanovnicima malih otoka "ovo pomoći da dobiju bolju kvalitetu života, onakvu kakvu zaslužuju kao ravnopravni stanovnici Primorsko-goran ske županije i Republike Hrvatske". Imali bi "rješenja za pokretanje daljnjih infrastruktutni h projekata koji su u pripremi uz završavanje preduvjeta prostorno planske dokumentacije, a osiguravaju povlačenje sredstava iz EU fondova" u tekućem mandatnom razdoblju.
Od svega toga nemamo ništa. Istina, imamo rasprodaju gradskih nekretnina, hvalisanje tuđim projektima i savjetnika gradonačelnice za EU projekte. Čiji se rad sudeći prema podacima eTransparentnos t ili ne plaća ili se plaća s računa nekog javnog poduzeća. A možda se uopće ne plača jer nema rezultata.
i.imgur.com/rtaO68w.jpg
Vjerojatnije je da će prvo kupiti zgradu uprave i škole Odgojnog doma s velikim prostorom iza i puno boljim pristupom tako objedinjenoj parceli.
To se zove imati nos za biznis.
Za ove druge nema brige, važno je da imaju dovoljno love za domoljuba pravednika koji ima nos za biznis.
www.portalnovosti.com/.../
HDZ-ovka Ana Kučić tjednima ne odgovara na Telegramove upite: gdje je nestao novac namijenjen školskoj dvorani.
Gradonačelnica Malog Lošinja Ana Kučić (HDZ), proizlazi iz podataka do kojih je došao Telegram, potrošila novac koji je grad uprihodio od prodaje jedne od starih škola, iako je ta sredstva trebala namjenski uložiti u projekt gradnje nove školske, sportske dvorane.
Riječ je o 6,5 milijuna kuna za koliko je Mali Lošinj krajem 2019. prodao staru školu u Zagrebačkoj ulici
telegram.hr/.../...
Mala škola je, nažalost, jedan od mnogih primjera na našem otoku gdje je jasno vidljiva nebriga i bezidejnost lokalne vlasti već dugi niz godina.
Ako usporedimo prodaju male škole na Brdini s prodajom velike škole u Zagrebačkoj ulici, nitko ne treba biti prorok da bi došao do određenih zaključaka:
1. Malu školu će kupiti poznati ulagač u nekretnine na našem području čije nekretnine u pravilu ostaju onakve kakve su kupljene, dakle ruševine, pa djeluje kao da se isti bavi skupljanjem antikviteta, a ne ulaganjem u razvoj.
2. Novci od prodaje male škole namijenjeni za izgradnju nove sportske školske dvorane završit će na "posebnom računu" na kojem se nalaze novci od prodaje velike škole u Zagrebačkoj ulici. Jasno je otočanima da taj posebni račun ne postoji.
3. Sportska dvorana neće biti izgrađena još dugi niz godina što je hendikep za učenike osnovne i srednje škole.
4. Mala škola će dugi niz godina ostati ruševina i primjer kako se brinemo o svojoj baštini.
5. Ulagač u nekretnine će financirati i sljedeću kampanju gradonačelnice, a ona će lažno optužiti svoje oponente da su dio nekakvog građevinskog lobija.
Naš grad i naši građani ne zaslužuju ovakvu nebrigu i izostanak želje da se nešto promijeni na bolje, stoga ću biti jako sretan ukoliko se barem nešto od navedenog ne obistini.
Iz navedenog proizlazi da je gradonačelnicu Kučić na vlast instalirao nekakav građevinski lobi