Kako javlja današnji Novi list, astronomsko društvo Leo Brenner dobilo je još jednu prostoriju u prizemlju zgrade Doma kulture ispod njegove terase.
Prostrorija površine 28 četvornih metara uređena je za učionicu na čijem svečanom otvorenju su bili gradonačelnik Gari Cappelli i član gradskog poglavarstva Robert Belaj, te predsjednica Turističke zajednice Đurđica Šimičić. Don Mate Polonijo je tom prigodom blagoslovio prostoriju.
Predsjednik Društva Dorian Božičević je najavio da ću ove godine biti priređeni Dani Lea Brennera u čast astronoma čije pravo ime je Spiridon Gopčević, koji je 1894. godine u Malom Lošinju otvorio zvjezdarnicu Manora.
Komentari:
Na ovom sajtu je napis o prosvjedu zbog preureðenja knjižnice, a potpisala ga je i astronomska družba! (volim-losinj.org/.../...) Ako se ne varam, prostor predviðen projektom za skupove sada su zauzeli astronomi!
Budući da je svećanom otvorenju nazočio i gradonačelnik i član poglavarstva Belaj onda je valjda takva namjena sredstava blagoslovljena od gradske vlasti baš kao i od crkvenih.
Ne piše u Novom listu koliko je bilo članova astronomskog društva. Predsjednik društva i dva člana ne uspijevaju baš sami stvoriti dojam ni impresionirati gradsku vlast da im ostavi prostor namijenjen knjižnici pa je zato pozvan u pomoć predstavnik svemogućeg. Dosjetljivo, nema šta.
Talijanski renesansni filozof, materijalist i dominikanac roðen u mjestu Nola. Nižu dominikansku školu i sveučilište pohaðao je u Napulju. Osumnjičen zbog hereze, napušta samostan Minerva u Rimu i petnaestak godina luta po Europi. Predaje u Veneciji, Ženevi, Toulouseu, Parizu, Londonu, Oxfordu, Wiesbadenu, Wittenbergu, |Frankfurtu, Pragu. Ponovo dolazi u Veneciju (1591.) na poziv patricija Monceniga, koja ga denuncira Papinskoj inkviziciji, koja ga hapsi i 1593. dovodi u Rim, gdje ostaje pod istragom sedam godina, biva osuðen na smrt i kao heretik spaljen na trgu Campo di Fori 17. veljače 1600. godine.
Više o toj žrtvi tvrtke don Polonija (hr.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno)
Problem je u onima koji su ga pozvali na jednu tako besmislenu stvar da blagosilja učionicu za tečajeve astronomije. Blesavoća do neba.
Ostavite
Akcija za ekološku rasvjetu je dobra i korisna i kad bi grad poslušao na ekspertizi i iskustvima bazirane savjete uštedio bi proračunski novac, grad učinio sigurnijim i privlačnijim turistima, djelovao bi na prepoznatljivos t Lošinja kao turističke destinacije.
Ta je djelatnost Astronomskog društva apsolutno pozitivna, uostalom kao i ostale. Edukacija djece i priprema za natjecanja i zalaganje za obnovu zvjezdarnice i uz nju vezane tradicije su odlične i svatko normalan ih treba podržati.
Ne slažem se s praksom da se blagosiljaju javne prostorije, jer to preferira jednu vjeru, što nije u skladu s demokratskim pluralizmom i ljudskim pravima. Zato ne treba negirati uspješnu i dobru aktivnost. Isto tako smatram da treba taj prostor dati za proširenje gradske knjižnice, ali da treba Astronomskom društvu dati drugi akekvatan prostor. Čemu isključivost? Što vam je ljudi, hajde iskačite se u šatoru i potrošite lošu energiju.
Rimska Katolička Crkva ga je pogubila zbog zločina hereze. Bio je odveden iz svoje zatvorske ćelije u rane jutarnje sate na trg Piazza dei Fiori u Rimu, i spaljen živ na lomači. Sve do kraja, crkvene vlasti su se bojale ideja čovjeka koji je bio poznat širom Evrope kao smion i izvrstan mislilac. U čudnom spletu ovog užasnog posla, krvnicima je bilo nareðeno da mu zavežu jezik tako da se ne bi mogao obratiti prisutnim ljudima.
Bruno se zalagao za Kopernikov sustav astronomije koji je stavio Sunce, a ne Zemlju, u centar Sunčevog sustava. Protivio se zaglupljujućem i apsurdnom autoritetu crkve i odbio da se javno odrekne svojih filozofskih vjerovanja tijekom osam godina u kojima su ga venecijska i rimska Inkvizicija držale u zatvoru.
1992, poslije 12 godina razmatranja, Rimska Katolička Crkva je preko volje priznala da je Galileo Galilei bio u pravu u podršci teorije Kopernika. Sveta Inkvizicija je 1633. prisilila ostarjelog Galilea da se javno odrekne svojih ideja, pod prijetnjom mučenja. Ali do takvog priznanja krivnje nije došlo od strane Crkve i u slučaju spaljenog Bruna. Njegova djela i dalje na Vaticanskom spisku zabranjenih tekstova, Index librorum prohibitorum.