Proširenje zračne luke Malim Lošinj vjerojatno je društveno koristan zahvat, a predviđeno je strateškim planom PROGRAM RAZVOJA ODRŽIVOG TURIZMA GRADA MALI LOŠINJ u kojem je utvrđeno da je to projekt od izuzetne vežnosti. No nejasna ulogu Grada Malog Lošinja u tako velikoj i složenoj investiciji treba biti određena na racionalan način vodeći pri računa o fiskalnim sposobnostima i odgovornostima i zakonskim ograničenjima, a svakako imajući na umu sve posljedice koje nosi takva investicija. Od pozitivnih do negativnih ⮞
Igra detekcije - tko je investitor?
Zadni put o aerodromu se pisalo početkom ove godine povodom preneraženosti zbog odluke Vlade da Zračno pristanište Mali Lošinj d.o.o. briše s liste trgovačkih društva od posebnog interesa za RH. Ta je odluka uzburkala zainteresirani dio lošinjske javnosti, o tome su pisale novine, a gradonačelnica je preko radija Jadranka smirivala javnost rezolutnom tvrdnjom da investicija proširenja zračne luke u Malom Lošinju ide dalje, a gradnja samo što nije počela. Razlog njene medijske intervencije smirivanja "panike" treba tražiti u činjenici da je u njenom predizbornom programu pod sloganom "Prvi od 1000" rekonstrukcija zračnog pristaništa Mali Lošinj bila prva i najvažnija točka. Unatoč odlučnosti gradonačelnice da ostvari obećanje iz predizbornog programa 7. siječnja 2018. napisao sam: "Medijsko forsiranje projekta rekonstrukcije Zračne luke Mali Lošinj ima zadatak oblikovati stav o prihvatljivosti investicije bez postavljanja suvišnih i logičnih pitanja o opravdanosti gradnje, čiji je stvarni interes investiranja, tko će to platiti, tko će plaćati održavanje, što je čija korist. Uz osnovno pitanje za gradonačelnicu - koja je uloga Grada u toj privatnoj investiciji". Ovo se pitanje nameće i samo po sebi već i zbog činjnice da je rekonstrukcija zračne luke najavljena u medijskoj ofenzivi investitora kakvog se samo poželjeti može u posve drugom kontekstu. Govorim o medijskoj kampanji iz 2015. godine da »Tvrtka Jadranka priprema totalni turistički preporod Malog Lošinja: prvo je uložila 60 milijuna eura u preuređenje hotela i kampova, a sad ulaže još 40 u proširenje aerodroma koji će primati velike putničke avione te u gradnju marine za megajahte i kompleksa golfskih terena.« Citat je iz napisa u tjedniku Globus iz 2015. godine, samo jednog iz niza napisa u sklopu tadašnje medijske ofenzive.
Ja sam investitor, ne ja sam ...
Dakle, ono što je 2015. bilo najavljeno kao privatna investicija od 40 milijuna eura, nekim čudom postalo je predizborni adut kandidatkinje za gradonačelnicu. Ova začudna medijska i metafizička transformacija privatne investicije u javnu prošla je nezapaženo, bez ijednog javno postavljenog suvislog pitanja, ako izuzmemo dežurne kritičare s ovog portala. Na tragu iste takve hipnotičke odsutnosti razuma održan je u prošlu srijedu i svojevrsni "team building" investitora s lokalnim političarima u hotelu Bellevue. U hotel Bellevue (dragulju u kruni investitora kakvog se samo poželjeti može) na poziv amorfnog investitora, jer po potrebi mijenja oblik i predstavnike, sjatila se politička elita s oba otoka na prezentaciji projekta rekonstrukcije zračne luke Mali Lošinj - što god to značilo. Budući da se team buildingom pokušava urediti produktivne odnose među ljudima unutar grupe, za medije kao posrednike s javnošću nije bilo mjesta da se nekome ne bi omaknulo da postavi neko suvislo, racionalno pitanje.
Prisutnosti gradonačelnice i predstavnika koalicije na vlasti team buildingu s investitorom ne treba se čuditi jer cilj mu je jačati timski duh radi ostvarenja zadanog cilja - rekonstrukcije zračne luke Mali Lošinj. No začuđujuća je prisutnost oporbenih vijećnika koji su na zadnjoj sjednici GV bili protiv odluke o njenoj dokapitalizaciji. Moguće je da nisu mogli odoljeti sirenskom pozivu gradončelnice i velikog investitora, a možda su bili samo radoznali.
Sudbonosna pristojba
Nakon pića doborodošlice, prezentacije projekta, ležerne i neobvezujuće rasprave te lagane zakuske nakon toga, društvo se razišlo, a da se projekt rekonstrukcije nije maknuo ni milimetar dalje. I dalje se ne zna čiji je to projekt, što je čiji interes, hoće li se rekonstruirati, kad će se krenuti u rekonstrukciju, tko je investitor, tko će to platiti. Sudeći prema neobvezujućim raspravama rekonstrukcije zračne luke možda će biti, a možda i neće biti. Ne zna se tko je investitor, ne zna se koliko će iznositi investicija, ni tko će platiti rekonstrukciju. Prema izjavama hipnotiziranih sudionika "team buildinga" dade se zaključiti da je odlučujuća stvar u investiciji novi Zakon o boravišnoj pristojbi koji će omogućiti financiranje investicije. Naime, prema odredbama budućeg Zakona o boravišnoj pristojbi bilo bi moguće ili će biti moguće, četvrtinu dijela boravišne pristojbe koja ima pripasti Turističkoj zajenici usmjeriti na strateške investicije. No kad bi se i usvojio takav zakon, te kad bi Turistička zajednica Grada Malog Lošinja odlučila 25% svojih prihoda usmjeriti na u rekonstrukciju zračne luke radilo bi se o iznosima od oko 1.000.000 kuna godišnje, iznosa koji može pokriti samo manji dio kamate. Ako se radi o deklariranom iznosu investicije od 260.000.000 kuna ispada da će sve biti rješeno bude li TZ izdvajala milijun kuna godišnje. Ako bi investitor, a za sada ne znamo tko je - Grad Mali Lošinj kako to tvrdi gradonačelnica u predizbornom programu ili investitor kakvog se samo poželjeti može, kako je najavljivao u medijskoj ofenzivi - i osigurao 60.000.000 kuna, te ako bi se ostatak investicije zatvorio kreditom od 200.000.000 uz kamatu od 5%, tada bi godišnja kamata bila 10 milijuna kuna. Dakle, ključna sredstva od TZ pokrila bi samo deseti dio godišnje kamate.
Lice i naličje
Iako je "team bulding" bio u luksuznom objektu i na visokom nivou (veliki investiror i svekolika politička i društven elita - navodno je bila prisutna i predsjednica društva "Naša djeca"), iako se radi o strateškoj investiciji od 260 milijuna kuna, ispod toga blještavila krije se malo drukčija stvarnost. Zračno pristanište Mali Lošinj d.o.o. je privatna tvrtka u kojoj male udjele imaju Republika Hrvatska i Grad Mali Lošinj. Tvrtka ima svoju upravu koju muči pitanje kako platiti projekte za rekonstrukciju zračne luke. Tako je Primorsko-goranska županija 2014. godine donije odluku da će sufinancirati izradu projektne dokumentacije (glavni i izvedbeni projekt) i izradu aeronautičke studije za rekonstukciju zračne luke u iznosu od 150.000 kuna.
S jedne strane imali smo medijsko talambasanje velikog investitora o gradnji aerodroma od 40.000.000 eura, a istovremeno se žica novac za projektnu dokumentaciju te investicije. S druge strane, u svom predizbornom programu "Prvi od 1000" gradonačelnica tu rekonstrukciju zračne luke najvljuje kao svoj kapitalni project. Sva ova proturječja oko rekonstrukcije zračne luke Mali Lošinj sučelila su se, ili bolje rečeno "sljubila" na spomenutom team buildingu u hotelu Bellevue. Tamo se gradilo zajednički duh, a ne raspetaljavo odnos investitora i lokalne zajednice. O tome što rekonstrukcija zračne luke Mali Lošinj donosi cjeloj zajednici, čija je to investicija, koliko košta i tko će sve to platiti rješavat će se lagano u hodu ili u kakvim drugim prigodama u manjim radnim skupinama, a građani će o svemu biti obavještavani poliranim priopćenjima iz ureda PR agencije. A sve to tek ako se promijeni Zakon o boravišnoj pristojbi i ako lošinjska TZ odluči 25% svojih prihoda usmjeriti u rekonstrukciju zračne luke.
Da ne bi bilo zabune, proširenje zračne luke vjerojatno jeste društveno koristan zahvat, a predviđeno je strateškim planom PROGRAM RAZVOJA ODRŽIVOG TURIZMA GRADA MALI LOŠINJ u kojem je utvrđeno da je to projekt od izuzetne vežnosti. No nejasna ulogu Grada Malog Lošinja u tako velikoj i složenoj investiciji treba biti određena na racionalan način vodeći pri računa o fiskalnim sposobnostima i odgovornostima i zakonskim ograničenjima, a svakako imajući na umu sve posljedice koje nosi takva investicija. Od pozitivnih do negativnih. Sve to treba utvrditi temeljem ozbiljnih materijala, razložnih analiza kroz javna savjetovanja i argumentirane rasprave na gradskom vijeću, a ne na dosadašnji način - na zatvorenim sastancima, radnim ručkovima, ciljanim lobiranjem, "studijskim putovanjima" ili na "team buildingu" koji je dao povod pisanju ovog članka. Takav način rada kakav prakticira župan Komadina i njegova regionalna birokracija prilikom izmjena županijskog prostornog plana na zahtjev istog investitora ne treba biti koncept prema kojem će raditi i lošinjska samouprava. Da ne bismo jednom imali razloga ironično citirati izjavu gradonačelnice da "Grad Mali Lošinj i ja osobno kao gradonačelnica ne podržavamo niti jedno nezakonito djelovanje neovisno o njegovoj namjeni" kao što citiramo izjavu njenog zamjenika iz vremena kad je bio predsjednik Gradskog vijeća da otočani ne mogu biti objekt apetita kapitala.
Komentari:
Prestrašno i jadno, ne zna se tko kome viri iz "pakšua".
Novce za udrugu dobiva iskljucivo od Grada Malog Lošinja. Nešto mi to ne štima.
Bilo bi interesantno kad bi se inače temeljiti autor pozabavio malo i sukobom interesa u kojem je ogrezla predsjednica društva Naša djeca
Kad sam već bio tamo pogledao i zadnji financijski plan. I on je jako zanimljiv.
prvo pitanje je kakav status će imati naši gastarbajteri koji su otišli u UK od 2013. do danas, a nakon Brexita ćeš malo teže dobiti posao u UK
a da ni u Londonu nije baš sve bajno što se tiče prijevoza od aerodroma do centra grada, pročitaj si u ovom članku...
velikabritanija.net/.../...
Plan već sada dozvoljava pistu dužine 2500 metara, neka braća grade koliko im treba, čemu tolika frka, ne trebaju im ni grad ni država.
Dva sata, Ha,ha,ha...
Umjesto da razmisle kako iskoristiti postojeće aerodrome na Krku, Puli ili Zadru, i vlastitim manjim avionima ih povežu sa Lošinjem. Trajanje transfera iznosi 10 minuta, sa uključenim besplatnim panoramskim letom.
Ako se grad tako postavi brzo ce Jadrankini menađeri (vlasnici) shvatiti da se okrenu na drugi nacin rješiti pitanje avionskog prijevoza koji je racionalan i moguc, pa neka krenu sa golfom na mataldi ( dok se svi papiri rješe treba proci 8 godina u najboljem redu...)
Pista od 2500 metara bi bila puno povoljnija varijanta jer pruža bolje mogućnosti slijetanja i uzlijetanja čak i novije generacije zrakoplova. Međutim, rusima je očito nepremostiv problem i pista od 1800 metara.
Vrlo brzo će se srušiti , bivši gradonačelnik za poslušnost i uslutžnost Jadranci dobio mjesto ministra i tko zna što sve ne ?!
Istim stopama je krenula i ova nova fejzbuk manekenka i ona se nada od Jadranke nečemu . Gradonačelnica i kompletna gradska vlast je 24 sata na usluzi Jadranci !
Nešto je u zraku ?
Zna se za Garija koliko mu je % a onda arsen mora šutjeti.
Na primjer, 2014. g. sam pod pseudonimom G. A. Potemkin napisao članak "Doktrina šoka: Beatizacija investitora" povodom nesvakidašnjeg društvenog događaja, pompozno organiziranog svečanog potpisivanja ugovora o zakupu crkvenog zemljišta. U njemu sam, pored ostalog, napisao sljedeće:
"Zašto je ugovor o zakupu terena koji je u naravi ledina, šuma, šikara, maslinik ili slično manje vrijedno zemljište, izvan svih urbanističkih planova, dakle trenutno beskorisno zemljište na kojem privatni investitor, o kome ne znamo ništa, planira graditi golf igralište - veliki društveni događaj? Priča se da je privatni investitor, o kome ne znamo ništa, čak poslao po gradonačelnika zrakoplov. Toliko mu je značilo njegovo prisustvo.
Zbog čega gradonačelnik, vijećnici, crkvena, društvena i poduzetnička elita Malog Lošinja uz uzvanike iz svijeta golfa, trebaju svjedočiti potpisivanju jednog ugovora o zakupu? Sadržaj ugovora je stvar ugovornih strana o kojoj uzvanici na svečano potpisivanje nisu znali niti su trebali znati. No zašto su došli svjedočiti tom privatnom poslu? Još je zanimljivije pitanje zašto su pozvani? No važnije je odgovoriti na drugo pitanje - zašto su uopće pozvani? Zbog čega gradonačelnik, vijećnici, crkvena, društvena i poduzetnička elita Malog Lošinja uz uzvanike iz svijeta golfa, trebaju svjedočiti potpisivanju jednog ugovora o zakupu?"
volim-losinj.org/politika/2250-doktrina-soka-beatizacija-investitora
Dok su svi drugi tada šutjeli ja sam o tome pisao i nisam propustio "ošinuti" ni tadašenjeg gradonačelnika.
No ovo nije bio moj jedini kritički osvrt na postupke gradonačelnika, tada slučajno Garija Kapelija. Godinu dana kasnije kao Zoon Politikon u članku pod naslovom "Minotaur", napisao sam pored ostalog i sljedeće: "Nažalost, svijest o postojanju Minotaura ne postoji. Pa tako ne postoji ni svijest o žrtvi koju se prinosi. Tome pogoduje i to što ne postoje jasni ciljevi, a ni ozbiljne strategije razvoja ovog otoka. Doduše postoje formalni, neživotni uradci na gradskoj web stranici koji se zovu strategije. Pa tako Plan ukupnog razvoja Grada Mali Lošinj 2013.-2020. osim deskripcije stanja na otoku i općenitih fraza ne govori ništa. U uvodu navedene strategije stoji da je "cilj izrade PUR-a (Plana ukupnog razvoja) izraditi dokument koji će biti podloga za odlučivanje jedinice lokalne (regionalne) samouprave – Grada Mali Lošinj oko bitnih strateških pitanja razvoja, stvaranja preduvjeta za partnerstvo između javnog, privatnog i poslovnog sektora te olakšati put do različitih sredstava domaćih i inozemnih fondova za financiranje projekata." A u zaključku iste strategije stoji "Uloga jedinica lokalne samouprave je da postanu središte razvojnih aktivnosti te iniciraju, pokreću i usmjeravaju sustavne razvojne aktivnosti u svojoj lokalnoj sredini." Između toga ništa.
U uvjetima nepostojanja jasnih ciljeva, načina i puteva do ciljeva, sve se može proglasiti ciljem. Pa se i interes Minotaura za investiranjem pod svaku cijenu i na svaki način može proglasiti javnim interesom - jer javni interes uopće nije definiran. Osim općih floskula o održivom razvoju ne postoji dokument, a ni društveni konsenzus, koji bi utvrdio što je to održivi razvoj za naš otok. Zbog toga otočni Minotaur umjesto mitskog čudovišta ima status korisne, umiljate domaće životinje."
volim-losinj.org/politika/2491-minotaur
Ništa od opisanog nije posljedica ni prirodnih ni nadprirodnih sila nego rezultat politike ili nepostojanja politike. A kao što znamo, politika nije nešto što egzistira samo po sebi, već je rezultat djelovanja osoba. Svatko tko pročita tekst zaključit će da nije moguće kritizirati politiku ili nepostojanje politike, a da odgovornost aktera te (ne)politike bude izuzeta. Pa da te priupitam: Znaš li tko je tada bio odgovoran za opisanu (ne)politiku Grada Malog Lošinja i je li se prepoznao u tekstu premda mu ime nije spomenuto?
1. Zracna Luka oli ti aerodrome je infrastruktura, kao ceste, mostovi, tuneli itd. koja postoji kaoko bi se do nekog odredista doslo i tamo ostavilo sto vise novaca u potrosnji, hotelima , trgovinama...
To nije hotel ili tvornica da se zatvara ako nije rentabilna.Ako se zaradjuje pristojno tim bolje jer drustvene zajednice moraju manje dotirati novca.Naravno da i u Svijetu aerodrome gledaju da zarade novce od pristojbi i taksi, ali jos nisam cuo da se netko toliko prijeti da ukine aerodrome jer nije dobro poslaovao.
2.Ako ne zelite Aerodrom zasto ste gradili uopce hotele?.Mogli ste ostati na domacoj radinosti , kampovima i bungalovima.3.D uzina piste je stvar odluke kakve se zrakoplove zeli dovesti na takav aerodrome.Da potsjetim zrakoplovi of 30 do 50 sjedista koji bi mogli dolaziti na postojecu duzinu piste vise ne lete po Europi. Sada nema zrakoplova ispod 100 sjedista kako bi bili rentabilni u teskoj konkurenciji jeftinog letenja.
4.Da li produzavali pistu ili ne, losinjski aerodrom zahtjeva vecu investiciju za poboljsanje novih standard u zrakoplovstvu.
Cak I ako vam dolaze bogatasi sa manjim privatnim ili iznajmljenim zrakoplovima potrebna je rasvjeta piste da bi aerodrom normalno radio i nakon pada mraka, kao sto je prijeko potreban sustav za navodjenje zrakoplova u prilazu tzv. ILS (instrumental landing system). Sadasnji prilaz u slozenijim meteo uvjetima sa koristenjem ADF radio fara LOS ili CRE , tzv. NDB ,non precision approach, ne precizni prilaz.i to je u izumiranju.Imam prilike da radim na zrakoplovima naj novije generacije I kako su prije imali po dva Sistema ADF danas ih uopce nemaju ili ostave jedan za prilaze kao u Albaniji, Tirana itd ili kao rezerva, back up.Kada se vec bude radilo na postavljanju rasvjete I ILS-a onda se lako moze I urediti pista.
5.Usporedba Gatwick aerodrome kao primjera kako aerodrom moze biti dalje od grada je smjesna i ne primjerena Losinjskom slucaju.Kao prvo radi se o jeftinom zrakoplovnom prijevozniku easy jet-u, jer je poznato da on leti na aerodrome sa jeftinijim aerodromskim taksama jer se radi o slabo plateznim putnicima, turistima.Tko ima novaca taj leti sa drugim prijevoznicima I slijece u London City u gotovo sam centar grada, a to i kosta a ja predpostavljam da bi vi htjeli ovu drugu vrstu klijentele.
Dovoz putnika na Krk ili Pulu pa tramakanje sa autobusima i trajektom za goste hotela sa 5* ne vjerujem da ce biti dobro primljeno kod gostiju.Neka prica o prijevozu manjim zrakoplovima sa velikih aerodrome do losinjskog aerodrome je utopija, jer nema kompanije koja bi to izvela.I one jadnike sa amfibiskim zrakoplovima su udavili i nisu opstali na hrvatskom nebu.Ja im se divim na entuzijazmu...
I na kraju kao sto je i nastao taj aerodrom sa ulaganjima Losinjske Plovidbe, Jadranke i losinjske Opcine tada, tako bi i sada trebalo pronaci novce za investiciju a onda naci nacina kako te novce vratiti..
Na kraju ce naj veci problem biti , ako i napravite veci aerodrom tko ce na njemu raditi, jer hrvatska mladost i buducnos odlazi na zalost vani, djelom i zbog ovakvih jalovih prepucavanja i nadmudrivanja, umjesto da se kako Bandic kaze "Idemo delat" naprave stvari za opce dobro.
Najveći problem je što Šolić to ne zna kao pokriti gubitak, pa tu u partnerstvo želi uvaliti GML i RH, po njemu je novi aerodrom trajni gubitaš.
Zar će građani Lošinja i RH plaćati gubitke, a Šolić će na Mataldi pokupiti vrhnje?
Malo morgen.
ionako smo postali ruska kolonija.
Citat iz članka KAD RUSI MARŠIRAJU
Za hrvatsko je gospodarstvo od Agrokora zapravo važniji samo turizam, još jedan sektor koji zadnjih godina privlači velike ruske investicije. Najizdašnija dosad stigla je na Lošinj, gdje su ruski milijarderi Aleksej i Dmitrij Ananiev preuzeli turističku tvrtku Jadranka. U turističke kapacitete na Lošinju već su uložili stotinjak milijuna eura, planiraju potrošiti do 300 milijuna, a logističku podršku u tom poduzetničkom poduhvatu dobili su od lokalnih vlasti na čelu s bivšim gradonačelnikom Malog Lošinja, danas HDZ-ovim ministrom turizma Garijem Cappellijem.
www.portalnovosti.com/.../
Koje krive činjenice ti ispravljaš? Tko je a tko nije za aerodrom, tko je gradio hotele? Momak u demokratskom smo društvu, neki ružni oblik kapitalizma u kome nema ni kolektivnog vlasništva a ni nametanje nečijih odluka. Kad se spustiš na zemlju probaj trezveno raspravljati...
Opće dobro je uglavnom, bar na Lošinju, izumrlo sa propašću bivše države. Prije je bilo društveno, a sada je privatno vlasništvo, privatni kapital i privatni interesi, kako što prije i više zaraditi. Da li su lošinjani za opće dobro protjerani sa Čikata? Ili je u pitanju nečiji privatni interes za zaradom?
Ajmo dalje, pričaš o gostima kategorije 5*, gdje će ti gosti odsjedati ako ne u hotelima ruske firme. Neće odsjedati u privatnim apartmanima, jer tamo odsjedaju kako ti kažeš "slabo platezni putnici, turisti". Dakle, čiji isključivi interes je produženje piste, gdje je opet tu opće dobro?
Tvrdnja "bez produženja piste, nema golfa", opet se postavlja pitanje tko je investitor golfa, i tko tu ima isključivi interes?
Pogledaj si ovogodišnju cijenu avio prijevoza na liniji Lošinj - Zagreb. Nisam biznismen, samo običan građanin kojemu sat ili dva ne igraju presudnu ulogu. Let do Zagreba traje 45 minuta, a onda još imam najmanje pola sata da se u Zagrebu dotaljigam do svoje destinacije. Svojim autom do Zagreba dođem za 3,5 sata, za 4 puta manju cijenu. Računam prijevoz za dvije osobe. Za prosječnu obitelj ili društvo od 4 osobe, autom je put jeftiniji 8 puta. Dakle, što ja kao prosječni građanin Malog Lošinja imam od te linije, osim da nekome napunim džepove.
I kao zaključak, ako si u ovih nekoliko godina od ruske firme vidio da je na Lošinju napravila nešto za opće dobro, onda se sjeti poslovice da ne postoji takva stvar kao što je besplatni ručak.
volim-losinj.org/.../...
www.youtube.com/.../
Zato što je samodoprinos prihod što ga prikupljaju organizacije, ustanove i zajednice na temelju dobrovoljnoga pristanka svojih članova radi ostvarivanja zajedničkih zadataka. Propisima se utvrđuje kako se i pod kojim uvjetima samodoprinos može propisati i prikupljati. Davateljima samodoprinosa pripada pravo uvida u raspolaganje prikupljenim sredstvima i dobivanje konačnog izvještaja o ostvarenju zadatka.
A sve su to uvjeti koje gradska vlast neće, ne može, a ne smije ni pokušati da ispuni. Ideju raspisivanje samodoprinosa ocrnit će kao jugonostalgičar sku ili komunističku i u GV donijeti odluku u duhu nove hrvatske demokracije utemeljene na kupovini pristanka izabranih vijećnika. Jer iako se Šolić u JL pohvalio 99-postotnom podrškom Lošinjana za projekt golfa, u tu brojku zasigurno ni sam ne vjeruje.
i.imgur.com/usWtDg7.jpg
i.imgur.com/usWtDg7.jpg
Više ga nitko ne doživljava, ponaša se kao da je zaglavio u filmu Beskrajni dan.
Istina je da nam treba natkriven bazen za naše sportaše i da su bazeni u Punti i Aurori postali mali,ali do kad će grad i gradonačelnica ulagati u privatno vlasništvo??? Kakva je to tajna veza Jadranke d.o.o. i GML koju mi smrtnici ne razumijemo???
Ane kopam i ja bazen u vrtu pa razmisli da ga i meni natkriješ o svom trošku, dobro će doći mojim i susjedovim gostima..
Jako me zabavljaju ova vasa pisanja I oportunizam jer je to u stvari izraz vase nemoci. Po onoj staroj "Psi laju a karavana prolazi."Da li ce biti hotel vise ili manje , aerodrome da ili ne , nije uopce bitno.Bitno je da su vecina od vas ljubomorna na uspjehe nekih ljudi koje ste usput budi receno, vi izabrali, a ne ja, jer ne idem na glasanje. I mnoge promjene koje su se dogodile niste i necete u buduce biti u stanju da na njih uticete I sprijecite. Imate Volim Losinj kao ispustni ventil gdje mozete trolati a na srecu se stvari odvijaju bez vaseg uticaja. Navedite mi sto ste do sada uspjeli sprijeciti u Losinju? Moze biti da mi je nesto promaklo. A sad adio, ili kak bi purgeri rekli."Pusa i kava".Bas ste zabavni...
Curiosity killed the cat.
Volite samo ako vam se pise sto se vama svidja, bolje reci drvlje i kamenje na vase gradske izbornike i direture. Izvsni ste u kritiziranju svega i svacega , ali nisam procitao puno konstruktivnih prijedloga kako napraviti bolje, a da ne ostanete u kamenom dobu.
- nismo ti mi ekipica iz Jadranke i GML pa da pišemo samo što nam se svida,naprotiv
- ne znam jeli uopće pametno da izađeš na izbore da nebi tvoj glas bio presudan za još veću katastrofu od ove
- mi smo u 21. sto godina 2018
A di si ti? Tatikaš nogicama iz nečijem pakšua
Adio, putuj sretno, i glasaj tamo gdje možeš, rekao bih da i tamo imate na vlasti presvučene mafijaše.