U više je navrata anonimni komentator pod raznim nadimcima upozoravao posjetitelje ove stranice da administrator potkazuje autore nepoćudnih komentara nositeljima gradske vlasti, a učinio je to i sinoć komentarom pod nadimkom »gost« uz priopćenje udruge IDEM i ja o projektu »Participativno budžetiranje: građani nadziru lokalni proračun«. »
Premda svaki iole informatički pismen sudionik rasprava na internetu zna da je tvrdnja kako administrator može znati tko je autor određenog anonimnog komentara ordinarna budalaština, ovaj je administrator više puta ukazao na činjenicu da identitet sudionika rasprave mogu utvrditi samo zakonom ovlaštene državne institucije na temelju zakonom propisanog sudskog i policijskog postupka u slučajevima počinjenja kaznenih djela, prijetnji, klevetanja, vrijeđanja i t.d. No ni to za njih nije lak posao, jer pouzdano mogu utvrditi samo lokaciju s koje je odaslan komentar, ali ne i njegova autora. Komentar je moguće unijeti s mnoštva otvorenih WiFi, HotSpot i drugih javnih mjesta za pristup internetu.
Evo primjera o tome koje podatke o posjetama stranici vidi administrator:
Dakle, administrator vidi datum i točno vrijeme kontakta, računalni operatvni sustav posjetitelja, zemljopisnu lokaciju i naziv pružatelja internet usluge, tzv. IP adresu (IP broj) računala, te lokaciju web sadržaja koji je posjećen. IP broj ili IP adresa je jedinstvena brojčana oznaka računala na internetu, na temelju koje - uz podatak o točnom vremenu kontakta i naziva dobavljača - ovlaštene institucije u zakonom propisanoj proceduri mogu pribaviti lokaciju samog računala.
Ne treba biti vrhunski znalac internet tehnologije da bi se znalo kako administrator jedne lokalne web stranice ne može imati moć da od Hrvatskog telekoma na svoj zahtjev dobije podatak o lokaciji računala s kojeg je upisan komentar da informaciju o tome »uredno prenosi predsjedniku i gradonačelniku što se događa i tko piše protiv njih«. Još manje je vjerojatno da taj podatak može dobiti od, na primjer, Autonomous System Of Sks Company - Senta, Serbia, T-2, D.o.o. iz Slovenije, Telefonica Germany, B.net Hrvatska D.o.o, Croatian Academic And Research Network, Iskon Internet D.d., Telemach Communication Services D.o.o. iz Slovenije, Bharti Airtel iz Pradesha, Indija, Bt Italia S.p.a, Bluewin iz Švicarske, Blicnet D.o.o. iz Banja Luke, Wind Telecomunicazioni S.p.a, Italija, Mobilink Mobile Internet iz Pakistana i Net By Net Holding Llc iz Ruske federacije. To saznanje je stvar zdravog razuma.
Nakon ovog pojašnjenja administrator će ubuduće »uredno« uklanjati budalaštine ovoga tipa, a na ostatak teksta o duploj igri, držanju strana i koketiranju osvrnut će se komentarom kad ne bude imao pametnijeg posla.
Komentari:
Osobno smatram da je loše ono društvo koje zahtijeva herojstvo od svojih građana. Društvo bi trebalo biti uređeno, izražavanje mišljenja i stavova njegova najviše i neupitna vrijednost, a u mirnodopsko vrijeme herojstvo nepotrebno. Ali, ako građani javni istup doživljavaju kao nešto što ih izlaže nesigurnosti, onda znači da je nužno osigurati anonimnost istupa, uz poštivanje minimuma pristojnosti javnog diskursa.
Za one koji uporno navode mogućnost administratora da daje podatke o komentatorima, ponovno slijedi impresum ove stranice, za koju s ponosom ističem da sam sada već davne 2006. godine dala ideju, ime, te napisala impresum stranice, koji radi podsjećanja i isticanja kontinuiteta osnovne zamisli ovdje citiram:
Citat: