Jedan sport - golf - prikazuje nam se kao jedini spas i potreba turističkoj firmi da bi bila ozbiljna. I taj mit "bez golfa nema ozbiljnog turizma", nametnut od strane novog gospodara Lošinja, nekritički se prihvaća kao dogma koju trbuhozborci, dežurni apologeti i mahači repom svakodnevno ponavljaju kao mantru. Ovi javni medijski rituali zazivanja golfa podsjećaju na indijansko prizivanje prijeko potrebne kiše.
U prilog takvom odnosu prema golfu kao spasitelju lošinjskog turizma, nije javno izrečena niti jedna realna činjenica osim općih, neprovjerljivih i proizvoljnih konstrukcija o blagodatima koje on nosi. Najviše što je javnost mogla saznati o važnosti golfa je intervju koji je predsjednik uprave Jadranke Sanjin Šolić dao nedavno u Nacionalu. "Golf teren je ključan element cijelog projekta i ključan element razvoja i Jadranke i Lošinja. Nama golf nije potreban zbog sedmog i osmog mjeseca, jer je tada prevruće da bi bilo tko igrao golf." No zanimljivo je da u istom intervjuu Šolić tvrdi "imamo podršku Grada Malog Lošinja i svih političkih opcija ...", pa se nameće pitanje kako je moguće da za golf, o čijim utjecajima na život, postojeću biološku raznolikost, prostor i gospodarstvo cijelog otoka, postoji bianco podrška Grada kao jedinice lokalne samouprave, zajednice žitelja i svih političkih opcija. Na temelju čega se o nečemu nepoznatom, dalekom i nepripremljenom može dobiti bezuvjetna podrška?
Privid konsenzusa
Po svemu sudeći, već i samo na temelju medijskog forsiranja golfa nekritičkim ponavljanjem maglovite priče o golfu kao spasitelju lošinjskog turizma. Opću situaciju odnosa medija prema kapitalu i moći, a koja vrijedi i u našem slučaju, opisao je dr. Udo Ulfkotte, njemački novinar: "Jasno rečeno: Umjesto neutralnih vijesti serviraju nam samo probrane informacije. Na taj se način usmjerava naše razmišljanje. I to se sasvim sigurno ne događa posve slučajno ...". Pa tako i medijsko forsiranje golfa ima za cilj usmjeriti naše razmišljanje prema zaključku da nam je golf nasušna potreba koja će produžiti sezonu, odnosno spasiti turizam. Funkcija forsiranja golfa jest da nas se sve dovede pred svršen čin. Nažalost, prema izjavi čelnika Jadranke, a i prema postupcima gradske vlasti te svih političkih opcija (izuzevši jednog nezavisnog vijećnika) i prije ove medijske ofanzive sve nas se stavlja pred svršen čin. Unaprijed i bez ikakvih provjera prihvaćena je dogma o golfu kao turističkom čudu koje će donijeti opće blagostanje, a medijsko forsiranje golfa ima funkciju prepariranja javnosti i ubijanja bilo kakve kritičke misli o golfu na našem otoku. Beskarakterna i apologetska vlast i politika te medijsko bombardiranje najavama izgradnje golfa treba stvoriti dojam općeg konsenzusa o golfu na otoku. Takvo javno prepariranje treba ostvariti dva bitna cilja. Prvi je u startu zatrti ili otupiti svaku ideju o kritičkoj raspravi o golfu. Drugi je cilj olakšati i postupke izmjene planova kao i političko pokroviteljstvo na ministarskim razinama. To je puno lakše dobiti kad postoji privid općeg konsenzusa na lokalnoj razini.
O golfu općenito, a svakako o golfu na Mataldi može se raspravljati na razne načine. I treba raspravljati. Ne može jedna nedokazana, paušalna i u krajnjoj liniji voluntaristička tvrdnja predsjednika uprave Jadranke "golf teren je ključan element cijelog projekta i ključan element razvoja i Jadranke i Lošinja" biti dovoljna da se o tome ne raspravlja i da se bespogovorno ima prihvatiti kao imperativna gradskim vijećnicima i svim otočanima. A koliko je uopće citirana tvrdnja istinita?
Kopernikanski obrat
Jadranka će uskoro slaviti 70 godina postojanja. U svojoj dugoj turističkoj povijesti ostvarila je desetine milijuna noćenja i ugostila više milijuna gostiju. Razvijala se kroz generacije i gradila hotele. Prolazila je i kroz dobre i teške godine. Uglavnom, bavila se ozbiljno turizmom i u bivšoj i sadašnjoj državi je slovila kao jedna od većih i boljih turističkih firmi. Do prošle godine u vlasničkoj strukturi bio je i renomirani EBRD. Zanimljivo je da do dolaska novog vlasnika niti u jednom strateškom dokumentu Jadranke nije bilo ni spomena o golfu, a pogotovo ne o golfu kao spasu. Odjednom - kopernikanski obrat. Golf će spasiti Jadranku i lošinjski turizam! Golf inače nije turistička grana niti podspecijalizacija. Golf jest sport. Golf se igra na igralištu koje nije turistička infrastruktura. Nije svjetska praksa da turističke kuće ili hotelski lanci grade golf igrališta.
Problem Jadranke, a i drugih naših hotelskih firmi jest produžiti sezonu odnosno poboljšati punjenje postojećih kapaciteta. Iako je golf igralište bez drugih sadržaja niskoprofitna investicija servira nam se kao spas za produžetak sezone. Samo golf igralište može biti isplativo jedino u blizini velikih središta ili velikih gradova i na velikom broju članova u pripadajućem golf klubu. Ni uz najveći romantičarski lokalpatriotizam ne možemo reći da je Lošinj veliko središte, a još manje da imamo velik broj golfera, mogućih članova. Broj članova bi mogao biti maksimalno koliko je članova uprave Jadranke i njenih vlasnika, dakle do desetak. To ne može dakle biti isplativo golf igralište. Pretpostavke za rentabilnost investitoru su tada hoteli, vile i apartmani u blizini golf igrališta (golf & country club). Sam golf je nerentabilan, ali posredno omogućava druge investicije i to nekretninske i turističke.
Dakle, da bi skup sport, golf, bio profitabilan, on mora raditi profitabilan biznis s vilama, apartmanima, odnosno izgradnjom hotelskih kapaciteta u sklopu igrališta. Prema nametnutoj i prihvaćenoj dogmi golf je spasitelj lošinjskog turizma i Jadranke iako on sam nije profitabilan? Nekako ne djeluje logično. Ako pak da neprofitna investicija izgradnje golf igrališta (koje će osugurati profit) može postati profitna tek izgradnjom dodatnih kreveta ili nekretnina tada se nameće pitanje kako će to puniti postojeće smještajne kapacitete Jadranke.
U raspravi o golfu kao spasitelju otočkog turizma ili makar ozbiljnog turizma dolazimo do paradoksalnih zaključaka. Turizam koji je po definiciji rentabilna djelatnost treba spasiti nerentabilan i skup sport?
Renomirana turistička tvrtka (Jadranka) mora graditi nerentabilno golf igralište i graditi nove smještajne kapacitete da golf ne bi propao, a time će produžiti sezonu i puniti već postojeće kapacitete? Kako nešto što je samo po sebi neisplativo može spasiti ili produžiti sezonu? Silogizam u esencijalnom obliku.
Medijsko forsiranje golfa ima zadatak oblikovati stav o prihvatljivosti golfa bez postavljanja suvišnih i logičnih pitanja o opravdanosti gradnje golf igrališta: uništava li okoliš, utječe li loše na gospodarenje prostorom, stvara li elitne prostore za mali broj ljudi, itd.? Legitimno pravo investitora je da želi graditi golf igralište i da radi sve što mu omogućava ostvarenje tog interesa. Isto tako javnost i pojedinci imaju pravo imati i drukčiji stav i javno ga iznositi. Jedini koji imaju obaveze u toj finoj demokratskoj igri su gradski vijećnici i vlast. Obveza da zastupaju interese građana koji su ih izborima tu i postavili da u njihovo ime i njihovom interesu upravljaju gradom. Taj interes se možda u slučaju golfa ne poklapa s interesom velikog investitora. Na vlasti je da to najozbiljnije ispita, a ne da unaprijed aklamacijom bez provjere prihvaća bilo kakve ideje. Na žalost dosadašnja praksa ne ulijeva nadu da će se to i dogoditi.
Komentari:
Želim vjerovati da je u ovoj zemlji svatko slobodan raspolagati sa svojom privatnom imovinom, što zemljište na Mataldi svakako jest.
Vezano uz N2000, poznato je da su se prilikom definiranja tih područja neuki hrvatski lokalni političari zaigrali sa prijavljivanjem cijelih općina i cijelih otoka jer su smatrali da će na temelju toga crpiti EU sredstva. Međutim se pokazalo da od toga ništa a s druge strane se koči razvoj i ulaganja.
Isto mi je smiješno raspravljanje pojedinaca hoće li taj projekt biti uspješan... pa što vas briga hoće li biti, nisu vaši novci unutra.
I na kraju, zašto misliš da nekoga uopće zanima u što ti želiš vjerovati i što je tebi smiješno?
Načelo ostvarivanja i zaštite javnog i pojedinačnog interesa
Članak 11.
(1) U svrhu ostvarivanja ciljeva prostornog uređenja nadležna tijela državne uprave, tijela i osobe određeni posebnim propisima i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prosuđuju i međusobno usklađuju javni interes i pojedinačne interese koje moraju poštivati u obavljanju poslova prostornog uređenja, pri čemu pojedinačni interesi ne smiju štetiti javnom interesu.
(2) Javni interes zaštićuje se razgraničenjem prostora za javne namjene primjenom odgovarajućih prostornih normi i prostornih standarda od ostalog prostora vodeći pri tome računa da svi korisnici, koliko je to moguće, podjednako snose teret razgraničenja.
matrixworldhr.com/2012/10/26/manifest-za-psihopate/
Nije mu problem golf "ukoliko taj projekt dobije zeleno svjetlo u svezi utjecaja na prirodu." a to nije vjerojatno nikakav problem jer kako on to samouvjeretno tvrdi "poznato je da su se prilikom definiranja tih područja neuki hrvatski lokalni političari zaigrali sa prijavljivanjem cijelih općina i cijelih otoka...". Naravno tvrdnje za to nema. Ali služi da bi se relatviziralo zaštitu koja je smetnja investiciji.Eko lošku mrežu nisu formirali "neuki lokalni političari" već struka temeljem kriterija koji su i navedeni u Uredbi o ekološkoj mreži koju je usvojio Sabor RH. Tim aktom (usvajanjem uredbe) to je postalo dijelom ekološke mreže Evropske unije Natura 2000. I nije to tako neozbiljna stvar kako Hranitelj tuljana to misli...
CIJELI otoci su u N2000, dakle SVE osim Brača i manjeg dijela Paga. Uključujući i npr Dina Omišalj...
Ako je sve zaštićeno, onda ništa nije zaštićeno!
Papir sve podnese a "stručnjaci" na njega stave svakakve stvari, dok istodobno pošten narod radi i nema se vremena baviti time, treba skupiti harač za uhljebarinu!
Nisu svi a ni cijeli otoci u mreži N2000. Karte su precizne i pod zaštitom jest ono što je u mreži. Nebi bilo loše da pogledaš malo i Strategiju prostornog razvoja RH, karte-Zaštita prirodne baštine.