U petak, 28. siječnja 2011., od 18. sati do jedan sat iza ponoći, održat će se „Noć muzeja". Ovoj velikoj kulturnoj manifestaciji koja će sedmi put zaredom otvoriti vrata većine hrvatskih muzeja te prigodnim i zabavnim programima podsjetiti javnost na specifične aspekte muzejske djelatnosti pridružit će se i Lošinjski muzej posebno osmišljenim programom u palači Fritzy posvećenim lošinjskim kolekcionarima i svima kojima je poznata strast sakupljanja neovisno o predmetu njihova sakupljačkog interesa.
Zašto kolekcionarstvo? Upravo zato jer većina muzeja svoj postanak i zbirni fond duguje privatnim kolekcijama zaslužnih pojedinaca. Pričati o kolekcionarstvu zapravo znači pričati o povijesti i načinu nastanka muzeja kao javnih ustanova. Kolekcionarstvo je bilo poznato još starim Grcima i Rimljanima, procvat doživljava u razdoblju renesanse kada pojačan interes za antiku rezultira sakupljanjem artefakata tog razdoblja dok će prosvjetiteljstvo, sukladno principima demokratizacije znanja, ukazati na potrebu da privatne zbirke i kolekcije postanu javne i dostupne svima. Upravo taj prijelaz kolekcionarstva iz sfere privatnog u sferu javnog smatra se početkom djelovanja muzeja kao javnih ustanova koje te zbirke čuvaju, obrađuju i prezentiraju široj javnosti.
Konačno, ne smijemo zaboraviti da Lošinjski muzej najvredniji dio svog zbirnog fonda također duguje privatnim kolekcionarima: biskupu Dinaričiću (18. stoljeće) i nadžupniku Bolmarčiću (19. stoljeće), kolekcionarima Arheološke zbirke u Osoru, te Giuseppeu Piperati i Andru Vidu Mihičiću (20. stoljeće), kolekcionarima Umjetničkih zbirki Malog Lošinja.
No, priča o lošinjskim kolekcionarima nastavlja se do danas. Iako Lošinjski muzej s nekolicinom kolekcionara često surađuje prilikom pripremi izložbi, većina njih ipak nam ostaje nepoznata. Pozivamo ih ovom prilikom da se s nekoliko odabranih predmeta iz svojih zbirki pridruže izložbi u palači Fritzy te tako predstave javnosti. Nije bitan predmet njihova interesa jer skupljati se može, bez izuzetka, sve. Nije bitna niti vrijednost prikupljenih predmeta jer sakupljača umjetnina, poštanskih maraka ili upaljača u osnovi pokreće ista strast. Naglasak je na fenomenu sakupljanja, na bezgraničnoj raznolikosti ljudskih interesa, te na sposobnosti kolekcionara da raznovrsnim predmetima koji ga okružuju, koliko god se oni beznačajni činili, upiše neko osobno značenje. Ponavljamo, muzeji duguju svoje postojanje upravo tim sakupljačkim osobnostima te dijele s njima sakupljačku strast. Vrijeme je, stoga, za druženje i razmjenu iskustava!
Noć lošinjskih kolekcionara u palači Fritzy započet će u 18. sati, postavljanjem i razgledavanjem izložbe lošinjskih kolekcionara. U 20. sati održat će se predavanje o kolekcionarima Lošinjskog muzeja, dok u nastavku programa slijedi ugodno druženje do kasnih večernjih sati. Ulaz je, naravno, besplatan.