Premda golf nikad nije bio predmetom interesa lokalne samouprave, s oduševljenjem je podržana ideja o golfu na Mataldi, a s jednakim oduševljem je prepušteno županiji i investitoru da se dogovoraju kako god žele. U vezi s tim velikim, značajnim i rizičnim zahvatom u svome prostoru gradska vlast vodi politiku ne bi se štel mješati. No iako se ne miješa, Grad Mali Lošinj rado podržava što god županija i investitor dogovore ►
Iako za sada tiho i u tajnosti, barem dok Povjerenik za informiranje ne rješi žalbe kojih ima više na praksu uskraćivanja prava na pristup informacijama, Županija uvelike radi na ispunjavanju želja investitora za izmjenom prostornog plana radi gradnje golf terena na Mataldi. A kako je to i zašto uopće počelo?
"U početku bijaše riječ", dopis o inicijativi za izmjenu PPPGŽ kako bi se omogućila gradnja golf terena na Mataldi. Dopis bijaše od Jadranke d.d. Ta riječ, točnije jedna rečenice u dopisu koji je upućen Županiji glasi: "... da se u tekstu odredbi PPPGŽ sadašnja predložena lokacija u Ustrinama izmjesti na lokaciju Matalda na Punti Križa na otoku Cresu, sve prema grafici dostavljenoj u prilogu dopisa, i da se za isto predvidi površina maksimalno 320 ha (uključuje i sve popratne i smještajne kapacitete) , a da se realizacija predvidi neposrednom primjenom PPŽ-a". Ta je rečenica bila dovoljna da pokrene sve.
Iako se radi o velikom zahvatu na velikoj površini od 320 hektara (za ilustraciju veličine, UPU Mali Lošinj obuhvaća područje od 316 hektara) unutar zaštićenog pojasa bila je dovoljna riječ, rečenica da se odluči o pokretanju izmjena župnijskog plana, a da bi se se udovoljilo željama investitora. Začuđujuća je snaga jedne jedine rečenice, jednog kratkog i u osnovi neozbiljnog dopisa. Snaga riječi je tolika da su se župan i njemu poslušna i samo njemu odgovorna birokracija odvažili Skupštini Primorsko - goranske županije predložiti usvajanje nezakonite odluke koja je preduvjet udovoljenu zahtjeva za izmješanjem golfa iz Ustrina na Mataldu a gradnju neposrednom provedbom plana. Ta nezakonita odluka je Odluka o utvrđivanju projekta "Golf resort Matalda" projektom od interesa za Primorsko-goransku županiju. O tome je već pisano u članku pod naslovom Kako graditi golf tamo gdje se to ne smije.
Ukratko, županija je proglasila "Golf resort Matalda" projektom od županijskog interesa, a to po svojim karakteristkama i po odredbama Uredbe o određivanju građevina, drugih zahvata u prostoru i površina državnog i područnog (regionalnog) značaja (NN 37/14) može biti samo od državnog interesa. Dakle početna odluka o izmjenama PPPGŽ temelji se na nezakonitoj odluci. Lijep početak, a ništa bolji nije ni nastavak ...
Da bi se ušutkali i smirili skeptici ili protivnici golfa, u pomoć županu uvijek spremni i na mig investitora uskaču lokalne vlasti Cresa i Lošinja. U tu svrhu služe i zaključci gradskih vijeća gradova Cresa i Malog Lošinja. Ovim člankom ćemo se pozabaviti suglasnosti Grada Malog Lošinja koji potpisuje tadašnji predsjednik gradskog vijeća Anto Nedić a sadašnji dogradonačelnik.
ZABLUDE I SKRIVANJA U ZAKLJUČKU
Zaključkom od 17. lipnja 2016. gradsko vijeće Grada Malog Lošinja:
- daje podršku inicijativi za donošenje Odluke o pokretanju izmjena i dopuna Prostornog plana PGŽ u cilju realizacije kombiniranog golf igrališta Matalda na Punta Križi.
- imenuje predstavnke grada Tanju Jović i Anu Kučić da prate donošenje plana svojom nazočnošću i komunkacijom s tijelima PGŽ
- utvrđuje da će vijeće raspravljati i glasovati prije donošenja plana u županijskoj skupštini.
Za zaključak su s oduševljenjem glasali svi vijećnici osim Dubravka Devčića. Usvojeni zaključak predstavlja koncentrat zabluda, skrivanja i obmana.
Skrivanje neposredne provedbe
Takvim zaključkom, kojim se daje podrška incijativi koja zahtijeva neposrednu primjenu PPPGŽ, ali se u zaključku prešućuje, gradski vijećnici su se odrekli ovlasti koje po zakonu imaju, a ta ovlast i pravo je prostorno planiranje. Tom odlukom gradskog vijeća Grada Malog Lošinja, vijećnici su 320 hektara Punte Križe prepustili na milost županu i investitoru. Vijećnici su jednostavno odlučili da se ne žele baviti svojim poslom odnosno golfom na Mataldi! Zašto su to učinili? Tko ima je dao pravo da se odreknu prava i ovlasti koje im zakon daje – prava na planiranje prostora. Jesu li željeli skinuti sa sebe odgovornost zbog svijesti o mogućim problemima tako ozbiljnog i velikog zahvata koji može donijeti i potencijalno nesagledivu štetu? Takvom odlukom prepustili su slobodni dogovor o golfu na Mataldi županu i investitoru. 320 hektara na Punti Križa jedostavno su isporučili županu i investitoru i pilatovski oprali ruke od tog prostora I rizika koje donosi izgradnja golf terena. Jesu li to smjeli i jesu li za to imali ovlasti pokazat će vrijeme. I to je jedan dio problema koji će se pojaviti u jednom trenutku izrade plana. Iako se takvom odlukom gradski vijeće htjelo izuzeti od odgovornosti za golf na Mataldi ono ne može pobjeći od odgovornosti za to i takvu odluku.
Skrivanje hotela i apartmana/kreveta
Da se ne radi o slučajnom "gafu", nesnalaženju ili nehotičnom propustu, govori i činjenica da prostornim planom grada, PPUG-om Malog Lošinja, golf uopće nije planiran niti predviđen. Da to nije slučajno tako ukazuje i činjenica da se PPUG mijenjao već 6 puta, a od toga barem tri puta se mijenjao s obrazloženejm da se PPUGML mora uskladiti sa županijskim planom. Iako se PPUG Malog Lošinja usklađivao s županijskim prostornim planom i radi puno manjih zahvata, dovoljno je pogledati samo VI. ciljane izmjene PPUG-a; zanimljivo je da se nikad nije uskladio s planom višeg reda po pitanju najvećeg mogućeg zahvata, izgradnje golf terena. Dakle, golf se nikad nije predviđao u prostornom planu Grada Malog Lošinja iako je bio predviđen u županijskom planu. Iako golf nikad nije bio predmetom interesa lokalne samouprave, s oduševljenjem je podržana ideja o golfu na Mataldi, a s jednakim oduševljem je prepušteno županiji i investitoru da se dogovoraju kako god žele. I tako Grad Mali Lošinj u vezi s velikim, značajnim i rizičnim zahvatom u svome prostoru vodi politiku "ne bi se štel mješati". No iako se ne miješa Grad Mali Lošinj rado podržava što god županija i investitor dogovore.
Zanimljivo je i to što se u županijskim materijalima govori o "Golf resortu Matalda", a gradsko vijeće barata s terminom kombinirano golf igralište Matalda. Ispuštanjem pojma resorta se želi izbjeći asociranje na smještajne kapacitete, jer bi to moglo utjecati na stvaranje negativnog stava otočana koji se bave iznajmljivanjem smještaja prema golfu i inicijativi. Podrškom neposrednoj provedbi plana gradska vlast omogućava izgradnju "Golf resorta Matalda" u sklopu koje se pored popratnih sadržaja predviđa izgradnja hotela i apartmana s 1.200 kreveta. Ta činjenica je lukavo sakrivena pretvaranjem "Golf resorta Matalda" u "kombinirano golf igralište Matalda".
Zabluda o brizi za prostor
Odlukom o imenovanju Tanje Jović i Ane Kučić gradski vijećnici su odgovornost sa sebe prividno prebacili na dvije osobe koje koje nisu vijećnici. Zaključkom se te dvije osobe koje nisu vijećnici zadužuju da prate svojom nazoćnošću i komunikacijom donošenje plana. Šta bi te osobe trebale koumunicirati, koju i čiju prostornu politiku će provoditi, čemu će nazočiti iz odluke nije jasno. Gdje će čučati i što će komunicirati ne može se shvatiti iz zaključka. Daje li takav neobvezujući i neodređujući zaključak ikakve ovlasti opunomoćenim osobama da prema vlastitom stavu komuniciraju s tijelima županije jer se vijeće nije uopće odredilo prema planu gradnje golf terena na Mataldi, već ga je unaprijed prihvatilo ne znajući sadržaj? Takvom odlukom su Tanja Jović i Ana Kučić dobile ulogu smokvinog lista kojim se skriva erotični prostor za flert političke moći i investitorskog libida. Taj flert, kao mogućnost, može imati i neželjene rezultate po javni interes.
Iako bi po sadržaju i smislu zaključka kojim se zadužuju Tanja Jović I Ana Kučić da u ime grada "nazoče" i "komuniciraju" trebao biti upućen tijelima županije, isti zaključak je dostavljen samo investitoru i jednom gradskom upravnom odjelu. Zaključak kao službeni dokument nije dostavljen županiji odnosno županijskim tijelima s kojima bi trebali komunicirati i kod njih nazočiti. Zaključak je očito bio za internu političku upotrebu. Tako formulirani zaključak trebao je stvoriti dojam da grad bez obzira što je zaključkom predao Mataldu županiji i investitoru ipak brine o tom prostoru te da će budno i aktivno pratiti donošenje plana.
Sve i da je isti zaključak i dostavljen županijskim tijelima koja rade na izmjeni plana, isti zaljučak nema nikavu pravnu težinu niti je obvezujući za županiju. Postupci i procedure izrade planova su definirani Zakonom o prostornom uređenju. Zakon precizno definira tijela, postupke i procedure donošenja planova ili njihovih izmjena i dopuna ali nigdje ne predviđa delegiranje neodređene, neobvezujuće i neobjašnjive ovlasti "nazočenja" i "komunikacija".
Da je tome tako potvrđuje dosadašnja praksa prilikom izrade izmjena i dopuna PPPGŽ. Javna ustanova Zavod za prostorno uređenje PGŽ izradila je stručnu podlogu "Programske osnove za planiranje golf igrališta Matalda". Stručna podloga je dostavljena 19. Srpnja 2017. Jadranci d.d. kao investitoru-naručitelju izmjena plana. Nije dostavljena Gradu Malom Lošinju a niti osobama po zaključku ovlaštenim " komunicirati" i "nazočiti" praćenju donošenja plana. Prema zakonu Zavod za prostorno uređenje PGŽ a ni županija nemaju obvezu dostavljati na znanje ili očitovanje takve dokumente ni gradu a ni osobama ovlaštenim po nekakvom pravno neobvezujećem zaključku pa bio to zaključak i gradskog vijeća.
Zabluda ili samobmana o važnosti i kontroli postupka
Zaključkom se utvrđuje da će vijeće raspravljati i glasovati prije donošenja plana u županijskoj skupštini. Gradsko vijeće je zaključilo da će samo glasati o konačnom prijedlogu županijskog plana? Konačni prijedlog plana je onaj plan koji je prošao javnu raspravu i o kojem će glasovati Skupština Primorsko-goranske županije. Ipak o tom planu će glasati i gradsko vijeće Grada Malog Lošinja? Koga će obvezivati rezultati glasanja gradskog vijeća o planu koji izrađuje i usvaja netko drugi - županija Primorsko-goranska? O konačanom prijedlogu plana, odnosno I. izmjena i dopuna PPPGŽ-a može glasati samo skupština PGŽ-a. Sve drugo je igorkaz u funkciji prikrivanja činjenice da se vijeće odreklo svojih ovlasti u korist županije i investitora uz istovremeno stvaranje privida o brizi za prostor i otok.
Takvo postupanje predstavlja nastavak dosadašnje prakse lokalne politike koju karakterizira nekritičko podržavanja bilo koje ideje velikog i neupitnog investitora te njegovo servisiranje pravnim zakrpama (mišljenjima, suglasnostima, zaključcima i sl.) koje mu omogućavaju da uz pomoć njemu nevjerojatno sklonih županijskih upravnih odjela radi što želi, kako želi i koliko želi.
A građanima ostaje da se zadovolje cinizmom vijećnika koji su nakon izglasavanja utvrdili da su "donošenjem odluke podrške i praćenjem cijelog projekta odgovorni da se provede u skladu sa zakonom, ali i zakonima prirode".
Komentari:
Moguće je jedno i drugo.
Moguće je jedno i drugo. Ali je sigurno da se trudi...
Jedan je od njih podizanje cijena destinacije, koje onda odvraćaju goste obiteljskih apartmana. Koji ostaju prazni ili nastanjeni sezonskim radnicima resorta, što donosi neželjene financijske učinke odnosno njihov izostanak, a može i onemogućiti otplate za gradnju apartmana podignutih kredita.
Jedan od njih je i narušavanje prirode i krajobrazne iznimnosti i ljepote, što je čest razlog odabira odredišta upravo posjetitelja obiteljskih apartmana, koji svoje vrijeme odmora provode više u prirodi od posjetitelja golf resorta (teško je golf teren nazvati prirodom).
Jedan od njih je i mogućnost prekoračenja vodnih kapaciteta jedinog izvora pitke vode lošinjske vodoopskrbe, bar prema podacima koji su citirani u Prostornom planu uređenja iz 2008.godine. Koje bi prekoračenje moglo ostaviti njihove apartmane na suhom.
I tako dalje.
Ne valja pretpostaviti da je osoba čiji tekst komentiraš budala. Eto ni ja ne mislim o hranitelju tuljana da je od svega u tekstu uspio iskonstruirati samo ovaj pogrešan zaključak o ciljanim skupinama.
Vjerojatnije je da pripada onima koji će se okoristiti provođenjem ovih planova u djelo, i to ne zapošljavajući se kao hvatač izgubljenih loptica. Za svoje neizrečene ciljeve potrošio je mnogo vremena i puno riječi na ovim stranicama na kojima obasipa prezirom pisce, čitatelje i komentatore tekstova. Huškač?
I da, podići vrijednost destinacije je "loše"? Kako znamo da je sadašnja vrijednost dobra? Možda je i sada previsoka? Da je snizimo još? To bi svakako bilo održivije...
translate.google.com/#la/hr/latrina
U tesktu piše da se ispruštanjem riječi resort željelo izbjeći asociranje na smještajne kapacitete i mislim da je to dobar zaključak.
Kombinirano golf igralište asocira na sport a resort asocira na turizam,hotele i apartmane.
Izmisli tvrdnju koja u tekstu ne postoji i s njom polemizira. Tako u svom prvom komentaru s visina koje mogu doseći samo umišljeni pametnjakovići pita:" Zar netko zaista smatra da je ciljana skupina posjetitelja golf terena jednaka ciljanoj skupini posjetitelja obiteljskih apartmana? Ili samo želi nahuškati ljude za svoje ciljeve?"
Iako u tekstu ima dosta šokantnih činjenica i tvrdnji tuljan problemaizira nepostojeću tvrdnju. Nakon podvale s lažnom tvrdnjom zaključuje da netko (autor teksta) želi nahuškati ljude za svoje ciljeve? Gdje vidi huškanje, koji su ciljevi huškača to nema potrebu objasniti.
Iako se predstavlja u ekonomskom smislu kao najžešći libertijanac u političkom smislu jest sklon jednoumlju i totalitarizmu. Svako mišljenje koje nije u skladu s njegovim je pogrešno, nevaljalo a javno iznošenje takvih misli jest huškanje.
Odjebi…
...možda da strancima i zabranimo kupnju gotove hrane i rashlađenog pića u trgovinama, kako bi ih se usmjerilo/prisi lilo u restorane?
Glupa ideja? Oh Wait...
www.jutarnji.hr/.../6730038
Je li to isto dio nekakve zaštićene park šume?
Članak 11.
(1) U svrhu ostvarivanja ciljeva prostornog uređenja nadležna tijela državne uprave, tijela i osobe određeni posebnim propisima i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prosuđuju i međusobno usklađuju javni interes i pojedinačne interese koje moraju poštivati u obavljanju poslova prostornog uređenja, pri čemu pojedinačni interesi ne smiju štetiti javnom interesu.
(2) Javni interes zaštićuje se razgraničenjem prostora za javne namjene primjenom odgovarajućih prostornih normi i prostornih standarda od ostalog prostora vodeći pri tome računa da svi korisnici, koliko je to moguće, podjednako snose teret razgraničenja.
Hranitelju tuljana, dokazuješ nedokazivo. Dokazivanje prezirom i nadmenošću prema drugima još uvijek nije argumentacija.
hr.wikipedia.org/wiki/Slamnati
Savjet: Ignorirati.
Ova priča o navodnom golf turizmu sa samo 2 golf terena je čista farsa za naivne, a poanta je u resortu sa 1200 ležajeva.
Za kapacitet od 1200 ležajeva im treba najmanje 50 golf terena.
Pozdrav ekipi sa Dražice, ovo vam neće proći.
Golfska menadžerica Maria Manuel Delgado e Silva hrvatskim je novinarima koji su obišli terene u regiji Algarve objasnila kako se golfere može privući jedino ako u blizini postoji barem pet igrališta. Poznato je, naime, da golferi u tjedan dana, koliko obično traje njihov odmor, žele obići što više terena, ali pritom ne žele gubiti vrijeme na duga putovanja. RH još nije ni blizu ideji o pet igrališta na jednom području jer ih u cijeloj zemlji nema toliko...
vecernji.hr/.../...
Raić tvrdi kako je najbitnije da se golf-tereni ne grade samostalno, već u tzv. grozdovima.
- Prosječni golfer na odmor dolazi na sedam dana. U tom razdoblju želi odigrati šest partija. Traži najmanje tri, a možda i šest terena međusobno udaljnih najviše sat vremena vožnje automobilom, kako bi ih mogao mijenjati. Uz to, troši na smještaj, na gastronomiju i preporučuje istu destinaciju svojim prijateljima. Jedino tako možemo privući tu vrstu turista - smatra Raić.
www.jutarnji.hr/.../1200416
U svakom slučaju, bila 2 ili 5 igrališta, 1200 ležajeva je nakaradno.
Pa poanta GOLFA je gradnja i prodaja ležajeva (apartmana), golf nije bitan '
Iako se dobije dozvola radit ce se samo ležajevi apartmani ili hotel a golf ako bude.
Bunjac kaže kako je logično da se on i premijer ne poznaju,a u objavi objašnjava i zašto je tako:
‘Tijekom rasprave o povjerenju Vladi Plenković me upitao “tko sam ja” i “otkuda sam ispao”.
Konstatirao je da nije za mene “nikada čuo niti me je ranije vidio”, pa se čudio “tko uopće” glasuje za Živi zid.
Nema ničega neobičnoga u njegovim izjavama.
Naime, u vrijeme Domovinskog rata ja sam bio dobrovoljac na prvoj crti bojišta, a Plenković se liječio od anemije. Logično je da se nismo mogli ni sresti ni vidjeti u to vrijeme.
Kasnije sam studirao povijest i postao doktor povijesnih znanosti u vrijeme dok je isti gospodin tumarao po hodnicima središnjice HDZ-a pokušavajući se uhljebiti u nekoj sinekuri.
Treba li nas stoga čuditi da premijer, za razliku od mene, ne zna ništa o hrvatskoj povijesti, pa mu za vođenje politike treba tragikomično Povjerenstvo za suočavanje s prošlosti?
Kasnije je Plenković napustio Hrvatsku i otišao u Bruxelles i time i faktički postao potpuno odvojen od stvarnoga života hrvatskih građana.
Okružen birokratima, vozačima, večerama i s primanjima od 50 tisuća kuna zaključio je da je život bajka koja se svodi na dodvorništvo i održavanje statusa quo.
Njemu je bilo dobro, pa nije mogao shvatiti da u Hrvatskoj ljudi vode borbu za goli opstanak, za puko preživljavanje, pa samim time ne razumije ni kako je nastao Živi zid ni tko za njega glasuje.
On misli da stotine tisuća blokiranih, iseljenih i gladnih hrvatskih građana zanimaju sastanci nekakvih radnih skupina EU-a na Malti.
Za razliku od Plenkovića osobno hodam pješice po ulicama grada, bez zaštitara, primam građane, slušam njihove žalbe, pa znam kako žive i koje su im potrebe u stvarnome, a ne virtualnom, svijetu.
Nemam se potrebe nikome ulizivati, ne služim nikakvim lobijima, potpuno sam slobodan u iznošenju svojih stavova.
U politici sam isključivo zato da budem medij građana, a ne da prenosim uredbe i direktive iz EU-a i NATO-a ili iz bankarskih krugova.
Doista, velika je razlika između nas dvojice, slažem se’, objavio je Bunjac.
i.imgur.com/HOlmV9m.jpg
"– Hrvatska sve više ima obilježja otočne turističke zemlje. Ne samo da smo osuđeni na jednu granu kod rasta BDP-a, nego je sve više izražen utjecaj samo jednog kvartala, odnosno tri ljetna mjeseca, na rast BDP-a i na kretanja u ekonomiji – napominje Lovrinčević. Koliko se mijenja važnost pojedine djelatnosti za domaće gospodarstvo najbolje govori to da je 2000. godine industrijska proizvodnja činila 17,8 posto BDP-a, poljoprivreda 6,4 posto, a trgovina i turizam 19,8 posto, dok je 17 godina kasnije udio industrije pao na 15 posto, poljoprivrede ispod četiri posto, a turizam i trgovina su dogurali do udjela većeg od 22 posto.
– Grane čiji je udio rastao su i grane koje donose niže plaće, pa je tako ona u turizmu u prosjeku 5.100 kuna, u što su uključene i plaće menadžera. Hrvatskoj se tako prvi put događa da joj prijeti da je tranzicijske zemlje poput Češke ili Slovačke preteknu i u visini plaća, što se donedavno činilo dalekom i nevjerojatnom budućnošću – kaže Lovrinčević. On dodaje da je u Sloveniji plaća u prosjeku 30 posto veća nego u Hrvatskoj, a da su joj po plaći sada konkurentice i zemlje koje to donedavno nisu mogle biti, pa su to države u kojima će i potencijalni useljenici tražiti posao prije nego u Hrvatskoj.
– Neće samo naši radnici odlaziti u Njemačku ili Irsku, nego će se i potencijalni useljenici radije odlučivati za Slovačku ili Češku. Vrijeme je da Hrvatska razmisli o selektivnoj imigracijskoj politici, demografske mjere su premalo i zakašnjele su – upozorava Lovrinčević.
novilist.hr/.../...
Najvjerojatnije je za to nagrađen pa i po objavama na ovom forumu.
Dakle, prema vama legitimni i logični privatni interes pojedinaca koji žive od turizma (jer - ne žive svi) je suzbijati konkurenciju u obliku bilo kojeg proširenja turističke ponude na otoku. Bilo bi još bolje da se i postojeća ponuda na neki način suzi...
Mogli biste izaći s političkim programom na izbore. Međutim, jao, što ako niste većina? Većini je možda interes još gradnje, još širenja, još radnih mjesta?
Pa, možda vam mogu pomoći savjetom...
...bilo bi dobro da vas nekoliko osnujete npr. nevladinu udrugu ili inicijativu građana, koja će se za vaš privatni interes boriti svim dostupnim sredstvima protiv nove (i stare) konkurencije.
U svrhu senzibilizacije javnosti (koju baš briga vaš privatni interes, a možda je njihov interes i suprotan jer žele ulaganja i otvaranje novih radnih mjesta) bilo bi dobro da tu vašu borbu protiv konkurencije umotate u celofan inače jako nejasnog i preširokoga pojma "javnog interesa".
Možda da umiješate i element zaštite okoliša, održivosti, to danas pali...
...ne morate se vi osobno baviti time na operativnoj razini, možete angažirati ljude koji su spretni komunikatori a koji bi bili "neovisni" aktivisti te vaše inicijative. Bilo bi dobro da sami aktivisti ne budu vlasnici (iole znatnijih) smještajnih kapaciteta, kako im se ne bi moglo to predbaciti, a i sama inicijativa bi bila time uvjerljivija...
...to mogu biti profesionalni aktivisti "Vegeta smjera" (miješaju se u sve)...
...na kraju, bilo bi dobro da složite "neovisnu" web-stranicu gdje bi objavljivali različite članke na temu javnog interesa, zaštite okoliša, održivog razvoja, a koji bi zapravo bili poglavito usmjereni protiv te vaše konkurencije.
Eto, tako bih ja napravio.
Iskreno, zašto bi nam bilo stalo do zapošljavanja Filipinaca, Bosanaca, Srba i ostalih za koje će ministar Cappeli zatražiti radne dozvole u Hrvatskoj? Izgleda da na otoku nema nezaposlenih. Nema nezaposlenih, sezona je bila predobra i spektakularna, a (gotovo) svi su restorani zatvoreni jer nema tko trošiti u njima. Ups, izgleda da je sav profit otišao s Lošinja!
Odlomci iz članka:
- Moderna punionica vrijedna više od 45 milijuna kuna otvorena je prošli tjedan, točnije u ponedjeljak, 19. rujna. Makedonska glasila u svojim su izvješćima uglavnom koristila informacije iz službenog priopćenja. Kao nositelja investicije navodila se hrvatska tvrtka ML Gari, ali bez objašnjenja tko je njezin vlasnik. Isticalo se i kako krajnja vrijednost investicije može biti čak veća od 100 milijuna kuna, jer su na istoj lokaciji u planu daljnja ulaganja.
- Zainteresirani tim informacijama, bacili smo se u istraživanje koje nas je dovelo do glavnih junaka priče – ugostitelja slastičara albanskih korijena Dašmira Abdije i odvjetnika Branimira Kojića, obojice iz Maloga Lošinja.
- Kad bi se gledala samo financijska strana projekta, bilo bi točnije reći kako se radi o rusko-hrvatskoj investiciji.
'Novčani ulog Abdije i mene je takav da nas se teško i može nazvati investitorima gledajući samo novčanu visinu investicije. U temeljnom kapitalu po završetku procesa dokapitalizacij e sudjelovat ćemo s manje od jedan posto', ističe Kojić.
- U makedonskom Centralnom registru njih dvojica upisana su kao suvlasnici tvrtke ML Gari osnovane 2011. u Skopju s temeljnim kapitalom od svega 5.000 eura (37.500 kuna)
- Gari Cappeli: Tvrtka ML Gari nema veze sa mnom
HDZ-ovac Gari Cappelli, gradonačelnik Malog Lošinja, upoznat je s poslovnim pothvatom svojih sugrađana u Makedoniji. Štoviše, po otoku se proširila priča kako je upravo on vlasnik punionice. 'Tvrtka koja stoji iza svega zove se ML Gari i naravno ljudi su me počeli pitati jesam li ja vlasnik. Za projekt sam čuo, ali s njim nemam nikakve veze', rekao je za tportal Cappelli.
- Najveći je ulagač ustvari UK Promsvyaz, jedno od vodećih društava za upravljanje investicijskim fondovima u Rusiji. Ista ta tvrtka na Lošinju u svojim rukama drži lokalnu turističku firmu Jadranka Grupu. UK Promsvyaz u vlasništvu je banke Promsvyaz, jedne od najvećih ruskih banaka čiji su vlasnici braća Aleksej i Dimitrij Ananijev, poduzetnici teški nekoliko milijardi dolara.
- Rusi drmaju Lošinjem
- Rusi su postali većinski vlasnici lošinjske Jadranke 2013. Radi se o najvećem poslodavcu na otoku i petoj turističkoj grupaciji u Hrvatskoj. Njihova ulaganja u turističke kapacitete Jadranke do 2019. iznosit će više od 200 milijuna eura.
I tako dalje ... Ostatak u cijelom članku, pa ako vjerujete odvjetniku ... vaša stvar
tportal.hr/.../...
Nema veze, sutra mogu imati drugi.
Pa treći.
...
pravopis.hr/pravilo/rijeci-iz-postovanja-i-pocasti/21/
volim-losinj.org/.../...
A glede njegove pronicljivosti, očito je da brkaš zlobu i dogmatičnost s dobrim zapažanjem.
... vidim matično krdo je već dobrano kondicionirano, pa više ni ne moram dolaziti, nego oni sami u nedostatku mog javljanja, kao neki cargo-kult iz Platonove špilje, pod Pavlovljelim refleskom, navikli na mimikriju diskusije na ovom portalu, a ne navikli na različita mišljenja, mene oponašaju i ulaze u raspravu sa tim mojim totemom, u nadi da ću se ipak pojaviti i baciti koju ribicu.. evo sami nakucaše desetak poruka ne bi li hranitelj došao kako bi mogli jesti, živjeti, uputiti koju uvrjedu... dobar tek!
Ponovno je na dijelu i uzanci Mužić , Badurina, Nedić ali sada i novi pridošli poželjni član Živković na marendi i pokušaju da se ponovno pokrenu izmjene planova, sada imaju nešto novo na vidiku, pitanje je dali se tome protivi gradonačelnica.
Kada se ogoli mantra o brizi za veterane DR, ostaje gola činjenica da Plenković, Kaptol i Pantovčak plaćaju novcima, godinama potkradanoga i bezočno pljačkanog hrvatskoga puka svoje dugove paravojnim križarskim organizacijama i postrojbama, kako bi zabetonirali i osigurali put u klasičnu diktaturu, totalitarizam i katolički kleroustaški fundamentalizam i vjerski fanatizam. Pa dokle tako!? Zar je moguće da demokratska, građanska, antifašistička, uljuđena i sekularna Hrvatska šaptom pada tako lako. I to, bez ikakvog otpora, tek tako!
P.S.
Ima li uopće nekoga u Hrvatskoj da stane u obranu časti i dostojanstva europske, demokratske, građanske, antifašističke, uljuđene i sekularne Hrvatske, na čelo kolone!?
Zadnji je čas da se zaustavi ova anarhija, kaos, bazakonje, bezvlađe, beznađe, kriminal, izdaja i veleizdaja, voluntarizam, oportunizam i konformizam u koji Hrvatska od devedesetih naovamo beznadno tone i tone.
Preneseno s FB