I dok Rusija tone u ekonomsku katastrofu - rubalj pada, banke dižu kamate, kombinirani učinak zapadnih sankcija i pada cijene nafte urušava i najstabilnije biznise - u zagrebačkoj tvrtki Beta ulaganje, čiji je osnivač ruska banka, ističu da nastavljaju s projektima: širenjem lošinjskog aerodroma, gradnjom marine, podizanjem kategorija hotela ...
"Investicije se nastavljaju kako je planirano. Tvrtka je fokusirana na realizaciju aktualnog investicijskog plana Jadranke d.d. koji će kvalitetu turističke ponude Lošinja podignuti na razinu pet zvjezdica, a obuhvaća i realizaciju novih projekata, poput gradnje golf-resorta, nove marine i rekonstrukcije lošinjskog aerodroma", najavljuju u tvrtki Beta ulaganja.
»Ima moga utjecaja«
Osnivač zagrebačke tvrtke je ruska Promsvyaz banka koja je lani za 11,1 milijun kuna kupila još jedan paket dionica Jadranke d.d. pa posjeduje vise od 96 posto tvrtke. Banka je u privatnom vlasništvu, pa nije kao ruske državne banke pod sankcijama, ali poslovanje joj je usko vezano uz naftni sektor koji također trpi goleme gubitke. Za Reuters su se čelnici banke jesenas pohvalili da banka profitira zbog sankcija jer im je plasman kredita porastao 30 posto otkako tvrtke ne mogu novac posuđivati u inozemstvu. No, rizik je golem, kamate te banke trenutačno iznose 18 posto. No, u tvrtki Beta ulaganje optimistično objašnjavaju: "Kao investitor, planiramo u sljedećim godinama uložiti i dodatna sredstva. Želimo podići kvalitetu postojećih kapaciteta, uvesti nove usluge te ojačati marketing radi iskoraka na nova tržišta, ali i za očuvanje ukupne financijske stabilnosti Jadranke".
Tvrtku Beta ulaganja osnovao je ruski fond UK Promsvyaz krajem 2012. u Zagrebu s ciljem ulaganja u turističke projekte na Sredozemlju. Fond UK Promsvyaz je u stopostotnom vlasništvu ruske banke, Promsvyaz banke, koja je 11. na listi ruskih banaka. Sjedište je u Moskvi, a dodatnu sigurnost daje joj to što je jedan od suvlasnika Europska banka za obnovu i razvoj, dok su većinski vlasnici braća Alexey i Dmitry Ananiev za koje se prije pisalo da su "teški" 3,4 milijarde dolara. Njihova je banka, podsjetimo, 2013. počela proces preuzimanja lošinjske tvrtke. Zagrebačka tvrtka Beta ulaganja preuzela je isprva 50,18 posto temeljnog kapitala, a poslije je otkupljivala dionice, većinom od radnika, po cijeni od 700 kuna. Danas raspolaže s 96,86 posto dionica Jadranke d.d.
Rusko preuzimanje tvrtke dovodilo se u vezu s Mihajlom Perenčevićem koji slovi za jednog od imućnijih Hrvata. On živi na Beverlv Hillsu, a bio je predsjednik Uprave ruske tvrtke Velesstroy koja je također vezana uz naftni sektor. Perenčević je godinama u Rusiji gradio naftovode, predsjednik Dmitrij Medvedev odlikovao ga je Ordenom prijateljstva, a na Malom Lošinju ljetovao je od djetinjstva. Spekuliralo se da je jedan od novih suvlasnika lošinjske tvrtke, ali Perenčević to demantira. Uspjeli smo ovih dana razgovarati s njim, iako inače zazire od medija. Tvrdi da "nema njegova novca u kupnji Jadranke". "Ali ima utjecaja", dodaje Perenčević. Tvrdi da je u mirovini te da više nema nikakvih formalnih funkcija, pa ni u ruskoj kompaniji, a ni u hrvatskim tvrtkama.
Specijalna znanja
"Skoro ću 70 godina, u mirovini sam", uvjerava Perenčević te ponavlja da se ne voli eksponirati i da nema ništa zanimljivo u njegovu životu. Ali, jednom se ipak eksponirao: lani u siječnju istupio je prilikom najave projekta gradnje golf-igrališta, i to dan kasnije kad su većinski paket dionica Jadranke preuzeli ruski investitori. Nametnulo se pitanje: je li Perenčević doveo ruske investitore ili sam stoji iza te investicije? "U tom projektu nema mog novca, samo utjecaj", ponavlja Perenčević. Pitamo ga kako se u Rusiji poduzetnici nose sa sankcijama, jesu li se odrazile na poslovanje tvrtki koje je ondje osnovao i hoće li se sve to odraziti na investicije na Lošinju. "Nisam osnivao nikakve tvrtke u Rusiji, nisam formalno više ni na kojoj funkciji, samo sam imao specijalna znanja i radio", kratko odgovara te dodaje da je stanje u Rusiji teško.
No, nedavno je, krajem 2014., Krčka biskupija stavila potpis na ugovor za dugogodišnji najam terena na lokaciji Matalda na Cresu gdje bi Jadranka trebala raditi golf-terene. Prvi je to korak prema realizaciji tog 50 milijuna eura vrijednog projekta. Ugovor s Krčkom biskupijom potpisan je na 50 godina, i to pod uvjetom da se svakih 50 godina postigne dogovor o naknadi za sljedećih 50 godina. Površina Matalde koju se planira obuhvatiti iznosi 318 hektara, a od 77 hektara uređenih površina, najveći dio obuhvatio bi dva golf-igrališta s 18 rupa, od kojih bi jedno trebalo biti dostupno za vrhunske profesionalne turnire. Planira se i gradnja hotela kapaciteta 146 smještajnih jedinica te vila i bungalova za 40-ak gostiju, helidrom te crkvena zgrada. Na projektu golfa najviše se angažirao Perenčević za kojega su u Hrvatskoj donedavno znali samo rijetki. Uspio je u nas ostati prilično anoniman. "Ne želim se eksponirati, nisam za medije", ponavlja Perenčević.
I sve dok ruski investitori nisu ušli u Jadranku, Perenčević se nije eksponirao, a onda je uz Sanjina Šolića, predsjednika Uprave Jadranke, o držao konferenciju za novinare na kojoj je najavio gradnju golf-terena. Njegovi poznanici rekli su da se angažirao jer "želi na Lošinju sagraditi nešto posebno, investirati kako bi svima bilo dobro".
Samo za elitu
Perenčević je i vlasnik vile u uvali Čikat, a upravo je izrada prostornog plana uređenja za tu uvalu pokrenula spekulacije. Stanovnici Lošinja izražavali su bojazan da će uvala postati nepristupačna, zatvorena za stanovništvo, jer se planira elitno okruženje za hotele s pet zvjezdica. Perenčević je i na glasu kao osoba koja je na Mali Lošinj dovela brojne imućne ruske turiste, od kojih su neki i kupili nekretnine.
Na promotivnom videu jedne od ruskih kompanija s kojima ga se povezivalo helikopteri nadlijeću gradilište, golemo postrojenje s 12.000 radnika. Gradi se naftovod Istočni Sibir - Tihi ocean. Naftovod je dug 4740 kilometara, a njime će godišnje protjecati 15 milijuna tona nafte. Uvjeti na gradilištu su iznimno teški. Radi se i na temperaturama od -60 Celzijevih stupnjeva. Riječ je o projektu čiju je gradnju naručila ruska državna tvrtka Transneft, vrijednom 11 milijardi dolara. Gradnja je počela 2009., a naftovod danas radi. Na najtežem dijelu gradnje naftovoda, dugom 2700 kilometara, u najnepristupačnijim dijelovima Sibira, kao glavni izvođači bile su angažirane tvrtke povezane s Perenčevićem. Projekti su detaljno opisani u promotivnim videomaterijalima kompanija Amerco International (ta više nije aktivna) i Velesstroy. Perenčević je kao predsjednik Uprave Velesstroya 2010. dobio Orden prija teljstva za doprinos ruskoj ekonomiji od ruskog predsjednika Medvedeva, kako se navodi u biltenu kompanije. Ta tvrtka ima predstavništvo i u Beogradu odakle najčešće angažira radnike pa je nerijetko i meta raznih inspekcija.
Veza od djetinjstva
Perenčević je Hrvatsku napustio početkom 80-ih, a uz Mali Lošinj vezan je od djetinjstva jer su njegovi roditelji kupili vikednicu od 30-ak četvornih metara. Igrao je i košarku za lokalni klub i poznanici ga opisuju kao jednostavnu osobu. "Stalno je na skuteru od 50 kubika, čak ga i zimi vidim kako Zagrebom juri u debeloj jakni koju valjda nosi i kad radi u Sibiru", priča prijatelj.
Vlastiti biznis uspio je razgranati iz Rusije, preko Londona pa sve do Los Angelesa gdje njegova supruga Sonja Perenčević posjeduje dva restorana. Obitelj Perenčević posjeduje nekretnine po cijelom svijetu, a u Zagrebu imaju vile, stanove i bazene. Njihova vila na Malom Lošinju zove se Saborka, a kupio ju je od Damira Lojena koji danas ulazi i u projekt gradnje golf-terena. Perenčevićevi prijatelji kažu da se obogatio još krajem 80-ih, ali ističu da je ostao jednostavan. Za razliku od njega, supruga Sonja teško odoljeva glamuru Beverly Hillsa. Vlasnica je restorana Dan Tana's, kultnog lokala koji je kupila od Beograđanina Dobrivoja Tanasijevića za šest milijuna dolara. S kćeri Nikom otvorila je na Beverly Hillsu još jedan restoran s mediteranskom kuhinjom. Sin Nikola Perenčević radio je kao menadžer u Questus fondu Borislava Škegre, gdje je radio i novi direktor Beta ulaganja Krešimir Čemerika.
Ta tvrtka na internet stranicama kao prvi projekt predstavlja Jadranku d.d.koja posljednjih godina priprema turistički preporod Malog Lošinja. Uložila je 60 milijuna eura u preuređenje hotela i kampova, a planiraju uložiti još 30 milijuna u proširenje lošinjskog aerodroma koji bi trebao primati putničke avione te u gradnju marine za megajahte: planiraju uložiti više od 100 milijuna eura.
"Jadrankinu investiciju proširenja lošinjske zračne luke Vlada je proglasila strateškim projektom" najavljuju iz Jadranke. Vjeruju i da će Ministarstvo obrane prepoznati važnost zemljišta kojim vojska raspolaže kako bi se mogli realizirati projekti poput gradnje nove marine. "Teren predviđen za novi aerodrom dijelom je u vlasništvu države, dijelom gradski, a najvećim dijelom u privatnom vlasništvu. Zato je početak radova na rekonstrukciji zračne luke mogući tek nakon izmjene i dopune lokacijske dozvole, provedbe izvlaštenja zemljišta u vlasništvu privatnih osoba, Grada Malog Lošinja i države te ishođenja građevinske dozvole", otkrivaju u Jadranki. Vlada je projekt zračne luke proglasila strateškim te je imenovano posebno povjerenstvo za podršku i praćenje, koje je krajem 2014. utvrdilo da zakonska rješenja ne omogućuju državi raspolaganje zemljištem oko aerodroma, koje je u njihovu vlasništvu.
Vile s pet zvjezdica
"Povjerenstvo je zaključilo da Vladi treba predložiti da izmjene i dopune Zakona o zračnim lukama vezane za koncesije uputi u Sabor", kažu u tvrtki Jadranka. Ugovor s Krčkom biskupijom, najavljuju, podloga je za realizaciju projekta gradnje kombiniranoga golf-igrališta prema master planu koji je izradila tvrtka Ernie Els Design.Taj je ugovor pravna osnova za ishođenje dozvola za realizaciju projekta u trenutku kad se za to stvore prostorno-planski preduvjeti. Kako bi omogućila bolje sadržaje, Jadranka je odlučila uložiti u projekt uređenja plaže i šetnice u uvali Čikat i zato je ishođena koncesija za plaže u toj zoni. "Ove godine se do početka sezone planira završiti uređenje dijela uvale od hotela Alhambre do vile Hortensia", najavljuju u Jadranki. Kažu da je rekonstrukcijom i otvorenjem hotela Bellevue u srpnju počeo investicijski ciklus u najluksuznijoj zoni na otoku Lošinju, a uz rekonstrukciju hotela Alhambra, vile Auguste i vile Hortensia na razinu od pet zvjezdica te uređenje plaže i šetnice treba dodati i ulaganje u Vitality Hotel Punta na Velom Lošinju. Do početka sezone u planu je i gradnja 3,5 milijuna eura vrijednog bazenskog kompleksa u kampu Čikat, dok se radi i na projektiranju novog hotela Helios.
(Vanja Nezirović, Jutarnji list)
Komentari:
i boraviti zbog presmiješnih cijena. Ali to je današnja Hrvatska, rasprodajemo strancima ono malo što imamo jer nismo sposobni sami izgraditi privredu kojom bi se mogli održavati. I još jedna stvar. Mihu Perenčevića nikako ne smatrajte neopasnim čovjekom.