Lošinjska turistička kompanija Jadranka brojnim investicijama u infrastrukturu podiže ljestvicu kvalitete ponude. Zadovoljan gost imperativ je poslovanja. Možda i najvažniju ulogu kod zadovoljenja potreba gostiju imaju kadrovi, budući da je riječ o uslužnoj djelatnosti, izvijestio je Novi list.
Vrhunski hotelski i ugostiteljski objekti podrazumijevaju jednako kvalitetnu radnu snagu. Zbog toga je Jadranka još u veljači ove godine organizirala edukativne radionice s ciljem da svi zaposlenici steknu dodatna znanja i iskustvo. Iza njih su dva mjeseca usavršavanja.
Prema riječima glavnog koordinatora edukacija, inače zamjenika direktorice hotela Bellevue, Dragana Drlje, glavne smjernice su da zaposlenici svakog hotelskog odjela detaljno prođu kroz sve procese koji se odvijaju tijekom jednog radnog dana u hotelu.
– Tako smo u odjelu hrane i pića kroz svakodnevne treninge pokušali prikazati realne situacije s kojima bi se konobari mogli susresti u svojoj radnoj svakodnevici. Kroz degustacije hrane i vina nastojali smo našim djelatnicima približiti gastronomiju koju nudimo, kako bi je oni na što bolji nači mogli prezentirati našim gostima.
Kuhinjsko osoblje educirano je o porijeklu i osobinama namirnica te važnosti korištenja domaćih i sezonskih proizvoda koje koristimo u pripremi jela. Uz stručan nadzor i savjetovanje, kuhari su usvojili nove metode pripreme i prezentacije hrane. Djelatnici odjela domaćinstava, iako se posebno intenzivno radilo na praktičnom dijelu, prošli su teorijski dio edukacije koji se tiče standardizacije u smislu postizanja kvalitete hotelskih usluga na najvišoj razini. Svjesni važnosti kontinuiranih i kvalitetnih edukacija koje za posljedicu imaju povećanje kvalitete pružene usluge, nastavit ćemo trend i u godinama koje su pred nama, istaknuo je Dragan Drlja iz hotela Bellevue.
Pored toga, važan dio edukacije odnosio se i na tečajeve stranih jezika. Jadrankini zaposlenici svladali su engleski i njemački.
Jadranka grupa u ovom trenutku zapošljava 737 djelatnika, od čega je 595 stalno zaposlenih. Od djelatnika zaposlenih u ovom trenutku, najviše je onih sa srednjom stručnom spremom (305), slijede kvalificirani i visokokvalificirani radnici (191) te oni s višom, visokom stručnom spremom ili magisterijem (131).
Sezonci povratnici
U ovogodišnjoj turističkoj sezoni Jadranka zapošljava ukupno 788 sezonskih djelatnika, od čega će velik dio biti sezonaca-povratnika. – Čak 70 posto sezonskih djelatnika na nivou Jadranka grupe svake se godine vraća na Lošinj. Ukupno gledajući, osim velikog broja radnika s otoka Lošinja, najviše zaposlenih u Jadranka grupi dolazi s područja Slavonije i središnje Hrvatske, odnosno s područja Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske, Požeško-slavonske, Brodsko-posavske te Sisačko-moslavačke i Bjelovarsko-bilogorske županije. Za sve djelatnike s prebivalištem izvan Lošinja, Jadranka osigurava smještaj i prehranu te sva ostala prava i naknade koji proizlaze iz kolektivnog ugovora.
(S. VIGNJEVIĆ)
Komentari:
Ne vidim neku razliku u pristupu "ljudskim resursima" iz vremena masovke s tri zvjezdice od prije 30 godina i ovoga danas. Očito se varaju svi koji su mislili da se jednostavno podrazumijeva da će u hotelima i vilama od 5 zvjezdica raditi ljudi s bar nekim iskustvom rada u turizmu i koji već znaju tečno govoriti bar 2 strana jezika, koliko ih se obvezno uči u svakoj hrvatskoj školi.
S druge strane sasvim je jasno da je lošinjski turizam sasvim izgubio svoj autohtoni identitet, lošinjski turistički djelatnici (TZ, Jadranka i ostali) uopće nemaju imaginacije, nego jednostavno kopiraju ono što vide na sajmovima, pokušavajući pratiti trendove na način da gostima nudi deja vu konfekciju koja se nudi i na mnogim drugim destinacijama.
Dolaze konobarit i kuhat oni koji nemaju ni stručne škole a kamo li znanja i iskustva. Pogledaj ih malo kako se vuku prema hotelima, sve jad i bijeda.
Pola će ih otić prije špice sezone.
Veliki stručnjaci i.....
NERADNICI.
Kada bi naša ugostiteljska škola nudila i mogućnost punog, četverogodišnje g školovanja, nakon kojeg bi učenici mogli normalno polagati maturu i ići dalje sa školovanjem, i kada bi roditelji prestali prijetiti svojoj osnovnoškolskoj djeci da će, ako ne uče, na kraju moći upisati samo za kuhare i konobare (eto, tek toliko da nešto završe), možda bi bilo šanse da se vrati stari sjaj nekada cijenjenoj ugostiteljskoj struci.
Po cemu mislis da je taj Bugar na kojeg ciljas bolji od nekih nasih domacih decki? Ajde ne pricaj gluposti nego provjeri malo
"Držali pare" na otoku, umjesto da ih rasipavate na ostale dijelove zemlje?