Kao simboličko okupljalište građana i forum na kojem može biti izrečeno maltene sve, brojkama posjeta i komentara ova stranica dokazuje da je potreba za interakcijom vrlo živa i da građani nisu nužno pasivni promatrači, nego da žele biti akteri.
Ovih dana navršila se je godina dana od početka dugotrajne rekonstukcije službenih stranica Grada Malog Lošinja. Niti najmanje slučajno sa ovom se obljetnicom podudara i obljetnica postojanja i svakodnevnog živahnog sudjelovanja u gradskom životu web stranice www.volim-losinj.org.
Nedostatak gradskih stranica, za koji nitko nije vjerovao da će biti toliko uporan i dugotrajan, stavio je građane u informacijsku blokadu kojoj je u današnje vrijeme teško naći premca. U jeku kulture koja kao jedan od temeljnih vrijednosnih slogana izriče „vrijeme je novac", da bi došli u interakciju sa gradskim službama građani trebaju nazivati, listati imenike i na razne načine propitivati da bi doznali osnovne podatke o tome tko je u kojem tijelu, koji su uredi i pročelnici, kome se obratiti i kada. O tome da bi poslali e-mail i na isti način dobili povratnu informaciju ili doznali o projektima, strategijama i planovima gradske uprave i dali u demokratskim društvima toliko opjevanu povratnu informaciju, mogu zasad samo sanjati.
Glasine tvrde da su gradske stranice ugašene stoga jer je na forumu izrečeno previše neuvijenih kritičkih opaski na račun gradske vlasti i nekih osoba koje se smatraju utjecajnima pa su predstavnike vlasti gnjavili da interveniraju u sadržaj stranica. Osobno ne želim vjerovati da je to istina, jer ta priča previše neugodno podsjeća na ovim prostorima poznato „zaustavite Reuters", što označava vrhunac totalitarnog uma i otuđenja od građana koje vlast predstavlja, kao i najbesmislenije zabilježeno poricanje realnosti.
Volim - Lošinj pojavio se kao kao reakcija na neposredni povod gašenja stranice, ali još važnije na trajni manjak interakcije među građanima, nestašicu tribina, okruglih stolova, oglasnih mjesta i prostora za predstavljanje i za svakovrsne inicijative. Kao simboličko okupljalište građana i forum na kojem može biti izrečeno maltene sve, brojkama posjeta i komentara ova stranica dokazuje da je potreba za interakcijom vrlo živa i da građani nisu nužno pasivni promatrači, nego da žele biti akteri. Ograničenje toj potrebi su strah i konformizam, pojmu građanstva nesvojstveni i strani, koji više priliče podanicima i objektima totalitarnih režima, a o tim ograničenjima svjedoči činjenica da tek nekolicina aktera u komunikaciji upotrebljava vlastito ime i prezime. Ograničenje toj potrebi je i to da još uvijek mali udio građana ima pristup i vještine korištenja interneta. Ipak, redovita posjećenost stranice i skokovit porast komentara kontroverznih i važnih tema iz života zajednice ukazuje na to da je ignoriranje potrebe za informiranjem i učestvovanjem loša politika.
Vjerojatno ponukani apsurdnošću činjenice da je prošla godišnjica gašenja službenih web stranica Grada Malog Lošinja, danas se na na site-u Grada pojavilo zaglavlje. Mada su gradonačelnik i ex pročelnica Rukonjić na građanskom satu koji je organizirao GONG u svibnju izjavili da stranica samo što nije, nije se do danas dogodilo ništa.
Pitanje je zašto je stranica na kojoj nema ničeg osim zaglavlja i linka na web studio, te ankete o stupnju zadovoljstva turističkom sezonom, uopće dostupna javnosti, kad ne zadovoljava niti minimalnu mjeru informativnosti za građane. Zaglavlje na kojem su Apoksiomen kojeg nemamo i delfini koje ne štitimo (još nije napravljen niti prvi korak uvođenju pravila) nadam se da pokazuje što grad kani definirati kao odrednice svoje politike, a ne odraz branda, u kojemu će prodavati maglu, odnosno reklamirati ono čega nema.
Što je to što treba toliko vremena da se rekonstruira ili konstruira? Što su uopće očekivanja građana od gradske web stranice?
Strategija »Informacijska i komunikacijska tehnologija - Hrvatska u 21. stoljeću« u preporuci 6, koja se odnosi na elektroničku upravu, navodi: „Elektronička uprava omogućuje povećavanje kvalitete usluga i učinkovitosti državne i lokalne uprave, pružanje kvalitetnih informacija građanima i tvrtkama te učinkovitije i transparentnije poslovanje s tvrtkama, pa je stoga treba razviti u što kraćem roku. .... Razvoj kvalitetnih i lako dostupnih informacijskih usluga za građane i tvrtke, uključivo i stvaranje jedinstvenog Web »prozora« za pristup informacijama i uslugama na svim razinama državne i lokalne uprave, uz odabir prioritetnih sadržaja... Dakle, osnovne podatke o sastavu tijela, službi, kontakt osobama, načinu izravne i elektroničke komunikacije, objava odluka, natječaja, strategija, obavijesti. Mogućnost dvosmjerne komunikacije. Prostor za pismene uratke glasnogovornice Grada. I najpovršniji pregled službenih stranica hrvatskih gradova pokazuje da je to minimum današnje pristojnosti i informativnosti za građane.
Iznad toga minimuma prakse su vrlo različite. Od suhih nabrajanja dokumenata, zaduženih činovnika i kontakt podataka, pa do internet dnevnika pod naslovom Tako se to radi gradonačelnika Varaždina Ivana Čehoka, koji je u pitanju otvorenosti prema javnosti moj neosporni heroj, a koji se dobrovoljno izlaže neugodnostima anonimnih i često nekorektnih komentara onoga tipa kojima vrve ove stranice.
I na kraju obilježavanja obljetnice, vrijeme je za želje. Jedna je od njih da je godišnjica informativnih balvana između lošinjskih građana i vlasti konačna mjera. Druga je nada da će stranice volim - lošinj prerasti u forum koji će biti prostor okupljanja smioni(ji)h, odgovornih i dobro informiranih građana, koji se neće svrstavati uz ljude, stranke i klanove, već uz ideje, pojave i načela.
Komentari:
Rekla bi mi nekad davno učiteljica u školi: što je pjesnik htio reći s tom pjesničkom figurom? Ovaj put se i pjesnik zaigrao........
Sretni neka su Lošinjani da ga imaju i ne moraju pisati po zahodima!
Sretni neka su i administratori jer su uspjeli kreirati prekrasan način da uživaju u
sitnim perverzijama i ljudskoj gluposti!