Druga lošinjska ljetna škola o alkoholizmu koja se u organizaciji mr. Branka Laknera i Kluba liječnih alkoholičara Mali Lošinj, održava u hotelu Aurora, okupila je gotovo dvostruko više sudionika od lanjske, javlja Novi list od 23. lipnja 2007..
O gorućem problemu javnog zdravstva do nedjelje će raspravljati stotinu sudionika. Uz stručna predavanja i radionice bit će održan i okrugli stol s kojeg će se uputiti i prijedlozi za nacionalni program suzbijanja alkoholizma, čije se donošenje smatra nužno potrebnim u što skorijem vremenu.
Dr. sc. Zoran Zoričić s klinike za psihijatriju KBC-a Sestre Milosrdnice u Zagrebu, u predavanju o institucionalnim i vaninstitucionalnim modelima liječenja ovisnosti o alkoholu naglasio je značaj i nezamijenjivu ulogu klubova riječnih alkoholičara (KLA), a u Hrvatskoj ih djeluje 170. U raspravi je istaknut problem nepostojanja bolnica za stacionarno liječnje alkoholičara, među ostalim u Splitu, Dubrovniku, Osijeku, kao i Rijeci, gdje je za stacionarno liječenje alkoholičara i ovisnika o drogama osigurano samo osam kreveta, a time bi se trebale pokriti potrebe za gotovo pola milijuna stanovnika koliko ih gravitira Rijeci. Naglašena je i uloga liječnika opće prakse koji bi trebali biti angažiraniji u prevenciji i dijagnostici alkoholizma.
Dr. sc. Željko Marinić iz zagrebačke klinike za psihijatriju u Jankomiru, posebno je naglasio važnost donošenja nacionalnog programa, kao i stručni rad te je zaključio da programe ne možemo raditi ako imamo zgrade, ali ne i ljude osposobljene za stručni rad.
Dr. Marinić naglašava i nove trendove po kojima alkoholizam više ne ide kao jedina ovisnost, već ga prate i druge ovisnosti, što problem čini još složenijim, naročito među mlađim dobnim skupinama, u kojima je alkoholizam sve rašireniji, a statistike govore da čak 15 posto mladih prekomjerno pije dva, tri puta mjesečno, a 8-12 posto mladih napije se čak 10 puta u mjesec dana.
Sa web stranice Kluba liječenih alkoholičara "Bonaca"
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari: