Zašto sam tražio tonski zapis s javnog izlaganja plana u vezi s projektom golfa od 18.7.2018. i zapisnike sa sjednica Povjerenstva? Grad Mali Lošinj odrekao se je prostornog planiranja na području Matalde u korist PGŽ i Jadranke d.d. i nitko iz vlasti na javnom izlaganju nije prozborio ni riječi, iako je kompletna gradska vlast prisustvovala javnom izlaganju. Tek nakon završetka izlaganja i rasprave mikrofon je uzela gradonačelnica i održala njoj nesvojstveno smušen i nerazumljiv govor, ali s očekivanom podrškom projektu golfa. Tanja Jović, koja je bila članica Povjerenstva za stratešku procjenu utjecaja na okoliš I. Izmjene i dopune PPPGŽ, također prisutna javnom izlaganju plana i studije, nije prozborila ni riječ. Zašto ih nisam dobio?
Umjesto rješenja obavijest
Nakon četiri dana (22.7.2018), koliko mi je trebalo da dođem k sebi od šokantnog javnog izlaganja I. Izmjena i dopuna PPPGŽ, podnio sam temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama Primorsko-goranskoj županiji zahtjev za dostavom tonskog zapisa s javnog izlaganja održanog u Malom Lošinju 18. srpnja. Zatražio sam i zapisnike održanih sjednica Povjerenstva za stratešku procjenu utjecaja na okoliš.
Kao i svaki put, a prema očekivanju, Primorsko-goranskoj županiji ne pada na pamet dostaviti ono što temeljem spomenutog zakona mora dostaviti, ali svaki put iznenade maštovitim obrazlaženjima razloga zašto odbijaju dostaviti ono što se traži i ono što će, u konačnici, prema rješenju Povjerenika za informiranje, kao nadležnog tijela, morati dati. Premda znaju da će traženo morati dostaviti, izmotavanjem nastoje dobiti na vremenu. U ovom slučaju službenica za informiranje PGŽ namjerno ne donosi rješenje kojim odbija traženi zahtjev, već mi šalje obavijest kojom me pokušava uvjeriti - da mi je zahtjev već ispunjen.
Nije donijela ni rješenje da mi neće dostaviti tonski zapis i zapisnike Povjerenstva kako bi usporila dostavu traženih informacija prisiljavajući me da Povjereniku za informiranje prvo uputim žalbu na šutnju administracije i tako izgubim najmanje mjesec dana. Tek po nalogu Povjernika za informiranje Primorsko-goranska županija će mi biti prisiljena dostaviti rješenje kojim odbijaju zahtjev za dostavom traženih informacija s istim, logički neutemeljenim, suludim obrazloženjem da mi zahtjev neće ispuniti (dostaviti tonski zapis i zapisnike) - jer su mi već ispunili zahtjev. Tek kad uputim žalbu, ovaj put na ispravnu formu, ali nezakonit sadržaj rješenja, u trećem pokušaju, a nakon naloga Povjerenice za informiranje PGŽ, napokon ću dobiti traženi tonski zapis. Cijela igra potrajat će vjerojatno do kraja godine, kada će I. Izmjene i dopune PPPGŽ-a već biti usvojene i kad te tražene informacije javnosti više neće biti ni od kakve koristi.
Kako slušati očima
U svojoj šašavaoj obavijesti službenica za informiranje PGŽ obrazlaže da mi neće dostaviti traženi tonski zapis jer sam bio na javnoj raspravi i jer sam "tom prilikom vrlo aktivno sudjelovao u raspravi postavljajući mnoga pitanja, na koja sam na licu mjesta dobio odgovor od kompetenetnih stučnih osoba, a koje odgovore ću sukladno propisanoj proceduri dobiti i u pisanoj formi, te se smatra da će time mome zahtjevu biti udovoljeno". Prema PGŽ, pismeni odgovor koji ću dobiti na svoje primjedbe (a ne pitanja kako lupeta službenica za infomiranje) ispunjava zahtjev za dostavom tonskog zapisa. U Primorsko-goranskoj županiji smatraju da je postupak javne rasprave o prijedlogu prostornog plana koji se vodi prema Zakonu o prostornom uređenju isto što i postupak pristupa informaciji prema Zakonu o pravu na pristup informacijama. Prema Primorsko-goranskoj županiji odgovor na primjedbe u javnoj raspravi je isto što i dostava informacije prema Zakonu o pravu na pristup informacijama. Prema Primorsko-goranskoj županiji odgovor na moje primjedbe u javnoj raspravi je isto što i dostavljanje tonskog zapisa s javnog izlaganja. Prema Primorsko-goranskoj županiji, pisani odgovor na moje primjedbe isto je što i digitalni tonski zapis s javnog izlaganja. Prema Primorsko-goranskoj županiji, budući da sam bio na javnoj raspravi, ton sam čuo pa mi je zahtjev ispunjen.
U obavijesti kojom me se obavještava da mi je zahtjev za dostavom tonskog zapisa ispunjen time što sam bio na javnom izlaganju i jer će mi dostaviti odgovor na primjedbe, pozivaju se na Zakon o pravu na pristup informacijama i to čl.23. st.1. t. 2.3.. Taj članak i stavak 1. govori da se rješenje o zahtjevu ne donosi kad se udovoljava, odnosno kad se stranci odobrava dostava tražene informacije. A ja dobio nisam ništa! U ovom slučaju kompetentna i stručna županijska službenica za informiranje mi odbija dostaviti traženu informaciju i ne izdaje mi rješenje, na koje se mogu žaliti, pozivajući se na članak koji utvrđuje da se rješenje ne donosi kad se udovoljava zahtjevu. Iako mi ne dostavljaju tonski zapis uvjeravaju me da su mi ga u stvari dostavili, samo ja toga nisam svjestan. Jednako tako su i obrazlagali i sam Prijedlog I. Izmjena PPPGŽ. Plan je super, nema nikakvih problema, briga onih koji su iznosili primjedbe nije utemeljena i postoji samo zbog neznanja i neukosti nestručne javnosti.
Umjesto zapisnika, prepričavanje, link i laž
Na traženje dostave zapisnika održanih sjednica Povjerenstva za stratešku procjenu utjecaja na okoliš I. Izmjena i dopuna PPPGŽ, kompetentna i stručna osoba, Službenica za infomiranje PGŽ, objasnila je proceduru izrade strateške procjene i način sudjelovanja javnosti kako to predviđa Zakon o zaštiti okoliša. Na kraju obrazloženja o načinu sudjelovanja javnosti u postupku strateške procjene - iako nisam tražio prepričavanje zakona već dostavu zapisnika prema drugom zakonu - dobio sam link na internetsku stranicu Županije na kojoj nema traženih zapisnika. Prema Primorsko-goranskoj županiji, prepričavanje zakona i link na stranicu Županije na kojoj nema traženih dokumenta predstavlja obavijest korisniku da je informacija već objavljena. Službenica za informiranje me informira da je tražena informacija (zapisnici s tri održane sjednice Povjerenstva) već objavljena i da se nalazi na dostavljenom linku. Traženi zapisnici nisu objavljeni i nema ih na tom linku. Dakle, službenica za informiranje laže, odnosno ona umjesto da informira, dezinformira. Zašto to radi?
Zakon o pravu na pristup informacijama i odredbe na koje se u svojoj obavijesti službenica za informiranje poziva određuju da se rješenje ne donosi ako je zahtjev ispunjen, već se tada stranka obavještava da je informaciju već dobila i kad obavještava korisnika da je tražena informacija već objavljena. A niti sam dobio informaciju, niti je objavljeno ono što sam tražio.
Osim što u navedenoj obavijesti postoji sadržajna nesuvislost, postoji i vremenska nelogičnost. Već mi je ispunjen zahtjev za dostavom tonskog zapisa jer ću dobiti pismeni odgovor na primjedbe, nekad u budućnosti. Iz navedene obavijesti PGŽ, slobodno zaključujem, da se je područna (regionalna vlast), Primorsko-goranska županija naljutila na mene kao pojedinca jer sam se drznuo prisustvovati javnoj raspravi i tamo iznositi primjedbe o nezakonitostima plana, pa mi kao nepoćudnoj osobi ne žele dostaviti tonski zapis s javnog izlaganja. Kao što Zakon o pravu na pristup informacijama uopće ne uvjetuje obrazlaganje zahtjeva zašto se nešto traži, tako zakon ne traži niti daje pravo službenici za informiranje da kvalificira osobe koje traže pristup informacijama.
Odakle li si jedna službenica PGŽ, pa bila ona i službenica za informiranje, uzima pravo da komentira sudjelovanje bilo kojeg građanina u javnoj raspravi? Odakle službenica za informiranje uopće zna da sam bio na javnoj raspravi, da sam bio aktivan i da sam postavljao mnoga pitanja? I kako to može, smije, treba ili mora utjecati na moje pravo da zatražim tonski zapis? Jasno je da na sve to ona nema pravo, kao što je jasno da službenica za informiranje nije napisala obavijest, već da ju je sročenu na drugom mjestu samo potpisala. Nalog za postupanjem službenici za informiranje u vezi s mojim zahtjevom za dostavom tonskog zapisa i zapisnika, došao je vjerojatno iz kuhinje Upravnog odjela za prostorno uređenje i zaštitu okoliša i stručnjaka iz JU Zavod za prostorno uređenje.
Zašto tonski zapis s javnog izlaganja mora ostati biti tajan
Ovakav postupak Primorsko-goranske županije otvara mnoga pitanja. Prije svega, zašto odbija postupati po zakonu i zašto krije tonski zapis s javnog izlaganja? Zašto ne objavljuje zapisnike sa sjednica Povjerenstva? Po svemu sudeći odgovori na ova pitanja leže u namjeri da se plan usvoji hitno, bez suvišnih zašto i kako, pod svaku cijenu (ili je cijena ipak određena), pa je stoga nužno isključiti bilo kakvu mogućnost da se javnosti dozvoli zabadanje nosa u proces i propitkivanje koje bi moglo ugroziti donošenje plana.
Netko može postaviti pitanje zašto su uopće zatražene te informacije. To se može upitati svatko - osim PGŽ u osobi i funkciji službenice za informiranje. Radi se o slobodi i pravu svakog pojedinca da propituje postupke vlasti i organa uprave na svim razinama. Tu slobodu i pravo službenica za informiranje mora bezrezervno poštovati i postupati sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama.
No zašto sam, uopće tražio tonski zapis s javnog izlaganja plana od 18.7.2018. i zapisnike sa sjednica Povjerenstva? Grad Mali Lošinj odrekao se je prostornog planiranja na području Matalde u korist PGŽ i Jadranke d.d. i nitko iz vlasti na javnom izlaganju nije prozborio ni riječi, iako je kompletna gradska vlast prisustvovala javnom izlaganju. Tek nakon završetka izlaganja i rasprave mikrofon je uzela gradonačelnica i održala njoj nesvojstveno smušen i nerazumljiv govor, ali s očekivanom podrškom projektu golfa. Tanja Jović, koja je bila članica Povjerenstva za stratešku procjenu utjecaja na okoliš I. Izmjene i dopune PPPGŽ, također prisutna javnom izlaganju plana i studije, nije prozborila ni riječ. Podsjećam da su upravo sadašnju gradonačelnicu i bivšu pročelnicu Jović vijećnici Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja ovlastili i zadužili da budno prate, kontroliraju i nazoče svim fazama izrade plana. No – da ponovim - niti jedna od njih nije o samom planu prozborila niti jedne jedine riječi u javnosti ni tada, a ni ikad prije. Zbog toga sam zatražio tonski zapis i zapisnike da javnosti pružim priliku da konačno sazna za što se zalaže gradonačelnica i kako su ona i bivša pročelnica obavljale povjerenu im odgovornu ulogu da u ime Lošinjana prate i nadziru sve faze izrade plana. Ovdje se treba sjetiti i slučaja, o kome je već pisano na ovoj stranici, da je bilo nužno doslovno „čupanja dokumenta" od izrađivača plana uz pomoć Povjerenice za informiranje kad je Zavod za prostorno uređenje PGŽ javno priznao da su studije odnosno stručne podloge dostupne samo izrađivaču i naručitelju plana, a ne i gradonačelnici Grada Malog Lošinja zaduženoj za nadzor planiranja. Kako su od Grada ovlaštene osobe radile svoj odgovoran posao kontrole izrade plana u svim fazama, ako nisu tražile ni programske studije koje su služile kao osnova za izradu plana, možemo samo pretpostaviti. Tonski zapis sam zatražio i zbog izjave kompetetnog i stručnog izrađivača plana, Duška Dobrile, koji je javno lagao da je županija dobila od „države ovlaštenje da proglasi golf na Mataldi županijskim interesom".
Nakon svega navedenog nameće se zaključak da zbog načina na koji se donosi ovaj plan ima razloga i većoj zabrinutosti no što se izražava. Ova epizodica sa zahtjevom za dostavom tonskog zapisa i zapisnika samo dodatno upućuje na potrebu za ozbiljnim preispitivanjem postupaka Primorsko-goranske županije, njenih upravnih odjela, zavoda i „stručnjaka" prilikom izmjene plana kojim se na silu želi omogućiti golf na Mataldi. Službenica za informiranje je kompetentna i stručna osoba baš kao što su kompetentne i stručne osobe koje izrađuju prostorni plan. No vjerojatno je da ne postoji problem njihovih kompetencija nego interesa koji leže iza njihovog traljavog, površnog i nezakonitog obavljanja javnih poslova. I jedni i drugi očito lažu i rade nezakonito, a to je ono što zabrinjava. Službenica za informiranje laže i ne postupa zakonito jer ne dostavlja tonski zapis i zapisnike koje mora dostaviti i zna da će ih dostaviti nakon par mjeseci kupljenih svojim nepropisnim odgovorom, a stručnjak Duško Dobrila izrađuje plan započet na nezakonitoj odluci i laži da je županija dobila od „države ovlaštenje da proglasi golf na Mataldi županijskim interesom". Da bi sakrili te činjenice pokazuje se potreba za isključivanjem javnosti iz postupka izrade plana kojim se možda, moguće, vjerojatno ili sigurno ugrožava opskrba vode građanima ovih otoka, a zasigurno ugrožava integritet ekološke mreže na području od 325 hektara na Mataldi. Tonski zapis i zapisnike planiraju podastrijeti javnosti kad prostorni plan već bude usvojen, moguće već i izdana lokacijska dozvola za golf.
Ipak, kad tad, doći će vrijeme kad će ljudi imati potrebu poslušati tonski zapis koji županija za sada uspješno skriva od javnosti.
Komentari: