Nakon prvog službenog posjeta otoku Lošinju sredinom travnja, Ministar turizma Republike Hrvatske Anton Kliman ponovno je posjetio Lošinj kako bi dao točku na »i« projektu proširenja zračnog pristaništa Mali Lošinj, ali i porazgovarao o turističkim potencijalima otoka Lošinja, izvijestio je Novi list.
U travnju je Kliman sudjelovao na sastanku operativne skupine strateškog projekta Zračne luke Mali Lošinj, kada se okupilo kompletno povjerenstvo za strateška ulaganja, a ovaj put u Boutique Hotelu Alhambra sastao se s gradonačelnikom Garijem Cappellijem i predsjednikom Uprave Grupe Jadranka d.d. Sanjinom Šolićem. Osim privođenja kraju realizacije strateškog projekta – proširenja zračne luke u Malom Lošinju, ali i kako bi razgovarali o potencijalima i problematici turizma na otoku Lošinju. Opći je stav da Lošinju nedostaje važan segment razvoja elitne destinacije, a to je zračna luka koja može primiti putničke avione. Uzevši u obzir emitivna tržišta s kojih dolaze brojni posjetitelji, avio prijevoz brži je i ugodniji način putovanja, a kvalitetnijim gostima omogućava lakši pristup otoku, što je ujedno i najveći problem destinacije.
Potpora Vlade
Ministar Kliman rekao je da je Zračna luka Mali Lošinj bio jedan od prvih projekata za kojeg je definirano da mu treba dati punu podršku.
– Zračna luka Mali Lošinj jedan je od strateških projekata za Republiku Hrvatsku koji će sigurno značajno povećati kapacitet dolaska gostiju i dati novu perspektivu za daljnji turistički razvoj Grupi Jadranka, ali i gradu Malom Lošinju, otocima Lošinju i Cresu te hrvatskom turizmu u ovom dijelu Jadrana. Zbog toga smo u Ministarstvu turizma u zadnjih šest mjeseci doveli cijeli projekt praktički do kraja. Preostaje nam rješavanje još nekoliko tehničkih stvari kako bismo projekt prezentirali pred Vladom Republike Hrvatske i zaključili sporazum između Grupe Jadranka i Vlade o dokapitalizaciji zračne luke. Time bismo završili naš dio posla i sve ostalo – ulaganje, provedba i privođenje kraju – bit će na Grupi Jadranka, rekao je nakon sastanka ministar turizma Anton Kliman.
– U posljednja četiri mjeseca donesen je niz odluka zahvaljujući brzim reakcijama i podršci Vlade. Čeka se i posljednja odluka (koja je na Vladi), a nadam se da smo danas dogovorili da će na sljedećoj sjednici Vlade država svoje zemljište unijeti u ekvicij zračne luke i time je praktički dokapitalizirati. Mislim da smo time riješili osnovni problem, a predstoji nam i odluka Grada Malog Lošinja od kojeg imamo maksimalnu podršku. Ako se ispune svi preduvjeti i ako uskoro bude donesena odluka, planiramo početi s radovima nakon sljedeće sezone. Iako su radovi vrlo zahtjevni i bit će nam teško sve odraditi između dvije sezone, ipak se nadamo da bi u 2018. mogli početi primati prve putnike, rekao je predsjednik Uprave Grupe Jadranke d.d. Sanjin Šolić.
Veliki iskorak
– Grad je ovim projektom dokazao da javna uprava i privatni sektor mogu itekako dobro surađivati. Zajedničkim naporima možemo napraviti veliki pomak u brendiranju destinacije. U suradnji s Jadrankom d.d. posljednjih se godina predstavljamo svjetskom tržištu na jedan drugačiji način, predstavljamo Lošinj kao destinaciju s velikim iskorakom u hrvatskom turizmu. Aerodrom mijenja povijest turizma otoka Lošinja, ali i Cresa! Ubrzat ćemo protok gostiju i spriječiti prometne probleme poput stvaranja prometnih gužva na prometnicama. Ova zračna luka radi se za interes svih turističkih dionika, od hotela do privatnih iznajmljivača, jer ipak najveći broj posjetitelja odabire upravo privatni smještaj. Već dvije godine, otkad je formirana Operativna skupina za pripremu i provedbu projekta rekonstrukcije lošinjskog aerodroma, dajemo čvrstu podršku. To je projekt od iznimne važnosti za Grad Mali Lošinj s obzirom na sve dosadašnje investicije te na destinacijski brend menadžment koji smo započeli provoditi još 2006. godine, naglasio je gradonačelnik Malog Lošinja Gari Cappelli te također zahvalio na velikom angažmanu Vlade.
Izvrsnost
Ministar Kliman osvrnuo se i na rekordne podatke o broju turističkih noćenja na Lošinju, ali i u cijeloj državi. Pohvalio je i projekt Grada i Turističke zajednice Malog Lošinja TQM (Total Quality Menagementa) – podizanje kvalitete u cjelokupnoj destinaciji gdje se mjeri i podiže izvrsnost kod privatnih iznajmljivača, smještajnih objekata, odnosno svih turističkih partnera. Kliman smatra da izvrsnost na području turističke infrastrukture mora pratiti i javna infrastruktura te ga veseli što je Mali Lošinj to prepoznao i dao svoju podršku.
U pratnji ministra turizma Antona Klimana bili su pomoćnik ministra turizma Robert Pende i predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Tomislav Boban.
Pruduženje piste s 900 na 1.800 metara i nova zgrada
Plan rekonstrukcije i proširenja Zračnog pristaništa uključuje produljenje piste sa 900 na 1.800 metara te izgradnju nove zgrade pristaništa, čime će na Lošinj moći slijetati zrakoplovi kapaciteta do 180 putnika, što će omogućiti ugovaranje charter linija, a cijeli Lošinj, s naglaskom na hotele s pet zvjezdica kao i privatni smještaj, bit će dostupniji gostima koji traže najvišu kvalitetu. Projekt je uvršten na listu strateških investicijskih projekata Republike Hrvatske još 12. svibnja 2014. godine, a prema sadašnjim procjenama, ukupna vrijednost investicije iznosit će oko 35 milijuna eura.
Radna snaga i stanovi
Na jučerašnjem sastanku razgovaralo se i o načinima pronalaska i zadržavanja radne snage na otocima, a spomenut je i potencijalno budući model izgradnje stanova, obzirom na nedostatak smještajnih kapaciteta za radnike.
(Anja Tomović)
Komentari:
Money that is invested in a firm by its owner(s) or holder(s) of common stock (ordinary shares) but which is not returned in the normal course of the business. Investors recover it only when they sell their shareholdings to other investors, or when the assets of the firm are liquidated and proceeds distributed among them after satisfying the firm's obligations. Also called equity contribution.
businessdictionary.com/.../...
– U posljednja četiri mjeseca donesen je niz odluka zahvaljujući brzim reakcijama i podršci Vlade. Čeka se i posljednja odluka (koja je na Vladi), a nadam se da smo danas dogovorili da će na sljedećoj sjednici Vlade država svoje zemljište unijeti u ekvicij zračne luke i time je praktički dokapitalizirat i. Mislim da smo time riješili osnovni problem, a predstoji nam i odluka Grada Malog Lošinja od kojeg imamo maksimalnu podršku. Ako se ispune svi preduvjeti i ako uskoro bude donesena odluka, planiramo početi s radovima nakon sljedeće sezone. Iako su radovi vrlo zahtjevni i bit će nam teško sve odraditi između dvije sezone, ipak se nadamo da bi u 2018. mogli početi primati prve putnike, rekao je predsjednik Uprave Grupe Jadranke d.d. Sanjin Šolić.
A ovo je sa službene gradske stranice, pa usporedite:
- U posljednjih četiri mjeseca donesen je niz odluka zahvaljujući brzim reakcijama i podršci Vlade RH. Čeka se i posljednja odluka (koja je na Vladi RH), a nadam se kako smo danas dogovorili da će na sljedećoj sjednici Vlade, država svoje zemljište unijeti u ekvicij zračne luke i time ju praktički dokapitalizirat i. Mislim da smo time riješili osnovni problem, a predstoji nam i odluka Grada Malog Lošinja od kojeg imamo maksimalnu podršku. Ako se ispune svi preduvjeti i ako uskoro bude donesena odluka, planiramo početi s radovima nakon sljedeće sezone. Iako su radovi jako zahtjevni i bit će nam teško sve odraditi između dvije sezone, ipak se nadamo da bi u 2018. mogli početi primati prve putnike, izjavio je i predsjednik uprave Grupe Jadranke d.d. Sanjin
mali-losinj.hr/.../...
Na stranu ponavljanje riječi koje nema u rječnicima hrvatskog jezika upadljivo je što oba izviješća izgledaju kao da ih je pisala ista osoba. Vjerojatno se i tu radi o toliko hvaljenoj sinergiji gradske vlasti, Turističke zajednice i Jadranke d.d. no ostaje tajna je li ovo izviješće nastalo u gradskoj ili Jadrankinoj PR službi, ili ga je sročila dopisnica Novog lista zaposlena u TZ Mali Lošinj.
Anja Tomović ima dva poslodavca: Novi list i Turističku zajednicu Mali Lošinj, a kao obrazovanje navodi žurnalizam i public realations (PR). Znači, Anja sjedi na dvije stolice, što se vidi iz njenih članaka. Pisanjem za novine daje privid kako informira javnost da joj ne izmakne stolica kod Novog lista, ali zbog čuvanja druge stolice u TZ pazi da javnost ne informira previše. Kao što je to radila njena prethodnica Slađana, pa dobila nogu
Branko Domac se predstavlja kao PR Menager Lošinj Hotels & Villas Jadranka hoteli d.o.o. Iskustva s Radija Jadranke koristi kao PR Manager Jadranke za stvaranje pozitivne slike poslodavca kao ovim prilogom za Hrvatski radio radio.hrt.hr/radio-rijeka/clanak/losinjski-aerodrom-prosirivat-ce-se-nakon-sljedece-turisticke-sezone/125641/.
A što se tiče plaćanja to je nebitno pitanje, jer se radi o sinergiji djelovanja Grada, TZ i uprave Jadranke na međusobnoj promidžbi. Šolić hvali Kapelija, Kapeli Šolića, a obojica pljuju po administraciji hvaleći vladu koja je sama sebe srušila. Ugošćivanje tehničkog ministra turizma i trenutnog predstojnika Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom u luksuznom Boutique Hotelu Alhambra da bi se ponovila već mnoštvo puta prežvakana priča o aerodromu usred ljeta moglo bi se shvatiti kao podmazivanje kotačića da vladin stroj nije u "leru". Ovaj posjet i medijski napisi o njemu su dio izborne promidžbe HDZ-a.
I sad mi raspravljamo o tome što je pjesnik htio reći umjesto da se upitamo čemu je zapravo služio ovaj sastanak praktički bivšeg ministra bivše vlade s gradonačelnikom i guvernerom Čikata.
Eno, dole ti je Pindar sve nacrtao...
Napravio sam c/p dijela teksta sa nekakvog biznis dikšnerija koji pojašnjava što je lik kojega zoveš Pokondirena tikva vjerovatno htio reći. Ni manje ni više, a pametnome i više nego dovoljno.
Inače, nisam istomišljenik sa dotičnim likom i za njega me boli quratz vjerovatno isto koliko i tebe.
Parola je bila 6 puta avion po 180 putnika radi objekata od 5 zvjezdica?
Gosti od 5 i više zvjezdica voziti će se u avionima sa preostalih 180 putnika?
Nije nam objašnjeno da li će dnevno saobraćati 6 aviona sa po 180 putnika ili jednom, dva , tri puta sedmično jer se ta brojka penje na 180 x 6 = 1.080 osoba odjednom x 2 = 2.160 osoba x 3 = 3.240 osoba i td.
1.080 x 7 = 7.560 osoba x 4 (cjeli mjesec) = 30.240 osoba u jednom mjesecu?
Znači graditi će se kapaciteta za ugostiti mjesečno 30.240 turista?
Personal koji će raditi u tim objektima će dolaziti koji sredstvima i gdje će stanovati?
Sve se to već pitalo nadležne ali odgovora "njet" tako da stvarno neznamo što rade ovom otoku osim da sve uništavaju.
Naravno rečeno nam je da će aerodrom imati očekivane gubitke ali bez informacije tko će to platiti jer će gubitci biti veći od svih zarada i od drugih izvora naših sredstava.
Možda ima netko tko može ovo bolje prikazati od ovog moga prostog izračuna.
Stalno nam se govori "struka, struka, struka" međutim ljudi su danas dosta upućeni a struka izgleda nije ono što je bila kada su gradili piramide jer osim kanalizacije u Lošinju puno toga smrdi a sve je radila "struka".
Odakle mu ova brojka nikome nije jasno, ali svi znamo da pas ne laje radi sela, nego radi sebe.
Na istoj sjednici GV Gari Cappelli nastavlja:
"Ovo je bitno i zbog slijetanje hitne helikopterske pomoći, jer oni sada izbjegavaju noćna slijetanja"
Eto, naučili smo da je za slijetanje helikoptera nužna pista od 2000 metara. Ako je problem u noćnom slijetanju, postavite dva reflektora.
Yebo lud zbunjenog, i to javno na GV. Nesuđeni ministar turizma ni lagati ne zna kako treba.
otoci.net/.../...
Toliko smo do sada culi laži od onih koji bi trebali nama "krojiti bolju budućnot" da se čudim da svi mirno čekaju da vide kako će sve ići u ............... ..
metodu tvojih kolega koriste oni koji žele biti sami svoji majstori i uštedjeti nešto novaca na proviziji koju uzimaju agencije, no nerijetko se zna desiti da u privatnom smještaju završe na posve neočekivanom mjestu. engleska, španjolska, varalica ima svugdje, umjesto apartmana dobiješ sobu s kupaonom u stanu iznajmljivača, pa se ti žali upravi vodovoda...
Otuda ona računica odozgo, jer po tome bi trebalo biti 30.000 gostiju mjesečno.
Znači para ko blata za nas iz privatnog smještaja jer se pista radi za postojeće stanovništvo Lošinja i njegove kapacitete.
Blago nam na informiranosti za koju je Grad dobio nagradu, sve nam je poznato kao na dlanu.
Umjesto da gradsko javno komunalno poduzeće naplati deponiju materijala na gradski deponij kao što plačaju i svi ostali, on je deponirao na ledini "ekološki" pa isti materijal prodati gradu za nasipavanje. Kako bi izgledalo da svatko nasipe materijal po svojim terenima?
Losinj je imao zrakoplovnu tradiciju jer je od negdje 1923 do 1943 redovno bio povezan sa hidro-zrakoplov nom vezom sa Ankonom, Trstom, Portorozom i Zadrom. Mene osobno je to inspiriralo da pokusam animirati ljude oko sebe za tu ideju da se napravi aerodrom na Losinju, ali i drugim hrvatskim otocima, jer je vazno za poboljsanje kvalitete turizma, bogatija klijentela, po devizi tko ima za jahtu ima i za mali zrakoplov da doleti brzo do svoga broda...
Moj "stari" je tada bio direktor druge marine u Hrvatskoj, odnosno Jugoslaviji, i mislio sam da jahting klubovi i mali aerodromi imaju buducnost.Napis ao sam negdje 1980 godine clanak u tadasnjem Otockom Vjesniku sa temom:"Mogucnos ti i upotreba aerodroma Losinj" ne vjerujuci da ce se to i djelom ostvariti nakon par godina. Aerodrom Losinj je sluzbeno otvoren za Svjetskog padobranskog prvenstva 1985 godine.Tada sam pokusavao spojiti i animirati za tu ideju ljude koje sam poznavao, a koji su i zasluzni za izgradnju aerodroma Losinj, iz aerokluba Zagreb Beric, Antoljak i iz gradske uprave tadasnji gradonacelnik Losinja dr.Zorovic i direktor Losinjske Plovidbe Jurekovic.
Osim velikih internacionalni h aerodroma u tadasnjoj Jugoslaviji Portoroz je bio jedini mali aerodrom toga tipa, mali, na koji su mogli slijetati stranci, a u Hrvatskoj nije bilo takvih malih aerodroma.
U cilju promocije ideje i dobijanja naklonost javnosti organizirao sam jednu od prvih izlozbi maketa 1980 godine,gdje su djeca sa Losinja i nas par starijih izlozili preko cetiri stotine maketa.
Takodjer sam docekao prvi puta Piper Cub AK Zagreb sa Antoljakom i Bericem negdje 198 . i neke, ne sjecam se datuma, gdje su sletjeli na "cunsko polje" buducu lokaciju aerodroma.
Prije toga sa tog polja je letjela samo Poljoprivredna avijacija Zagreb kada bi zaprasivala komarce. Polje je koristila vojska za obuku tako da je bilo puno iskopanih rovova i u kontaktu sa losinjskom kasarnom sam ih zamolio da te rupe popune, sto su i ucinili, jer bi to bila opasnost kod slijetanja. Bili su to dani entuzijazma, nisam cak ni imao auto da odem prije na polje nego s biciklom i dugim stapom sa krep papirom crvene boje da im improviziram kobasicu za vjetar. Antoljak je jednom prebrisao da se uvjeri da je pista bolje reci prasnjavi ravni put siguran za slijetanje i onda sletio. Vidi slike Cub-a.
Onda je organizirano skakanje padobranima za otvorenje igara SDK Jugoslavije gdje smo bili dva dana gosti Jadranke, i poletjeli smo sa Luckoga s AN-2, piloti Antoljak-Maurov ic i nas osam padobranaca, svi iskusni sa krilima i ja, i danas sam AK Zagreb-u zahvalan na ukazanom povjerenju, s padobranom T-4, moj 22. i 23. skok u zivotu. Skocili smo na nogometno igraliste na Cikatu, iz zraka jako mali cilj pogotovo za T-4 ali sam bio prvi na vratima, po meni su i radili nalet i kao sto se vidi sa ovih par fotografija doskocio sam blizu centra. Iskusni padobranci su spakirali krila na igralistu za skok slijedeceg dana za otvorenje takmicenja a ja sam sa jednim od nastavnika otisao autom na cunsko polje gdje sam pored repa AN-2 spakirao svoj T-4 za slijedeci dan.Tako da sam ponosan reci da sam prvi padobranac koji je na losinjskom aerodromu spakirao padobran, vidi fotografiju.
Povratak na Lucko u nedjelju popodne je avantura za sebe. Nakon polijetanja za Lucko smo zbog loseg vremena, magla, sletjeli na Krku i Tonci je htio da idemo u hotel i nastavimo sutradan, ali par od kolega je moralo na posao u ponedjeljak, Edo na svoje An-26 i drugi...
Odluceno je da se proba probiti do Zagreba. Sve u svemu smo se iznad mocvara, jezera, vrag ce ga znati sto, ali se podrucje zove "Crna Mlaka" izgubili i skoro da je Tonci htio da mi sa padobranima poskacemo vani a on i "Cigo" idu sami na probijanje. U jednom trenutku smo pod 90 stupnjeva presjekli auto-cestu, Tonci se vratio na nju i u brisancu zbog lose vidljivosti letio do naplatne stanice i aerodroma Lucko i sretno smo sletjeli. Sjecam se da je jedan od nastavnika tada rekao."Decki, upisite si ovaj let kao skok sa 3000 m i otvaranje na 100 m, u sali".
Beric je tragao na nasoj obali, za pogodnim mjestom u klimatskom pogledu gdje bi se padobranci iz cijele Evrope, mogli pripremati i zimi, nesto kao Zephyrhills na Floridi u to doba Meka padobranstva.
1985. godine je odrzano padobransko prvenstvo i sluzbeno je otvoren aerodrom, i do pocetka rata smo imali DASH-7 Adrian Airways-a i Dash-8 Tyroleana, nekoliko puta u tjednu vezu Ljubljana-Zagre b-Losinj, kao i za Sport-check München-Losinj i Linz-Losinj.
Evo linka sa fotkama sa foruma Croatia n aviation forum
zrakoplovni-forum.hr/.../...
vecernji.hr/.../...
Grcka ih po otocima ima nekoliko desetaka I nitko ne sumnja da su nepotrebno izgradjeni.
Ili treba ovako ostati, vidim u internet da se moze ljetovati na svjetionicima I prdlozim prijateljima da odu na jedan na Kornatima. slete u zracnu luku Zadar, kako je dogovoreno ceka ih predstavnik firme koja iznamljuje smjestaj u apartmanima u zgradama svjetionika I onda nastaje problem jer oni hoce/moraju kupiti hranu/spizu za tjedan dana a djelatnik I'm odgovara, a znate vi ste jedni od rijetkih koji to rade I sada je to problem, uglavnom dolaze Slovenci I Madjari I oni sve donesu sa autom. to je valjda bolje nego kupiti robu u Hrvatskoj I u njoj ostaviti novce..
Malo nabildano, ali shvatili smo što je Bohutinski htio reći.
Zračna luka Rijeka nije dostavila podatke, ali se procjenjuje da je taj aerodrom u srpnju opslužio oko 35.000 putnika
Split : Rijeka = 15 : 1
Zašto?
Hoće li produženi lošinjski aerodrom imati veći promet od riječkog?
Postoji li studija isplativosti ulaganja za lošinjski aerodrom verzije 2000 metara, ili moramo vjerovati svemu što napišu novinari?
Btw, pročitaj si komentare ispod članka.
en.wikipedia.org/.../...
Split :Rijeka 15:1
Zato jer je Rijeka promasen aerodrome, jedan relikvij iz proslog Sistema, slicno kao I Varazdin I u pozadini odluke je stajala politik/citaj bivsa JNA koja je htjela sve vise tzv. disperznih aerodrome za razmjestanje borbenog zrakoplovstva u slucaju neposredne opasnosti ili rata od agresora iz vana .Trebala je sluziti zaledju Rijeke ali je jednako udaljena cestom od Rijeke kao I grad Rijeka od Pule.Ako vam su odredista hoteli u Opatiji ne znam da li je bolje letjeti za Pulu ili Rijeku. Uz to je polozaj piste potpuno promasen zbog bocnih vjetrova Bure I Juga, sto nije slucaj sa losinjskim aerodromom cija je pista postavljena povoljnije u odnosu na ruzu vjetrova koji kroz godinu najcesce pusu.
No sto je tu je .Zahvaljujuci turizmu nije potpuno zatvoren kao Varazdin ili da sluzi velikim kompanijama za vjezbanje polijetanja I slijetanja kao Maribor.
No u zemlji kao Hrvatska koja si zeli uspjesniji turiza je ne upitnan razvoj zrakoplovnog prometa i aerodrome.
Svi se stalno pozivate da li su napravljene ove ili one studije.??
koliko je samo u hrvatskoj napravljeno studija o svemu I svacemu pa se veliki dio nikada nije realizirao.
turizam je nesigurna grana , valjda to vidite iz dogadjanja u Turskoj, Tunisu, maroku i Egiptu. Prirodne ljepote imamo treba samo osmisliti sadrzaje I infrastrukturu.
Hoce li produzeni losinjski aerodrome imati veci promet od rijeckog?
Who care.Zar je to bitno, pa to nije utrka na 100m. vazno je da doprinese razvoju losinjskog I creskog turizma. da se otvore nova radna mjesta I da gradjani losinja bolje zive. vidim da se razmislja o novim stanovima za kadar. Gluposti, treba dovesti par strucnih ljudi a ostalo obuciti sa mjesec dva dana kurs mlade ljude sa otoka koji tu zive a nemaju odgovarajuce poslove. To nije usporedivo jer se radilo o prihvatu manjih zrakoplova ali tada smo nas par, Horvat , schalvien .. otisli na tjedan dva na zagrebacki aerodrome I dobili obuku o rukovanju aerodromskom opremom. Otpremu I balans su radile cure koje su isto tako prosle kurs. Nije to nikakva mudros.
Ono sto trazi dugu obuku kontrolori , to vec imate ili piloti I mehanicari to vam ne treba, jer ako se koji I pokvari zrakoplovna firma slje svoje mehanicare tzv. AOG, k vama na otok.
s1302.photobucket.com/user/milan1955/media/30x7y2a_zps5x4xoa9o.jpg.html?sort=3&o=8
S druge strane, ne možeš se ni kratkoročno ni dugoročno razbacivati sa novcima poreznih obveznika kako ti se digne. Mislim da postoji i kaznena odgovornost za pokretanje investicija za koje je u startu jasno da ne postoji čvrsta ekonomska opravdanost. Zato se rade studije sa kojima se ti sprdaš.
Kao prvo , pobrkao si loncice.Aerodro m , kao ceste, zeljeznicke pruge,rive, mostovi itd. spadaju u infrastrukturu I nitko pametan vani ne racuna dali se to isplati nego se napravi da bi se novci zaradili negdje drugdje.Infrast ruktura sluzi da bi se poboljsao zivot I omogucio transport. Mislis da su austrijanci I nasi stari radili studije o isplativosti svih ovih riva I pristanista po kojima se ti danas setas, ili da su Talijani radili studiju o opravdanosti mosta kod Osora I Privlake.Koliko se sijecam kao dijete kada smo se tamo kupali stajalo je Musolini 1936 g. Takve se stvari pokrivaju iz poreza I normalno je da se grade. Ako posluju sa plusom dobro a ako ne nitko to ne zatvara.
Kad se toliko busas u porez prvo bi trebalo staviti na red sve velike Hrvate koji godinama ne placaju porez posteno.Vani je to ne zamislivo tesko je krivicno djelo, u rangu ubistva...
Za utaju poreza otici ces debelo u katafic, a ne neke liste srama I gluposti.
Kada bi svi platili porez kako Bog zapovijeda ne bi bilo 22.000 gladne djece u skolama itd..
U ostalom ako ste slijepi kod zdravih ociju sami ste krivi, jer jedna grupa ljudi na otoku nema sto drugo raditi nego samo trazi razloge da obezvrijedi I kritizira sve i svasta.
reci mi tko je kaznjen u Hrvatskoj do sada za to sto si napisao, Ha, ha ,ha..
Samo se prijetite a sudstvo je u banana..
Vani se o infrastrukturi puno ne diskutira ako strucni ljudi misle da je neophodno , jer Bogu hvala Svijet ide napred , onda se gradi, a poslije se optimira da je sto ucinkovitije.
Ovakav odnos prema ne platisama poreza , liste imena, nisam nigdje na Svijetu video, a vjerojatno i necu.
Imate pravni system koji bi trebao da kriminalne radnje procesuira.No ocito ili ih nema ili je system zakazao.
Ono sto jedino primjecujem puno mrznje, zavisti I zlobe imedju vas samih na otoku, pa si vi smi uzimate za pravo da glumite tuzilastvo I prozivate ljude za nezakonite radnje.Pa ako ste tako sigurni u to sto govorite I imate dokaze podnesite krivicne prijave a ne praznite se po forumima po onoj :"Psi laju a karavana prolazi." Jedan dio vas nije nista drugo nego ljubomoran na neke koji su na pozicijama I uspjeli.Pa zasto vi niste bili kako u Americi kazu u pravo vrijeme na pravom mjestu. ne zna se svatko obogatiti ali toga ima I sa time moras zivjeti, tako je i vani a i kod nas.
Umjest sto tu trosimo rijeci I energiju najbolje je da zatvorite aerodrome I napravite Go-Car stazu kao u Varazdinu.
Kada smo vec kod statistike evo jos jedan diagram, nije bas naj noviji ali je slikovit.
ec.europa.eu/.../...
Pa pogledajte tko ima najveci uspon u priijevozu turista.ako se ne varam prve tri su tipicne otocne zemlje, moze I brodom..
Gdje je Hrvatska??
I ja osobno u zadnje vrijeme koristim godisnji odmor na Malti a ne u Hrvatskoj jer mi je dosta naplatnih kucica.
Za dva sata leta sam na Malti i ceka me vozac sa mojim imenom I za pola sata sam u hotelu a jos pola I na plazi sam...
otoci.net/index.php/u-politici/5364-drzava-grad-i-jadranka-slozili-se-oko-aerodroma
Tom prilikom predsjednik uprave "Jadranke" Sanjin Šolić je najavio da će na sljedećoj sjednici Vlade ovaj projekt konačno biti proglašen strateškim.
Od tada do danas su održane već 4 sjednice Vlade, na kojima nije bilo ni slova o toj temi.
Trenutno stanje:
Proglašeni strateški investicijski projekati
Vrh liste želja, projekti koji čekaju da budu proglašeni strateškim:
- nekretnini nad kojom Republika Hrvatska ima natpolovični većinski suvlasnički dio, prema stanju u zemljišnim knjigama, ili
- nekretnini nad kojom Republika Hrvatska i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave imaju natpolovični većinski suvlasnički dio, prema stanju u zemljišnim knjigama, a koja je prostornim planom planirana za razvoj investicijskih projekata, ili
- pomorskom dobru, ako ono čini funkcionalnu i poslovnu cjelinu sa nekretninom iz točaka 1. i 2..
mingo.hr/.../...
Uvijek dolazi do zanimljivih situacija kada gradiš na zemljištu kojega nisi vlasnik.
Koliki je doprinos grada u tu investiciju i koliko je procentualno u vlasništvu aerodroma grad ?
Znam samo da taj aerodrom barem slijedećih 50 godina neće pozitivno poslovati ,korist od aerodroma će imati hoteli ali za građane Lošinja će to biti samo veliki financijski uteg oko vrata od kojeg ćemo imati jako malo koristi a puno izdataka .Niti aerodrom na Krku koji služi Krku,Rijeci i cijelom Kvarneru ne uspijeva pozitivno poslovati .
-Da hrvatskoj ne dostaje hotela visoke kategorije sa 5 zvijezdica I tzv. "All inclusive" sto je vani jako omiljeno.
-Da Hrvatska nije imala dovoljno kapaciteta da preuzme veliki dio gostiju koji nisu otisli u Tursku, Egipat, Maroko I Tunis, vecinu je privukla Spanjolska.
-Da nemamo Golf igralista u dovoljnoj mjeri na Jadranu tako da gosti vecinom iz skandinavskih zemalja I Njemacke idu po zimi u Portugaligrati Golf a mogli bi kod nas jer nema snjega.
Par interesantnih rijeci i o ruskim turistima.
Mislim da ono sto je izjavio jako ide u prilog idejama koje se promicu na Losinju.
All-inclusive boom leaves local workers and tour operators out in the cold
theguardian.com/.../...
o Rusima je rekao da su jako nepouzdani gosti, dođu na 2- 3 godine, pa nestanu
All inclusive ima I po drugim zemljAma.To je stvar hotela ,a ne podneblja ali ja sve vise vidim u krugu poznanika da je to popularno. I sam uzimam stalno All inclusive. U Hrvatskoj nikako da zazivi ali je prakticno jer ne nosas novcanik po hotelu I ne moras se stalno potpisivati kao ono pisite na sobu. Jedino nema trikgeld oli ti mance.
Lijepo je čovjek rekao, srećom toga nema u Hrvatskoj, mi želimo da Hrvatska bude butik turistička destinacija. Drugim riječima Hrvatska ne nudi jeftinu all inclusive konfekciju.
To je I ostat ce stvar ukusa.Ja samo znam da su mi puno poznanika kao zamjerku Hrvatskoj rekli da nema All inklusiv.
What do you want to do?
If you want to get away from everything, just lie back on a beach and catch up on your reading, an all-inclusive resort might be a perfect fit.
A ovo je važna stavka za hrvatski turizam...
All inclusive vacation is destructive to local communities as it encourages travelers to stay in their hotels and not support the local economy. After all, who wants to pay for things twice?
Nekoliko vrlo korisnih linkova:
everythingresorts.com/.../...
www.mappingmegan.com/.../
travel.aarp.org/articles-tips/articles/info-12-2013/the-pros-and-cons-of-all-inclusive-resorts.html
thesophisticatedlife.com/blog/the-pros-and-cons-of-all-inclusive-resorts/
Na odlasku na aerodromu su nas upitali slucajno radi statisti I da poboljsaju ponudu I izracunali smo da uz all inclusive za dva tjedna smo potrosili okolo jos 1000 eura.Naravno da ima razlicitih gostiju.Ne bih htio da nekoga vrijedjam ali bile su grupe all inclusive iz Slovacke dosli tocno par dana prije naseg odlaska I culi smo od njih da dobijaju posebne ponude, jeftinije, a I vecina izgleda kao da su dosli na ljetovanje sa zadnjom lovom.Onda to stoji.Sve ovisi kakvu klijentelu I u koje doba godine ugoscava hotel.Ne vidim gdje je problem, jer vecina gostiju nije all inclusive I onda je sve po starom.Ne bi bilo objektivno to gledati kroz primjet Turske I mega hotela Titanik I,II, I III Antalija I sada I Bodrum, sa tisucama turista jer je to cista turisticka industrija I ni ja ne bih tamo otisao.Sumnjam da ce u Hrvatskoj ikada biti izgradjeni takvi gigantic sa 5000 I vise gostiju.To su mali gradovi, ali I u njima ima zabave I teza da se sve dogadja unutar 200 metara ne stoji. ne zaboravite da u te zemlje Turska , Grcka, spanjolska itd. se dolazi zrakoplovom a to ide uz all inclusive...
Jos sam jednom procitao clanke sa linkova.
Uglavnom je korektno napisano. Kao I puno drugih stvari u zivotu to /All inclusive je stvar ukusa.Jedna od ponuda, i tko voli nek izvoli, ali mislim da nije lose da ga hoteli imaju u ponudi.Ne mora cijeli hotel biti All inclusive. Sto god mi osobno mislili o All inclusive , primjetio sam u razgovoru sa prijateljima I poznanicima vani, da tako recem na "Zapadu", da mnogi u zadnje vrijeme traze samo All inclusive, bez obzira i na negatini dio price..
ne znam sto je tu cudno ,pa svaka obitelj odprilike planira odmor.vecino se vise potrosi od planiranog.
Ponavljam jer mi se cini da se nismo razumjeli , i da je strah od All inclusive ne opravdan. U vecini hotela biras sto hoces.Sobu sa doruckom, ili uz to I veceru ili All inclusive , ima npr . u hotelu gdje sam ja bio All inclusive za preko vikenda ili za jedan dan pa domaci dodju proslaviti nesto u hotel,ili se cijeli dan kupati I da ne misle o jelu I picu za obitelj. Prema tome za sto se odlucili kada platite dobijete narukvicu na ruci u boji koja odgovara sadrzaju koji ste platili.
Naravno da gosti hotela koji imaju samo dorucak idu u private restorane jesti, makar je i hotel u privatnom vlasnistvu, da tako kazemo. Sve vise imam osobni utisak da je otpor u All inclusive u Hrvatskoj u nedostatku obrtnog kapitala jer se puno vise treba uloziti da bi se zaradilo vise.No da se vise ne nadmudrujemo , vi ne volite All inclusive i tocka.Pa neka tako i ostane.Glupo je nesto raditi, ako se ne vjeruje u uspjeh ideje.
Ma ideja je upravo savršena, ali ne za lokalno stanovništvo, nego za vlasnike takvog resorta, koji će kupiti, zakupiti ili uzeti pod koncesiju najljepše plaže, najljepše šume i druge dijelove otoka, i ograničiti pristup tome samo svojim gostima. Domaće stanovništvo, gosti po privatnim apartmanima imaće tome pristup, samo ako kupe dnevnu ulaznicu po ne baš jeftinoj cijeni.
Nemoj nas krivo shvatiti, ali na dijelu Čikata se prije dvije godine desilo vrlo ružno koncesioniranje plaža, sa namjerom da se zahvat proširi na cijeli Čikat. Malo po malo, ruski kapital u suradnji sa korumpiranom gradskom vlašću zauzima najljepše dijelove otoka, a domaće stanovništvo i njihovi gosti će se uskoro moći kupati samo u neposrednoj blizini ispusta gradske kanalizacije u more.
I zato ne postoje investicije ovog tipa koje su u interesu svih stanovnika otoka, nego samo u interesu ruskog kapitala.
Lošinj ima aerodrom, pista 900 x 30 metara, dovoljno za hitne intervencije i putničke avione do 20 - 30 putnika.
Cijela ova priča sa produženjem piste je samo još jedna ruska izmišljotina kako bi se još više proširili po otoku, osigurali si još veću zaradu, a grad i država neka novcima poreznih obveznika podmiruju firmu gubitaša.
Riječki aerodrom za koji znamo kako posluje ima uzletno-sletnu stazu dužine 2488 metara i širine 45 metara.
U prijedlogu prostornog plana Malog Lošinja piše:
Znači, na Lošinju se planira gradnja aerodroma većeg od riječkog!!!
Halo? Ima li pilota u avionu?
volim-losinj.org/.../...
Dobro mu ide...
U all inclusive su ukljucene pored jela I pica I sportske I zabavne aktivnosti.
Normalno je do ponoci all inclusive ali u nekim hotelima nude uz mali dodatak I cijelu noc ako si nocna ptica pa visis po beach party ili disco club-u.
No meni je vrlo ugodno par sati poslije dorucka I kao sto kazete lezanja na lezaljci I kupanja kada mi se prohtije otici do bara koji je max pedesetak metara udaljen I popiti pivo , kolu , koktel, kavu ili sladoled.Moze I kolac.
Npr supruga i ja odemo sjesti na terasu I igramo karte, ili sah I pijuckamo usput pice.Ukljuceno je svaki dan kajak ili pedalina po jedan sat po osobi ali ako zelis I duze nitko ne postavlja pitanje.Za svakih 7 dana all inclusive dobili smo besplatan jednodnevni izlet brodonm, izbor rute prema zelji.Na vecer je beach party ili live musika na terasi I ugodno je sjediti I nesto pijuckati.
Mi smo mislili da cemo se radi toga udebljati ali na nase iznenadjenje nismo sto ocito govori da smo bili stalno I u pokretu a ne stalno lezali kako vi mislite.Ukljuce no je I koristenje tenis igralista i oprema,naravno lezaljke I suncobrani, ali to dobijes badava I kao gosti hotela, a u Hrvatskoj smo to sve posebno placali.U Hrvatskoj npr. samo dorucak I vecera, na Krku 4 Zvjezdice 110 Eura dakle sve ostalo posebno placate, I pice za vecerom...
Vani isto 4 zvjezdice sve gore nabrojano ukljuceno za 100 do 110 eura.
To u ne oracenim kolicinama imate par ljudi koji su kao psi sa lanca I izivljvju se u jelu I picu, ali vecina ljudi da kazemo 90 % potrosi manje nego je platila ali je to cista psihologija znati da mozes uzeti sto ti se pozeli a stoji u ponudi.Na kraju najvise pijes vodu obicnu ili mineralnu jer najbolje gasi zedj...
mi vise volimo lezaljke na betonu ne na pijesku uz more.
Kome je ona potrebna?
Imamo premalo gostiju?
Trebamo ih više?
Za koga?
Tko će to više zarađivati i ostvarivati profit?
Obični ljudi, građani, oni koji imaju apartman, dva, ili sobicu?
Njima nije potreban aerodrom.
Dajte ljudi progledajte već jednom.
A slazem se sa tobom , ne treba vam aerodrom.
Trebas pitati sve one turiste koji su se teze ozlijedili na ljetovanju pa su po njih dosli smbulantni zrakoplovi ADAC, REGA I slicni..
Ili sve one koje su piloti sa aerodrome pronasli nakon ljetnjih nevera ,sa probusenim gumenjacima na skoljicima..
Ili mene su prije 20 godina pokupili , policija sa feste u gradu, da hitno pripremim avion za transport, sa nosilima, jer je dijete pojelo otrov za miseve, I pcela su mu se razgradjivati crvena krvna zrnca I prijetila je smrt, I uspjeli smo ga spasiti jer je u roku 1 sata bilo u bolnici u Zagrebu. dok nekoga pozoves da dodje potakvu osobu treba min. dvostruko vise vremena..
I da ne nabrajam...
Ti si progledao a sada bi trebalo i ostali zitelji Losinj da slijede tvoj primjer, zast da ne.
Aerodrom Spada u infrastrukturu i ne mora biti rentabilan jer se takve stvari dotiraju od drzave,ali zrakoplovne kompanije moraju i se one iz Europe ne mogu vise racunati na pomoc drzave.To je osjetio i Croatien Airlines ulaskom Hrvatske u EU.Zato kompanije iz Arapskih zemalja ulaze sve vise na Europsko trziste, jer njih dotiraju drzave i koriste naravno jeftino gorivo, i europske firme im mogu tesko konkurirati. Kao rezultat zrakoplovi ispod 100 sjedista nemaju sanse da opstanu na trzistu.Ako zelite vece zrakoplove od tzv. General Aviation desetak sjedista maksimalno, morati cete produziti pistu.
Sto se pak tice Krka to je na nesrecu promaseni , preveliki aerodrom, iz vremena Jugoslavije i kaosto sam vec rekao prvotna namjera mu je bila da kao i Grobnik bude pricuvni aerodrom vojne baze Pula, za disperziju zrakoplova u slucaju opasnosti od napada na Pulski aerodrom.zato tako duga pista prvenstveno za Miguse a potom za civilni saobracaj.Pista je i da tako Kazem nespretno postavljena sa jakim bocnim vjetrom .Idealno je da vjetrovi koji najcesce pusu dolaze sto vise iz smjera kako je postavljena pista.
Transfer oduzima podosta vremena.Ne znam da li sada u hotele na Losinju dolaze turisti preko Krka?
Taj bocni vjetar bio je koban za tesku zrakoplovnu nesrecu koja se doggodila 23.Svibnja.1971 godine kada je pri slijetanju zrakoplov beogradskog Aviogenexa sletio sa piste i zapalio se.
Pored ostalih putnika i clanova posade poginuo je i za mene veliki hrvatski pjesnik Josip Pupačić sa obitelji.
Vjerujem da svi znate njegovu pjesmu:
"I gledam more gdje se k meni penje.."
U spomen na njega par linkova..
I gledam more gdje se k meni penje
i slušam more dobrojutro veli
i ono sluša mene i ja mu šapćem
o dobrojutro more kažem tiho
pa opet tiše ponovim mu pozdrav
a more sluša sluša pa se smije
pa šuti pa se smije pa se penje
i gledam more i gledam more zlato
i gledam more gdje se k meni penje
i dobrojutro kažem more zlato
i dobrojutro more more kaže
i zagrli me more oko vrata
i more i ja i ja s morem zlatom
sjedimo skupa na žalu vrh brijega
i smijemo se smijemo se moru
(More)
www.nsk.hr/.../
hr.wikipedia.org/.../...
Aerodrom Spada u infrastrukturu i ne mora biti rentabilan jer se takve stvari dotiraju od drzave,ali zrakoplovne kompanije moraju i se one iz Europe ne mogu vise racunati na pomoc drzave.To je osjetio i Croatien Airlines ulaskom Hrvatske u EU.Zato kompanije iz Arapskih zemalja ulaze sve vise na Europsko trziste, jer njih dotiraju drzave i koriste naravno jeftino gorivo, i europske firme im mogu tesko konkurirati. Kao rezultat zrakoplovi ispod 100 sjedista nemaju sanse da opstanu na trzistu.Ako zelite vece zrakoplove od tzv. General Aviation desetak sjedista maksimalno, morati cete produziti pistu.
Pročitajte više na: express.hr/.../... - www.express.hr
vidi članak Mamac za topmilijardere
volim-losinj.org/politika/2596-mamac-za-topmilijardere#comment-43341